Agatha Raisin i ciasto śmierci

Tłumaczenie: Monika Łesyszak
Cykl: Agatha Raisin (tom 1)
Wydawnictwo: Edipresse
Agatha Raisin and the Quiche of Death
kryminał, Londyn,
MiuMiu

Zmęczona miejską gonitwą Agatha Raisin zamyka dochodową firmę w Londynie i przechodzi na wcześniejszą emeryturę, żeby zasmakować spokojnego życia w cichej wiosce Carsely. Znudzona, samotna, przyzwyczajona do sukcesów i uznania, przystępuje do miejscowego konkursu na najlepszy wypiek. Przynosi nań nadziewane ciasto francuskie zakupione po kryjomu w znakomitej londyńskiej piekarni. Jednak ten sposób na awans społeczny zawodzi. Nie dość, że sędzia odrzuca jej kandydaturę, to jeszcze pada martwy po skosztowaniu smakołyku.

źródło opisu: Edipresse Polska, 2012

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Piotr | 2017-07-02
Na półkach: Audiobooki, Przeczytane
Przeczytana: 01 lipca 2017

Przeczytałem, a raczej wysłuchałem. Odkąd jestem abonentem Storytel, czyli od kilku dni, odzyskałem radość słuchania książek. Chciałem zacząć od czegoś lekkiego i przyjemnego. Jako że kocham Anglię i wszystko co jest z nią związane, dlatego mówi wybór padł na pierwszy tom serii kryminałów.

Tytułowa Agatha Raisin rezygnuje z prowadzenia firmy w Londynie i przechodzi na zasłużoną emeryturę. Jesień życia postanawia spędzić w wiosce Carsley. Początkowo jest trudno przestawić się z wielkomiejskiego gwaru do ciszy, która brzmi złowrogo. Agatha postanawia wziąć udział w konkursie na najlepsze ciasto. Sama raczej nie ma talentów kulinarnych, dlatego ciasto zakupuje w londyńskiej cukierni. To jest błąd...Początek problemów pani Raisin, ktora ma przeciw sobie wioskę i sama bierze sprawy w swoje ręce, kiedy Policja umarza postępowanie w sprawie śmierci sędziego, który zostaje zatruty skosztowaniem ciasta nowej mieszkanki.

Zawsze wiele zależy od lektora. Tym razem oprócz ciekawej fabuły...

veinylover | 2016-10-21
Przeczytana: 21 października 2016

Przeczytałem i jestem na TAK!!!
Dokładnie czegoś takiego spodziewałem się po tej książeczce.
Wreszcie jacyś bohaterowie, których da się polubić.
Lekko i przyjemnie się czyta, polecam na wieczory przy kominku, najlepiej w wersji audio :)

PABLOPAN | 2012-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2012

Bardzo dobra + Muszę przyznać, że pierwsza część serii bardzo mi się podobała, porównanie Agathy Raisin to Panny Marple jest mocno nietrafione, bo jest to zupełnie inny typ osobowości. Co się tyczy samej książki, styl jest świetny, język doskonały, fabuła interesująca. Z pewnością sięgnę po kolejne części serii. Polecam!

Magdalena | 2016-03-02
Przeczytana: 02 marca 2016

Przyjemny, pełen śmiechu i irytacji kryminał.
Czytało się go bardzo szybko. Jednak czasami miałam ochotę, by ktoś przyśpieszył akcje. I zamiast głównej bohaterki polubiłam policjanta, który ją tak często odwiedzał :D.
Miła książeczka na wieczór.

smallangel | 2017-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2017

Urlop to czas beztroskiego wypoczynku, przynajmniej w teorii:-)
Po serii książek, w których trup gęsto się ściele, powieści nędznych i nudnych, przyszła kolej na Agathę Raisin. Okładka nie zachęciła, kieszonkowe wydanie i szary papier również. Pomyślałam, że dam jej jedną maluteńką szansę, tym bardziej, że w kolejce czekają same smakołyki.
Po kilku stronach śmiałam się szczerze i głośno. Czytałam po długich górskich wędrówkach, chociaż bardzo chciało mi się spać. Czytałam z prawdziwą przyjemnością i zapałem.
Przygody Agathy są zgrabnie skonstruowane, smacznie napisane i nie brak w nich poczucia humoru pierwszego sortu. Książka bawi, czyli robi dokładnie to czego się po niej spodziewałam.
Juz zaczynam rozglądać się za kolejnym tomikiem.
Polecam.

