Death at Wentwater Court
enigmatique

Daisy staje przed pierwszym zawodowym wyzwaniem - ma napisć kilka artykułów o angielskich rezydencjach. Wyrusza w podróż do rodzinnego majątku Wentwaterów, który ma zamiar opisać jako pierwszy. Wiktoriańska posiadłość okazuje się bardzo urokliwa, ale jej mieszkańcy niespecjalnie dla sie życzliwi. Powodem wydaje się być Annabel, młoda żona lorda Wentwatera, dojrzałego mężczyzny po przejściach. Tak piękna i pełna wdzięku kobieta musi budzić emocje. Nic dziwnego, że w rodzinie aż huczy od plotek i złośliwych podejrzeń o zdradę. Gdy na terenie posesji zostają znalezione zwłoki nonszalanckiego playboya, który od kilku dni gościł u Wentwaterów, morderstwo w afekcie wydaje się oczywiste. Tam jednak, gdzie twarda logika Scotland Yardu gubi trop, pojawiają się wsparte intuicją Daisy nowe wątki w sprawie.

źródło opisu: EDIPRESSE POLSKA SA, 2013

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

annaroza | 2016-11-10
Przeczytana: 09 listopada 2016

Lata dwudzieste zeszłego wieku. Wyższe sfery. Trup. Wypadek czy zbrodnia? Ograniczone grono podejrzanych. Młoda dama i inspektor Scotland Yardu. Wydawałoby się, że to powieść mistrzyni gatunku, Agaty Christie. Jednak, mimo iż to kryminał w starym dobrym stylu, coś w treści sprawiało, że cały czas pamiętałam, że to współczesna powieść. Może inny styl pisarki a może mało zawoalowany sposób pisania o pewnych sprawach... W każdym razie książka świetna, zagadka ciekawa i wciągająca intryga. Choć można się domyślić zakończenia, jeśli dokładnie przemyśli się fakty.

Wioleta Sadowska | 2013-09-15
Przeczytana: 15 września 2013

"Uważasz, że prawo zawsze służy sprawiedliwości? (…) – Być może nie zawsze (…) – Ale bez prawa nie byłoby żadnej sprawiedliwości, a jedynie wykorzystywanie słabszych."

Dobry kryminał niesie ze sobą obietnicę chwilowej rozrywki i intelektualnego wysiłku, podobnego do walki. Pytanie: "Kto wygra tę walkę?" Czytelnik, odgadując zamysł i intrygę przed zakończeniem czy autor, zaskoczywszy niespodziewanym zwrotem akcji. Chcecie znać odpowiedź? Zapraszam do lektury.

Carola Dunn to amerykańska pisarka angielskiego pochodzenia, którą swoją karierę rozpoczynała od tworzenia romansów historycznych. "Śmierć w posiadłości Wentwaterów" została po raz pierwszy opublikowana w 1994 r. i jest pierwszym tomem książkowej kolekcji "Kryminalne przypadki Daisy D." Do tej pory Carola Dunn wydała aż dwadzieścia jeden powieści z tej serii, ostatnią w 2013 r. Autorka mieszka obecnie w Eugene w stanie Oregon.

Przenieśmy się teraz do Anglii lat 20 XX wieku, a dokładnie do roku 1923. Dwudziestoparoletnia...

allison | 2013-08-07
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 07 sierpnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Lekki, napisany z polotem kryminał, w którym dostrzec można nawiązania do książek mistrzyni gatunku, A. Christie.
Mamy tu mnóstwo podejrzanych i - jak to w dobrych kryminałach bywa - zakończenie zaskakuje czytelnika, w tym przypadku nie tylko wskazaniem winnego, ale i ostatecznym rozwiązaniem kłopotów związanych z odkryciem sprawcy. Przy okazji pojawia się problem winy i kary, całkiem poważnie potraktowany. Autorce udało się połączyć tę powagę ze swobodą narracji i poczuciem humoru.

Jedno tylko mi się nie spodobało - to, że główna bohaterka nie rozwiązała zagadki samodzielnie. Byłam bardzo ciekawa, jak uda się jej ustalić, kto jest winien, czekałam na metodę dedukcji, jednak się rozczarowałam, bo winna osoba sama przyznała się do zabójstwa...

