Żyć w rodzinie i przetrwać

John CleeseRobin Skynner poradniki 392 str.
Families and how to survive them

Jacek Santorski & Co
poradniki
rodzina

Kup książkę

Komik John Cleese w latach 70-tych brał udział w terapii grupowej u psychiatry Robina Skynnera, która okazała się tak udana, że po kilku latach obaj napisali książkę w formie wywiadu-rozmowy. Publikacja stała się bestsellerem, który z perspektywy czasu trochę wyblakł. Pozostały świetne partie, które kontrastują z dłużyznami i nieco już archaicznymi poradami dotyczącymi...

Ksiązka interesujące ale odniosłam wrażenie, że jest to bardzo szybki przegląd rożnorodnych zaburzeń i teorii psychologii. Znalazłam tam kilka bardzo wartościowych informacji ale niestety spodziewałam się książki znacznie bardziej zabawnej. Może moje oczekiwania były po prostu niedostosowane. Polecam raczej w kategorii poszerzania wiedzy niż przyjemnej lektury dla rodziców.

Książka sprzed 30 lat. Z wieloma poglądami w niej zawartymi nie zgadzam się. Zasmuciło mnie przypisania ojcem bardzo małej roli w życiu rodziny i wychowaniu dzieci. Książka momentami zabawna, dobrym pomysłem było robienie podsumowań przez John'a. Forma dialogu dla mnie była sztuczna. Reasumując: niewiele nowych rzeczy się dowiedziałam, jeszcze mniej nauczyłam.

Jeśli chodzi o treść książka jest bardzo ciekawa, pouczająca i na prawdę warto ją przeczytać, a dzięki temu zrozumieć ciut bardziej siebie i swoich najbliższych. Nie szczególnie nawet umniejsza jej istotność to, że jest nieco szowinistyczna. Problemem za to jest jest jej forma. Pomysł na poradnik w formie dialogu autorów wydaje się genialny, o ile jednak pomysł jest...

Dobra, aczkolwiek rzeczywiście nie da się jej przeczytać szybko. Część teorii przypada do gustu, część nie, ale wiele wyjaśnia, szczególnie skupiając się na osobie 'dziecka'. Warto przeczytać.

Nudna. W jednym rozdziale piszą kilka razy o tym samym.
Nie podbili mojego serca, a tak na to liczyłam...

Trudna i mądra książka. Niby wszystko takie oczywiste, ale trzeba było to przeczytać, aby sobie uświadomić i pamiętać.
Pozycja warta uwagi.
Dobrze, że jest trochę humoru, ponieważ gdyby była pisana typowo oschle psychologicznie byłaby nieprzystępna.
Więcej treści niż słów.

Wydawało mi się, że po przeczytaniu kilku książek o podobnej tematyce, nie dowiem się z tej nic nowego. Myliłam się. Na pewno ma to wpływ sposób opisu - może dla niektórych za oczywisty. Wielu rzeczy się o sobie dowiedziałam. Polecam!

Dość ciekawa książka - tzn proste (momentami niemal banalne) przekazy, napisane prosto i z humorem.

Może trochę zbyt łopatologicznie ale taka mała instrukcja działania człowieka w rodzinie i społeczeństwie.... polecam zwłaszcza jeśli zgromadziło się za dużo pytań typu dlaczego ja i co z tym dalej zrobić:))

• Psychologia
  • Chcę w prezencie