Agatha Raisin jak zawsze rewelacyjna! Uwielbiam ją!
Jest to pierwszy tom serii kryminałów z Agathą Raisin, w którym wszystko się zaczyna. Główna bohaterka przechodzi na wcześniejszą emeryturę i przeprowadza się na wieś, chcąc żyć spokojnie, beztrosko, sielsko... Jednak okazuje się, że małe wsie też mają swoje tajemnice i nie wszystko jest różowe o czym Agatha będzie miała okazję się przekonać. By zaskarbić sobie względy lokalnych mieszkańców Raisin postanawia wziąć udział w konkursie kulinarnym na najlepsze ciasto... Jest to tylko początek kłopotów, w które wpakuje się Agatha, jej ciasto bowiem okazuje się zatrute... Co z tego wyniknie? Tego zdradzić nie mogę, ale zapewniam, że śledztwo będzie pełne humoru i nieprzewidywalne, jak sama Agatha. Wszystko mi się tutaj podobało, postać głównej bohaterki została ciekawie nakreślona, ma ona swoje wady i przywary, ale dzięki temu jest prawdziwa. Jednym słowem rewelacja! Polecam gorąco!

Mako | 2014-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2014

Agatha Raisin ma urok spychacza i subtelność koparko-ładowarki zmontowanej z walcem drogowym oraz wyraźny rys socjopatyczny. Mimo tego polubiłam ją i serdecznie śmiałam się z jej perypetii, będących konsekwencją trudnego charakteru.
Lekki, zabawny kryminał osadzony na angielskiej wsi. Jednakże jak zauważyłam z opinii na LC, nie wszystkim bohaterka przypada do gustu. Proponuję zatem przekonać się samemu, podchodząc przy tym z przymrużeniem oka, nie jak do klasyki gatunku.
W kategorii ciast: babeczka z bitą śmietaną ;)

atimere | 2016-05-20
Przeczytana: 20 maja 2016

Dość przyzwoity kryminał. Co prawda główna bohaterka Agatha Raisin to osoba o uroku i delikatności sokowirówki, tym niemniej ów brak uroku ma swój urok. Również zlokalizowanie akcji w małym angielskim miasteczku, przynajmniej u mnie, wzbudza sympatię. Trochę tu mało historii detektywistycznej, a sporo wątków ubocznych, tym niemniej to pierwsza część serii, więc jest nadzieja, że Agatha Raisin się rozkręci i wyrośnie na prawdziwego detektywa.

Marija | 2015-10-01
Przeczytana: 01 października 2015

Niespodziewanie zostałam czytelniczką serii kryminałów o Agacie Raisin począwszy od jej "ciasta śmierci". I choć z pewną dozą niepewności zaczęłam tę przygodę to będę ją kontynuować. Książkę czyta się z lekkością, bez napięcia sięgającego zenitu, bez wszelkich zabiegów pamięciowych by nie stracić wątku. Przyjemny przystanek z niezobowiązującą lekturą, do której z przyjemnością wrócę za jakiś czas.

anika | 2016-12-04
Na półkach: Przeczytane, Audiobook, 2016
Przeczytana: 04 grudnia 2016

Słuchało mi się tej książki na tyle przyjemnie, że sięgnę po drugi tom, chociaż nie ma w niej żadnej skomplikowanej zagadki kryminalnej ani fabuły, która by specjalnie porywała. Ot, lekka lektura w sam raz do słuchania kiedy jest się zajęty jakąś pracą - czas mija szybko a małe rozproszenia nie skutkują zgubieniem wątku.