Żmija w garści

Wydawnictwo: Czytelnik
Vipere au poing
literatura piękna
Buka

Powieść utrzymana w formie relacji chłopca w okresie dojrzewania. Zdobyła swego czasu szczególny rozgłos, wywołała wiele kontrowersyjnych opinii i dyskusji z uwagi na drastyczność poruszanego tematu: nienawiści syna do bezwzględnej i despotycznej matki.

źródło opisu: okładka książki

źródło okładki: google

Jacek Jarosz | 2019-09-11
Przeczytana: 18 lipca 2019

Autobiograficzna powieść wybitnego francuskiego pisarza Harve Bazin'a, dzisiaj, niesłusznie, trochę w Polsce zapomnianego. Powieść, chociaż ukazała się przed ponad pół wiekiem, zasługuje, aby po nią sięgnąć także dzisiaj, gdyż jest w prostej linii kontynuacją tradycji wielkiej prozy francuskiej XIX wieku.

Bazin opisuje nieproste relacje dorastającego chłopca Jeana z chłodną, niekochającą, niekiedy okrutną matką. Piękny, bogaty język (bardzo dobry przekład!), psychologiczna głębia, sugestywne obrazy francuskiej prowincji lat 20. ubiegłego wieku. To jedna z tych książek, która kształtuje dobry smak literacki i uodpornia na pospieszny bełkot wytwarzany przez większość współczesnej produkcji książkowej.

Sam fakt, że "Żmija w garści" doczekała się dwóch adaptacji filmowych poświadcza wartość powieści.

Gusiołki | 2018-06-10

Dawno się tak nie ubawiłam przy czytaniu książki,podjazdowa wojna tocząca się między matką a jej synami,doskonała charakterystyka postaci,humor,przezabawne sytuacje.Czyta się bardzo szybko,piękny język,warta polecenia.

Leehoo | 2017-09-05
Przeczytana: 2014 rok

Cała trylogia po prostu doskonała. Żmija w garści, Świat się kończy i Wołanie puszczyka - rewelacyjna saga rodzinna. Galeria typów, plastyczny obraz czasów i obyczajów. Wciąga i na zawsze zapada w pamięć. Postać matki - godna dramatu Szekspira. Zdecydowanie warto poświęcić czas na lekturę.

Anksunamun | 2016-07-02

Wielka szkoda, że powieść jest tak krótka, bo wciąga niemal od pierwszej strony! Autor doskonale odtworzył atmosferę upadającego francuskiego dworku z przełomu XIX i XX wieku. Na tym tle umieścił barwne postaci, których realizm oddania wręcz zaskakuje. Książki na pewno nie można określić jako optymistycznej, ale i tak polecam ją wszystkim znajomym, którzy po jej przeczytaniu podzielają moje zdanie - "Byłam tak ciekawa, co ta Jędzopa jeszcze wymyśli, że nie mogłam przestać czytać."

Buka | 2012-09-19
Przeczytana: 18 września 2012

Książka do przemyśleń. Ciężki temat rodzicielstwa oraz konsekwencji jakie niesie wpajanie własnym dzieciom nienawiści i braku poszanowania dla drugiego człowieka. Z lekka szokujące. Czasami wręcz przerażające.