Sztuka szczęścia. Poradnik życia

Tłumaczenie: Joanna Grabiak
Wydawnictwo: Rebis
Art of happiness : a handbook for living
9788371209840
poradniki

Książka to efekt szeregu rozmów przeprowadzonych przez amerykańskiego psychiatrię Howarda Cutlera z Jego świątobliwością Dalajlamą, zapis niezwykle interesującego dialogu ludzi z dwóch różnych kręgów kulturowych....

solcia89 | 2011-06-13
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 13 czerwca 2011

Niesamowite jest to, że po kilku przeczytanych kartkach stałam się o połowę lżejsza. Nie wiem ile musiałam mieć w sobie nagromadzonych złych emocji, ale ta książka pomogła mi się od nich uwolnić.
Dalejlama okazuje się ciepłym, sympatycznym starszym panem, który ma duży bagaż doświadczeń, dzięki temu może radzić innym. Wiem, że ciężko jest dostosować się do wszystkich rad, bo tylko prawdziwa duchowa wiara może w tym pomóc, ale nie zaszkodzi spróbować postarać się być współczującym, szczerym, otwartym i dobrym dla ludzi.
Dobroć i prostota tego człowieka przypomina mi strasznie naszego Jana Pawła II, a konkretnie walka o własny naród. W obu przypadkach jest (i była) to walka z komunizmem.

Octopus | 2016-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2016

Już wiem, że do tej książki wrócę nie raz.
Jest to logicznie ułożony zbiór rozmów, wywiadów dr H.C. Cutlera z Jego Świątobliwością XIV Dalajlamą.
Podtytuł "Poradnik życia" może być trochę mylący i odstręczać niektórych od tej lektury. Ja sama unikam wszelkich poradników i podpowiadaczy "jak....", ale ponieważ miałam zaszczyt poznać Dalajlamę podczas wizyty w Polsce w roku 2000, wiem, że treści zawarte w "Sztuce szczęścia" są stosowane przez Jego Świątobliwość na co dzień.
A emanująca od Niego pogoda ducha, szczerość i szacunek dla każdego sprawia, że chce być się lepszym. W tym dopomoże Wam ta książka :-)

Aga | 2010-10-11
Przeczytana: 2009 rok

Polecam tym, którzy maja właśnie te gorsze dni. Mnie postawiła na nogi :)

teczowatruskawka | 2014-10-10

To była pierwsza książka buddyjska, którą przeczytałam i zaskoczyło mnie to ile nie zauważałam wcześniej. Cieszę się, że ją dostałam, dzięki niej na niektóre rzeczy spojrzałam z pewnego dystansu.Bardzo pomogła mi w trudnych chwilach. Mimo tego, że jest to dzieło buddyjskie, każdy znajdzie w nim rady dla siebie i może uświadomić tak oczywiste rzeczy, a jednak tak przez nas niezrozumiałe, albo takie na które nie zwracaliśmy uwagi, a powinniśmy.

Magdalena K | 2016-12-18
Przeczytana: grudzień 2016

Po tę książkę sięgnęłam w bardzo trudnym dla mnie momencie. Nigdy nie sądziłam, że przeżyję coś co spowoduje, że moja równowaga wewnętrzna zostanie tak bardzo zachwiana. Po jakimś, czasie szukając na własną rękę pomocy, oczywiście uciekłam w świat literatury, nie tylko tej fachowej. Śledząc tytuły największych myślicieli, odkryłam „Sztukę szczęścia…”.

To szereg rozmów przeprowadzonych z Jego świetobliwoścą Dalajlamą, który próbuje wytłumaczyć nam wszystkim, że szczęście jest darem, który każdy ma w sobie i którego można się również nauczyć. W dobie pogodni za materialnością, awansami i egoistycznym podejściem do życia, często zapominamy co jest w tym życiu najważniejsze. Warto więc pochylić się nad tym poradnikiem, by choć na chwilę zastanowić się nad tym dokąd tak naprawdę zmierzamy. Skoro aż tak już się uzewnętrzniłam napiszę jeszcze tylko, że w pewnych momentach po prostu się popłakałam. Bardzo fajna pozycja w takim przedświątecznym momencie, który skłania nas wszystkich do...

Moniś | 2013-11-02

Ta książka ma szczególne dla mnie znaczenie. Posiadam ją z oryginalnym autografem J.Ś Dalajlamy. Miałam niebywały zaszczyt spotkać się z tym Wielkim Człowiekiem we wrześniu 2010 r. podczas wizyty we Wrocławiu.

Bartowski | 2015-10-09

Pełna pasji rozmowa cenionego psychiatry i Dalajlamy. O szczęściu, jego przyczynie, naturze oraz tym jak je zachować. Polecam każdemu :)

Tifcia | 2012-06-26
Przeczytana: 10 lipca 2012

Polecam każdemu, kto się trochę pogubił w życiu, może ma słabsze dni, albo chciałby spojrzeć na świat ponownie oczami dziecka. Nie jest to poradnik w stylu "dziś zrób to, a jutro tamto", ale zbiór wielu rozmów przeprowadzonych z Jego Świętobliwością przez amerykańskiego psychiatrę i to moim zdaniem czyni tą książkę bardzo interesującą. Z jednej strony mamy praktyki buddyjskie, z drugiej zaś naukowe podejście do tej samej rzeczy. Pozwala to czytelnikowi odnaleźć się w pewnych buddyjskich zagadnieniach, które na pierwszy rzut oka mogą się wydawać przestarzałe bądź zupełnie niepraktyczne w dzisiejszych czasach. Książka ta jest też znakomitym punktem wyjścia do zapoznania się z buddyzmem. Mi dała dużo do myślenia i postawiła na nogi w trudnych chwilach. Nie spodziewajcie się jednak, że po przeczytaniu tej książki Wasze życie się diametralnie zmieni, a wszystkie problemy znikną :)

Sedii | 2010-05-31
Przeczytana: maj 2010

Dobroć, życzliwość, współczucie, troska to jedna z wielu drug do osiągnięcia szczęścia.
Ta książka pokazuje jakim jest niesamowitym człowiekiem jeden z obecnie z największych myślicieli na świecie jakim jest jego świętobliwość Dalajlama.
Przybliża buddyjski sposób myślenia na świat, na człowieka i jego duchowość.
Niesamowite w tej książce jest to, iż jedynie pokazuje drogę którą mogą kroczyć zarówno ludzie wierzący jak nie wierzący by być, czuć się szczęśliwym.

wiesia | 2015-04-27

przeczytałam tę książkę po raz drugi, to antidotum na często przykrą rzeczywistość. . Jego świątobliwość Dalajlama, Buddyści przypominają mi zawsze, że pieniądze to tylko pieniądze a ludzie to aż ludzie. "czyń dobro a jeżeli nie jesteś w stanie tego robić to przynajmniej postaraj się nikogo nie krzywdzić" W jednym zdaniu zawarty sens bycia człowiekiem. Za to kocham książki.:)