Biel Helsinek

Tłumaczenie: Maciej Nowak-Kreyer
Cykl: Inspektor Vaara (tom 3)
Wydawnictwo: Amber
Helsinki White
Ag2S

Inspektor Kari Vaara nie pracuje już w helsińskim wydziale zabójstw - został oddelegowany do kierowania tajną jednostką do walki z przestępczością zorganizowaną.Ta wiadomość poraża jego ukochaną żonę w dwa dni po narodzinach ich córeczki. Lecz jest jeszcze gorsza wiadomość – u jej męża wykryto guza mózgu. Ale Vaara się nie poddaje. Zaraz po operacji wraca do pracy. Jego specgrupa robi...

Lecz jest jeszcze gorsza wiadomość – u jej męża wykryto guza mózgu.

Ale Vaara się nie poddaje. Zaraz po operacji wraca do pracy.

Jego specgrupa robi porządki w mieście: włamują się do domów dilerów, odbierają gangsterom narkotyki, gotówkę i nielegalną broń.Popełniają przestępstwa, żeby zwalczać przestępstwa. Działają poza prawemi są nietykalni, nawet dla swojego bezpośredniego szefa - komendanta głównego policji.

Policyjna idylla kończy się jednak, gdy Vaara dostaje polecenie od samego ministra spraw wewnętrznych. Ma znaleźć sprawców zabójstwa deputowanej do Europarlamentu, „miłośniczki czarnuchów”. Tło najprawdopodobniej rasistowskie, bo jej odciętą głowę przesłano do organizacji somalijskich imigrantów...

Finlandia gotuje się od nienawiści, ksenofobiczne hasła skrajnej prawicy padają na podatny grunt, rośnie spirala politycznych zbrodni, a Vaara natrafia na kolejne sprzeczne tropy. I odkrywa, że zabójstwo eurodeputowanej wiąże się z niezakończonym śledztwem w sprawie porwania dzieci wpływowego miliardera, faustowskim paktem z byłym żołnierzem Legii Cudzoziemskiej, planami fińskich neonazistów… i z jego żoną - Kate.

Powieści Jamesa Thompsona to nie tylko „lektura obowiązkowa każdego fana światowych kryminałów” - jak pisze „Booklist”. Poruszające powieści psychologiczne i obyczajowo-społeczne ujawniają – jak powieści Stiega Larssona – bolesne skrywane grzechy pozornie uporządkowanego, uczciwego i szczęśliwego społeczeństwa. Ale przede wszystkim to świetna proza wysokiej próby.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoamber.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl/ksiazka/1462/biel-helsinek

Andrew Vysotsky | 2019-05-04
Przeczytana: 04 maja 2019

uzasadnienie oceny:

Volumen | 2018-10-19
Przeczytana: 15 lipca 2013

Co się stało autorowi. Jakby nie on to pisał. Dwie pierwsze części rewelacja przez ta ledwo przebrnęłam.

Sanderka1985 | 2018-10-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 15 października 2018

Niestety nietrafiony wybór. Z każdym kolejnym tomem książki James Thompsona traca na jakosci. Tym razem, opisy i sytuacje ktore stworzyl autor były juz tak absurdalne i niezwiązane z rzeczywistoscia, ze gdbym jeszcze czytała Jamesa Bonda, to mogłabym z przymrużeniem oka na to spojrzeć, niestety tutaj... Katastrofa. Niestety zawiodłam sie na tej serii, ale byc moze ktos inny bedzie mial inne odczucia.

Joanna | 2018-06-10
Na półkach: Przeczytane, 2018

Trzecia część sagi o detektywie Vaara to nie jest to, czego spodziewałam się po tej książce. Bohater przechodzi zupełną odmianę, a sama powieść nie skupia się już na pracy detektywistycznej i rozwiązywaniu zbrodni, ale na ciemnej strony pracy policji, szantażach i układach między politykami.

Ola | 2018-03-22

Migiem skończone dwie części, szybko sięgam po trzecią.. i co? Rozczarowanie. Wcześniejsze pozycję "Anioły Śniegu" oraz "Jezioro krwi i łez" są świetne, a ta- nie ma mowy mówić o jakimkolwiek porównaniu ;) nie doczytałam do końca, szkoda było czasu. Zero akcji, wątek kryminalny słaby, klimat sredniawka.

klaudia28ck | 2017-08-27
Przeczytana: 14 sierpnia 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książki Jamesa Thompsona, którego bohaterem jest Kari Vaara zachwyciły mnie i pomimo słabych recenzji (coś w tym musi być) ponieważ sama uważam tą część za najsłabszą, pewnie dlatego, że sposób przedstawionych wydarzeń jest podobny to i tak uważam "Biel Helsinek" za bardzo dobrą pozycję godną polecenia. Kari Vaara zaczyna pracę w grupie, która ma zwalczać zło na ulicach Finlandii. Pozorna satysfakcja i pieniądze nie przynoszą zamierzonego efektu, wręcz przeciwnie, Kari zmaga się z nowym sobą, próbując przywrócić do dawnego porządku dotychczasowe życie.

Henioo | 2017-08-25
Przeczytana: 04 sierpnia 2017

Przeciętna, nie trzymajaca równego poziomu, taka "rozedrgana". Aż strach pomyśleć, że w tak wyidealizowanej Finlandii może być tak, jak w tej książce. Ile tu fikcji a ile opisu rzeczywistości???
Uwaga - jedna scena bardzo drastyczna! Kobieta w ciąży i jej nienarodzone dziecko giną zastrzeleni z pistoletu. Nie dla wszystkich !!!

EwaB | 2017-08-25
Przeczytana: 2016 rok

Czyta się dobrze, ale w porównaniu z poprzednimi częściami, ta wypada najsłabiej.
Fajna rozrywka, ale nie powala na kolana.

magia78 | 2017-03-16
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 05 maja 2017

101/2017

kashiuka | 2016-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2016

Mam wrażenie, że tę część pisał zupełnie inny autor. Naprawdę ciężko mi się czytało ten tom. Nawet nie ciekawiło mnie jak się skończy. Główny bohater jak jeszcze był całkiem okej w poprzednich częściach to w tej zupełnie się do niego zniechęciłam. Jak ktoś ma szansę nie czytać tej książki, niech tego nie robi, dwie poprzedni spokojnie wystarcza.