Agatha Raisin i ciasto śmierci

Okładka książki Agatha Raisin i ciasto śmierci M.C. Beaton
Okładka książki Agatha Raisin i ciasto śmierci
M.C. Beaton Wydawnictwo: Edipresse Cykl: Agatha Raisin (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Agatha Raisin (tom 1)
2009-06-01
Monika Łesyszak
kryminał Londyn

Nie. Nie. Nie.
Zdecydowanie odradzam. Nie chodzi już nawet o to, że książka jest nudna. Zdecydowanie uważam, że zawiodła redakcja.

Minusy:
- antypatyczna główna bohaterka - okropna, fałszywa, obgadująca innych ludzi, straszny człowiek
- ciągłe picie alkoholu - wszyscy wszędzie ciągle piją, są nawet fragmenty mówiące o tym, że główna bohaterka się upija i nie wie co robi (!)
- klimat jest bardzo przestarzały, naprawdę czuć, że autorka chce pisać w stylu Agathy Christie - książka jest wydana w 2019 r., wydarzenia są aktualne, a sam styl pisania jakby wyciągnięty z powieści Christie
- baaardzo dziwna i niepokojąca relacja bohaterki z młodym policjantem
- ani to obyczajówka ani kryminał
- niektóre opisy są zbyt długie i nic nie wnoszą, inne znów
- zbyt krótkie i akcja zmienia się ze zdania na zdanie
- okropny wszechwiedzący narrator, który przeskakuje w głowy losowych bohaterów.

Podsumowując - zdecydowanie nie. Wynudziłam się, ale głównie krzywiłam się i aż bolały mnie w uszy słuchane zdania (słuchałam audiobooka). Nie wiem komu miałaby spodobać się ta książka - ani to obyczajówka ani tym bardziej kryminał. Szkoda czasu na tak źle napisaną powieść. Odradzam.

Nie. Nie. Nie.

Minusy:

Jeśli spodziewacie się kryminału w stylu Agathy Christie to... nie sięgajcie po tę książkę.
Jeśli szukacie zaskoczenia to.. nie sięgajcie po tę książkę.
Jeśli marzy Wam się ciekawa sprawa kryminalna to... nie sięgajcie po tę książkę.
Jeśli lubicie dobrą literaturę to... wiadomo czego nie powinniście robić.

Ps. Jeśli lubicie posłuchać głosu pani Holtz to... sięgnijcie po tę książkę w postaci audiobooka

Jeśli szukacie zaskoczenia to.. nie sięgajcie po tę książkę.
Jeśli lubicie dobrą literaturę to... wiadomo czego nie powinniście robić.

Ps. Jeśli lubicie posłuchać głosu pani Holtz to... sięgnijcie po...

Nie trzeba czytać tomów (prawie 30.) po kolei, chociaż pewną ciągłość fabuły mają.
Powieść nie ocieka brutalnością, akcja toczy się spokojnie a napięcie powoli rośnie, ma swój klimacik.

W tym tomie (1) bohaterka postanawia porzucić miejskie życie i karierę, by zamieszkać na urokliwej, angielskiej wsi. Marzy jej się spokojne życie w otoczeniu przyjaźnie nastawionych sąsiadów. 'Sielankę' burzy morderstwo.

Agatha korzystając z wolnego czasu zaczytuje się kryminałami swojej słynnej imienniczki i postanawia wbrew radom policjanta, przeprowadzić własne śledztwo i rozwikłać tajemniczy zgon.

"Czy nie byłoby cudownie, gdyby się okazało, że Cummings-Browne mimo wszystko został zamordowany? A ona, Agatha Raisin, rozwiązałaby zagadkę jego śmierci."

Wiadomo - nie jest literatura wysokich lotów, ale uprzyjemnia wieczór.

Oj, słabiutkie szkoda czasu.

Oj, słabiutkie szkoda czasu.

Książkę czytałam ok 2 miesiące. Czemu? Szybko się męczyłam słowami. Nic dziwnego, że Anglików uważa się za flegmatyczny naród. Skoro taka literatura jest uważana za bestseller to przykre.
A co do książki, gdyby wyciąć wszystkie te elementy co nie mają nic wspólnego z fabułaą kryminału, to ta książka byłaby dużo przyjemniejsza.

Bardzo polubiłam bohaterkę. Zabawa i lekka.

Bardzo polubiłam bohaterkę. Zabawa i lekka.

