Żmija w garści

Okładka książki Żmija w garści Hervé Bazin
Okładka książki Żmija w garści
Hervé Bazin Wydawnictwo: Czytelnik Cykl: Rodzina Rezeau (tom 1) Seria: Nike literatura piękna
Rodzina Rezeau (tom 1)
Nike
Vipere au poing
Czytelnik
1975-01-01
1975-01-01
Krystyna Byczewska

To, że satyra społeczno-religijna jest już nieaktualna (konserwatywna, katolicka burżuazja francuska z początku XX w)nie jest żadnym minusem książki czytanej dziś, ale to że jest karykaturalnie wyolbrzymiona, monotematyczna i niewiarygodna psychologicznie - już tak. Początek zapowiadał się ciekawie. Młody bystry chłopak musi radzić sobie z bezsensowną tresurą wychowawczą. Ale potem przestało już być ciekawie. Matka- monstrum do granic, ojciec-słaby pantoflarz, księża zastraszeni i bez charakteru, warunki życia dla dzieci-obozowe, tradycje zmurszałe. A stopień nienawiści do matki przekroczył już granice satyry Talent literacki autora mógł to uczynić naprawdę wartościowym dziełem.

Psychologia uczy nas, że naszą osobowość najbardziej kształtują i rzeźbią lata dojrzewania. Chłonna, nieukształtowana psychika dziecka formowana jest przez jego środowisko w umysł dorosłego człowieka. Zmienić coś później jest niemalże niemożliwością. W środowisku naszego dorastania rodzi się charakter, poczucie prawd i zasady moralne. Tam, gdzie nas tłamszono kwitnie bunt, tam gdzie dano nam rozkwitnąć rodzą się talenty.

Powieść Bazina, oparta ponoć bardzo mocno na wątkach autobiograficznych, jest właśnie powieścią o dojrzewaniu. Tu jednak daleko od kochanego rodzinnego domu i normalnych warunków. Zamiast tego mamy tu matkę - królową pszczół, która nienawidzi własnych dzieci i tłamsi je, podobnie jak i swego słabego, nieudolnego męża, odwracającego wzrok i potulnie godzącego się na wszelkie machinacje. Wieczna musztra, policzkowanie (i dziabanie widelcem przy stole),oszczędzanie na jedzeniu i ubraniach, tysiące dobrych przykrości i złośliwości budzą w trójce dzieci gwałtowne uczucia gniewu i sprzeciwu, które z czasem przeradzają się w ponurą, toksyczną wojnę pokoleń. Wszystko opisane z perspektywy jednego z synów, buntownika z potworem nad głową, w którym kiełkuje nienawiść zrodzona latami spijania tych trucizn.

Z jednej strony wszystko to jest szalenie ponure i czyta się to niczym pamiętnik więźnia, wiecznie poniżanego i niemalże bez szans o walki o swoją godność, którą musi wydzierać po kawałku podstępami i machinacjami; z drugiej strony opisane jest to z pewnym odcieniem humoru i chwackiej energii, gdy z czasem owa walka o wpływy w domu zamienia się w swoistą grę, gdzie trzeba podchodzić przeciwnika i - paradoksalnie - nauczyć się od niego jego własnych niegodziwości, by nimi dogodnie odpowiedzieć we właściwej chwili. A że latka lecą, matka się starzeje a młodzi rosną, więc siłą rzeczy przewaga powoli przechyla się w ich stronę. Jędzowata megiera (przezywanych przez młodych gniewnych "jędzopą") jest jednak tego dobrze świadoma, a jej przewaga potężna.

