Książka Roku 2018

Kości mówią

Tłumaczenie: Przemysław Hejmej
Cykl: Temperance Brennan (tom 18)
Wydawnictwo: Sonia Draga
Speaking in Bones
Przemysław Hejmej
giovanna

Temperance Brennan w samym środku świata mrocznych tajemnic i niebezpiecznych wierzeń, w którym zacierają się granice dobra i zła… Temperance Brennan odwiedza niejaka Hazel „Lucky” Strike, przenikliwa detektyw amator poszukująca w Internecie danych na temat umorzonych śledztw w sprawach zabójstw, i przynosi nagranie, na którym słychać głos młodej dziewczyny, więzionej i terroryzowanej....

Temperance Brennan odwiedza niejaka Hazel „Lucky” Strike, przenikliwa detektyw amator poszukująca w Internecie danych na temat umorzonych śledztw w sprawach zabójstw, i przynosi nagranie, na którym słychać głos młodej dziewczyny, więzionej i terroryzowanej. Strike jest przekonana, że ów głos należy do osiemnastoletniej Cory Teague, która zaginęła ponad trzy lata wcześniej. Jest także pewna, że szczątki nastolatki spoczywają zakurzone w magazynie laboratorium, w którym pracuje Brennan.
Brennan ma jednak wątpliwości, czy powinna nawiązać współpracę z samozwańczą detektyw buszującą w sieci. Lecz gdy pojawiają się kolejne dowody, wie, że musi się udać w dzikie leśne ostępy, w których znaleziono dyktafon z poruszającym nagraniem głosu Cory Teague, a być może również jej kości. Wyprawa przynosi kolejne niepokojące odkrycia i nowe pytania. A także makabryczne dowody śmierci następnych ofiar i trop zagorzałej, tajemnej sekty religijnej…

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/produkt/3223/thriller-i-sensacja.html

ikatka | 2018-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2018

No i wreszcie doczekałam się powrotu do tej serii. :) Jednej z moich ulubionych, tych które darzę wielkim sentymentem. Mimo że specyficzny styl pisania Autorki nie każdemu przypada do gustu, to dalej czytam z ciekawością i przyjemnością. Brennan znów wraca do samego centrum akcji, nastawia głowy i czyta w kościach. I znów jest tło społeczne, tym razem radykalny odłam kościoła katolickiego, egzorcyzmy i choroby psychiczne. Jest ciekawie, choć nie od pierwszej strony, tej historii trzeba dać chwilkę na rozkręcenie.
Dla wielbicieli serii pozycja obowiązkowa, inni muszą zdecydować, czy styl Autorki im pasuje, bo jeśli coś może w tej książce drażnić, to tylko to. Historia jest ciekawa i warta uwagi. Teraz znów pozostaje mi czekać na ciąg dalszy serii w wydaniu polskim...

Zaciesz | 2018-07-23

Z twórczością Kathy Reichs znamy się jak łyse konie, osły, kozy i inne zwierzęta gospodarstwa domowego. Autorka jest pisarsko bardzo płodna i z zapałem spisuje kolejne przygody bystrej antropolożki Temperance Brennan. Ja znakomicie odnajduje się w jej specyficznym stylu, pomimo iż nadal bawi mnie skrót imienia głównej bohaterki (Tempe). Do tego swego czasu oglądałam jak szalona serial „Kości”, więc ta sympatia naprawdę nieźle się rozrosła. Obecnie jestem po lekturze jej najnowszej powieści „Kości mówią” i było tak, jak podejrzewałam. Szybko, płynnie i bez wciskania niepotrzebnego kitu.

Tym razem doktor Brennan zostaje wciągnięta w sprawę dotyczącą zniknięcia nastoletniej Cory Teague. Dziewczyna zaginęła trzy lata wcześniej, nie ma dowodów na jej śmierć, a rodzina nawet nie zgłosiła jej zniknięcia. Jedyna wskazówka to nagranie, które odnalazła samozwańcza detektyw Hazel Strike, z którym przychodzi do antropolożki po pomoc. Historia rozkręca się niespiesznie, ale z rozdziału na...

Marek N | 2018-11-17
Przeczytana: 16 listopada 2018

Serię "Kości" do poprzedniego tomu przeczytałem dość dawno i sięgając po kolejną część oczekiwałem czegoś trochę lepszego. Pomimo bardzo ciekawych opisów naukowych i dość realnie naszkicowanego wątku osobistego dr Brennan, książka jako całość według mnie nie jest tak dopracowana merytorycznie jak poprzednie części. Mimo tego jednak książkę czyta się dość dobrze przede wszystkim ze względu na niepowtarzalny i specyficzny styl autorki. Warto wspomnieć też o typowym dla bohaterki amatorskim śledztwie podczas którego zawsze ściąga na siebie poważnie niebezpieczeństwo, jak również dobrze rozpisanym zakończeniu wyjaśniającym bardzo precyzyjnie wszystkie wcześniejsze niejasności.

Kurebayashi | 2019-02-15
Na półkach: Przeczytane, Kathy Reichs
Przeczytana: 05 lutego 2019

Akcja rozwija się wyjątkowo, nawet jak na tą serię, wolno. Śledztwo bardziej opiera się na poszlakach niż jednoznacznych, konkretnych dowodach, a te które ma do dyspozycji główna bohaterka tylko wprowadzają zamęt.