Zabawna i niewymagająca. Postać Agathy jest świetnie skonstruowana. Intryga, też zaskakuje. Pierwszych kilka książek z serii o Agacie jest wartych uwagi, niestety w późniejszych tomach jakość spada.

🍰🕵️‍♀️ Recenzja książki "Agatha Raisin i ciasto śmierci" by M.C. Beaton 🕵️‍♀️🍰

Cześć, miłośnicy literackiego świata! Dziś przychodzę do Was z recenzją pełną tajemnic i smaków w powieści "Agatha Raisin i ciasto śmierci" autorstwa M.C. Beatona. Jeśli jesteście gotowi na mieszankę kryminalnej intrygi i kulinarnej pasji, to ta książka z pewnością Was zainteresuje.

Główną bohaterką jest Agatha Raisin, kobieta zmęczona życiem w wielkim mieście, postanawiająca przenieść się na spokojną wioskę, by oddać się słodkim przyjemnościom życia i oczywiście, do pieczenia wspaniałych wypieków. Oto niespodziewane odwrócenie losu, kiedy jej nadziewane ciasto francuskie, zakupione w tajemniczej piekarni w Londynie, okazuje się wywołującym skandal i tragedię dziełem. Sędzia konkursu z trudem przełknął pierwszy kęs, a potem padł martwy, pozostawiając wszystkich w szoku.

Co przyciąga w tej historii, to z pewnością oryginalna koncepcja połączenia morderstwa z pasją kulinarnej sztuki. Książka błyszczy w opisach potraw i ciekawych smaków, co czyni ją unikalną na tle innych kryminalnych powieści. Agatha Raisin to postać, którą łatwo polubić, pełna sprzeczności, z ciekawą przeszłością i apetytem na życie – i dosłownie na słodkości.

Jednakże, choć książka ma w sobie sporą dawkę uroku, istnieje kilka aspektów, które mogłyby być bardziej dopracowane. Wątek kryminalny, mimo swojego intrygującego początku, może wydać się nieco przewidywalny dla doświadczonych czytelników gatunku. Akcja również momentami traci tempa, a niektóre wątki ubocznego charakteru mogłyby zostać lepiej rozwinięte.

Nie można jednak zapominać o tym, że każda książka ma swoje miejsce i swoich odbiorców. "Agatha Raisin i ciasto śmierci" to z pewnością lektura, która dostarcza chwil rozrywki i pozytywnych emocji. Jeśli jesteście miłośnikami kryminałów z nutą humoru i chcecie zanurzyć się w świecie, gdzie śledztwo prowadzi do piekarskich tajemnic, to warto dać tej książce szansę.

Podsumowując, "Agatha Raisin i ciasto śmierci" to lektura pełna ciekawych smaków, tajemniczych intryg i niecodziennych bohaterów. Mimo pewnych niedociągnięć, książka dostarcza przyjemności czytania i wprowadza nas w klimat niewielkiej wioski pełnej nieoczekiwanych wydarzeń. Moja ocena to 5/10. Spróbujcie ją przeczytać i przekonajcie się, czy te kulinarne i kryminalne wątki do siebie pasują!

🍰🕵️‍♀️ Recenzja książki "Agatha Raisin i ciasto śmierci" by M.C. Beaton 🕵️‍♀️🍰

Główną...

Lekka fajna mnie się podobała, jako audiobook super na sobotnie porządki,a Paulina Holz idealna polecam.

Letnie, kryminalne czytadełko nad którym nie trzeba się specjalnie skupiać. W klimacie trochę jak mariaż "Morderstw w Midsomer" i "Co ludzie powiedzą", choć nie tak angażujący jak oba te seriale. Nie ma tu intrygującej zagadki kryminalnej, a wątki sensacyjne opisane są tak lekko, że trudno poczuć napięcie. Główna bohaterka nie jest może tak urocza i bystra jak panna Marple, ale za to bardziej charakterna i życiowo napisana. Nie onieśmiela ponadprzeciętną inteligencją i zdolnościami dedukcyjnymi, ale niewątpliwie ma takie aspiracje, co daje pewien potencjał komediowy, choć tutaj raczej umiarkowanie wykorzystany. Takie typowe, bezpieczne cozy mystery skąpane w klimacie angielskiej wsi, co oznacza, że na pewno do tej serii wrócę.

Na literaturę leżakową wystarczy.

• Kryminały
  • Kryminał