Le diable boiteux
literatura francuska,
Horesz

Diabeł Asmodeusz, tytułowa postać Diabła kulawego, uwięziony przez madryckiego czarnoksiężnika w butelce, specjalista od "zbytku, rozpusty i gier", zostaje uwolniony na krótki okres przez studenta don Kleofasa Leandro Perez Zambullo. W nagrodę organizuje dla swojego wyzwoliciela niezwykłą wycieczkę po Madrycie. Dzięki tajemnym sztukom potrafi zajrzeć we wszystkie zakamarki, wkraść się do domów, choćby zrywając ich dachy, dzięki czemu ukazuje Kleofasowi "od podszewki" prawdziwe życie miasta...

źródło opisu: Wydawnictwo Zielona Sowa, 2003

Voudini | 2014-10-27

Ujmująca opowieść o pomniejszym diable, który w zamian za uwolnienie go z zamknięcia, odsłania pewnemu studentowi tajemnice madryckich domów. Więcej tu dowcipu niż subtelności, a rysowane raczej grubą kreską charaktery zanadto są powtarzalne, ale jest powieść interesującym świadectwem ówczesnych obyczajów i źródłem nieskrępowanej rozrywki. Zamiast więc skupiać się niedoskonałościach dzieła, warto na moment zastanowić się nad niewiarygodnym poziomem zamierzchłej hipokryzji, a następnie przyłożyć go do współczesności.
Szczególnie zjadliwie traktuje Lesage wielmożów oraz lekarzy i choćby dla ustępów, w których to z godną lepszej sprawy zajadłością czyni, warto się zapoznać z "Diabłem kulawym".

Basia | 2014-02-25
Na półkach: Przeczytane, ● ~ Klasyka

Tytułowy bohater, to diabeł Asmodeusz , który w dowód wdzięczności za uwolnienie go z butelki , gdzie był uwięziony przez czarnoksiężnika , ukazuje studentowi prawdziwe oblicze mieszkańców Madrytu oraz snuje ciekawe opowieści z ich życia .
Choć powieść ta pochodzi z początku XVIII w. , przeczytałam ją z wielkim zainteresowaniem , zaś charaktery ludzkie mimo upływu wieków pozostają bez zmian.

Warto przeczytać !

książek: 2028
Luna | 2013-09-07
Na półkach: Przeczytane, 2013, Posiadam
Przeczytana: 06 września 2013

Całkiem ciekawa książka, którą się szybko i z zainteresowaniem czyta.
Postaci opisywane przez Asmodeusza są cokolwiek płaskie i papierowe, a ich losy potraktowane ze sporą dozą dystansu. Myślę, że to przez to, że diabeł nie mógł ze współczuciem się wyrażać o tych, których szkoda była mu na rękę i go cieszyła, to byłoby dopiero nielogiczne! Mimo wszystko takie suche fakty, krótka informacja na temat czyichś cierpień... wydaje mi się nazbyt lakoniczną w swej wymowie. Ale co tu się dziwić, przecież diabeł im nie współczuje...
Tym niemniej sam pomysł uważam za niezły i całkiem zgrabnie zrealizowany. Książkę czyta się naprawdę dobrze.

Mika | 2016-01-07
Przeczytana: 06 stycznia 2016

Motyw diabła zawsze mnie fascynował w literaturze. Pierwszy raz mocno zafascynowała mnie postać diabła ukazana w "Mistrzu i Małgorzacie" do którego to dzieła, wracam od czasu do czasu. Postać ta ukazana można rzec w świetle bardzo pozytywnym. Wyliczając kolejne dzieła "Faust", "Boska komedia", "Pani Twardowska", przechodząc przez trzecią część "Dziadów" i "Kordiana" i wiele innych pozycji, w każdej z nich Szatan przedstawia inne oblicze. Jak wiemy właśnie oto chodzi w całej jego intrygującej postaci. I choć każdy z Nas dąży do dobra i bycia dobrym człowiekiem, Diabeł w literaturze jest bardziej interesujący niż postać Anioła.Chociaż biorąc pod uwagę fakt, że diabły to upadłe anioły. No cóż. Wracając jednak do "Diabła kulawego" przyznaję z ręką na sercu, żaden Diabeł nie zrobił na mnie tak pozytywnego wrażenia. Ja Asmodeusza po prostu polubiłam. A choćby za okazaną wdzięczność młodemu człowiekowi don Kleofasowi Leandro Perez Zambulli. Studentowi, który uwalnia Asmodeusza z butelki,...

Klucznik | 2016-07-04
Przeczytana: 03 lipca 2016

Bardzo dobra książka. Jest ona czymś, co naprawdę w książkach uwielbiam. Krytyką postaw i ludzi. Tym razem na celowniku jest społeczeństwo hiszpańskie. Cała krytyka jest doskonale ujęta, ukazana poprzez diabła Asmodeusza oprowadzającego młodego studenta po dachach domów i odkrywającego przed nim sekrety ludzi. Po pierwsze krytyka, po drugie morał - "nie taki diabeł straszny, jak go malują" czyli każdy może okazać się dobrym człowiekiem, nawet jeśli jest skreślony w oczach społeczeństwa. Polecam!

Krzysiek Palka | 2013-08-30
Na półkach: Przeczytane, E-booki, 2013
Przeczytana: 30 sierpnia 2013

Gdyby nie piosenka Jacka Kaczmarskiego prawdopodobnie nigdy bym na tę książkę nie trafił. Co prawda nie była by to wieka strata, ale miło było potowarzyszyć diabłu przy podglądaniu zwyczajów i usłyszeć kilka historii mieszkańców miasteczka (taka wrodzona ludzka wścibskość :D). Może zbyt przesadzone lub przestarzałe ale jak najbardziej nadające się do słuchania. Poza tym Lesage swoimi spostrzeżeniami nieraz wywołał uśmiech podczas tej lektury :).

Jarosław Ciszek | 2012-03-07

Warto wspomnieć, że Jacek Kaczmarski inspirując się tą powieścią napisał piosenkę "Przypowieść na własne 44. urodziny" http://www.youtube.com/watch?v=zEFATRa5Tks

Chloris | 2017-04-09
Kasia Moszumańska | 2017-03-01
Na półkach: Przeczytane, 2017, XVIII w.
Przeczytana: 17 kwietnia 2017
M_monika | 2017-01-23