Wolność od znanego

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Freedom From The Known
filozofia i etyka
joly_fh

Na pytanie o to, czy istnieje Bóg, prawda, rzeczywistość — jakkolwiek zechcecie nazwać problem, który was dręczy — nie udzielą wam odpowiedzi ani księgi, ani kapłanki, ani filozofowie czy zbawiciele. Oprócz was samych nikt i nic nie odpowie wam na to pytanie, dlatego też musicie poznać siebie. Niedojrzałość polega jedynie na zupełnej nieznajomości siebie. Zrozumienie samego siebie jest początkiem mądrości.

Tak więc przystępujemy razem do badania siebie samych, ale nie w ten sposób, że jedna osoba wyjaśnia, a wy w miarę czytania zgadzacie się lub nie zgadzacie z nią; chodzi o to, by podjąć wspólnie podróż, odkrywczą podróż do najtajniejszych zakątków swego umysłu. By podjąć taką podróż, musimy czuć się lekko; nie możemy dźwigać brzemienia opinii, przesądów i wniosków — całego starego wyposażenia, zgromadzonego w ciągu ostatnich dwóch lub wielu tysięcy lat. Zapomnijcie o wszystkim, co wiecie o sobie; zapomnijcie o wszystkim, co kiedykolwiek myśleliście o sobie; startujemy z miejsca, w którym nic o sobie nie wiemy.

W nocy padał silny deszcz, a teraz niebo zaczyna się przejaśniać; mamy nowy, świeży dzień. Przeżyjmy ten świeży dzień tak, jakby to był jedyny dzień. Zacznijmy razem swą podróż, pozostawiwszy poza sobą wszelkie wspomnienie dnia wczorajszego — zacznijmy rozumieć siebie po raz pierwszy.

źródło opisu: Zysk i s-ka, 2014

źródło okładki: www.zysk.com.pl

Pioter | 2015-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2015

Ta krótka książka wstrząsnęła mną do głebi! Przeczytana jednym tchem. Najświętsza Prawda w najczystszej postaci. Bez absolutnie żadnych konotacji religijnych, które to autor całkowicie odrzuca, tak samo takie pojęcia jak: kraj, naród, społeczeństwo, kultura, rodzina... Całkowita transcendencja sposobu postrzegania świata i doświadczania go. Zrozumienie i odrzucenie wszelkich wpływów związanych z wyżej wymienionymi pojęciami. Rewolucja wewnątrz człowieka - jedyna możliwa rewolucja. Nie ma co się rozdrabniać w tej opinii na szczegóły gdyż umieszczenie książki na półce 11/10! robi swoje. Zresztą jestem pod zbyt dużym wrażeniem by analizować. Niech to wystarczy.

Demios | 2014-10-05
Przeczytana: 2014 rok

Na książkę trafiłem przypadkiem w jednym z poznańskich antykwariatów. Nie jest to łatwa i przyjemna pozycja. Zauważyłem, że nieliczni którzy ją przeczytali dodają ją często do półek typu rozwojowe itp. Czy książka jest rozwojowa? Odpowiem na to pytanie cytatem autora: "Ale my nie zadajemy pytania sobie. Pragniemy, by nam to powiedziano. Jedną z najdziwniejszych cech struktury naszej psychiki jest to, że chcemy, aby nam wszystko powiedziano. [...] Pragniemy, aby ktoś inny potwierdził naszą myśl. Tymczasem zadawanie pytań jest pytaniem samego siebie. To, co ja mówię, ma bardzo małą wartość dla was. Zapomnicie o tym, gdy zamkniecie tę książkę. Być może zapamiętacie, będziecie jednak powtarzać pewne zdania, porównywać to, co przeczytaliście, z inną książką, ale wtedy nie spojrzycie prosto w twarz swemu własnemu życiu. A tylko to ostanie ma znaczenie. Wasze życie, wy sami, wasza znikomość, płytkość, brutalność, chciwość, ambicja, codzienna udręka i nie mający końca smutek - oto co...

pocahontas_88 | 2018-03-29
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 27 marca 2018

Jakoś tak bez wyrazu, mimo tylu pozytywnych komentarzy. Przeczytana z polecenia na studiach, jednak tak jak niektóre wykłady nie trafiały do mnie bo za dużo filozofii i estetyki tak i książka choć nie jest zła, jakoś nie trafiła do mnie...

Przeczytana: 25 maja 2015

Oj drzemie w słowach Pana Jiddu boska moc. Jednak percepcją zwykłego przeciętnego umysłu ciężko to wszystko ogarnąć a co dopiero wprowadzić w życie.

AnKa | 2018-05-29
Przeczytana: maj 2018

Trudna, wymagająca skupienia, ale niezwykle odkrywcza i mądra książka.
Nie udzieli odpowiedzi na żadne pytanie, ale za to sprawi, że pojawi się masa kolejnych. Polecam!

Dawidk01 | 2014-12-02
Przeczytana: 30 listopada 2014

Bardzo inspirująca książka, świetnie przeprowadzone wywody myślowe. Całkiem inny punkt widzenia.

Clea | 2018-04-06
Przeczytana: 03 kwietnia 2018

Bardzo piękna książka, szkoda, że to tylko jednak utopia..ale sporo mądrych myśli zawiera.

Filip | 2016-01-26
Przeczytana: 28 stycznia 2016

Coelho dla ambitnych. Wieje sektą.

autostoperska | 2017-12-15
Przeczytana: 08 czerwca 2013

Jedna z najwazniejszych pozycji jesli chodzi o rozwoj swiadomosci.
Po jej przeczytaniu, trzeba przewartosciowac wszystko w swoim zyciu czego konsekwencja jest uwolnienie sie od znanego. Po uwaznej lekturze nie jest sie juz tym samym czlowiekiem. Polecam wszystkie ksiazki Jiddu oraz jego wyklady, ktore mozna znalezc na youtube.

MArian | 2017-01-16

Dziwna ta prawda w wydaniu autora. Nie można do niej dotrzeć poprzez innych, więc w gruncie rzeczy również poprzez autora książki. Jeżeli tak, to jest, to problem relatywizmu, który gdyby konsekwentnie stosować, obala sam siebie. Także zgodnie z radą najdojrzalszego dzieła Jiddu, lepiej przeczytać coś innego ;-)