Upiorny zegar

Tłumaczenie: Marta Olszewska
Cykl: Dyptyk czasu (tom 1)
Wydawnictwo: Sonia Draga
Leviatemps
jackie_s

Paryż,rok 1900. Powieściopisarz, ofiara własnego sukcesu, postanawia porzucić dotychczasowe życie, by zejść w otchłań własnych koszmarów. W tym bagnie lęków czają się ukryte w każdym z nas potwory. Guy de Timée chciał zgłębić upadek moralny, a stanie oko w oko ze Złem. Ktoś morduje w dość osobliwych okolicznościach prostytutki. Jaki mroczny cel przyświeca zbrodniarzowi, pozostawiającemu za...

Ktoś morduje w dość osobliwych okolicznościach prostytutki. Jaki mroczny cel przyświeca zbrodniarzowi, pozostawiającemu za sobą kostiumy ze skóry? Guy de Timée w towarzystwie tajemniczej Faustyny, inspektora Perottiego i Gikaibo, olbrzymiego Japończyka, spróbuje rozwikłać ową zagadkę. Spomiędzy paryskich kręgów ezoterycznych i cudów wystawy światowej wyłoni się powoli straszliwy sekret, fascynujący każdego od zarania dziejów: możliwość kontroli nad czasem...
Doskonały, wizjonerski thriller, w którym postęp nauki okazuje się być pożywką dla szaleństwa zagubionych dusz.

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga, 2012

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/index.php?option=com_cont...»

nadzieja1925 | 2016-08-29
Przeczytana: 28 sierpnia 2016

"Pismo jest symboliczne, skupia to, co chcemy powiedzieć, oraz to, kim jesteśmy, wiedzę, którą posiadamy, zmodyfikowaną nieco naszym postrzeganiem świata."
Pięknie oddany klimat, który przenosi nas 100 lat wstecz oraz tajemnicze morderstwa w cieniach blasku Paryża.

"Hybris zrealizował swoje największe dzieło.
Stał się władcą czasu.
Czas był mu posłuszny."

Młody pisarz Guy porzuca swoją rodzinę, aby oddać się sztuce na poddaszu domu publicznego. Jednakże jego popisy na tym polu będą musiały zejść na dalszy tor, gdy nagle jedna z prostytutek zostaje zamordowana, a okazuje się, że nie pierwsza! Wraz z przyjaciółką zabitej – Faustine - zaczynają szperać w sprawie, której policja jakoś nie chce się chwycić. Posługując się metodą dedukcji i rozległych poszukiwań, tylko złoszczą morderce, a to odbije się na kolejnych ofiarach. Z pomocą do dwójki detektywów dołącza i trzeci – młody inspektor Perotti, a sprawa zaczyna się komplikować, gdy dochodzi do podziemi, ataków na ulicy i...

Wicca | 2013-10-22
Przeczytana: 22 października 2013

Od niepamiętnych czasów mam ogromną słabość do zegarków/ zegarów- to żadna tajemnica,każdy kto mnie zna bliżej, wie o tym niezaprzeczalnym fakcie. Tak, najróżniste zegarki to moja mała fiksacja, aczkolwiek po przeczytaniu UPIORNEGO ZEGARA wiem jedno - takiego nie chciałabym ani założyć na nadgarstek ani tym bardziej zawiesić na ścianie, a już na szyi nie wspomnę. Sama wizja napawa mnie obrzydzeniem oraz sprawia, że na ciele pojawia mi się gęsia skórka i to bynajmniej nie z podniecenia.
Te wszystkie negatywne konotacje zawdzięczam dobrze nam znanemu francuskiemu pisarzowi o imieniu Maxime Chattam.

Gdzie tym razem zabiera nas za pomocą swej jakże wybujałej wyobraźni?

Do Payża, ale nie tego pięknego, magicznego oraz romantycznego a brudnego, ponurego i niebezpiecznego. Na każdym kroku spotykamy tu domy publiczne, bezzębnych typów spod ciemnej gwiazdy, zaułki pełne kobiet lekkich obyczajów, knajpki z opium - amoralne miasto, które wyzbyło się wszelkiej etyki. Paryż Chattama...

darkangel | 2014-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2014

Uwielbiam książki Chattama jednak ta nie wciągnęła mnie. Panie Maxime pytam gdzie ten dreszczyk z trylogii zła???? Monotonna i słaba i niestety nie dokończona przeze mnie, niewiele zostalo stron ale nie moglam juz się zmusić do dokończenia.

allison | 2012-10-23
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 23 października 2012

Było to moje pierwsze spotkanie z prozą pana Chattama, ale już po lekturze tej powieści z czystym sumieniem mogę uznać go za mistrza suspensu.
"Upiorny zegar" trzyma w napięciu od pierwszych do ostatnich stron. Autor stworzył nie tylko pasjonującą akcję, ale i ciekawe portrety bohaterów, którzy nie mając do dyspozycji nowoczesnych technik kryminalistycznych, rozwiązują zagadkę w sposób godny podziwu. Posługują się przede wszystkim dedukcją, ale pomaga im także z pozoru amatorska znajomość psychologii, grafologii i codziennego życia Paryża. Właśnie ten ostatni element okazuje się kluczowy w dochodzeniu do rozwiązania upiornej zagadki.

