rozwińzwiń

Mózg na detoksie. Oczyść swój umysł, by sprawniej myśleć, wzmocnić relacje i znaleźć szczęście

Okładka książki Mózg na detoksie. Oczyść swój umysł, by sprawniej myśleć, wzmocnić relacje i znaleźć szczęście Kristin Loberg, Austin Perlmutter, David Perlmutter
Okładka książki Mózg na detoksie. Oczyść swój umysł, by sprawniej myśleć, wzmocnić relacje i znaleźć szczęście
Kristin LobergAustin Perlmutter Wydawnictwo: Sensus poradniki
304 str. 5 godz. 4 min.
Kategoria:
poradniki
Tytuł oryginału:
Brain Wash: Detox Your Mind for Clearer Thinking, Deeper Relationships, and Lasting Happiness
Wydawnictwo:
Sensus
Data wydania:
2021-05-18
Data 1. wyd. pol.:
2021-05-18
Liczba stron:
304
Czas czytania
5 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328372870
Tagi:
mózg świadomość mindfulness dusza ludzki umysł detoks oczyszczenie umysłu
Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Brain Maker. Zdrowa głowa. Jak bakterie jelitowe chronią mózg Kristin Lobergi, David Perlmutter
Ocena 7,5
Brain Maker. Z... Kristin Lobergi, Da...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
194 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
30
29

Na półkach:

Czym jest dopamina?
Dopamina przez wielu rozumiana jest jako substancja, która powoduje w organizmie przyjemność. W praktyce jest to jednak pewien sygnał zachowań, który związany jest bezpośrednio z poszukiwaniem nagrody. Motywuje nas do poszukiwania doświadczeń uznawanych za przyjemne. Współczesny świat nasycony jest mediami społecznościowymi i grami komputerowymi, które uwalniają dopaminę, w praktyce jednak nie przynoszą korzyści, a doprowadzają jedynie do przeciążenia sensorycznego.
Negatywne aspekty dopaminy
Największe światowe koncerny wykorzystują dopaminę, aby przyciągać naszą uwagę, czego przykładem są media społecznościowe- Instagram, TikTok. Poprzez przeglądanie tych aplikacji aktywowane są ośrodki nagrody w mózgu, a to z kolei doprowadza do uwolnienia dopaminy. Mózg automatycznie zapamiętuje to jako przyjemność, co związane jest z późniejszymi uzależnieniami i trudnościami w skupieniu. Po pewnym czasie organizm domaga się coraz silniejszych bodźców, czyli poświęcenia większej ilości czasu, co naturalnie nie sprzyja naszemu samorozwojowi.
Detoks dopaminowy
Autor proponuje więc detoks dopaminowy, który związany jest bezpośrednio z eliminowaniem działań odpowiedzialnych za wyzwalanie dopaminy, czego pozytywnym skutkiem jest zmniejszenie przeciążenia sensorycznego. To z kolei ma wpływać pozytywnie na naszą koncentrację i zdolność skupiania się. Autor wyróżnia dwie metody:
1) Detoks całkowity- pozbycie się wszystkich zachowań wyzwalających dopaminę na 24 lub 48 godzin. Zamiast tego możemy wykonywać czynności o niskiej stymulacji, czego doskonałym przykładem jest medytacja, spacery, pisanie dziennika, spacery.
2) Detoks ograniczony- eliminacja głównego źródła dopaminy na długi okres czasu (przynajmniej 30 dni). Przykładem takiego źródła może być żywność przetworzona lub aplikacja na telefon. Jest to sposób mniej wymagający, jednocześnie przez naukowców uznawany za skuteczniejszy.
W celu osiągnięcia sukcesu w zakresie detoksu dopaminowego zaleca się w pierwszej kolejności zidentyfikowanie czynności, które są naszym zdaniem uzależniające. Następnie należy wdrożyć bariery, które w pewien sposób utrudnią nam dostęp do tych czynności. Najprostszym przykładem jest zostawienie telefonu w innym pomieszczeniu lub wykorzystywanie specjalnych aplikacji mających na celu zniechęcenie korzystania z telefonu. Ostatnią poradą jest rozpoczynanie dnia bez stymulacji- możemy przykładowo poddać się pewnej porannej rutynie.
Po detoksie
Pamiętajmy o tym, aby po zakończeniu detoksykacji nie poprzestawać na tym i kontynuować dobre nawyki. Nie jest to jednak łatwe zadanie, dlatego należy być świadomym, że jest to ciężka walka i być dla siebie wyrozumiałym. Warto również wzmacniać swoją samoświadomość, tzn. orientować się, kiedy zaczynamy ponownie angażować się w stare nawyki. Koncentrację możemy ćwiczyć poprzez większa uważność, spacery, rozmowy, rozciąganie.
Produktywność
Autor zaleca wykonanie detoksu dopaminowego przede wszystkim po to, by zwiększyć swoją produktywność. Musimy zostać skupieni i konsekwentni w działaniach, jak również ustalać priorytetowe zadania. Dobrą praktyką jest wdrożenie harmonogramu dziennego.

