Wirusy

Cykl: Tory Brennan (tom 1) | Seria: Wirusy
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Virals
Anna Gręda

Co kryje laboratorium na małej wyspie? Kathy Reichs ukazuje nowe oblicze medycyny sądowej. Młodzi ludzie znajdują ludzkie szczątki na małej wysepce w Karolinie Południowej, nieświadomie uruchamiając całą lawinę zdarzeń. W toku podjętego śledztwa odkrywają niewyjaśnioną zbrodnię sprzed lat. Kiedy wspólnie ratują chorego psa z laboratorium mieszczącego się na wyspie, żadne z nich nie ma już...

Młodzi ludzie znajdują ludzkie szczątki na małej wysepce w Karolinie Południowej, nieświadomie uruchamiając całą lawinę zdarzeń. W toku podjętego śledztwa odkrywają niewyjaśnioną zbrodnię sprzed lat. Kiedy wspólnie ratują chorego psa z laboratorium mieszczącego się na wyspie, żadne z nich nie ma już wątpliwości, że te dwie sprawy coś ze sobą łączy. Nie wiedzą jednak, że zwierzę jest nosicielem bardzo niebezpiecznego wirusa…
Tory Brennan, główna bohaterka powieści, jest zafascynowana kośćmi i martwymi ciałami równie mocno, co jej słynna ciotka, uznana antropolog sądowa, Temperance Brennan. Tory mieszka wraz z ojcem w odizolowanym od świata ośrodku badawczym, spędzając czas w towarzystwie dzieci innych naukowców. Dotychczas nie miała zbyt wielu okazji do wykazania się niezwykłą wiedzą, Aż do tej pory. Ona i czwórka jej przyjaciół są w śmiertelnym niebezpieczeństwie!

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2014

źródło okładki: http://publicat.pl/

Oficjalna recenzja
Tetiisheri książek: 1438

Kości

Szukasz interesującego kryminału z wątkiem paranormalnym, szybką akcją, zaskakującymi zwrotami i pisanego lekkim piórem? Bez wahania sięgnij po „Wirusy” Kathy Reichs – autorki powieści, na podstawie której nakręcono słynny serial „Kości”, emitowany także w Polsce.

Niewielka opuszczona wysepka w Karolinie Południowej. Tory i trójka jej przyjaciół trafiają na nią niezupełnie przypadkowo. Dokonują niesamowitego odkrycia w postaci kości, które okażą się kluczem do skomplikowanej zagadki sprzed czterdziestu lat. Trop prowadzi do niewyjaśnionej zbrodni na Kathrine Heaton. Nastolatkowie prowadzą śledztwo na własną rękę, a niebezpieczeństwo czyha tuż za rogiem. Dochodzą do tego tajne eksperymenty i groźny wirus.

Pierwszoosobowa narracja prowadzona przez Tory - główną bohaterkę powieści - to strzał w dziesiątkę. Oczarowała mnie dobroć oraz troska o innych emanujące z nastolatki. Kathy Reichs stworzyła naprawdę dobry portret postaci, który - według mnie – jest mocnym atutem „Wirusów”.

Szybkie tempo następujących po sobie wydarzeń i nieprzewidywalność to kolejne cechy charakterystyczne tego tytułu. Powieść pochłania się błyskawicznie, co jest niewątpliwie zasługą zaskakujących zwrotów akcji.

„Wirusy” to połączenie kilku gatunków literackich. To przede wszystkim typowa historia kryminalna – jest morderstwo, są przestępcy i policja. To także opowieść z wątkiem paranormalnym – wszystko za sprawą niebezpiecznego wirusa. W książce nie zabraknie również elementu romantycznego. Nie odgrywa on w powieści pierwszoplanowej roli, a wręcz przeciwnie nakreślony jest z delikatnością i idealnie dopełnia całości.

Kathy Reichs stworzyła historię, która niewątpliwie przypadnie do gustu zarówno entuzjastom ciekawej sensacji, jak i fanom dobrej młodzieżowej fantastyki. To także powieść, która z pewnością spodoba się miłośnikom „Kości”. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że autorka zdecydowała się na przedstawienie tego gatunku z nieco innej perspektywy. W „Wirusach” głównymi bohaterami nie są dorośli, doświadczeni naukowcy. W zamian jest tu grupa nastoletnich przyjaciół zafascynowana przede wszystkim biologią, ale także nauką w ogólnym tego słowa znaczeniu.

