Okładka książki Mózg na detoksie. Oczyść swój umysł, by sprawniej myśleć, wzmocnić relacje i znaleźć szczęście Kristin Loberg, Austin Perlmutter, David Perlmutter
Kristin LobergAustin Perlmutter Wydawnictwo: Sensus poradniki
poradniki
Brain Wash: Detox Your Mind for Clearer Thinking, Deeper Relationships, and Lasting Happiness
Sensus
2021-05-18
2021-05-18
mózg świadomość mindfulness dusza ludzki umysł detoks oczyszczenie umysłu

Okładka książki Brain Maker. Zdrowa głowa. Jak bakterie jelitowe chronią mózg Kristin Lobergi, David Perlmutter
Brain Maker. Z... Kristin Lobergi, Da...

Czym jest dopamina?
Dopamina przez wielu rozumiana jest jako substancja, która powoduje w organizmie przyjemność. W praktyce jest to jednak pewien sygnał zachowań, który związany jest bezpośrednio z poszukiwaniem nagrody. Motywuje nas do poszukiwania doświadczeń uznawanych za przyjemne. Współczesny świat nasycony jest mediami społecznościowymi i grami komputerowymi, które uwalniają dopaminę, w praktyce jednak nie przynoszą korzyści, a doprowadzają jedynie do przeciążenia sensorycznego.
Negatywne aspekty dopaminy
Największe światowe koncerny wykorzystują dopaminę, aby przyciągać naszą uwagę, czego przykładem są media społecznościowe- Instagram, TikTok. Poprzez przeglądanie tych aplikacji aktywowane są ośrodki nagrody w mózgu, a to z kolei doprowadza do uwolnienia dopaminy. Mózg automatycznie zapamiętuje to jako przyjemność, co związane jest z późniejszymi uzależnieniami i trudnościami w skupieniu. Po pewnym czasie organizm domaga się coraz silniejszych bodźców, czyli poświęcenia większej ilości czasu, co naturalnie nie sprzyja naszemu samorozwojowi.
Detoks dopaminowy
Autor proponuje więc detoks dopaminowy, który związany jest bezpośrednio z eliminowaniem działań odpowiedzialnych za wyzwalanie dopaminy, czego pozytywnym skutkiem jest zmniejszenie przeciążenia sensorycznego. To z kolei ma wpływać pozytywnie na naszą koncentrację i zdolność skupiania się. Autor wyróżnia dwie metody:
1) Detoks całkowity- pozbycie się wszystkich zachowań wyzwalających dopaminę na 24 lub 48 godzin. Zamiast tego możemy wykonywać czynności o niskiej stymulacji, czego doskonałym przykładem jest medytacja, spacery, pisanie dziennika, spacery.
2) Detoks ograniczony- eliminacja głównego źródła dopaminy na długi okres czasu (przynajmniej 30 dni). Przykładem takiego źródła może być żywność przetworzona lub aplikacja na telefon. Jest to sposób mniej wymagający, jednocześnie przez naukowców uznawany za skuteczniejszy.
W celu osiągnięcia sukcesu w zakresie detoksu dopaminowego zaleca się w pierwszej kolejności zidentyfikowanie czynności, które są naszym zdaniem uzależniające. Następnie należy wdrożyć bariery, które w pewien sposób utrudnią nam dostęp do tych czynności. Najprostszym przykładem jest zostawienie telefonu w innym pomieszczeniu lub wykorzystywanie specjalnych aplikacji mających na celu zniechęcenie korzystania z telefonu. Ostatnią poradą jest rozpoczynanie dnia bez stymulacji- możemy przykładowo poddać się pewnej porannej rutynie.
Po detoksie
Pamiętajmy o tym, aby po zakończeniu detoksykacji nie poprzestawać na tym i kontynuować dobre nawyki. Nie jest to jednak łatwe zadanie, dlatego należy być świadomym, że jest to ciężka walka i być dla siebie wyrozumiałym. Warto również wzmacniać swoją samoświadomość, tzn. orientować się, kiedy zaczynamy ponownie angażować się w stare nawyki. Koncentrację możemy ćwiczyć poprzez większa uważność, spacery, rozmowy, rozciąganie.
Produktywność
Autor zaleca wykonanie detoksu dopaminowego przede wszystkim po to, by zwiększyć swoją produktywność. Musimy zostać skupieni i konsekwentni w działaniach, jak również ustalać priorytetowe zadania. Dobrą praktyką jest wdrożenie harmonogramu dziennego.

Czym jest dopamina?

Apteczka pierwszej pomocy dla wszystkich tych, którzy dzięki krótkiej lekturze chcą wprowadzić kilka zmian do swojego życia, które pomogą im zadbać o swój mózg. Warto dodać, że na końcu książki znajduje się wiele przepisów na zdrowe potrawy.

