O jeden most za daleko

Okładka książki O jeden most za daleko Cornelius Ryan
Okładka książki O jeden most za daleko
Cornelius Ryan Wydawnictwo: Rebis powieść historyczna
powieść historyczna
A Bridge too Far
Rebis
2007-01-01
1979-01-01
9788373019089
Tadeusz Wójcik

Książka znakomita, klasyk po prostu. Ogrom pracy autora dał doskonały efekt.
A do tego jeszcze świetny, nakręcony z ogromnym rozmachem film.
Można do tego wracać i wracać :)

Książka znakomita, klasyk po prostu. Ogrom pracy autora dał doskonały efekt.
A do tego jeszcze świetny, nakręcony z ogromnym rozmachem film.
Można do tego wracać i wracać :)

Autor bardzo szczegółowo opisuje wydarzenia związane przed jak i w trakcie akcji Market Garden. Nastawiałem się raczej na jakąś powieść ale nie rozczarowałem się. Wielu z nas słyszało o największym desancie żołnierzy w całej historii ale dopiero tu dowiadujemy się że w cale tak kolorowo to nie było.

Kolejna książka-klasyk autora "Najdłuższego dnia".
Świetna monografia największej operacji powietrzno-desantowej II WŚ. Dbałość o szczegóły i rzetelność powodują że jest to wyjątkowa pozycja. Polecam!

Kolejna książka-klasyk autora "Najdłuższego dnia".

Dostałem kiedyś jako nastolatek pod choinkę i przeczytałem (aż sam się sobie zdziwiłem!),fajnie napisane, wciąga bardzo

Wiedziona wspomnieniami filmu spodziewałam się beletrystyki, a tu zonk – mija dziesięć stron, dwadzieścia – o cholera, to chyba opracowanie. Czy się rozczarowałam? Raczej nie.

Jestem pod ogromnym wrażeniem szczegółowości w opisie akcji, mam wrażenie, że pochylono się praktycznie nad każdą minutą. Przez relacje z pierwszej ręki, przywoływanie dokładnej treści rozmów, telegramów i tak dalej udaje się uniknąć przy tym naukowej suchości i skupić na tym, co najważniejsze – na ludziach. Nie tylko tych wielkich, zapamiętanych przez historię przywódcach, których zdjęcia możemy oglądać w podręcznikach od historii, ale i zwykłych szeregowcach. Jedni zginęli bohatersko, drudzy przez zupełnie bezsensowny, tragiczny wypadek, czasem jeszcze zanim zaczęła się właściwa walka, ale nad każdą z tych śmierci autor się zatrzymuje. Wybrzmiewa współczucie, zrozumienie, wybrzmiewa po prostu szacunek i humanistyczne podejście do tematu wojny. To nie plastikowe strzałki poruszają się po mapie w gabinetach wielkich generałów, a czyiś synowie, bracia i mężowie idą być może na śmierć. Podoba mi się takie spojrzenie. Gdzie inni rozwlekaliby się nad cyferkami i strategicznym znaczeniem tego czy innego ruchu, Ryan opowiada anegdoty przekazane przez tych, którzy przeżyli, czasem zabawne, czasem niewyobrażalnie tragiczne.

Z czasem coraz wyraźniej wybrzmiewa ogólna refleksja nad wojną i kondycją ludzką, nie tylko samą operacją Market-Garden. Choć o niej oczywiście dowiemy się najwięcej (właściwie więcej, niż spodziewalibyśmy się, że można się o niej dowiedzieć),książka skłania do szerszego zastanowienia. Polecam, ale uprzedzam, że lektura jest albo dla pasjonatów, albo dla wytrwałych.

Co prawda, najpierw obejrzałem film (pięć lat temu),dopiero półtora tygodnia temu zacząłem czytać książkę. I wysiłek się opłacił - muszę przyznać, że jest o niebo lepsza (jak przeważnie zawsze!) od filmu. Jestem pod wrażeniem, jak autor opisał operację Market Garden, która miała miejsce w 1944 roku, ze szczegółami, kto brał w niej udział, jakie były czołgi, samoloty myśliwskie, ile trwała dni i tak dalej. Muszę oddać filmowi jednak to, że sekwencja wyżej wymienionej przeze mnie operacji zrobiła na mnie ogromne wrażenie, chociaż nie przebija lądowania w Normandii w "Szeregowcu Ryanie". Ciekawostką jest też to, że dużo Polaków zostało wspomnianych w powieści, co prawdziwego patriotę może utożsamić z naszym krajem, w którym się urodziliśmy a zarazem wychowywaliśmy. Każdy, kto się pasjonuje II wojną światową, powinien przeczytać to literackie dzieło. Polecam.

Bardzo szczegółowa, raczej dla mocno zainteresowanych tematem wojny i przebiegiem bitwy.

Kawał porządnego reportażu z relacjami z pierwszej ręki.

Kawał porządnego reportażu z relacjami z pierwszej ręki.

Książka będąca reportażem historycznym, którą czyta się jak dobrą, wojenną powieść akcji. Autor posługuje się świetnym materiałem dokumentalnym i bazuje na rozmowach z uczestnikami zdarzeń. Odtwarza on praktycznie godzinę po godzinie przebieg wydarzeń, a także we wprowadzeniu nakreśla dużo szerszy kontekst i sytuację militarno-polityczną opisywanego okresu. W pierwszej części dokładnie zajmuje się punktem widzenia sprawy w OKW oraz w dowództwie sił sprzymierzonych. W kolejnych częściach skupia sie już niestety głównie na przebiegu walk 1DPD i sytuacji na północnym brzegu Renu. Opisy są bardzo szczegółowe, a poszczególne wzmianki o potyczkach tworzą spójną całość. Zdecydowanie jednak brakuje szerszych odniesień dotyczących poczynań wojsk amerykańskich oraz XXX korpusu. Niewiele jest także już nawiązań do sytuacji po stronie niemieckiej. Szkoda, gdyż tak naprawdę panuje pogląd, że pod kątem samych walk, to bardziej zwycięstwo Niemców, niż porażka Aliantów. Jednak jak na rok wydania, całość i tak jest dobrze opisana.
Jeśli ktoś jest nieobeznany z terenem walk, bardzo będzie brakowało mu dołączonych map. Dla dobrego zrozumienia wydarzeń, konieczne jest zaznajomienie się usytuowaniem poszczególnych punktów i miejsc, o które dotyczyły się walki.

Strasznie długa i wyczerpująca pozycja. Nie, żebym narzekał, wręcz przeciwnie dawno coś takiego nie czytałem. Tradycyjnie podział na trzy główne części: przed, w trakcie i po operacji "Market Garden". Czy operacja z góry była skazana była na porażkę? Nie, ale powodzenie uzależniona od wielu czynników takich jak dobra pogoda i hurraoptymizm najwyższego dowództwa, całkowicie olewając przychodzące meldunki o czołgach Bittricha.

• II wojna światowa
  • historia
  • Wojenne
  • II Wojna Światowa

Dodaj cytat z książki O jeden most za daleko