Starożytne kości

Cykl: Temperance Brennan (tom 8) | Seria: Kości
Wydawnictwo: Sonia Draga
Cross Bones
Ag2S

Temperance Brennan zostaje wezwana do Montrealu, gdzie znaleziono zwłoki ortodoksyjnego Żyda. Ma zbadać, czy ofiara popełniła samobójstwo, czy też została zamordowana. Podczas oględzin miejsca zwłok nieznajomy wsuwa do kieszeni pani antropolog tajemnicze zdjęcie szkieletu, sugerując, że to ono stanowi klucz do rozwiązania zagadki. Tempe szybko odkrywa, że widoczne na fotografii kości zostały...

Tempe szybko odkrywa, że widoczne na fotografii kości zostały odkryte podczas wykopalisk archeologicznych. Dowiaduje się też, że zmarły mężczyzna pod przykrywką firmy importowej prowadził nielegalne interesy na czarnym rynku antyków. W towarzystwie detektywa Andrew Ryana oraz Jake’a Druma, specjalisty w dziedzinie archeologii biblijnej, Tempe wyrusza do Izraela, by odkryć pochodzenie tajemniczych szczątków i zbadać starożytną kryptę, w której zostały znalezione.

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

"Nawet najłagodniejsi z nas zaczynają się irytować, kiedy dopada ich głód. Jeśli ten stan się przedłuża, do głosu dochodzi desperacja. Id pokonuje etykę. [...]
Avram Ferris popełnił błąd, kopiąc w kalendarz w magazynku, w którym był uwięziony z trzema kotami - dwoma domowymi krótkowłosymi i jednym syjamem.
Oraz niewielkim zapasem friskies".

Wyciągnęłam ważne wnioski z tej części: muszę zrobić zapas kocich chrupek, wtedy może moje tygrysy kanapowe mnie nie zeżrą, gdy przypadkiem zejdę z tego świata na ich terenie :D

Ta część nie skradła mojego serduszka. Jakoś niespecjalnie podobał mi się pomysł na akcję rodem z Kodu da Vinci. Kości Jezusa? Zachwianie podstawami wiary chrześcijańskiej? Nie kręci mnie ten klimat zbytnio, trochę się wynudziłam. Za to o stomatologii było trochę, chociaż niekoniecznie de lege artis:

"Im starszy ząb, tym gorsza jakość zębiny w miazdze i kanałach"

O antropologii pojęcie mam nikłe, tyle co zapamiętałam z intensywnej nauki osteologii na pierwszym roku...

biomycha85 | 2014-05-20
Przeczytana: 11 grudnia 2013

Chyba jak dotąd moja ulubiona książka tej autorki. Fajny temat, intryga, nic tylko polecać

lacerta | 2014-01-04
Na półkach: Przeczytane, Niedokończone
Przeczytana: 04 stycznia 2014

Jakoś nie mogłam dobrnąć do końca. Uwielbiam antropologię i bardzo zaciekawił mnie temat związany z Jezusem. Jednak miałam wrażenie, że autorka zasypuje mnie milionem informacji na raz, co dało mi skojarzenie z mało zajmującą lekturą podręcznika.
Zapewne kiedyś wrócę do tej książki i mam nadzieję, że wtedy wciągnie mnie tak jak inne powieści Pani Reichs.

betina360 | 2017-10-01
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 01 października 2017

Niecodzienne odkrycie i starozytna zagadka . Bardzo intensywne i pelne niebezpiczenstw sledztwo dotyczace smierci pewnego ortodoksyjnego zyda. Ksiazka daje do myslenia na temat wiary choc ja katoliczka tez nie wierze we wszystko co w kosciele mowia mam swoje poglady i teorie na nasza wiare.

Ania | 2014-05-24
Przeczytana: 24 maja 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jestem katoliczką, więc ta książka mną trochę wstrząsnęła. Kości należą do Jezusa? Grób rodziny Jezusa? Jezus miał rodzeństwo?
Cieszę się, że Reichs nie podała gotowej odpowiedzi. To czytelnik musi sam zdecydować czy Jezus umarł w wieku 33 lat i został ukrzyżowany? czy może dożył 80 lat i walczył wraz z zelotami w Masadzie?
Fabuła niezła, sceneria i miejsce akcji - kto by o tym pomyślał. Książka nie zachwyca akcją i jej zwrotami, ale wciąga. Każdy chce się dowiedzieć, czy kości znalezione w Mosadzie to kości Jezusa.

majek | 2015-02-22
Przeczytana: 21 lutego 2015

Brennan jako archeolog! W końcu tego doczekałam zważywszy na jej klaustrofobię! O dziwo, nie poszło wcale tak źle w tych ciasnych jaskiniach i grobowcach. Jestem dumna niemal jak matka :D.

