Wśród swoich

Okładka książki Wśród swoich Amos Oz
Okładka książki Wśród swoich
Amos Oz Wydawnictwo: Rebis Seria: Mistrzowie Literatury literatura piękna
Mistrzowie Literatury
Bein Chawerim (בין חברים)
Rebis
2013-03-05
2013-03-05
2014-06-05
Leszek Kwiatkowski
literatura izraelska literatura hebrajska Izrael Żydzi opowiadania Mistrzowie Literatury

U nas w kibucu

To było tak.

Amos Oz zaprosił mnie do swojego kibucu, przedstawił mi kilkoro swoich znajomych i o każdym z nich opowiedział jakąś krótką historię.

Tak po prostu jest. I już.

To było tak.

Bohaterowie tych opowieści to ludzie zwyczajni, dlatego nie potrafię Wam wytłumaczyć, co takiego niezwyczajnego jest w tych zwyczajnych ludziach i ich zwyczajnych historiach, aby uznać „Wśród swoich” za książkę rewelacyjną....

Z właściwym sobie mistrzostwem autor wnika w psychikę swoich bohaterow. Są oni mieszkancami kibucu, miejsca gdzie wychowal się Amos Oz. Ta skromna objętościowo książka (liczy 150 stron) zawiera 8 opowiadań poswięconych wybranym mieszkańcom, a akcja dzieje się w latach 50-tych ubiegłego wieku. Jak zwykle piękny styl i język, a problemy związane z osamotnieniem, lękiem, marzeniami i niespełnionymi nadziejami przedstawione są w sposób subtelny i realistyczny. Uwielbiam ten sposób prowadzenia narracji, daje do myślenia.

Na półkach: , , , , , , , ,

Moja relacja z Amosem Ozem to relacja skomplikowana. Po raz pierwszy spotkaliśmy się w mikropowieści (noweli?) pt. <i>Pantera w piwnicy</i> i… nie zaiskrzyło. Za to <i>Opowieść o miłości i mroku</i> okazała się prawdziwą bombą, która z miejsca zyskała tytuł jednej z najlepszych książek mojego życia. Od tego czasu minęło grubo ponad półtora roku, a ja nie zdecydowałam się, by sięgnąć po kolejną powieść autora. Z bardzo prozaicznego powodu: bałam się. Ale równocześnie świadoma byłam, że moment powtórnego <i>tête-à-tête</i> (i nie popisuję się tutaj wyłącznie moją nędzną francuszczyzną, bo sformułowanie to świetnie pasuje do intymnej prozy Oza) musi w końcu nadejść. Ostatecznie zdecydowałam się na zbiór ośmiu króciutkich opowiadań <i>Wśród swoich</i>, który zaintrygował mnie już podczas lektury <i>Opowieści…</i>.

Ciąg dalszy na:

Na książkę „Wśród swoich” składa się osiem opowiadań, których autorem jest izraelski pisarz Amos Oz. Akcja toczy się w kibucu pod koniec lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Każda opowieść poświęcona jest innemu mieszkańcowi tej wspólnoty. Wydawałoby się, że w kibucu życie jest proste i łatwe. Wszyscy są równi. Mają wyznaczone obowiązki. Troszczą się o siebie nawzajem. Wszystko jest wspólne. Nie tylko majątek, ale i dzieci. Spędzają z rodzicami tylko kilka godzin popołudniowych. W zasadzie mieszkają w dziedzińcu. Tam śpią, jedzą, bawią się i uczą.
Mimo to mieszkańcy kibucu mają jak wszyscy ludzie problemy. Społeczność tej wspólnoty nie pozostawia nikogo samemu sobie. Wspierają się nawzajem. Pomagają sobie. Jednak nie pozwalają nikomu samemu decydować o sobie. To społeczność kibucu decyduje o pracy, edukacji czy możliwości wyjazdu nawet do rodziny.
„Wśród swoich” to książka z wyższej półki. Napisana po mistrzowsku. Każde z opowiadań dotyka problemu jednego mieszkańca kibucu. Nie rozwiązuje go jednak. Tym samym zmusza czytelnika do refleksji, zastanowienia, podjęcia decyzji w imieniu konkretnej osoby. Każda z tych opowieści jest przejmująca i nostalgiczna. Czytając ma się wrażenie obcowania z arcydziełem literackim. Właściwie ośmioma miniaturowymi arcydziełami. Warto zasiąść do tej uczy jaką jest
„Wśród swoich”. GORĄCO POLECAM!

