Tęsknota silnej kobiety za silnym mężczyzną

Tłumaczenie: Robert Reszke
Wydawnictwo: Szafa
Die Sehnsucht der starken Frau nach dem starken Mann
thinking-hurts

Dlaczego niezależne, pewne siebie kobiety tak często nie radzą sobie w życiu osobistym? Tragiczny paradoks polega na tym, że im silniejsza jest kobieta na zewnątrz, tym bardziej bezradna jest jej "wewnętrzna dziewczynka" i tym większa jej tęsknota za dominującym macho, którego silna kobieta nie może zaakceptować. Maja Storch, wybitna niemiecka psycholożka i terapeutka, radzi, jak rozwiązać ten...

Maja Storch, wybitna niemiecka psycholożka i terapeutka, radzi, jak rozwiązać ten wewnętrzny konflikt i co zrobić, by zachować siłę i niezależność, a jednocześnie nie rezygnować z potrzeby opieki i oddania. Musisz zająć się swoją "wewnętrzną dziewczynką", pomóc jej dorosnąć, a wówczas nauczysz się wybierać właściwych mężczyzn.

Ze wstępu:
Jeśli zajrzałaś do książki Tęsknota silnej kobiety za silnym mężczyzną, to znaczy, że prawdopodobnie zaciekawił cię jej tytuł. Mówi on o silnej kobiecie i jej tęsknocie za silnym mężczyzną. Czy znasz to uczucie? Czy czasami tęsknisz za mężczyzną, którego nie zwiedzie twoja pewność siebie, który potraktuje cię po prostu jak kobietę, zaopiekuje się tobą i poprowadzi cię przez życie? Czy jednocześnie odczuwasz niechęć do siebie, gdy ta tęsknota da o sobie znać? Jeśli tak, to znaczy, że trafiłaś pod dobry adres.

Witaj w klubie!

Książkę Tęsknota silnej kobiety za silnym mężczyzną napisałam właściwie dla siebie, dla moich przyjaciółek i pacjentek, które zwróciły mi uwagę na ten wewnętrzny konflikt. Napisałam ją dla wszystkich współczesnych kobiet, które przeżywają romantyczny dylemat silnej kobiety i nie wiedzą, jak go rozwiązać.

Kim jest silna kobieta? Jest to kobieta wyzwolona. Nie chodzi mi jednak o stereotypowe wyobrażenie „walczącej feministki”, owego żywiącego się męską krwią potwora o wąskich, zaciśniętych wargach, który wyrzucił ze swojego życia wszystko, co wiąże się z seksualnością. Nie mam na myśli sawantki, bardziej męskiej niż wszyscy mężczyźni razem wzięci. Nie chodzi mi również o tę surową, ubraną w szary kostium kobietę z włosami gładko upiętymi w kok, która mieszka samotnie z kolekcją kaktusów na parapecie.

Mam na myśli kobiety atrakcyjne, prowadzące aktywne życie seksualne. Kobiety, które nauczyły się wierzyć we własne siły i które nie czekają na to, że pewnego dnia pojawi się mężczyzna, by je chronić. Kobiety, które mają własny krąg przyjaciół, lubią się śmiać, kochają własne ciała i kochają ciała mężczyzn. Kobiety, które są ciekawe tego, co życie ma im do zaoferowania, potrafią bronić własnych poglądów i wiedzą, co zrobić, by osiągnąć cel. Mam na myśli kobiety, które zarabiają na siebie, mają bogatą osobowość i odciskają osobiste piętno na własnym życiu. To właśnie one są wyzwolone w najlepszym rozumieniu tego słowa. Potrafią korzystać ze zdobyczy ruchu feministycznego i żyją życiem ciekawszym niż ich matki i babki. Kochają mężczyzn i mężczyźni odgrywają ważną rolę w ich biografiach.

Jeśli rozpoznajesz siebie w tym opisie, to znaczy, że jesteś typem kobiety określanej przeze mnie mianem „silnej”. Zapewne stanęłaś już wobec romantycznego dylematu silnej kobiety, o którym będę mówić w tej książce. Walczyłaś jak tygrysica i dorobiłaś się niejednej blizny. Po świecie chodzi iluś tam mężczyzn, którzy liżą rany odniesione wpotyczkach z tobą. Są to mężczyźni naznaczeni przez tygrysicę. Raniłaś ich, ale i oni ranili ciebie. Ponieważ silna kobieta jest również kobietą inteligentną, zdajesz sobie sprawę z tego, że za każdym razem podejmujesz tę samą grę. Chciałabyś z tym skończyć, ale nie wiesz, jak to zrobić.