Jeśli chodzi o samą Tempe to bardzo mnie irytowała w tej odsłonie serii. Jej argumenty i samo postępowanie wobec Ryana..., jej wieczna samowolka w postępowaniu i życie w iluzji, że jest policjantką a nie naukowcem, pakowanie się w kłopoty i - najlepsze - narzekanie, że ktoś ją ratuje... Także jej zachowanie wobec matki było denerwujące.

Zdecydowanie jedna ze słabszych odsłon serii. Śledztwo się ciągnęło, główna bohaterka działająca na nerwy, za mało jak dla mnie Ryana i Slidella, nie wiem też czy zadowala mnie takie a nie inne zakończenie, ale tu mały plusik, bo zakończenie było całkiem zaskakujące.

Maddie | 2016-09-23
Przeczytana: 10 września 2016

Jak zwykle nie będę to obiektywna, bo Kości to jedna z moich ulubionych serii, więc musiała mi się podobać ;) Zauważyłam jednak nieco niepokojący zwrot w sposobie pisania Pani Reichs, w stosunku do pozostałych książek. Trochę za mało było antropologii u tego antropologa :( Przez to książka zyskała nieco tempa i stała się wręcz sensacyjna, ale straciła swój naukowy wydźwięk. Może niektórzy uznają to za plus, ale ja lubiłam naukowe zmagania Tempie Brennan i bardzo mi tego brakowało. Stąd jedna gwiazdka mniej :(
Również tradycyjnie, jestem zniesmaczona, tym że nie ma widoków nawet na wydanie jej po polsku.

Recenzentka Doskonala | 2018-07-03

Na samym początku pragnę wspomnieć, że w ogóle nie wiedziałam o tym, iż jest to kolejna część serii książek o takiej samej tematyce. Przyznam, że gdybym wiedziała, to pewnie nie sięgnęłabym po nią. Od razu muszę też powiedzieć, że wcześniej nie spotkałam się z takiego rodzaju książkami. Styl Autorki tak samo jak poprzedniej powieści jest według mnie bardzo dobry. Reichs Kathy pisze krótko, treściwie i na temat. W książce jest poruszane wiele tematów, które powinny z pewnością zaciekawić dosłownie każdego. Wiele możemy wyczytać na temat społeczeństwa, które silnie związane jest z kościołem oraz różnego rodzaju odprawianiem egzorcyzmów.
Ta książka będzie idealna dla fanów serii, ale uważam, że jeżeli nie czytałeś żadnej z jej książek, to również masz szansę po nią sięgnąć, ponieważ uważam, że jest to zdecydowanie warte zachodu.
Temperance Brennan odwiedza Hazel Lucky Strike, która pojawia się nieprzypadkowo. Owa kobieta jest detektywem, do tego raczej amatorką. Na własną rękę...

pitahaya | 2018-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2018

Kolejna z przygód pani antropolog, podobnie jak wcześniejsze bardzo obfita w szczegóły naukowe i naukowy język. Wątek romantyczny moim zdaniem zupełnie niepotrzebny, rozsądna i inteligenta pani doktor z powodu niebieskookiego detektywa zaczyna się zachowywać jak nastolatka, która nie ma pojęcia czego chce. Samotna eskapada w paszczę lwa także bardzo głupia. Zakończenie zaskakujące.

biomycha85 | 2018-07-24
Przeczytana: 02 czerwca 2018

Cóż można rzec o serii z Temperance Brennan nowego i odkrywczego w osiemnastym tomie jej przygód? Właściwie nic - książka ciągnie się utartym schematem, praktycznie nie zaskakując niczym. Taki odgrzewany kotlet.

HomemadeDynamite | 2018-06-04
Na półkach: 2018, Przeczytane

Kolejne Kości. Czytam raczej z przyzwyczajenia, całkiem też lubię styl autorki (choć równie dużo mnie w nim irytuje). Za to akcja coraz częściej jest wręcz kuriozalna i nielogiczna. Irytuje mnie w książkach z cyklu zakończenie każdego rozdziału. Jak ktoś czytał, kilka książek Reichs, na pewno wie o co chodzi. Za każdym razem autorka kończy rozdział mini cliffhangerem, których jednak nie umie tworzyć, więc wypada bardziej żenująco niż emocjonująco. Meh. I to w jaki sposób autorka wyjaśnia czytelnikom różne rzeczy. Hej, mógłbyś mi opowiedzieć o tym i o tym, bo już zapomniałam?

Ale to...

'– Próbowałam na Twitterze, ale nie znalazłam żadnego użytkownika o nazwie zawierającej litery OMG. Tylko tyle zdążyłam sprawdzić, zanim musiałam zająć się czymś innym.'

...mnie rozwaliło. Daje głowę że w tej chwili jest takich użytkowników więcej niż sto, a pewnie i wiele, wiele więcej.

No i przypomniałam sobie, że nie cierpię głównej bohaterki:

'– Jak to było? – Raczej mnie to nie...

Moniska Czyta | 2018-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2018

"Kości" to jedna z moich ulubionych serii 😂, zaraz po niezawodnej Tess.
Mimo, że ciągnie się jak "Moda na sukces" bo to tylko 18 tom, to i tak mogę ją czytać bez końca 😂😂😂.
Oczywiście książka mi się podobała, bo jakby inaczej🤗. Styl autorki, nie wszystkim odpowiada, jednak mnie wciąga w swój świat. Lubię takie klimaty ☠️💀☠️, jak i główną bohaterkę, którą zawsze ktoś chce zabić.