Powieść Chattama to także fascynujący fresk Paryża jako miasta molocha - nowoczesnego, witającego nowe stulecie Wystawą Światową, symbolizującą tryumf ludzkiego umysłu, ale i będącego siedliskiem zbrodni i zła, nędzy i wszelkich wynaturzeń.

Przeczytałam tę powieść bardzo szybko i z ogromnymi emocjami. Zakończenie zaskoczyło mnie ogromnie i...

Bastard | 2013-11-05
Przeczytana: 03 listopada 2013

6/10 – DOBRA

Młody powieściopisarz Guy de Timée ma dość swojego dotychczasowego życia. Postanawia uciec od rodziny i zaszyć się w jednym z paryskich domów publicznych, gdzie ma nadzieję napisać najważniejszą powieść swojego życia – mroczny kryminał o najciemniejszych zakamarkach ludzkiej duszy. Niespodziewanie rzeczywistość sama podsuwa Guy’owi materiał na książkę. Ktoś brutalnie morduje prostytutki, a jedną z ofiar psychopaty jest kobieta pracująca w lupanarze, w którym zamieszkuje pisarz. Wraz z pomocą kurtyzany Faustine oraz młodego policjanta Martiala, mężczyzna prowadzi prywatne śledztwo, mające na celu odkrycie tożsamości mordercy. Aby jednak zdemaskować zwyrodnialca, Guy będzie musiał bez reszty zagłębić się w jego psychikę.

„Upiorny zegar” to pełen napięcia i zwrotów akcji mroczny thriller, który nie jest jednak wolny od pewnej przywary, która mnie w tego typu książkach nieco irytuje – efekciarstwa. Zdaję sobie sprawę, że każdy pisarz chciałby, aby jego powieść była...

młoda_pisarka | 2014-03-14
Przeczytana: 10 marca 2014

Kupiona za 10 zł z porawnym rogiem okładki.
Miałam ochotę udusić kogoś, kto chciał pozbyć się tej książki. Pan Chattam zdecydowanie wie, jak zbudować napięcie, wie jak je utrzymać i co zrobić, żeby czytelnik nie odłożył książki. Bardzo zaciekawił mnie czas akcji, zdecydowanie jest to nowe ujęcie kryminału. Coś świeżego, przynajmniej dla mnie.
Czułam się wręcz porwana przez autora i akcję. A teraz mogę napisać tylko: błagam o więcej!
Muszę szybko sięgnąć po kolejną książkę autora.
POLECAM! POLECAM! POLECAM!

Roland | 2014-10-20
Przeczytana: 19 października 2014

Książka osadzona w niesamowitych realiach. Klimat stworzony przez autora zachwyca czytelnika już od pierwszych stron. Nie zabraknie charakterystycznej dla twórczości Chattam’a makabry, ale również dobrze prowadzonego śledztwa. Autor starannie próbował odwzorować Paryż z początku XX wieku. Przede wszystkim autor zabiera czytelnika w interesującą podróż, której kres jest bardzo zaskakujący. Jednakże wkradło się kilka elementów, które nieznacznie zmniejszają wartość książki.

Paryż, początek 1900 roku. Wzięty pisarz Guy de Timeѐ rezygnuje z dotychczasowego życia i ukrywa się przed rodziną w domu publicznym. Wyjątkowe okoliczności śmierci jednej z kurtyzan, skłaniają Guya do rozpoczęcia własnego śledztwa w tej sprawie. Pisarz w towarzystwie tajemniczej Faustyny oraz inspektora Perottiego spróbuje rozwikłać ową zagadkę, w której postęp techniczny jest pożywką dla zagubionych dusz.

Zaczynając od samego początku. Umiejscowienie akcji na przełomie XIX i XX wieku w Paryżu...

Tomek | 2012-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2012

Zastanawiam się, gdzie podział się Maxime Chattam, którego tak polubiłem za jego Trylogię zła? W Upiornym zegarze prawie nic z mojego ulubionego autora nie znalazłem.
Jestem tylko pełen podziwu za wprowadzenie do powieści języka stylizowanego na czasy, w których rozgrywa się historia. Pomijając ten fakt, nudziłem się.
Ocena: 3/6

kasandra_85 | 2012-10-02
Przeczytana: październik 2012

dasio72 | 2013-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2013

Muszę przyznać że moje pierwsze spotkanie z prozą pana Chattam'a wypadło blado.
Pomysł, osadzenie akcji na początku XX w. w Paryżu, w czasie kiedy trwa tam właśnie Wielka Wystawa Światowa, seryjny morderca polujący na panie lekkich obyczajów, niespełniony pisarz, który wobec indolencji policji postanawia na własną rękę odkryć tożsamość zbrodniarza. To wszystko powinno stanowić przepis na porządny thiller, tak jednak niestety nie jest. Jedynie klimat Paryża początku stulecia, oraz ciekawostki Wystawy są interesujące i potrafią wzbudzić zainteresowanie.
Zabrakło mi natomiast podczas czytania tego dreszczu emocji, który powinno się odczuwać podczas obcowania z tego rodzaju książką, poza tym autor stara się wystylizować język narracji na ten z epoki, co wychodzi mu bardzo średnio. Jest w powieści kilka momentów naprawdę mocnych, ale niestety w większości jest po prostu smętnie .
Podsumowując, lepiej zabrać się za coś innego, czytać tylko jeżeli nic lepszego nie ma pod ręką.