źródło opisu: Wydawnictwo Szafa, 2010

źródło okładki: http://www.wydawnictwoszafa.pl/index.php?s=kw&i=71

Papusza | 2016-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2016

Książka „Tęsknota silnej kobiety za silnym mężczyzną” to poradnik dla kobiet które mimo, że w codziennym życiu radzą sobie doskonale, nie układa im się z mężczyznami na których im zależy. Autorka nie udziela rad typu; co zrobić aby zdobyć tego człowieka dla siebie, na własność. Wyjaśnia natomiast mechanizm naszego działania, pokazując jak zachowuje się nasza świadomość i podświadomość. Omawia też, dlaczego to co ukryte jest w podświadomości dominuje nasze zachowanie w relacjach damsko-męskich i dlaczego tak często doprowadza do klęski. Maja Storch przybliża nam psychologię jungowską, dokładnie omawia archetypy kobiecości i męskości, uświadamia w jaki sposób relacja ojciec-córka ma wpływ na rozwój nieświadomych pragnień i marzeń związanych z wyborem mężczyzny. Następnie radzi jak „zapanować” nad tym co nam przeszkadza lub utrudnia kontakty z mężczyznami. Nie ma tu nic o roli mężczyzny bo mężczyzna nie jest w stanie zmienić kobiety. Jedyna rzecz jaką może zrobić, jeśli mu bardzo...

Celestine | 2014-01-05
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 05 stycznia 2014

Nareszcie książka tłumacząca to, czego nie mogłam pojąć. Zadziwiające jest, jak zagmatwane są nasze umysły, jak wszystko siedzi głęboko w psychice. Autorka w przystępny sposób uświadamia o istnieniu jeszcze czegoś poza świadomością - nieświadomości. Ta skrywa o wiele więcej tajemnic, niż moglibyśmy przypuszczać. Teraz rozumiem dlaczego w pewnych sytuacjach zachowuję się tak, a nie inaczej. Skąd biorą się moje problemy w kontaktach z mężczyznami. Jeśli wiesz, że jesteś silną kobietą, ale nie wiesz jak sobie z tym poradzić, polecam! To jest książka dla Ciebie! :)

Patrycja Perzyna | 2014-03-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 03 marca 2014

Kiedy zaczęłam czytać poczulam że nie do konca o mnie ta książka, mimo że jestem niezależna. To książka o kobietach w moim wieku ale niezależnych SINGIELKACH , a ja jestem juz mamą. Szkoda że autorka nie uwzgledniła nas, kobiet które staly się twarde które w pewnym momencie życia uwieziły małą dziewczynkę. Zapewne lepszy bylby moj odbiór.. poza tym.. uświadomiłam sobie dzieki niej że moja mała dziewczynka juz dawno stąpa obok mnie a nie siedzi we mnie, co mnie ucieszyło i zachecilo do dalszej drogi w dobrą stronę. Tylko że książka nie moim językiem napisana, wole prosto z mostu bez odniesien do dziewczynek bez rąk itp.

enhap | 2014-02-26
Przeczytana: 19 lutego 2014

Bardzo konkretna, ale dość krótka książka na temat silnych kobiet. Ich strachów i ich drogi. Czytałem z ciekawości psychologicznej, jako reprezentant obozu z drugiej strony, a także z chęci zrozumienia mechanizmów. I dowiedziałem się - dlaczego kobiety nie wiedzą czego chcą. Bo to nieświadome części nami kierują, drogie Panie.
Warto / polecam :)

Książka nie jest długa, ale z powodzeniem zawarła w sobie to, co najważniejsze i najbardziej istotne. Może służyć dwojako – jako poradnik (i taki zresztą cel przeznaczyła jej autorka) albo jako źródło pewnej wiedzy z zakresu psychologii jungowskiej, interpretacji baśni i archetypów. Dlatego też może zwrócić zainteresowanie czytelniczki ku innej pozycji zajmującej się spuścizną kobiecej psychiki i interpretowaniem opowieści o pierwotnej kobiecej sile, a mianowicie „Biegnącej z wilkami” Clarissy Pinkoli Estes.