Czym jest dopamina?
Dopamina przez wielu rozumiana jest jako substancja, która powoduje w organizmie przyjemność. W praktyce jest to jednak pewien sygnał zachowań, który związany jest bezpośrednio z poszukiwaniem nagrody. Motywuje nas do poszukiwania doświadczeń uznawanych za przyjemne. Współczesny świat nasycony jest mediami społecznościowymi i grami komputerowymi, które...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
290
131

Na półkach: ,

Apteczka pierwszej pomocy dla wszystkich tych, którzy dzięki krótkiej lekturze chcą wprowadzić kilka zmian do swojego życia, które pomogą im zadbać o swój mózg. Warto dodać, że na końcu książki znajduje się wiele przepisów na zdrowe potrawy.

Apteczka pierwszej pomocy dla wszystkich tych, którzy dzięki krótkiej lekturze chcą wprowadzić kilka zmian do swojego życia, które pomogą im zadbać o swój mózg. Warto dodać, że na końcu książki znajduje się wiele przepisów na zdrowe potrawy.

Pokaż mimo to

avatar
475
67

Na półkach:

Lekka pozycja, przyjemna lektura, ale nic nie urywa;) Układa wiedzę odnośnie tego jak zwiększyć wydajność i głębokość przetwarzania mózgu.

Techniki:
* unikanie i blokowanie zalewu informacji ( rośnie przestrzeń dla mózgu poznawczego`kora nowa`, maleje dla mózgu limbicznego/gadziego )
* unikanie social mediów ( narcyzm maleje, rośnie empatia )
* medytacja uważności ( kontrola automatyzmów, uspokojenie i wyciszenie )
* ruch, sport i ćwiczenia ( ciało migdałowate anty depresja )
* kontakt z naturą, lasem, mikrobami ( serotonina w górę )
* zdrowy sen ( mniej emocjonalne reakcje, ograniczone przetwarzanie przez ciało migdałowate ) i wypoczynek
* dieta niskowęglowodanowa i nieprzetworzona ( organiczne produkty, niweluje stany zapalne )
* kiszonki ( serotonina w górę )
* jeden pełny roślinny posiłek dziennie, mięso to dodatek, nie baza
* utrzymywanie głębokich relacji ( partnerskich, rodzinnych, społecznych )

Lekka pozycja, przyjemna lektura, ale nic nie urywa;) Układa wiedzę odnośnie tego jak zwiększyć wydajność i głębokość przetwarzania mózgu.

Techniki:
* unikanie i blokowanie zalewu informacji ( rośnie przestrzeń dla mózgu poznawczego`kora nowa`, maleje dla mózgu limbicznego/gadziego )
* unikanie social mediów ( narcyzm maleje, rośnie empatia )
* medytacja uważności (...

więcej Pokaż mimo to

avatar
19
19

Na półkach:

Tak się nieźle zapowiadała! Liczyłam na uzupełnienie ‘Wyloguj swój mózg’ i pierwsze rozdziały wyglądały naprawdę obiecująco – mega ciekawe badania, opisane prostym językiem, what’s not to like. Ale im dalej w las, tym gorzej – masło maślane, milion powtórzeń, żeby dbać o mózg trzeba się wysypiać, ruszać i dobrze odżywiać – no shit, Sherlock. Może po prostu nie jestem targetowym odbiorcą tej książki, arono. Gwoździem do trumny okazał się ‘Dziesięciodniowy program zmiany nawyków’ – myślę, że, bez urazy, ale naprawdę trzeba nie mieć, nomen-omen, mózgu, żeby twierdzić że w 10 dni da się codziennie wprowadzać jeden nawyk (1. Przestań korzystać z mediów społęcznościowych; 2. Ruszaj się codziennie; 3. Wywal przetworzone jedzenie z diety etc. i w ten deseń) i to znami zostanie gdyż jest długofalowo dla nas dobre. No nie bałdzo.

Tak się nieźle zapowiadała! Liczyłam na uzupełnienie ‘Wyloguj swój mózg’ i pierwsze rozdziały wyglądały naprawdę obiecująco – mega ciekawe badania, opisane prostym językiem, what’s not to like. Ale im dalej w las, tym gorzej – masło maślane, milion powtórzeń, żeby dbać o mózg trzeba się wysypiać, ruszać i dobrze odżywiać – no shit, Sherlock. Może po prostu nie jestem...

więcej Pokaż mimo to

avatar
116
51

Na półkach:

Pierwsze rozdziały dawały nadzieję na przystępną i merytoryczną lekturę. Niestety im dalej tym jest gorzej. Znacząca większość rozdziałów to ciągle powtórzenia tego, co pojawiło się już wcześniej.

