Najdłuższy dzień

Czytelnik
1987-01-01
1987-01-01
Tadeusz Wójcik

Dla pasjonatów II Wojny Światowej - pozycja obowiązkowa!!!

Dla pasjonatów II Wojny Światowej - pozycja obowiązkowa!!!

Książka-klasyk, styl bardzo mi podszedł. Lektura wciągająca, rzetelnie napisana jeśli chodzi o fakty, świetnie zbudowana narracja. Polecam!

Rzetelna, szczegółowa - historia z punktu widzenia wielu stron konfliktu.

Rzetelna, szczegółowa - historia z punktu widzenia wielu stron konfliktu.

Umówmy się, że to jest taka bardzowielowątkowa powieść historyczna, to będzie dobrze. Autor zebrał mnóstwo materiału z raportów, wspomnień oraz wywiadów i skleił z tego powieść bazującą na desancie w Normandii, czyli operacji Overlord. Przez chwilę powspominamy sobie te wydarzenia z perspektywy szeregowca USA, później szeregowca brytyjskiego, później kapitana okrętu, by za chwilę przenieść się do kwatery Rommla. Literacko nic ekstra, ale czyta się przyjemnie, a przy tym idzie odczuć moc i niejaką groteskę tamtych wydarzeń - zakończenie zna chyba każdy, więc ciężko nawet pofantazjować o tym czy owym, ale szaleństwo tego ataku jest tam naprawdę bardzo dobrze oddane.

Bardzo dobra relacja z pierwszej ręki. Choć konkurencja (D-Day Stephen E. Ambrose) też jest świetna.

Nie ukrywam, że moja ocena nie będzie obiektywna - będzie maksymalnie subiektywna. Interesuję się historią konfliktów XX wieku, a Ryan jest dla mnie guru, jeśli chodzi o książkę historyczną.
Najdłuższy dzień to była pierwsza książka mistrza, jaką udało mi się dostać. Doskonała w każdym calu. Poznajemy historię, kulisy, losy zwykłych żołnierzy - a wszystko to w "opakowaniu" żywcem wyjętym z dobrego thrillera, przeboju kinowego itd...
Czyta się "Najdłuższy dzień" jak genialną sensację, sięgając po kolejne strony nawet wtedy gdy księżyc już zaszedł, a za 3 godziny budzik zadzwoni, żeby wstać do pracy.
Miarą mistrzostwa autora są "O jeden most za daleko" i "Ostatnia bitwa" - skrojone w ten sam magiczny sposób, gdzie karty powieści przenoszą nas w tamten czas. Książki bez skazy

Sięgnąłem po tą pozycję, gdyż ogromnie się interesuję II wojną światową, a zwłaszcza lądowaniem w Normandii, powstaniem warszawskim oraz kampanią wrześniową. Bardzo łatwo się czyta mimo niełatwej tematyki. Malownicze opisy i przeszłość z perspektywy pojedynczych żołnierzy, niepewność powodzenia operacji, stratedzy, którzy wiedzą jak prowadzić wojnę. Obejrzałem nawet film z 1962 roku pod tym samym tytułem i robi takie samo kolosalne wrażenie, jak nie lepsze. Henry Fonda, John Wayne, Bourvil i Sean Connery spisali się na medal. Zdjęcia i efekty specjalne to już wogóle kosmos (zasłużone dwa Oscary),także polecam serdecznie i każdemu fascynatowi historii świata.

Bardzo dobrze i dość łatwo się czyta pomimo ciężkiej tematyki.
Książka typowo historyczna ale łatwo przystępna.

Bardzo dobrze i dość łatwo się czyta pomimo ciężkiej tematyki.
Książka typowo historyczna ale łatwo przystępna.

Książka jest splotem różnych spojrzeń na D-Day, i co widać w niej opartą na źródłach. Mi osobiście zabrakło map, które jeszcze bardziej by uplastyczniły obraz bitwy przedstawiany w konkretnym fragmencie tekstu. Nie jest to co prawda analiza bitwy (jaką w swych pozycjach prezentuje wyd. Bellona) ale parę map dodanych od wydawnictwa by nie zaszkodziło.

Czytałem z zapartym tchem. - Niezwykle plastyczne opisy i wspomnienia z perspektywy pojedynczych żołnierzy, a zarazem dramatyzm wielkiej operacji i jasne przedstawienie strategii... Przy tym zwięzła. Dla tych, co chcą zrozumieć wojnę, nie mówiąc już o lądowaniu w Normandii, lektura obowiązkowa.

• II wojna światowa
  • Historyczne