Biblia umarłych

Wydawnictwo: Rebis
Bible of the Dead
978-83-7510-819-4
Ag2S

Co łączy szczątki ludzkie z epoki kamiennej, odkrywane we francuskich jaskiniach, z podobnymi znaleziskami z Równiny Dzbanów w dalekim Laosie? Jaki jest związek między tajemniczymi malowidłami naskalnymi sprzed tysięcy lat, a pseudomedycznymi eksperymentami prowadzonymi w laboratoriach sowieckiej Abchazji i Dalekiego Wschodu? Losy młodej archeolog Julii, fotoreportera Jake'a oraz prawniczki...

Jaki jest związek między tajemniczymi malowidłami naskalnymi sprzed tysięcy lat, a pseudomedycznymi eksperymentami prowadzonymi w laboratoriach sowieckiej Abchazji i Dalekiego Wschodu? Losy młodej archeolog Julii, fotoreportera Jake'a oraz prawniczki Chemdy splatają się nierozłącznie, gdy wszyscy troje zaczynają odkrywać prawdę o upiornych czynach Czerwonych Khmerów z Kambodży i ich chińskich popleczników. Naznaczeni osobistymi tragediami z przeszłości, odnajdują w sobie nową siłę, gdy los zmusza ich, by stawili czoło spadkobiercom morderczego reżimu... Tom Knox zręcznie łączy motywy historyczne i współczesne, czyniąc z "Biblii umarłych" intrygujący thriller pełen nie tylko wartkiej akcji, ale także ciekawych przemyśleń na temat roli ludzkich uczuć w kształtowaniu współczesnej cywilizacji.

źródło opisu: http://www.empik.com/

źródło okładki: http://www.empik.com/

bw38031 | 2019-09-29
Przeczytana: 23 września 2019

Recenzja w 5 zdaniach:

Tom Knox, jako pisarz, ma to "coś", co sprawia, że chce się sięgnąć po jego kolejne książki, zastanawiając się, co tym razem wymyślił. W tym wypadku mamy bardzo ciekawe połączenie historii Czerwonych Khmerów w Kambodży, malowideł naskalnych we Francji, psychologii i religii. Co jest niesamowite, Knox znakomicie miesza wszystkie elementy i mimo faktu, że używa w swoich książkach cały czas podobnych rozwiązań - czyta się je świetnie, wręcz połyka! Ogromny plus: książka zachęca swoimi opisami do sięgnięcia do internetu i wikipedii aby dokładniej zapoznać się z opisanymi miejscami i wydarzeniami. Super!

Kate | 2019-05-14
Przeczytana: 14 maja 2019

Gdybym przeczytała tę książkę jako pierwszą , nie sięgnęłabym po inne tytuły Toma Knoxa .

romeo | 2018-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2018

Niezbyt często się zdarza, że daję więcej niż 7 gwiazdek kryminałom, thrillerom i innym czysto komercyjnym produktom książkowym. Tego typu popularna literatura ma na celu dostarczenie łatwo strawnej rozrywki, lecz czasami można spotkać na tym terytorium książki, które mają coś więcej. Tak jest właśnie z powieścią Toma Knoxa, a tym „czymś więcej” jest bogaty materiał historyczno-naukowy stanowiący jej fascynującą podszewkę.

„Biblię umarłych” czyta się świetnie dzięki szybkiej i dynamicznej, dwutorowo prowadzonej akcji pełnej zaskakujących, sensacyjnych wydarzeń, napisane to jest zawodowo, ale na tym walory powieści się nie kończą. W tle autor wprowadza bowiem wiele intrygujących zagadnień począwszy od archeologii i historię aż po psychiatrię i religioznawstwo. Dzięki tej powieści dowiedziałem się sporo o reżimie Czerwonych Khmerów, którzy rządząc Kambodżą w drugiej połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku sprawili, że ten kraj spłynął krwią 2 mln swoich obywateli(1/4...

