Wherever You Go There You Are. Mindfulness Meditation in Everyday Life
poradniki
sleepcoffee

Wciąż się gdzieś spieszymy. Czy potrafimy zatrzymać się w życiu choć na chwilę? Często pogrążamy się w mechanicznym patrzeniu, mechanicznym myśleniu i mechanicznym działaniu. Jeśli nie jesteśmy uważni, takie chwile mogą się przedłużać i wypełniać nam większość życia. Życie zaczyna przypominać sen, tracimy kontakt z tym, co się dzieje wokół nas. Książka, którą właśnie trzymasz w rękach, mówi o...

Wciąż się gdzieś spieszymy. Czy potrafimy zatrzymać się w życiu choć na chwilę?
Książka, którą właśnie trzymasz w rękach, mówi o budzeniu się z takiego snu. Pomoc przynosi medytacja, czyli doskonalenie świadomości obecnej chwili. Autor proponuje znaleźć w codziennym życiu chociaż 5 minut dziennie na skupienie się na własnym oddechu. Medytacja jest procesem, poprzez który pogłębiamy uważność i świadomość, doskonalimy je i czynimy z nich praktyczny użytek w życiu.
Dzięki niej możesz dostrzec swoją postawę, ujrzeć ścieżkę życia, po której stąpasz, oraz kierunek, w którym zmierzasz. A to poprowadzi cię do pozytywnych zmian w twoim życiu.
Autor udostępnia ścieżkę uważności przeciętnym ludziom, tak aby nie uważali jej za coś ezoterycznego, buddyjskiego lub mistycznego, lecz raczej za coś rozsądnego.

źródło opisu: Książka

źródło okładki: Strona internetowa wydawcy

almos | 2016-02-18
Przeczytana: 13 lutego 2016

Czołowy zachodni propagator metody uważności (mindfulness) napisał popularną książkę będącą dość szczegółowym omówieniem owej metody. Właściwie to coś więcej, książka przedstawia spójną filozofię dobrego, świadomego życia u którego podstaw leży uważność i medytacja. W książce znajdujemy też sporo ćwiczeń medytacyjnych. Bardzo ciekawa i inspirująca lektura.

Doktor Jon Kabat-Zinn jest dyrektorem Kliniki Łagodzenia Stresu w Ośrodku Medycznym Uniwersytetu Massachusets, autorem wielu prac naukowych w których bada efekty metody mindfulness, oraz niestrudzonym propagatorem tej metody. Omawiana książka stanowi popularne wprowadzenie do mindfulness.

Wg autora uważność oznacza „ szczególny rodzaj uwagi: świadomej, skierowanej na obecną chwilę i nieosądzającej. Taka uwaga wykształca wielką świadomość, jasność i akceptację bieżącej sytuacji.” Dla mnie to przeżywanie teraźniejszej chwili, bez myślenia. Według autora zaś, uważność jest sztuką świadomego życia, pozwala bowiem widzieć rzeczy i...

Papusza | 2016-01-23
Przeczytana: 21 stycznia 2016

Jon Kabat-Zinn napisał książkę - podręcznik w której stara się nam przybliżyć „inny” sposób na spokojniejsze życie w zabieganym, pełnym konfliktów i stresów świecie. Ciągle dokądś pędzimy, ciągle coś mamy pilnego do zrobienia, wiecznie inni czegoś od nas oczekują. Jesteśmy zestresowani, zmęczeni, zdegustowani, aż przychodzi do naszej świadomości myśl, że już nie dam rady, już nie mam sił, koniec, dość! Rodzi się również pytanie - co dalej, jak żyć?
Odpowiedź na to pytanie podsuwa tytuł książki „Gdziekolwiek jesteś, bądź.” Autor stara się nam pokazać, że w tym zabieganym świecie nie dostrzegamy wielu tak istotnych rzeczy jak oddychanie, chodzenie, mówienie czy własne myśli które towarzyszą nam w każdym momencie. Do tych czynności jesteśmy przyzwyczajeni, wykonujemy je bez zastanowienia, są wyuczone i nikt na takie rzeczy nie zwraca uwagi. Czy słusznie? Jon Kabat-Zinn proponuje abyśmy się zatrzymali na chwilę i to co było niezauważalne zaczęli dostrzegać np. wsłuchać się we własny...