Pierwsze rozdziały dawały nadzieję na przystępną i merytoryczną lekturę. Niestety im dalej tym jest gorzej. Znacząca większość rozdziałów to ciągle powtórzenia tego, co pojawiło się już wcześniej.

Pokaż mimo to

avatar
244
9

Na półkach:

Czytając opinie o tej książce, aż mnie ruszyło żeby napisać własną. Zgadzam się z komentarzami poniżej, ale ...
Książka dotyka wiele tematów takich jak sen, aktywność fizyczna, empatia, relacje z innymi, zdrowa dieta, uzależnienia cyfrowe czy medytacja.Nie sposób dokładnie przyjrzeć się tym zagadnieniom. Każde z nich mogłoby być tematem na osobną książkę.
Odpierając kolejny dla niej zarzut - słabo wyjaśnione działanie mózgu. W mojej opinii autor chciał osiągnąć tylko jeden cel. Jeżeli znowu wpadniesz w pułapkę uzależnienia czy złych stanów emocjonalnych przypomnij sobie o ciele migdałowatym - kolejne piwo nie pomoże.. ( moje myślenie znów się przestawiło na ciało migdałowate).
Dla mnie książka super. Sprawdzi się dla osób, które zastanawiają się co mogą w swoim życiu poprawić i po jej lekturze sięgną po kolejną już bardziej szczegółową na jeden z poruszonych tematów.

Czytając opinie o tej książce, aż mnie ruszyło żeby napisać własną. Zgadzam się z komentarzami poniżej, ale ...
Książka dotyka wiele tematów takich jak sen, aktywność fizyczna, empatia, relacje z innymi, zdrowa dieta, uzależnienia cyfrowe czy medytacja.Nie sposób dokładnie przyjrzeć się tym zagadnieniom. Każde z nich mogłoby być tematem na osobną książkę.
Odpierając...

więcej Pokaż mimo to

avatar
418
114

Na półkach:

Czytałam niedawno podobną książkę, jeżeli chodzi o treść "Tajemnice długowieczności" Marty Zaraskiej i muszę przyznać, że była bardziej wciągająca. Badania naukowe, które autorka przedstawiała były napisane bardziej wciągającym językiem. "Mózg na detoksie" nie jest pozycją złą, ale na rynku wydawniczym, obfitym w podobne tytuły "Ameryka nie została odkryta". Poradnikowy charakter książki można było by zastąpić samymi ciekawymi badaniami, aby czytelnik mógł wyciągnąć odpowiednie wnioski dla siebie samodzielnie.

Czytałam niedawno podobną książkę, jeżeli chodzi o treść "Tajemnice długowieczności" Marty Zaraskiej i muszę przyznać, że była bardziej wciągająca. Badania naukowe, które autorka przedstawiała były napisane bardziej wciągającym językiem. "Mózg na detoksie" nie jest pozycją złą, ale na rynku wydawniczym, obfitym w podobne tytuły "Ameryka nie została odkryta"....

więcej Pokaż mimo to

avatar
8
2

Na półkach:

Niektóre fragmenty trudno się czyta i ciężko przez nie przebrnąć. Dużo powtórzeń i zbędnego tekstu.

Niektóre fragmenty trudno się czyta i ciężko przez nie przebrnąć. Dużo powtórzeń i zbędnego tekstu.

Pokaż mimo to

avatar
116
62

Na półkach:

Książka która systematyzuje wiedzę o ludzkim mózgu, psychice i dobrej diecie.

Książka która systematyzuje wiedzę o ludzkim mózgu, psychice i dobrej diecie.

Pokaż mimo to

avatar
168
12

Na półkach:

Książka napisana przystępnym językiem, porady niby oczywiste ale jak to zwykle bywa to co wydaje się oczywiste może być zarazem najtrudniejsze do zastosowania. Warto przeczytać tę książkę żeby przypomnieć sobie że do dobrostanu potrzeba jedynie trzymać się prostych zasad

Książka napisana przystępnym językiem, porady niby oczywiste ale jak to zwykle bywa to co wydaje się oczywiste może być zarazem najtrudniejsze do zastosowania. Warto przeczytać tę książkę żeby przypomnieć sobie że do dobrostanu potrzeba jedynie trzymać się prostych zasad

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    447
  • Przeczytane
    226
  • Posiadam
    22
  • Teraz czytam
    18
  • Audiobook
    10
  • Audiobooki
    9
  • Poradniki
    7
  • Chcę w prezencie
    6
  • 2021
    5
  • 2022
    4

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także