Kości mówią

Okładka książki Kości mówią Kathy Reichs
Okładka książki Kości mówią
Kathy Reichs Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Temperance Brennan (tom 18) kryminał, sensacja, thriller
Temperance Brennan (tom 18)
Speaking in Bones
Sonia Draga
2018-04-25
2018-04-25
2015-01-01
Przemysław Hejmej
Przemysław Hejmej

Okładka książki Faking a Murderer Lee Child, Kathy Reichs
Faking a Murderer Lee Child, Kathy Re...
Okładka książki MatchUp Lara Adrian, Steve Berry, C.J. Box, Sandra Brown, Lee Child, Nelson DeMille, Diana Gabaldon, Andrew Gross, Charlaine Harris, Lisa Jackson, Peter James, J.A. Jance, Michael Koryta, Eric van Lustbader, Gayle Lynds, Val McDermid, David Morrell, Kathy Reichs, Christopher Rice, John Sandford, Lisa Scottoline, Karin Slaughter
MatchUp Lara Adrian, Steve ...

"Kości mówią" Kathy Reichs.

Jak dotąd ostatni, osiemnasty tom serii z Temperance Brennan przetłumaczony na język polski.
Tempe wybiera się na kilka dni do Kanady, aby spędzić je z Andrew Ryanem. W jej gabinecie pojawia się Hazel "Lucky" Strike, detektyw amator, która zajmuje się z własnej inicjatywy zniknięciem Cory Teague i prezentuje Tempe niepokojące nagranie Cory zarejestrowane na dyktafonie. Wszystko wskazuje na to, że znajdujące się w laboratorium Tempe kości mogą należeć do Cory, która zaginęła trzy lata wcześniej. Relacja Strike zainteresowała Tempe na tyle, że odwołuje wizytę u Andrew. I nawiązuje kontakt z zastępcą szeryfa okręgu Avery oraz wspólnie próbują sprawdzić rewelacje Strike. Ich działania przynoszą kolejne niepokojące odkrycia...

"Kości mówią" Kathy Reichs.

Wielkim plusem tej książki są bez wątpienia fachowe opisy dotyczące metod i sposobów badania ludzkich szczątków. Autorka jest przecież antropologiem sądowym, wiele spraw zna z autopsji. Sama historia kryminalna jest nieco pogmatwana, a samowolne i niezbyt odpowiedzialne działania głównej bohaterki są momentami mocno denerwujące. Całość czyta się jednak dobrze.

I koniec serii :) przynajmniej na chwilę obecną, do momentu aż wydawnictwo może namyśli się wydać kolejne tomy.
Ta część porównywalna do poprzednich, niby akcja jest wartka, napakowane wręcz informacji, ale takie w kółko to samo...
Mimo wszystko nie żałuję poznania serii o Temperance Brennan :)

Mimo wszystko nie żałuję poznania serii o Temperance Brennan :)

Kathy Reichs nie zawodzi. Kolejna książka utrzymana na dotychczasowym poziomie. Jeżeli ta pozycja będzie pierwszym spotkaniem z twórczością autorki, czytelnik może być nieco zszokowany nieoczywistym cierpieniem przedstawionej historii oraz zadziwiony ilością grozy. Akcja trzyma w napięciu, każda kolejna strona powoduje głęboką chęć odkrycia, czy doktor Brennan prawidłowo odczytuje znalezione strzępki informacji, czy złapana przez nią nitka rzeczywiście doprowadzi do kłębka. Do tego autorka dorzuciła dodatkowy smaczek w postaci kontynuacji relacji pani doktor z detektywem Ryanem – a co z tego wyniknie, należy zweryfikować na kolejnych stronach książki…

Ostatnio zaczęłam bardziej interesować się książkami które mają w sobie zagadkę, tajemnice i mały dreszczyk. Sięgnęłam więc po książkę pt. ,, Kości mówią,, - Kathy Reichs. Jeżeli ktoś lubi lekko mroczne thrillery to śmiało mogę polecić tą pozycję. Autorka zabiera nas w świat rozwiązywania sprawy dotyczącej znalezionego nagrania, na którym słychać głos dziewczyny, która zdaniem amatora detektywa była więziona i terroryzowana. Z całą pewnością chce się rozwiazywac zagadkę wspólnie z bohaterami książki. Opisy w książce mogą rozbudzić wyobraźnię. I chodź czasem wydawały się one zbyt długie, myślę ostatecznie że nie były one takie bez powodu. Momentami ciut ciężej się czytało ze względu na słownictwo specjalizacyjne, ale pomimo to cieszę się że sięgnęłam po tą książkę, ponieważ wciągnęła mnie ona mocno. Z każdą kartka coraz większa ciekawość. Coraz więcej emocji. A końcówka? Szok. Totalnie się takiej nie spodziewałam. Naprawdę mnie zaskoczyło!

Nie czytałam poprzednich tomów, ale ten jest tak słaby, że nie chce mi się trącić na niego czasu.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

To już ostatnia część z serii książek o Temperance Brennan. Jak zwykle interesująca sprawa do rozwiązania, trochę osobistych dramatów i w większości znane i lubiane nam postacie.

Niezdecydowana doktor Brennan podejmuje w końcu ważne dla siebie życiowe decyzje. A w tle, jak zawsze zapierająca dech w piersiach zagadka kryminalna. Osiemnasty tom, a ja ciągle nie mam dość naszych spotkań :)

Zagadka do rozwiązania jest ciekawa, ale niepotrzebne rozwlekanie niektórych wątków było nudne. Nie było żadnego charakterystycznego bohatera. Przez to, że bohaterowie byli nijacy często mylili mi się ze sobą.

Czyta się szybko, opisy badań są szczegółowe. Tyle z plusów.
Zachowanie głównej bohaterki irracjonalne. Idiotyczne, można by rzec.
Duży minus za tłumaczenie. Wzdęte żyły? Powiększalnik? Maca z serem? No chyba nie.

Czyta się szybko, opisy badań są szczegółowe. Tyle z plusów.
Zachowanie głównej bohaterki irracjonalne. Idiotyczne, można by rzec.

• Kathy Reichs
  • Kryminały

Dodaj cytat z książki Kości mówią