Diabelska Ballada

slasia

slasia | 2012-08-24
Na półkach: Przeczytane, Te lubiane, 2012

Solidarnościowe demonstracje w czasach demokracji? Narzekanie, że kiedyś teatr i opieka zdrowotna były za darmo? Chwalenie się wolnością słowa z maczugą na współczesnych komunistów, nazistów i anarchistów za plecami? A w szkole bajki o złych Rosjanach i złych Niemcach.

Nie jestem z pokolenia, które doznało życia za Polski Ludowej, jednak z powyższymi paradoksami mamy obecnie do czynienia. I z naszą słowiańską mentalnością ( a tak bardzo chcemy inni od Rusków być...), która tak jak każda ma swoje wady i zalety. I na to powieść ta otwiera oczy... ostrożnie z wynoszeniem. Ostrożnie ze zniesławieniem.

Książka ta przedstawia bez oceniania zwroty akcji w małej, prowincjonalnej miejscowości. Dzieją się one szybko, tak jak poglądy polityczne mieszkańców. Winny ten, który nie u władzy, a u władzy bohaterowie systemu (którego? oczywiście tego, który w danej chwili panuje).

Rzecz, która podobała mi się w tej powieści, to umiejętność zarówno gloryfikacji, jak i oczerniania kilka rozdziałów...

zakat1984 | 2016-12-22
książek: 1977