Medytacje na każdy dzień

Okładka książki Medytacje na każdy dzień Dalajlama XIV
Okładka książki Medytacje na każdy dzień
Dalajlama XIV Wydawnictwo: Rebis Seria: Dalajlama filozofia, etyka
2020-11-10
Joanna Grabiak
medytacja buddyzm duchowość filozofia

Okładka książki Podstawy praktyki buddyjskiej Thubten Cziedryn, Dalajlama XIV
Podstawy prakt... Thubten Cziedryn, D...
Okładka książki Podążaj ścieżką Buddy Thubten Cziedryn, Dalajlama XIV
Podążaj ścieżk... Thubten Cziedryn, D...

Jedna sentencja = jeden dzień. Krótkie, ale życiowe słowa, myśli Dalejlamy. Książkę można czytać po jednej sentencji na każdy dzień w roku lub całość od A do Z, jak kto woli. Warto przeczytać i wracać do niej!

Pamiętam, że jedna z bliskich mi osób miała kiedyś książkę, która zawierała cytaty i przypowieści z Jej Świętej Księgi - Biblii, wraz z interpretacjami, opiniami wartościowych duchownych.
Jedna sentencja = jeden dzień. Rzecz prosta. I ów osoba czytywała ją sobie codziennie. Po troszeczkę, sumiennie, starając się lepiej rozumieć ludzi - czym zdobyła sobie moje uznanie.

Tutaj jest podobnie - "Medytacje na każdy dzień" to zbiór przemyśleń, sentencji, poglądów i fragmentów wypowiedzi autorstwa XIV Dalajlamy - Tenzina Gjaco - Duchowego Przywódcy Tybetańczyków, oraz jednej z najważniejszych osób dla światowego Buddyzmu.

Zbiór podzielono na każdy dzień roku tak, że do każdej daty przypisana jest jedna wypowiedź.
Dlatego tę książkę trochę ciężko mi przyporządkować do półki "Przeczytane", bo uważam, że taką pozycję się raczej "czytuje", a nawet można w każdej chwili do niej wracać pod odpowiednią datą, ale nie powinno się jej "klasycznie PRZEczytać" i odstawić na półkę.

Moje Ja-Buddysta powie, że większość z rzeczy tam zawartych będzie niemalże podstawową wykładnią światopoglądową.
Natomiast dla osób, które nie określiłyby się jako przedstawiciele tej religii-filozofii, treści są tam na tyle neutralne, etycznie utylitarne i przesiąknięte duchem humanizmu, że z pewnością znajdą coś dla siebie, bez względu na różnice.

A w ostateczności książeczkę możemy podarować jako wartościowy upominek Wrażliwej Osobie, którą cenimy, bo "Rebis" wydał ją przepięknie.
Twarda okładka, dobrana kolorystyka, zakładka-tasiemka, te sprawy. ;)
Posmakujcie Państwo.

...

Druga z książek, towarzyszących mi przez cały 2021 rok. Krótkie myśli, słowa Dalajlamy XIV, przeznaczone na każdy dzień roku. Bardzo szanuję Dalajlamę, jest mądrym człowiekiem i warto wsłuchać się w to, co ma do powiedzenia. Wiele z tych przemyśleń ma bardzo uniwersalny wymiar.

Książka warta przeczytania z uwagą i 2 skupieniu. Plynie z niej wiele mądrości. Warto się nad nią pochylić.

• Psychologia
  • Zakupione
  • Woblink

Dodaj cytat z książki Medytacje na każdy dzień