Śmierć w posiadłości Wentwaterów

Tłumaczenie: Katarzyna M. Bednarska
Cykl: Kryminalne przypadki Daisy D. (tom 1)
Wydawnictwo: Edipresse
Death at Wentwater Court
enigmatique

Daisy staje przed pierwszym zawodowym wyzwaniem - ma napisć kilka artykułów o angielskich rezydencjach. Wyrusza w podróż do rodzinnego majątku Wentwaterów, który ma zamiar opisać jako pierwszy. Wiktoriańska posiadłość okazuje się bardzo urokliwa, ale jej mieszkańcy niespecjalnie dla sie życzliwi. Powodem wydaje się być Annabel, młoda żona lorda Wentwatera, dojrzałego mężczyzny po przejściach. Tak piękna i pełna wdzięku kobieta musi budzić emocje. Nic dziwnego, że w rodzinie aż huczy od plotek i złośliwych podejrzeń o zdradę. Gdy na terenie posesji zostają znalezione zwłoki nonszalanckiego playboya, który od kilku dni gościł u Wentwaterów, morderstwo w afekcie wydaje się oczywiste. Tam jednak, gdzie twarda logika Scotland Yardu gubi trop, pojawiają się wsparte intuicją Daisy nowe wątki w sprawie.

źródło opisu: EDIPRESSE POLSKA SA, 2013

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Emma | 2019-06-25
Przeczytana: 24 czerwca 2019

Akcja powieści Caroli Dunn "Śmierć w posiadłości Wentwaterów" dzieje się w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Panna Daisy Dalrymple jest wyzwoloną kobietą, pracuje w gazecie jako reporterka. Jej zadaniem jest opisywanie starych angielskich dworów. Ponieważ sama pochodzi z arystokracji, to drzwi pałaców stoją przed nią otworem. W posiadłości Wentwaterów zostaje zamordowany jeden z gości, człowiek nielubiany, znany w Londynie ze swych niegodziwości. Panna Daisy pomaga młodemu i bardzo przystojnemu inspektorowi policji rozwiązać zagadkę.
Książka jest bardzo w stylu Agathy Christie, a Daisy jest młodszą wersją panny Marple.
Książkę czyta się bardzo dobrze, jest lekka, zabawna i pełna wdzięku, świetna wakacyjna lektura.

CzytamNaOkrągło | 2018-10-28
Przeczytana: 28 października 2018

Śmierć w posiadłości Wentwaterów, Carola Dunn, kryminał, cykl: Kryminalne przypadki Daisy D., tom 1, wyd. Edipresse 2013, str. 286.

"- Czy to nie dziwne, że współczucie ma na nas większy wpływ niż czyjaś złość?"

Fabuła:

Grumpy | 2017-10-24
Przeczytana: 12 maja 2017

Kryminał to książka dwóch pytań - kto zabił i dlaczego. I ta książka też nasuwa czytelnikowi dwa pytania, tylko trochę inne. Bo już w pierwszym rozdziale zostaje czytelnikowi ciśnięta w twarz całkiem imponująca liczba bohaterów, którzy różnią się od siebie tylko imionami i płcią. Tak więc przez jakiś czas, przy każdej wzmiance o kimkolwiek zastanawiamy się, kto to właściwie jest, bo pogubiliśmy się przy pobieżnym opisie osoby nr 3. A kiedy już trochę kojarzymy bohaterów, to zaczynamy się zastanawiać czy w tamtych czasach to było normalne, że z grupy ludzi obecnych na miejscu zbrodni wybierano jedną, tę najbardziej rezolutną albo z najładniejszą buzią, i wykluczano całkowicie z grupy podejrzanych. Mało tego, tę właśnie osobę angażuje się w śledztwo policji, na zasadzie "siedź i notuj, a później powiesz mi kogo podejrzewasz, a kogo nie, to się tym bardzo mocno zasugeruję". Niby wiemy, że Daisy jest główną bohaterką serii kryminałów, więc była bardzo mała szansa, żeby okazała się...

nikaahonen | 2017-09-17
Na półkach: Przeczytane, Retro crime
Przeczytana: 16 września 2017

Bardzo przyjemne czytadełko. Uroczy klimat angielskiej prowincji i równie urocza główna bohaterka. Jednak porównywać ten kryminał do utworów Agathy Christie to tak, jak porównywać fiata z ferrari. Poza tym, tłumaczenie jest momentami tak złe (zwłaszcza w aspekcie konstrukcji zdań), że aż zęby bolą.

Eila | 2017-07-31
Przeczytana: czerwiec 2017

Niestety, książka moim zdaniem jest dosyć przeciętna, chociaż muszę przyznać, że wątek kryminalny nie jest taki oczywisty. Przeczytałam, bo krótka, a styl pisania autorki dosyć lekki i przyjemny, ale raczej nie sięgnę po kolejne części z tego cyklu, zwłaszcza, że jest ich kilkadziesiąt.

Melania | 2017-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2017

Nie jest to wybitna lektura, ale za to bardzo miła! Tego jej odebrać nie można, idealna do pociągu, na wieczór czy gdziekolwiek indziej. Mi się bardzo spodobała, jest to naprawdę łatwa i przyjemna lektura. Biorę się za kolejną część!

buka_z_fejsbuka | 2017-04-03
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 02 kwietnia 2017

Zakończenie książki było tak, jak wiele osób pisało - bardzo cukierkowe. Sama książka zaczęła mnie wciągać dopiero od połowy. Mimo wszystko dam szansę następnym tomom.

| 2017-02-28
Przeczytana: 27 lutego 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pierwszy tom serii, która wygląda na typowo gazetową czy pociągową - wiecie, mam na myśli te książki, które dodaje się do gazet i które można kupić w kiosku za parę złotych, a potem zabrać ze sobą w podróż. Ot, czytadło na tyle nieprzemęczające mózgu, żeby zabić jakoś nudę, a potem bez większego żalu zostawić w przedziale. Przy okazji jest to też oczywiście kryminał w stylu "klasycznym", czyli mamy tu morderstwo w arystokratycznej posiadłości a detektywem jest młodziutka emancypantka - dziennikarka. Przy czym, niestety, jedynym tak naprawdę elementem, jaki szczerze mogę pochwalić, jest w tej książce research. Autorka wiarygodnie opisuje życie w angielskiej posiadłości w czasach przedwojennych, stosunki ze służbą, wszystkie te drobiazgi takie jak fakt, że o przygotowanie kąpieli trzeba prosić pokojówkę itp. Niestety, reszta jest już przeciętna albo wręcz kiepska. Przeciętnie wyszła autorce główna bohaterka - ot, dość sympatyczne dziewczątko, ale w sumie niczym specjalnym się nie...

Basia Siedlecka | 2017-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2017

Przyjemna, ale szału nie ma. Sięgnę po następne, bo mam cały cykl i wtedy wyrobię sobie opinię.

Soledad | 2016-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2016

Naprawdę dobry kryminał. Nie spodziewałam się tak frapującej opowieści, od której trudno będzie mi się oderwać! No i do tego angielskie klimaty międzywojenne...lubię, och, lubię. Z przyjemnością sięgnę po następne tomy. Lekkie to i zabawne, lecz całkiem przyzwoite literacko;)