„Wirusy” to świetna powieść Kathy Reichs. Warto dodać, że stanowi ona pierwszy tom serii skierowanej do młodzieży fascynującej się rozwiązywaniem zagadek kryminalnych z wykorzystaniem wiedzy z zakresu medycyny sądowej. W powieści znalazłam wszystkie te elementy, które sprawiają, że czytam z zapartym tchem i nieustannym zaciekawieniem. Bardzo dobrze wykorzystany pomysł na fabułę, fantastyczna kreacja postaci, szczególnie głównej bohaterki, lekkie pióro i pierwszoosobowa narracja.

Agnieszka Stolarczyk

Juliaxxx | 2016-01-03
Na półkach: Przeczytane, 2015

Tory to czternastolatka zafascynowana zawodem swojej cioci, którą poznała dopiero po śmiertelnym wypadku mamy. Mieszka na wyspie razem z nowo poznanym ojcem, pracownikiem instytutu. Ma swoją paczkę znajomych, z którymi wspólnie rozwiązuje różne zagadki. Odkrywają ślady morderstwa, popełniają różne przestępstwa, włamania, kradzieże. Książka ta jest bardzo ciekawa i nieprzewidywalna, co ja bardzo lubię. Jest to dobry początek do kolejnych części.

LayshaSky | 2015-08-22

Zacznę od tego, że jestem wielką fanką serialu "Kości" niestety książek, na których podstawie powstał serial nie czytałam, ale mam nadzieję, że uda mi się to kiedyś w końcu nadrobić. Więc jako zagorzała fanka tego oto serialu kiedy dowiedziałam się o nowej serii Kathy Reichs, musiałam po nią sięgnąć i kiedy w końcu się udało, mogę z czystym sumieniem powiedzieć że ani trochę się nie zawiodłam.
Główna bohaterka Tory jest geniuszem zupełnie jak jej ciotka Temperance Brennan, co bardzo mi się już na wstępie spodobało. Jej trójka przyjaciół to barwne postacie, każda z ciekawie wykreowaną osobowością najbardziej urzekł mnie Hi i jego sarkastyczne podejście, chociaż reszta też jest niczego sobie.
Tajemnica, zagadka do rozwiązania to co lubię najbardziej, wiele zwrotów akcji dzięki którym książkę czyta się bardzo szybko.
Polecam tą pozycję każdemu kto lubi trochę tajemnicy, a obowiązkowo tym którzy są fanami autorki, bądź przynajmniej serialu "Kości".

Thomas886 | 2015-06-08
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 06 czerwca 2015

Pierwsza część trylogii o grupce przyjaciół z Tori Brennan na czele, którzy rozwiązują zagadkę morderstwa dziewczyny sprzed 40 lat.

Bardzo dobrze i bardzo szybko czytało się tą powieść i nie żałuje wyboru.
Kryminał dla młodzieży, ale wciągnął mnie do granic możliwości.
Na szczęście kolejny tom niedługo wpadnie w moje ręce.

Patiopea | 2014-05-29
Przeczytana: 28 maja 2014

Nazwisko Reichs znam nie od dziś. Znacie może serial "Kości"? Uznana antropolog sądowa, Temprance Brennan wraz z resztą zespołu, rozwiązuje zagadki morderstw. A serial? Został oparty na książkach Kathy Reichs. Od dawna chciałam poznać twórczość tej Pani, więc gdy usłyszałam o planowanym wydaniu innej serii autorki, szczególnie, że napisała ją w duecie z synem, było to dla mnie jak wygranie w totka. Po skończeniu "Wirusów", wiem tylko, że chcę więcej!

Torry Brennan jest zafascynowana kośćmi i z chęcią uczy się nowych rzeczy, co zresztą odziedziczyła po swojej cioci, uznanej antropolog sądowej, Temprance Brennan. Dziewczyna pomimo swojego młodego wieku, jest chętna do nauki i odkrywania nieznanych jej jeszcze rzeczy. Pewnego dnia wraz z przyjaciółmi znajduje ludzkie szczątki. Rozpoczyna się walka z czasem, ktoś nie chce, żeby morderstwo wyszło na jaw. Pojawia się jeszcze problem tajnych badań, które niosą za sobą nowego, nieznanego ludzkości wirusa...

W książce jest praktycznie...

Przeczytana: 20 października 2015

Jedna z najlepszych książek jaką w ostatnim czasie przeczytałam. Wchłonęłam wszystkie trzy część w momencie i jestem rozczarowana, bo jeszcze nie ma kontynuacji.
Ciekawa historia, kryminał z domieszką fantastyki. Choć tak naprawdę to cudowne science fiction, bo wszystko oparte jest na nauce. Powieść dająca do myślenia, oparta na zagadkach i szyfrach, którym nie można się oprzeć i z czasem się okazuje, że człowiek sam poszukuje rozwiązania, zanim bohaterowie je znajdą. A co do bohaterów, to kolejna sprawa, którą trzeba zaliczyć autorom na plus. Stworzyli bardzo ciekawe osobowości, które mimo bliskiego poznania, wciąż zaskakują czytelnika i zawsze kryją coś w zanadrzu. Geniusze z poczuciem humoru, którzy lubią wyzwania i nigdy się nie poddają. Sprytni i ciężko ich przechytrzyć, rozwiążą każdą zagadkę.

jadche | 2015-02-15

E, no nie. Naiwne do sześcianu. Dlaczego wydawca nie ostrzega, że to książka dla młodzieży właściwie? Chociaż temat taki trochę niemłodzieżowy, medycyna sądowa. Dno!