W Montrealu umiera żydowski biznesmen - okazuje się, że handlował starożytnymi artefaktami. Tempe dostaje od tajemniczego mężczyzny, obecnego na sekcji, zdjęcie przedstawiające prastary szkielet. I od tego wszystko się zaczyna. Z zimnej Kanady przenosimy się do rozgrzanego Izraela, gdzie towarzyszymy dr Brennan, Ryanowi (<3) i archeologowi o imieniu Jake. Trójka walecznych próbuje rozwiązać zagadkę starożytnych kości, grobowca i tajemniczego człowieka owiniętego w całun. Przeciwko sobie mają mordercę, religijne prawo do nienaruszania grobów, fanatyków, a także naukowców, którzy chcą się dorobić jadąc na czyichś plecach.

Bardzo fajna część, zaskakująca i... jestem pod wrażeniem ile Kathy musiała się dowiedzieć żeby napisać tą książkę. Polecam - warto ją przeczytać.

Emily | 2014-10-12

Niesamowita historia! Pełna intryg, religijnych motywów, archeologicznych wykopalisk i faktów z historii. Aż człowiek sam się zastanawia czy to jednak nie był grobowiec rodziny Jezusa. Bo religia religią, ale nauka to jednak nauka. Dowody. Teorię niby można sobie zawsze dorobić do dowodów i faktów, ale w każdej, nawet najdziwniejszej teorii jest jakieś ziarenko prawdy. Strasznie długo czekałam na polską wersję tej książki, teraz chyba rozumiem czemu zwlekali z jej wydaniem. Sensacja, prawie jak u Browna, lecz poparta pewnymi dowodami. Ale to tylko moje podejrzenia. Co prawda zaczęłam czytać 'Cross bones' kilka lat temu, jednak ciężko się czyta Reichs w oryginale. Coben i Brown to przy niej "bułka z masłem". Polecam tę książkę każdemu, ja cały czas jestem pod wrażeniem tej historii, nawet nie potrafię porządnie zebrać myśli ;)

pitahaya | 2013-05-06
Przeczytana: 06 maja 2013

Mnie wciągnęła dopiero od połowy, bardzo dużo informacji, trzeba się naprawdę skupić, żeby wszystko zrozumieć. Dla fanów "Kodu Leonarda da Vinci" będzie to świetna pozycja. Dobrze podsumowuje ją zdanie ze strony 317: "Próbujesz sobie coś wmówić, ponieważ rozpaczliwie pragniesz, żeby to była prawda?". Fakty mają się dopasować do teorii. Niemniej to interesująca książka, tym bardziej, że opisana w niej historia ma autentyczne źródła, o których Reichs pisze na końcu. Ciekawa akcja zachęca do poszukania więcej informacji na ten temat.

horrendalna | 2013-07-31
Przeczytana: 14 września 2012

Pozycję tę kupiłam kiedy wpadłam w szał kupowania książek. I tak oto było to moje pierwsze spotkanie z Kathy Reichs. Bawiłam się przy tym wyśmienicie! Książka zapadła mi na długo w pamięć. Przy kupowaniu jej liczyłam na coś naprawdę wyjątkowego i się nie przeliczyłam. Jedynie za dużo było jak dla mnie terminologii medycznej - nie posiadam najmniejszej choćby wiedzy w tym temacie, dlatego bardzo mnie on męczył przy czytaniu. Ale przebrnęłam przez to dlatego, że byłam ciekawa co znajduje się na następnej stronie...

Ladyyoung | 2014-11-10
Przeczytana: 07 listopada 2014

Temperance Brennan jest antropologiem sądowym i zajmuje się głównie kośćmi, które trafiają na jej stół autopsyjny. Czasem wzywana jest także jako biegła sądowa, ale swoją codzienność dzieli zazwyczaj pomiędzy obowiązkami w Laboratorium Medycyny Sądowej w Montrealu a uniwersytetem, na którym wykłada - w Północnej Karolinie. Jest niepijącą alkoholiczką, matką i byłą żoną, choć rozwód jeszcze nie nastąpił...

Tempe - jak nazywają ją znajomi - zawsze jakimś cudem musi trafić na jakąś skomplikowaną sprawę. Tym razem w jej ręce trafiają szczątki, a może należałoby powiedzieć zwłoki ortodoksyjnego Żyda, który ginie w magazynie własnej firmy. Początkowo zagmatwana i niejasna sprawa z biegiem czasu robi się coraz mniej zrozumiała i niesie ze sobą nieznane niebezpieczeństwo. Brennan podczas autopsji otrzymuje od niejakiego Kellera zdjęcie kości z Izraela, z informacją, że oto jest przyczyna śmierci naszego nieszczęśnika. Od tego zacznie się śledztwo naszej pani antropolog i detektywa Ryana,...