Inteligencja emocjonalna

Emotional intelligence
83-85594-46-9
poradniki, inteligencja, emocje
poradniki

Jubileuszowe wydanie światowego bestselleru Daniue Golemana "Inteligencji emocjonalnej" przynosi odpowiedź na nurtujące pytania, jak to się dzieje, że zdolni uczniowie stają się zaledwie przeciętnymi pracownikami, albo że osoby o wysokim ilorazie inteligencji nierzadko z trudem radzą sobie w życiu. Jeśli nawet pytanie to wydaje się banalne, to odpowiedź, którą dokumentują najnowsze badania naukowe, obala dotychczasowe poglądy na rol intelektu w odnoszeniu życiowego sukcesu życiowego. Zależy on bowiem w głównym stopniu od samoświadomości, czyli od kontrolowania wasnych emocji, zapału i wytrwałości w dążeniu do celu, a także od zdolności do empatii i umiejętności zachowań społecznych. Czyli - jak to określa autor - współczynnika inteligencji emocjonalnej.

źródło opisu: www.mediarodzina.com.pl

źródło okładki: www.mediarodzina.com.pl

eduko7 | 2018-05-20
Przeczytana: 07 marca 1998

Emocje - towarzyszą nam codziennie. A tak mało uwagi im poświęcamy, tak mało o nich wiemy. Wciąż za mało o nich rozmawiamy z dziećmi. Czy pamiętamy o tym, że umysł emocjonalny stanowi drugą połówkę, istotne uzupełnienie naszego umysłu racjonalnego? Czy pamiętamy, iż inteligencję emocjonalną można kształtować i rozwijać? Niezależnie od odpowiedzi warto zajrzeć do opracowania Daniela Golemana. Autor w przystępny sposób, odwołując się do wyników badań naukowych, własnych obserwacji i praktyki wprowadza nas w świat własnej emocjonalności, zachęca do zastanowienia się nad znaczeniem emocji w naszym postępowaniu, osiąganych sukcesach. Pokazuje jak radzić sobie z własnymi i cudzymi emocjami. Podważa zasadność wcześniej obowiązujących, powszechnie powielanych poglądów.

kryptonite | 2018-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2018

Ta książka burzy wiele mitów, o których słyszeliśmy przez lata edukacji i wychowania.
Tak naprawdę nie jest ważne to, jak dobre oceny mieliśmy na sprawdzianach i jakie otrzymywaliśmy świadectwa na zakończeniu szkół, ale nasza umiejętność radzenia sobie z emocjami oraz kontaktami z rówieśnikami. Oznacza to, że kujon może nie poradzić sobie w dorosłym życiu, ale taki 'przeciętny' uczeń - już tak.
Emocje to coś wspaniałego - ogromne pole do obserwacji, nawet na samym sobie.
Nie istnieje coś takiego jak maksymalna kontrola uczuć - że jak powiem sobie 'nic nie czuję', to tak będzie. Nie, emocje prędzej czy później znajdą swoje ujście. I do tego tam, gdzie nikt by się tego nie spodziewał.
Dzieciństwo i dalsze dorastanie uczy naszych nawyków w wyrażaniu (lub też nie) emocji. Nie wolno tego zmarnować.
'Inteligencja emocjonalna' to książka, która przełamała wierzenia, że sukces życiowy jest zależny od ilorazu inteligencji. Tak naprawdę wszystko zależy od nas samych i tego, jak...

Niezwykle wartościowa książka. Wyjaśnia czym jest inteligencja emocjonalna i jak niezwykle ważną rolę pełni w życiu człowieka. Przystępny język. Mnóstwo praktyki. To jedna z książęk, którą każdy powinien przeczytać...... Gdyby tego nauczano w szkołach mniej byłoby ludzi, którzy czują się nieszczęśliwi...... Świat może byłby też lepszy....

lilianar | 2015-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2009

Moją przygodę z psychologią zaczęłam od tej właśnie lektury , polecam ją jako kompendium wiedzy o emocjach, mnie zachęciła do sięgnięcia po więcej i więcej....