Ależ się zbierałam do tej książki... I wreszcie. I co za wspaniałe zaskoczenie. Nie byłam świadoma,że to opowiadania, bo pewnie nadal by czekała. Ale to była uczta. Bo wszystkich bohaterów łączy ten sam kibuc..więc uznam to za luźno związaną powieść;) Życie małej społeczności. Gdzie każdy zna każdego, a miłość zdarza się równie często jak litość albo tęsknota..

Wybitny zbiór opowiadań. Subtelnie o sprawach najważniejszych - Amos Oz jest w tym geniuszem.

Opis książki (,,szczegółowe informacje") satysfakcjonuje mnie tym razem, niewiele mam do dodania.

Może tylko wyjaśnię na czym te ,,przeplatające się opowieści" polegają - otóż ,,Wśród swoich" jest jak serial, w którym każdy z ośmiu odcinków (tak na prawdę straciłam rachubę, więc wierzę wydawcy na słowo, że opowiadań jest osiem) opowiada o innej osobie (osobach) z tego samego kibuca. A więc w kolejnych ,,odcinkach" znajdują się czasem kontynuację historii z poprzednich ,,odcinków" (jedynie jako wzmianki w tle; jeśli ktoś, tak jak ja, ma problem z zapamiętywaniem obcojęzycznych imion, to polecam się jednak skupić).

I to chyba tyle - opowiadania rzeczywiście pokazują emocje i myśli i samotność i niedopasowanie jednostek cechujących się dużą indywidualnością do socjalistycznych społeczności kibucowych, wszystko bardzo w stylu Amosa Oza - a więc bardzo ładnie.

Książka po prostu piękna, w najczystszym tego słowa znaczeniu. Porusza emocje, budzi wspomnienia a czasami chwyta za gardło. Napisana prostym językiem, bez udziwnień, mówi o tym co najtrudniejsze- o sensie życia, wartościach, miłości, rodzinie i śmierci. Prosty zabieg łączenia kolejnych opowiadań postaciami bohaterów, powoduje iż poznajemy pozornie proste życie mieszkańców kibucu z różnej perspektywy a jednocześnie mamy wrażenie, że to nie zbiór opowiadań ale niemalże powieść. Do przeczytania, do zadumy, do zachwycenia się.

Bardzo dobry zbiór opowiadań.

Bardzo dobry zbiór opowiadań.

Amos Oz " Wśród swoich ". To niewielki zbiór opowiadań o mieszkańcach kibucu Jikhat. Każde opowiadanie dotyczy jednego bohatera, ale akcja dzieje się w tym samym miejscu, więc te same postacie przewijają się w poszczególnych opowiadaniach, przyjaźnią się, razem pracują czy są po prostu sąsiadami .
To bardzo refleksyjne opowieści. Pierwszą moją myślą po zakończeniu czytania było słowo -spokój. Spokój to klimat jaki tu dominuje i to coś co łączy bohaterów.
Te krótkie opowiadania są proste, przejrzyste i takie niedokończone. To fragmenty z ludzkich historii, ma się wrażenie jakby autor, który przecież zna życie w kibucu, spacerował jego uliczkami i opowiadał o swoich sąsiadach i ich codziennych sprawach. Jeden ma problem z córką, ktos inny został porzucony, jeszcze inny całymi dniami opowiada o kataklizmach. Autor opisuje po prostu człowieka, z jego wadami, zaletami, rozterkami. Człowieka, który ma marzenia, próbuje żyć we wspólnocie kibucu albo się z niej uwolnić. Mimo różnic kulturowych i specyficznych warunków jakie stwarza taka wspólnota są to wycinki z życia ludzi takich jak wszyscy.
To bardzo ładne opowiadania. Smutne, ale takim smutkiem, który jest piękny.Ich prostota przejawia się także w stylu w jakim są napisane, a jednocześnie są to opowiadania tak subtelne, tak delikatnie dotykające człowieka. W jakiś trudny do wyjaśnienia sposób Amos Oz zostawia mnie po kilkudziesięciu stronach, zwykłych zdawać by się mogło historii z uczuciem ogromnej zadumy, skłania do refleksji,a przede wszystkim pozwala się cieszyć z przeczytania dobrej literatury.

To bardzo refleksyjne opowieści. Pierwszą moją myślą po zakończeniu czytania...

• Ebooki
  • Literatura izraelska