A spośród nich jedna próbowała zagłuszyć wszystkie pozostałe: ktoś próbował mnie zabić.
Zabić na śmierć.

Tory Brennan mieszka na malutkiej wyspie w Karolinie Południowej. Przeprowadziła się tam całkiem niedawno do ojca, o istnieniu którego nie miała pojęcia. Jej matka zginęła w wypadku samochodowym a przeprowadzka okazała się nie lada wyzwaniem. Kit, biologiczny ojciec, nie nadaje się do swojej roli. Jest biologiem i nie wie, jak zajmować się swoją dopiero co odzyskaną, czternastoletnią córką, o której dowiedział się całkiem niedawno. Na wyspie, na której mieszkają, jest bardzo mało ludzi. Jedynymi przyjaciółmi Tory są trzej chłopcy - Ben, Hi oraz Shelton. Wszyscy chodzą do bardzo prestiżowej szkoły, lecz nie są bogaczami, jak reszta uczniów. Z tego powodu są wyśmiewani i spędzają czas wyłącznie w swoim towarzystwie.

Pewnego dnia na wyspie, na której znajduje się Instytut, w którym pracuje Kit, Tory z przyjaciółmi znajduje nieśmiertelnik. Cały jest w ziemi a odczytanie danych...

Shetani | 2014-09-06
Przeczytana: 04 września 2014

Kathy Reichs zaledwie kojarzyłam i wiedziałam, że stworzyła cykl „Kości”, na podstawie którego powstał zachwalany przez wiele osób serial. Do tego ograniczała się cała moja wiedza na temat tej autorki. Dopiero niedawno (jak sięgnęłam po książkę, o której zaraz będzie mowa) dowiedziałam się, że posiada ona tytuł profesora antropologii i swoją pasję naukową łączy z pisaniem książek, które oczywiście utrzymane są w klimacie medycyny sądowej. Dzięki wiedzy zdobytej podczas studiów i wykonywanej pracy, jej książki są bardzo realistyczne i zaawansowane pod względem analizy antropologicznej. „Wirusy” to pierwszy tom cyklu dla młodzieży, który autorka tworzy wraz ze swoim synem Brendanem.

Tory Brennan ma niecałe 15 lat i mieszka wraz z ojcem, który pracuje jako biolog w Instytucie naukowym znajdującym się w Karolinie Północnej. Okolica, do której przeprowadziła się dziewczyna to same wyspy o dziwnych nazwach, a jej przyjaciele to trójka chłopaków, z którymi Tory spędza każdą wolną...

Ania | 2015-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2015

Coś na wzór PRZYGÓD TRZECH DETEKTYWÓW. Akcja, trzymająca w napięciu narracja i młodzi bohaterowie. W tle: strzały, sfora wilków,wirus i oczywiście kości.Tory i jej przyjaciele wpadają w kłopoty jak ciotka Tempe. To chyba u nich rodzinne.

estarie | 2015-05-28

Rewelacyjna powieść! Godna poleceniu każdemu czytelnikowi, który gustuję w fabule młodzieżowej, okraszonej rozwiązywaniem zagadek, nutką fantastyki i wrogami, którzy depczą bohaterom po piętach, gotowi w każdej chwili odebrać im życie. Wirusy są wstępem do fantastycznej serii książek, gdzie bohaterowie, czyli Tori, Hiram, Shelton, a także Ben co rusz ryzykują własne życie, aby dojść do prawdy, która czasami czekała na to wiele wieków. Główna czwórka bohaterów to dzieciaki niezwykłe, bo kiedy ich rówieśnicy skupiają się na przyziemnych sprawach tego świata, oni są zafascynowani nauką, poszerzaniem własnej wiedzy, a także są niezwykle bystrzy i potrafią łączyć w całość trudne elementy rozsypanej układanki. Żeby tego było mało, w wyniku pewnego wydarzenia dzieciaki te zyskują zdolności, którymi nie może pochwalić się żaden inny człowiek, a wszystko przez dziwnego, mutującego wirusa, który wydostał się z laboratorium, na wyspie, na której pracują ich rodzice i gdzie znajduje się ich...