Przeczytana: 2006 rok

Książkę tą szczególnie polecam mężczyznom. Dlaczego?
Ponieważ jako paleolityczni myśliwi nie zostaliśmy przez ewolucję zbytnio obdarzeni w inteligencję emocjonalną, o której traktuje Daniel Goleman. Na szczęście nic straconego, po lekturze tej pozycji można rozumieć znacznie więcej w tym zakresie, a przy odrobinie wysiłku można się nieco owej inteligencji nauczyć, żeby nie być do końca swoich dni emocjonalnym tryglodytą.

trufla | 2013-03-14

Nie jest tym, czego szukałam.
Myślałam, że książka poruszy kwestię inteligencji emocjonalnej rzucając spojrzenie na tę materię oczami psychoterapeuty, tymczasem pozycja, gdyby nie przykłady, (choć nie czynią całości rozprawy ciekawszą) jest zwykłym, naukowym wyjaśnieniem mechanizmów biologicznych postępowania w ten, a nie inny sposób.
Książkę czyta się...bez emocji, [sic!] bo ich zwyczajnie nie dotyczy w sensie człowieka jako posiadającego osobowość.
Zawiera bezwiedną teorię i nasuwa mi się jedna myśl, by to zobrazować: masz zły dzień? - synapsy w twoim mózgu zareagowały tak na spotkaną cię dziś sytuację. A dlaczego tak? Co wprawiło cię w zły nastrój, jak sprawić, by następnym razem powstrzymać emocje i nie dać się im ponieść, ażeby nie rzutowały na dalszą część dnia? Tego mi właśnie zabrakło...

Ania | 2013-05-05
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 05 maja 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka jest pisana językiem naukowym, dlatego na samym początku ciężko było tym bardziej, że to moje pierwsze spotkanie z autorem. Ale do czasu. Bardzo fajnie opisuje jak uczyć dzieci inteligencji emocjonalnej, jak się zachować i jak je uczyć. Niestety dużo przykładów jest o dzieciach a bardzo mało o dorosłych. W tej książce znalazłam dużo cennych uwag, o których nie wiedziałam, część już wiedziałam. Niestety tak jak autor na końcu pisał w szkołach nie uczą inteligencji emocjonalnej i potem mamy taką młodzież jaką mamy (oczywiście nie wrzucam wszystkich do jednego worka ale niestety zdarzają się dzieci "chuligani" gdzie nie umieją sobie poradzić z emocjami i przez to są m. in. agresywni). Książka dla każdego a w szczególności dla ludzi co interesują się psychologią i biologią zwłaszcza mózgu.

atimere | 2015-09-19
Przeczytana: 28 lipca 2015

Zazwyczaj nie czytuję tego typu książek, ponieważ nie wydaje mi się to zazwyczaj sensownym działaniem. Poza tym na rynku jest mnóstwo tego typu książek, które są co najwyżej powtórzeniem, że tak powiem "oczywistych oczywistości". Po tę książkę sięgnęłam ze względu na autorytet osoby, która mi ją poleciła. I nie zawiodłam się. Zawartość książki jest niebanalna, a teorie w niej przedstawione są poparte badaniami i racjonalnymi argumentami. Co niemniej istotne, wydaje mi się, że książka nadaje się zarówno dla osób które w tej dziedzinie nie mają większej wiedzy, jak i dla tych którzy już co nieco na ten temat wiedzą. Zawiera ona sporą dozę praktycznych informacji dotyczących tego, jak sobie radzić z emocjami, jak je interpretować, jak rozwijać. Będzie ona także przydatna dla rodziców, którzy chcą aby ich pociechy kroczyły przez życie bez niepotrzebnych rozterek emocjonalnych i osiągały sukcesy w życiu zawodowym i prywatnym.

Nerass | 2015-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2015

Pierwsza przeczytana przeze mnie książka podejmująca temat psychologii, a konkretnie inteligencji emocjonalnej. Po przeczytaniu stwierdzam, że to bardzo wartościowa lektura. Dzięki niej dowiedziałem się bardzo wiele o emocjach, tym jak je interpretować i sobie z nimi radzić. Pomogła mi też lepiej zrozumieć siebie i myślę, że właśnie dlatego każdy, niekoniecznie nawet interesujący się na co dzień psychologią powinien się z nią zapoznać, gdyż sfera emocji dotyka każdego z nas, i dużo zyskujemy lepiej ją rozumiejąc.

| 2014-03-10

Moje emocje zrobiły się nagle tak inteligentne, że aż przestałem się moczyć w nocy. hehe. Dzięki Goleman.