Stanowczo, łagodnie, bez lęku

Okładka książki Stanowczo, łagodnie, bez lęku
Maria Król-Fijewska Wydawnictwo: W.A.B. nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
W.A.B.
2012-10-24
2003-01-01
asertywność

Okładka książki Nieobecni. Jak powrócić do doświadczania swojego życia Piotr Fijewski, Maria Król-Fijewska
Ocena 8,0
Nieobecni. Jak... Piotr Fijewski, Mar...
Okładka książki Zaklęcie na bycie sobą Piotr Fijewski, Maria Król-Fijewska
Ocena 6,5
Zaklęcie na by... Piotr Fijewski, Mar...
Okładka książki Asertywność menedżera Piotr Fijewski, Maria Król-Fijewska
Ocena 7,2
Asertywność me... Piotr Fijewski, Mar...

Książka napisana przystepnym językiem, posiada opisy zachowań i przykłady, które dobrze obrazują opisane mechanizmy. Pomaga zrozumieć siebie i poznać przyczyny występujących problemów z asertywnością i brakiem pewności siebie. Warto przeczytać kilka razy i ćwiczyć w praktyce zaproponowane rozwiązania.

W tej niepozornie wyglądającej książeczce zaciekawiło mnie szczególnie zagadnienie terytorium psychologicznego. Tym terytorium jest po pierwsze sfera osobista, w której mamy określone prawa i, o ile jesteśmy świadomi naszych praw i granic, nie chcemy, żeby ktoś je naruszał bez naszej zgody. Po drugie, do tego terytorium należy też sfera wymiany społecznej, w której wchodzimy w interakcje z innymi ludźmi w celu realizacji określonych zadań. W sferze tej dysponujemy prawami na równi z innymi i przestrzeganie zarówno własnych praw, jak i innych, jest w niej kluczowe.
Myślę, że świadomość istnienia tych dwóch terytoriów oraz różnych praw przysługujących nam i innym na ich terenie może być bardzo pomocna w codziennym życiu.

Autorka książki rozbiera temat asertywności na czynniki pierwsze i robi to niesamowicie precyzyjnie i jasno. Uczy nas czułości w stosunku do samych siebie z zachowaniem pokory w relacjach z drugim człowiekiem. Świetna pozycja.

Nie pamiętam ile razy pomyślałam słuchając tej książki „to ja, to o mnie!”. Książka krótka, ale treściwa. Jeśli ktoś boryka się z poczuciem winy i niepotrafieniem powiedzenia NIE, bo druga strona jest uprzejma to stanowczo polecam tę pozycję.

Bardzo dobra pozycja. Być blisko siebie.

Bardzo dobra pozycja. Być blisko siebie.

Dotarłam do tej książeczki dzięki "Czułej przewodniczce" N. de Barbaro, za co w tym miejscu bardzo dziękuję. Okazuje się, że asertywność to coś więcej niż umiejętność powiedzenia "nie" i obrona własnych granic. Znalazłam tu rozwiązanie, które znałam wcześniej jako metodę FUKO, teraz wydaje mi się oczywiste, że to jest najlepszy sposób na wyrażanie swoich uczuć. A zaskoczeniem jest wykład o poczuciu winy i krzywdy. Bardzo polecam, na zachętę wpisałam kilka cytatów.

Książka w sposób zwięzły i konkretny przedstawia temat bycia asertywnym, pokazuje przykłady dobrych i złych zachowań. Praktyczna i przydatna pozycja.

Krótko, zwięzle i na temat. Pożyteczna książeczka.

Krótko, zwięzle i na temat. Pożyteczna książeczka.

Byc blisko siebie. Byc w porządku

Byc blisko siebie. Byc w porządku

Książkę "Stanowczo, łagodnie, bez lęku" mogę polecić każdemu. Napisana bardzo prostym językiem, z ogromną ilością przykładów i propozycji zastosowania w praktyce. Przyda się osobom, które mają trudności w kontaktach z innymi w wyrażaniu siebie, obrony swojego zdania, umiejętności mówienie nie. Bardzo mądra część o poczuciu winy i krzywdy, które tak bardzo wpływa na nasze zachowanie. Autorka poruszyła też temat wyrażania gniewu w sposób pozwalający na zachowanie granic i uszanowanie drugiej osoby. Krótka, przejrzysta w formie, warto przeczytać i skorzystać z porad.