Klaudia | 2014-10-13
Na półkach: Przeczytane, Recenzje, 2014, Posiadam
Przeczytana: 20 września 2014

Każdy z nas potrzebuje pomyśleć i odpocząć od zgiełku dnia. Nie zawsze znamy swoją drogę, dlatego potrzeba nam wyciszenia i skupienia, aby odkryć to, co w naszym, zupełnie indywidualnym życiu jest najważniejsze. W książce Gdziekolwiek jesteś, bądź, czytelnik odnajduje sposób, aby zawsze być.

Autor, Jon Kabat – Zinn, od samego początku kieruje swoje słowa wprost do czytelnika, jakby z nim rozmawiał. Sprawia to, iż od razu nawiązuje się z nim dobry kontakt, a przede wszystkim chce się wierzyć, iż medytacja jest w stanie pomóc człowiekowi każdego dnia. Jest to droga do zgodności z samym sobą. Posłużę się tutaj słowami autora i przybliżę pojęcie jakim jest medytacja. Jest to coś, co nieraz jest mylnie odbierane i interpretowane, dlatego też warto wytłumaczyć to pojęcie oraz jego ideę.

"Medytacja polega po prostu na tym, by być sobą i wiedzieć co nieco o tym, kim się jest. Ma ci uświadomić, czy ci się to podoba, czy nie, że kroczysz ścieżką; ścieżką, która jest twoim życiem....

Filip Sobczak | 2012-09-05
Przeczytana: 02 września 2012

Książka bardzo dobra, bardzo jasno przybliża trudny temat medytacji i uważności w sposób, który odpowiada zachodniemu myśleniu. Jon Kabat-Zinn opisując uważność uwzględnia różnice w naszym sposobie myślenia i stylu życia w kontraście do tego, na którym oparte jest większość literatury o medytacji - wschodniego, buddyjskiego. Dzięki temu to, oc zym pisze jest bardzo zrozumiałe.

To, jeżeli chodzi o oryginał, w wersji angielskiej. Natomiast tłumacz powinien się wstydzić - brakiem znajomości tematu nie tylko utrudnił czytanie tego, ale całkowicie zmienił sens większości rzeczy, o których autor pisał. Poczynając od tytułu ("Wherever you go, there you are" na "Gdziekolwiek jesteś, bądź", zamiast "Gdziekolwiek jesteś, jesteś tam"), poprzez takie tłumaczenia jak "This is it" na "To jest tym" i wielu innym, kompletnie przekłamuje sens oryginalnych słów, przez co może tylko zaciemnić to, o czym pisze autor.

Szkoda, mam nadzieję, że doczekam się przyzwoitego tłumaczenia, bo obecne to po...

ravenstag | 2015-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2015

Godna polecenia, pouczająca książka, skierowana do osób już zaznajomionych z tematyką uważności. Zawiera rozdziały do przemyślenia, oraz praktyczne wskazówki - czym medytacja jest, a czym nie jest, dzieli się pomysłem na to, co zrobić z rękoma, siadaniem itd. Czerpie sporo (ku refleksji) zarówno z filozofii wschodu (cytaty, wiersze - buddyzm i taoizm), jak i zachodu ("Walden", autorstwa Thoreau).

Narrandil | 2012-04-21
Przeczytana: kwiecień 2012

bardzo podoba mi się podejście autora do medytacji i nauki o niej. Jest takie niewymuszające niczego. Pokazuje jak medytacja powinna być sztuką dla sztuki a nie środkiem do czegoś więcej. Wydaje mi się, że takie podejście do medytacji jest bardzo zdrowe i najbliższe temu co nauczają prawdziwi mistrzowie medytacji czyli buddyści.
Może nawet znajdę chwilę dziennie żeby samemu spróbować.
Chętnie też bym przeczytał poprzednią książkę autora ale w Polsce chyba jest już niedostępna, ale poszukam :)

Anna | 2011-08-19
Przeczytana: 2006 rok

Przewodnik dla zagubionych, można i trzeba czytać w kazdej wolnej chwili, teraz jest chyba dostępny, ale ja niestety sporo za nią przepłaciłam, ale nie żałuję

deli | 2018-03-01

książka bardzo praktyczna, bo opisuje :sposoby" na medytacjie, ale nie pochłonęła mnie jakoś szczególnie

Dzięki takim książkom świat nabiera sensu.

Khadi | 2015-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2015

Uważam, że zbyt ciężka pozycja nawet dla początkujących. Nudna, przewidywalna i nie porywająca. Nie dotrwałam do końca, szkoda czasu.