Bywa, że w naszym życiu dzieją się rzeczy, których nie rozumiemy i nie zdajemy sobie nawet sprawy, że sami jesteśmy przyczyną powtarzających się problemów. Autorka, która jest terapeutką, prowadzi czytelniczkę krok po kroku przez meandry zgubnego mechanizmu, tłumaczy jego pochodzenie i negatywny wpływ na życie uczuciowe kobiety. Pozwala wybierającym nieodpowiednich mężczyzn-drani otworzyć oczy, przepracować nieakceptację i odrzucenie wewnętrznej „małej dziewczynki”, co ma...

Karol Swoboda | 2011-10-21
Przeczytana: 29 września 2011

Całkiem niezła, łatwa przystępna. Z pewnością w pewnym stopniu momaga zrozumieć "silną kobietę" bez względu na to czy nią jesteś czy też tak jka ja chcesz poszerzyć swoje horyzonty u spojrzenie na przeciwną płeć jako mężczyzna.

Z reguły unikam tego typu książek ,bo są albo pełne naukowego zadęcia ,albo bzdur.Jednak zostałam pozytywnie zaskoczona. Fachowcy mogą sobie ziewać przy tej lekturze ,dla mnie stała się ona jedną z tych pozycji,która intryguje,burzy obraz samej siebie.
Niewielka objętość ,prosty język , a ileż treści. Dowiedziałam się o sobie paru rzeczy ,o których wolałabym nie wiedzieć .Teraz coś trzeba z tym zrobić.

Ujmując w skrócie : pokaż mi osobę ,której nie tolerujesz ,stanowiącą twoje przeciwieństwo - a pokażę ci pewnego rezydenta twojej podświadomości.Zlepek wszystkich znienawidzonych przez ciebie ,nieuświadomionych cech osobowości,których okruszki odkrywasz w sobie ,a że tak je piętnujesz u innych -natychmiast spychasz je dno psychiki,wypierasz ze świadomości , bo nie zgadzają się z obrazem samych siebie,jaki pielęgnujesz od lat.
Powstały w ten sposób golem ,przez fachowców cieniem zwany determinuje życiowe wybory,zmusza do zachowań sprzecznych z twoją naturą tak irracjonalnych,że...

sharifa | 2014-07-06

Dzień dobry, nazywam się Artemida i prze wiele lat żyłam sobie spokojnie będąc przekonaną, że nie potrzebuję faceta w moim życiu. Co prawda od czasu do czasu zdarzali sie jacyś tam mężczyźni, ale zawsze w miarę postępu znajomości albo okazywali się słabeuszami, albo chcieli mnie sobie podporządkować, więc ich sobie odpuszczałam. Jednocześnie zastanawiało mnie, dlaczego nie mogę spotkać żadnego silnego mężczyzny, sami udający silnych; czy tych prawdziwie silnych rzeczywiście jest tak mało na świecie? Potem sięgnęłam po tę pozycje i zagadka się rozwiązała.
Jesli jestes kobietą, która "radzi sobie ze wszystkim" i nie jesteś w związku, bo sądzisz, że potrzebujesz do tego silnego faceta, ta pozycja jest dla ciebie.
Książka choć niedługa, to jednak za długa jak na treść, którą w sobie zawiera. Zbędna opowieść o dziewczynce bez rąk, wolałabym normalne omówienie mechanizmów psychicznych bez odnoszenia się do fantastycznych opowieści. ALE: zdecydowanie warta polecenia. Mi uświadomiła...

Sandra T | 2015-04-25
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Serdecznie polecam każdej "silnej" kobiecie :). Autorka w przystępny sposób, krok po kroku, przedstawia mechanizm myślenia "silnej kobiety" oraz przyczyny i skutki nawiązywania relacji, związków z "silnymi mężczyznami".

unimkowska | 2015-12-26

Spodziewałam się po niej czegoś więcej. Nie wciągnęła mnie w ogóle, niestety. Nie nazwałabym jej poradnikiem. Jest w niej dużo teorii, domysłów wręcz nawet przypuszczeń - żadnych wskazówek "co dalej?'.