Jest to o tyle interesujące, że mierzy się z mitem nieskończonej miłości macierzyńskiej jak i rzekomej większej empatii i dobroci płci pięknej; tymczasem i wśród kobiet nie brakuje osób z gruntu nikczemnych, których złość i wieczny, cierpki gniew przelewany jest na innych, łącznie z własnymi dziećmi; nie brakuje ludzi, którzy źle sobie wspominają spotkania z niejedną taką żmiją. Naturalnym zaś skutkiem i efektem takiej ekspozycji na wieczny niegodziwej despotki jest to, że dla młodego bohatera kobiety jako płeć stają się kolektywnie niegodziwe i godne pogardy. Jego nienawiść wyrosła na żyznych gruntach, a doznane krzywdy na zawsze go ukształtowały. Oto i efekt całych tych zmagań - człowiek równie skalany złem co ona, który w gniewie demoluje wnętrza kościołów jako wyraz swego buntu przeciwko fałszywym autorytetom owej dewotki. Przepchnięci do muru chłopcy myśleli nawet o zbrodni - jak opisano, po całych tych latach upokorzeń i wiecznych prześladowań byłoby to dla nich niczym zabicie szczura czy innego szkodnika. Cała ta analiza w jego wspomnieniach zdaje się mówić, że jednak stanie się on lepszym człowiekiem. Stara zaś jędza zapewne będzie tylko gorzknieć w miarę upływu lat. Ale o tym pewnie przekonam się w kontynuacjach, po które z ciekawością sięgnę.

Cudownych rodziców mam! Pod tym stwierdzeniem zdecydowanie nie może podpisać się Jan “Hultaj” - główny bohater na wpół autobiograficznej powieści Bazina. Cóż to za osobliwa rodzina ci Rezeau. Ojciec - słaby psychicznie pantoflarz, trójka różniących się od siebie jak ogień i woda braci, którzy jednak pomimo różnic charakterów wspólnie zwierają szyki przeciwko despotycznej matce - jakże czule nazywanej Jędzopą. To Pani Matka rządzi w domu Rezeau. Niczym żmija pełna jadu, kąsa na prawo i lewo, nie oszczędza nikogo - równie energicznie terroryzuje służbę jak i współdomowników! Jędza? Ksantypa? Herod-baba? To eufemizmy. Oddajmy głos ciemiężonym - „strażniczka więzienna” jak opisuje ją syn główny bohater. A więc i jak na więzienie przystało rygor wyśrubowany jest do granic możliwości, obostrzeń w familii Rezaeu więcej i ostrzejsze niż w trakcie covidowego lockdownu. Niech “głupie” dziecięce gry i zabawy nawet przez myśl wam nie przemkną! Już matka wynajdzie Wam tu pożyteczne zabawy! Ogromny ogród sam się nie wypieli, nie wygrabi i nie wygracuje - hej ho, do roboty dzieci, taką macie zabawę! Hojnością Jędzopa także nie grzeszy. Po co wykosztowywać się na zdrowe, bogate w wartości odżywcze posiłki - wystarczy tym niewdzięcznym łachudrom rozwodniona zupa i wyschnięty piernik! Nowe ubrania to tym bardziej zbędny wydatek - na niespodziewane przyjęcie kupimy jeden garnitur na zmianę - przecież bracia są bardzo podobnego wzrostu! Ubiorą się po kolei i każdy na godzinę wyjdzie do gości. Nikt nie zauważy, a oszczędność duża! Papier toaletowy? Zastrzeżony wyłącznie do użytku Pani Matki - innym zbędne takie luksusy - im do podcierania wystarczy papier gazetowy! Że ksiądz nauczyciel skarży się na smród zgniłych patatów? Niech ksiądz siedzi cicho i wykonuje swoją robotę - nie za wtrącanie się ma ksiądz płacone! A proszek to kolejny wydatek - wystarczy, że dzieciaki będą zmieniać skarpety raz na sześć tygodni, nie bądźmy rozrzutni. A co jak się przetrą? A od czego gałgany mają rączki? Brać igłę i nitkę i do cerowania, raz-dwa!

“Żmija w garści” mogła być kolejną dołującą, przepełnioną smutkiem i poczuciem beznadziejności powieścią o ciężkim patologicznym dzieciństwie negatywnie rzutującym na całe przyszłe życie. Ale nie jest! Bazin bowiem opisuje te wszystkie koszmarne i traumatyczne perypetie Hultaja i jego braci z tak ogromną dawką humoru, z taką lekkością, co skutkuje u czytelnika nie morzem łez, a głośnymi salwami śmiechu. Zachowania i coraz to nowsze, ostrzejsze i bardziej absurdalne kary wymierzane przez despotyczną Jędzopę przemieniają ją w postać tak karykaturalną i przerysowaną, że w pewnym momencie zamiast wzbudzać trwogę i zaczyna śmieszyć.

