Garden party

The garden party
opowiadania, modernizm
Mansfield

15. opowiadań:
1.W zatoce, 2. Garden party, 3. Córki zmarłego pułkownika 4. Państwo Gołębiowie 5. Podlotek 6. Życie mamy Parker 7. Małżeństwo a la mode 8. Podróż 9. Panna Bell 10. Jej pierwszy bal 11. Lekcja śpiewu, 12. Obcy, 13. Święto bankowe 14. Idealna rodzina 15. Pokojówka jaśnie pani

Edrisan | 2015-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2015

Nie przepadam za opowiadaniami, lubię historie bardziej rozbudowane. Sądziłam, że "Garden Party" to powieść. Przeczytałam, bo literatura angielska i w dodatku ta klasyczna. Musiałam przeczytać ponad połowę tego niewielkiego zbioru, aby docenić ich wartość. Dosyć trudno sprecyzować to, co mnie w nich urzekło. Może to klimat, delikatność tematów, które porusza Katherine Mansfield, liczne niedopowiedzenia. Najlepsze opowiadania moim zdaniem to "Córki zmarłego pułkownika", "Małżeństwo a la mode", "Jej pierwszy bal" i "Pokojówka Jaśnie Pani". Mansfield nie eksperymentuje specjalnie z formą, dużo jest monologów wewnętrznych lub narracji prowadzonej z jednego punktu widzenia, więc tym wyraźniej na tym tle wypada opowiadanie "Pokojówka Jaśnie Pani", gdzie mamy dialog z Panią bez udziału Pani. Nie znajdziemy w tych opowiadaniach jakiejś analizy społecznej, wzorów osobowościowych. Raczej są to opowiadania o emocjach, uczuciach, tym bardziej ciekawi, co budziło te emocje, jakie sytuacje,...

Paya | 2016-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2016