Lekka pozycja, przyjemna lektura, ale nic nie urywa;) Układa wiedzę odnośnie tego jak zwiększyć wydajność i głębokość przetwarzania mózgu.

Techniki:
* unikanie i blokowanie zalewu informacji ( rośnie przestrzeń dla mózgu poznawczego`kora nowa`, maleje dla mózgu limbicznego/gadziego )
* unikanie social mediów ( narcyzm maleje, rośnie empatia )
* medytacja uważności ( kontrola automatyzmów, uspokojenie i wyciszenie )
* ruch, sport i ćwiczenia ( ciało migdałowate anty depresja )
* kontakt z naturą, lasem, mikrobami ( serotonina w górę )
* zdrowy sen ( mniej emocjonalne reakcje, ograniczone przetwarzanie przez ciało migdałowate ) i wypoczynek
* dieta niskowęglowodanowa i nieprzetworzona ( organiczne produkty, niweluje stany zapalne )
* kiszonki ( serotonina w górę )
* jeden pełny roślinny posiłek dziennie, mięso to dodatek, nie baza
* utrzymywanie głębokich relacji ( partnerskich, rodzinnych, społecznych )

Techniki:
* unikanie social mediów ( narcyzm maleje, rośnie empatia )
* medytacja uważności (...

Tak się nieźle zapowiadała! Liczyłam na uzupełnienie ‘Wyloguj swój mózg’ i pierwsze rozdziały wyglądały naprawdę obiecująco – mega ciekawe badania, opisane prostym językiem, what’s not to like. Ale im dalej w las, tym gorzej – masło maślane, milion powtórzeń, żeby dbać o mózg trzeba się wysypiać, ruszać i dobrze odżywiać – no shit, Sherlock. Może po prostu nie jestem targetowym odbiorcą tej książki, arono. Gwoździem do trumny okazał się ‘Dziesięciodniowy program zmiany nawyków’ – myślę, że, bez urazy, ale naprawdę trzeba nie mieć, nomen-omen, mózgu, żeby twierdzić że w 10 dni da się codziennie wprowadzać jeden nawyk (1. Przestań korzystać z mediów społęcznościowych; 2. Ruszaj się codziennie; 3. Wywal przetworzone jedzenie z diety etc. i w ten deseń) i to znami zostanie gdyż jest długofalowo dla nas dobre. No nie bałdzo.

Pierwsze rozdziały dawały nadzieję na przystępną i merytoryczną lekturę. Niestety im dalej tym jest gorzej. Znacząca większość rozdziałów to ciągle powtórzenia tego, co pojawiło się już wcześniej.

Czytając opinie o tej książce, aż mnie ruszyło żeby napisać własną. Zgadzam się z komentarzami poniżej, ale ...
Książka dotyka wiele tematów takich jak sen, aktywność fizyczna, empatia, relacje z innymi, zdrowa dieta, uzależnienia cyfrowe czy medytacja.Nie sposób dokładnie przyjrzeć się tym zagadnieniom. Każde z nich mogłoby być tematem na osobną książkę.
Odpierając kolejny dla niej zarzut - słabo wyjaśnione działanie mózgu. W mojej opinii autor chciał osiągnąć tylko jeden cel. Jeżeli znowu wpadniesz w pułapkę uzależnienia czy złych stanów emocjonalnych przypomnij sobie o ciele migdałowatym - kolejne piwo nie pomoże.. ( moje myślenie znów się przestawiło na ciało migdałowate).
Dla mnie książka super. Sprawdzi się dla osób, które zastanawiają się co mogą w swoim życiu poprawić i po jej lekturze sięgną po kolejną już bardziej szczegółową na jeden z poruszonych tematów.

Odpierając...

Czytałam niedawno podobną książkę, jeżeli chodzi o treść "Tajemnice długowieczności" Marty Zaraskiej i muszę przyznać, że była bardziej wciągająca. Badania naukowe, które autorka przedstawiała były napisane bardziej wciągającym językiem. "Mózg na detoksie" nie jest pozycją złą, ale na rynku wydawniczym, obfitym w podobne tytuły "Ameryka nie została odkryta". Poradnikowy charakter książki można było by zastąpić samymi ciekawymi badaniami, aby czytelnik mógł wyciągnąć odpowiednie wnioski dla siebie samodzielnie.

Niektóre fragmenty trudno się czyta i ciężko przez nie przebrnąć. Dużo powtórzeń i zbędnego tekstu.

Książka która systematyzuje wiedzę o ludzkim mózgu, psychice i dobrej diecie.

Książka która systematyzuje wiedzę o ludzkim mózgu, psychice i dobrej diecie.

Książka napisana przystępnym językiem, porady niby oczywiste ale jak to zwykle bywa to co wydaje się oczywiste może być zarazem najtrudniejsze do zastosowania. Warto przeczytać tę książkę żeby przypomnieć sobie że do dobrostanu potrzeba jedynie trzymać się prostych zasad

• Audiobooki
  • Poradniki