słoneczko | 2018-03-28
Przeczytana: 28 marca 2018

Czasami wybieram książki na „chybił-trafił” bez czytania opinii, a tylko po tytule lub po opisie w książce. Tytuł mnie zaintrygował. Poprzednia książka autora „Sekret Genesis” którą przeczytałem była dosyć dobra. Zaryzykowałem. Tym razem lekko „chybiłem”.
Plusy:
- ciekawa fabuła, co łączy równinę pełną dzbanów w Azji i jaskinie we Francji;
- pokazanie ogromu okrucieństwa ludzkiego;
- eksperymenty na ludziach wykraczające poza granice wyobraźni;
- badania mające doprowadzić do hybrydy człowieka z małpą, bezwzględnego żołnierza;
- opisy zabiegów lobotomii, które wywołują dreszcze;
- do czego może się posunąć człowiek by utrzymać się przy władzy;
- ciekawe opisy Kambodży, Laosu i Tajlandii oraz przesądów w tych państwach;
Minusy:
- mało dynamiczna akcja, szczególnie na początku;
- niewykorzystanie potencjału drzemiącego w pomyśle, zbyt wiele fantazjowania;
- makabryczne sceny jak z horroru, a nie z powieści sensacyjnej.
Ogółem książka taka sobie, ale bez fajerwerków.

Beata | 2017-05-11
Przeczytana: 10 maja 2017

To moje trzecie spotkanie z tym autorem. Poprzednie dwie książki (Sekret Genezis i Znamiona Kaina) bardzo przypadły mi do gustu dlatego sięgnęłam po kolejną pozycję. Może jest troszeczkę słabsza od pozostałych, ale ma w sobie coś, co nakazuje czytać dalej. Każdy rozdział kończy się w zaskakującym momencie i tylko zakończenie mnie nie powaliło. Spodziewałam się chyba czegoś innego.

Saori | 2017-03-13
Przeczytana: 12 marca 2017

Pomysł bardzo ciekawy, osobiście nigdy się nie spotkałam z takim, w tego typu książkach. Czyli....
Coś, gdzieś, pomysł był i dzwoniło autorowi w kilku kościołach, bo reszta - niet. Irytująca do granic możliwości jedna z bohaterek, nie do końca dopracowane postacie, cudaczne zwroty akcji, mnóstwo opisów dróg - co chyba jest najdziwaczniejsze w tej pozycji. Ogólnie rzecz ujmując książka (wedle gustu) ni dobra ni zła, lecz dziwna. Nie wróciłabym do niej.

wiewiora098 | 2016-12-03
Przeczytana: 01 grudnia 2016

Ksiazka dala mi troche przemyśleń
Odkryła piekno ale i niebezpieczeństwa Kambodży... Polece kazdemu czytelnikowi ktory lubi ten rodzaj literatury

Rejkun | 2016-11-26

Tematyka interesująca, chociaż miejscami nieco nudna.
Pekinie opisana flora i fauna, za co ogromny szacun.

smile | 2016-05-18

Taka archeologiczna sensacja. Niestety do pewnego momentu fabuła się ciągnie, ale potem bardzo wciąga. Autor wykazał się przeogromną wiedzą z dziedziny archeologii i kultury Kambodży i okolicznych państw. Fakty które dzięki tej książce przyswoiłam są warte zapamiętania, chociażby w formie ciekawostek. Dobrze napisane, nie raz sprawdzałam w google informacje, dla pewności czy nie są one tylko wytworem wyobraźni i jestem mile zaskoczona wieloma szczegółami, które bardzo uatrakcyjniły tą lekturę. Z pewnością będę częściej sięgać po książki Toma Knoxa.

waaterproof | 2016-02-16

Muszę przyznać, że tytuł i opis nie zachęcił mnie do czytania, ale dostałam tę książkę w prezencie, a nie lubię mieć na półce nieprzeczytanych książek. I na początku rzeczywiście nie wiedziałam o co chodzi- trudne do przeczytania nazwy, historia (której nie cierpię) i kilku głównych bohaterów. Jednak kończąc jeden z kolejnych rozdziałów, stwierdziłam: "Ta książka jest zajebista!" i czytałam dalej. Szczerze polecam, mimo zawiłego wyjaśnienia historii i troszkę rozczarowującego zakończenia.