Rewelacyjna, przezabawna książka, która jednak pod sam koniec wzbudziła we mnie niemały niesmak przez obrzydliwe mizoginistyczne akcenty. Jednak biorąc pod uwagę przeżycia i doświadczenia bohatera z kobietami, brak dobrych wzorców - taki stosunek do płci pięknej jest naturalny. I pomimo, że wewnętrznie się we mnie gotuje i osobiście buntuję się i nie przyzwalam na takie traktowanie to rozum mówi inaczej i każe zrozumieć determinowany i podsycany przez całe dzieciństwo i lata młodzieńcze mizoginizm. Liczę na to, że w kolejnych częściach bohater zmądrzeje i wyzbyje się tej nieracjonalnej niechęci. Hultaju, nie zawiedź mnie!

Kwintesencja nienawiści matki i syna we wszystkich częściach , bo są trzy.

Kwintesencja nienawiści matki i syna we wszystkich częściach , bo są trzy.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Świetne studium dorastania i ciekawe ujęcie historyczne. Jeśli ktoś nie interesuje się psychologią, a ciekawi go przeszłość, to może tutaj zobaczyć jak kiedyś wyglądały relacje w rodzinie, przedstawione przez pryzmat upadającej klasy średniej we Francji, gdzieś na początku XX wieku. No i na koniec.... po prostu dobrze się czyta.

Autobiograficzna powieść wybitnego francuskiego pisarza Harve Bazin'a, dzisiaj, niesłusznie, trochę w Polsce zapomnianego. Powieść, chociaż ukazała się przed ponad pół wiekiem, zasługuje, aby po nią sięgnąć także dzisiaj, gdyż jest w prostej linii kontynuacją tradycji wielkiej prozy francuskiej XIX wieku.

Bazin opisuje nieproste relacje dorastającego chłopca Jeana z chłodną, niekochającą, niekiedy okrutną matką. Piękny, bogaty język (bardzo dobry przekład!),psychologiczna głębia, sugestywne obrazy francuskiej prowincji lat 20. ubiegłego wieku. To jedna z tych książek, która kształtuje dobry smak literacki i uodpornia na pospieszny bełkot wytwarzany przez większość współczesnej produkcji książkowej.

Sam fakt, że "Żmija w garści" doczekała się dwóch adaptacji filmowych poświadcza wartość powieści.

Bazin opisuje nieproste relacje dorastającego chłopca Jeana z...

Dawno się tak nie ubawiłam przy czytaniu książki,podjazdowa wojna tocząca się między matką a jej synami,doskonała charakterystyka postaci,humor,przezabawne sytuacje.Czyta się bardzo szybko,piękny język,warta polecenia.

Cała trylogia po prostu doskonała. Żmija w garści, Świat się kończy i Wołanie puszczyka - rewelacyjna saga rodzinna. Galeria typów, plastyczny obraz czasów i obyczajów. Wciąga i na zawsze zapada w pamięć. Postać matki - godna dramatu Szekspira. Zdecydowanie warto poświęcić czas na lekturę.

Wielka szkoda, że powieść jest tak krótka, bo wciąga niemal od pierwszej strony! Autor doskonale odtworzył atmosferę upadającego francuskiego dworku z przełomu XIX i XX wieku. Na tym tle umieścił barwne postaci, których realizm oddania wręcz zaskakuje. Książki na pewno nie można określić jako optymistycznej, ale i tak polecam ją wszystkim znajomym, którzy po jej przeczytaniu podzielają moje zdanie - "Byłam tak ciekawa, co ta Jędzopa jeszcze wymyśli, że nie mogłam przestać czytać."

Książka do przemyśleń. Ciężki temat rodzicielstwa oraz konsekwencji jakie niesie wpajanie własnym dzieciom nienawiści i braku poszanowania dla drugiego człowieka. Z lekka szokujące. Czasami wręcz przerażające.

• Literatura francuska
  • Nike