Poza kryminalną zagadką mamy tu sporo napięć między bohaterami, co doskonale oddaje ducha arystokracji angielskiej początku XX wieku - z jednej strony jej przedstawiciele chcą uchodzić za nowoczesnych, z drugiej jednak wciąż hołdują...

Angelika Lachór | 2015-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2015
Kasiag | 2015-04-29

Kryminał w stylu retro. Już za to na wstępie ogromny plus, bo bardzo takie lubię:)
Jak się okazało plus nie był wcale na wyrost.
Już od pierwszej strony dałam się zauroczyć niesamowitemu klimatowi przekazanemu przez autorkę poprzez swobodną i nieskomplikowaną narrację.
Natychmiastowo polubiłam też główną bohaterkę, Daisy, która jest osobą mocno niekonwencjonalną jak na swoją epokę. Niezależna, pewna siebie, jednocześnie ciepła w odbiorze, szczera, troskliwa i oddana w przyjaźni.
Sama intryga kryminalna przedstawiona jest w sposób sprytny, z wyczuciem i logiką. Nie jest być może zbyt skomplikowana, ale w żaden sposób nie czuję się rozczarowana, wręcz przeciwnie.
Autorka sprytnie połączyła przeróżne elementy, sprawiając, że książkę czyta się dosłownie jednym tchem.
Bohaterowie wyraziści, fabuła intrygująca, narracja lekka i przyjemna, klimat (wbrew temu, że to kryminał) uroczy. Wszystko to mnie zachwyciło :)
No i bohaterka do której na pewno zechcę wrócić. tym bardziej, że...

Magdalena | 2016-03-07
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 07 marca 2016

Książka napisana prost, w niektórych momentach, aż nudno. Pewne sytuacje, aż mnie śmieszyły, ale dało się jakoś czytać.
Na pewno nie sięgnę po kolejny tom ...

PABLOPAN | 2013-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2013

Lekki kryminał w sam raz na letnie popołudnie. Wstęp nakreślony w sposób prawidłowy, wręcz klasyczny, natomiast to, co dzieję się później już kryminału nie przypomina, przynajmniej tego w wydaniu Christie. Czy kupię kolejne tomy? Z pewnością nie, książka jest zbyt przeciętna aby wydawać na nią nawet 13.99; z pewnością za te pieniądze można kupić coś bardziej interesującego.

Pinacolada | 2015-06-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kryminał

Książka dobra, lecz nie powalająca. Zabrakło dreszczyku emocji jakie odczuwam przy czytaniu dobrego kryminału.

bewelka86 | 2014-02-01
Przeczytana: 31 stycznia 2014

Jako fanka klasycznych kryminałów nie mogłam przejść obojętnie obok pozycji, którą recenzje na okładce zachwalały jako: "najlepsze tradycje angielskiego kryminału"; "czarujący kryminał w stylu Agathy Christie". Recenzje recenzjami, więc nieco sceptycznie (trochę zraziła mnie seria o Agacie Raisin) podeszłam do pierwszego tomu z cyklu "Kryminalnych przypadków Daisy D.".

"Śmierć w posiadłości Wentwaterów" posiada większość cech klasycznego kryminału - w stylu angielskim, czyli to, co lubię. Wielkie rezydencje to "wdzięczne" miejsca na zbrodnie, bo zawsze przebywa tam sporo ludzi, a i relacje pomiędzy mieszkańcami często są dość skomplikowane. Tak też się dzieje w przypadku rodziny Wentwaterów.

Do posiadłości tejże rodziny przyjeżdża nasza tytułowa bohaterka Daisy Dalrymple. Przyjeżdża tam jako dziennikarka, która ma za zadanie opisać dzieje arystokratycznych rodów. W czasie zbierania informacji o historii rodziny, zauważa, że bardziej zajmuje ją teraźniejszość niż przeszłość,...

Agacha | 2015-08-03
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 03 sierpnia 2015

Lekki kryminał retro. Stara, dobra Anglia, bogaci, flegmatyczni dżentelmeni i morderstwo. Polubiłam Daisy i zaraz sięgam po kolejny tomik jej przygód. Dla mnie dodatkowym atutem książki jest niewielki rozmiar. W sam raz do czytania w autobusie w drodze do pracy.