Darmowe dodatki Edytuj książkę
9788324021956
Ag2S

O muzyce w cieniu Hitlera, literaturze w cieniu zbrodni, miłości w cieniu wojny. Greta przeczuwała, jak to wszystko się skończy. Obsesja jej męża na punkcie niedokończonej opery Wagnera. Mrożący krew w żyłach pamiętnik pewnego Francuza, poprzedniego właściciela domu. Wojna. I dzień, w którym Rosjanie zajęli jej miasto, jej dom, jej życie… I tylko ten młody Polak, przypadkowy współlokator, nie...

I tylko ten młody Polak, przypadkowy współlokator, nie pasuje do przeklętej układanki historii. Jego syn, kilkuletni chłopiec z opowieści Grety, zaczyna na nowo stwarzać świat. Świat, który już dawno przeminął.

Przepiękna, misternie skonstruowana powieść o nieistniejącym już wielokulturowym świecie, w którym przenikały się różne tradycje i nacje. O Wolnym Mieście Gdańsku i tajemniczej operze Wagnera, która zmieniła życie pewnego kompozytora i jego żony. O fleciście z Hameln i przemarszu szczurów, które w posępnej ciszy wędrują ulicami Gdańska. O muzyce w cieniu Hitlera, literaturze w cieniu zbrodni, miłości w cieniu wojny i o niezwykłej przyjaźni małego chłopca ze starą Gretą.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,4132,Spiewaj-ogrody

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,4132,Spiewaj-ogrody

allison | 2014-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2014

Czekałam na tę książkę niecierpliwie i nie zawiodłam się!

Początkowo zamierzałam dozować sobie lekturę, po kilkadziesiąt stron dziennie, by móc upajać się treścią i językiem, ale drugiego dnia nie wytrzymałam i przeczytałam wszystko jednym tchem.

Na pewno nie jest to powieść dla miłośników rozpędzonej akcji, chociaż trzeba przyznać, że kilka wątków trzyma w napięciu i oczekiwaniu na finał. Nie są one jednak prowadzone chronologicznie, więc czytelnik musi uzbroić się w cierpliwość.

Powieść urzekła mnie swoim klimatem - pełnym nostalgii, tęsknoty za przeszłością, zwłaszcza za dzieciństwem i - w przypadku Grety - szczęśliwą młodością, nad którą wcześnie zawisło widmo wojny.
Piękna jest też treść, w której przeplatają się wątki przedwojenne, wojenne, powojenne, a nawet wydarzenia sprzed około dwustu lat, które poznajemy dzięki pewnemu intrygującemu dziennikowi.

Początkowo mniej i bardziej znaczące zdarzenia oraz epizody wydają się od siebie oderwane, ale powoli układają się w...

beata | 2018-05-29
Przeczytana: 29 maja 2018

Urzekająca.
Przenosząca czytelnika w inny wymiar, w którym życie, marzenia i pragnienia naznaczone przez konkretne miejsce i czas łączą się, przeplatają, wynikają z muzyki, poezji, zapachów…
Do upajania się językiem, treścią i nastrojem.
Jest tu wiele przenikających się historii. To opowieść o ludziach, o Gdańsku, o muzyce. O miłości, lojalności, przywiązaniu. O wojnie. O życiu i śmierci. O pamięci.
Chwilami miałam skojarzenia z „Madame” A. Libery, z „łąkowymi” wierszami Leśmiana, z „Sonatą Księżycową” Beethowena czy z dziecięcymi zabawami w lesie czy na łące…

Minusy:
- miejscami niepotrzebny tak duży pokaz erudycji,
- niekonieczny, moim zdaniem, opis wynaturzeń pierwszego mieszkańca willi na Polankach,
- przeoczenia redakcyjne.

I jeszcze:
- Opera Leśna w Sopocie, którą większość z nas kojarzy przede wszystkim z sopockich festiwali, w latach narodzin ruchu nazistowskiego w przedwojennych Niemczech wystawiała głównie dzieła Wagnera (etos germańskiej dominacji);
-...

anezee | 2014-01-14
Na półkach: Przeczytane, śmietnik
Przeczytana: 14 stycznia 2014

Podczas czytania tej książki przychodziło mi do głowy jedno słowo "bigos".
Huelle wrzucił do niego dziwaczny pamiętnik jakiegoś Francuza, przegadany wątek niemieckiego kompozytora, jakieś wspomnienia z dzieciństwa w powojennym Gdańsku, a nawet uwięzionych na wyspie Szwedów, obóz koncentracyjny i rodzinny dramat w Brazylii.

Lubię bigos, ale z majonezem bym go nie podawała.

Muszę uczciwie dodać, że kilka stron przeczytałam z zaciekawieniem. Był to opis wiejskiego obrzędu pustych nocy przed pogrzebem, a potem opowieść Kaszuba o strzygach. Niestety szybko utonęły w bigosie, a na wierzch wypłynęły akademicki ton, pretensjonalne refreny o operze i poezji oraz w nadmiarze serwowane nazwy miejsc w całym Trójmieście luźno powiązane ze szczątkową akcją.

Podsumowując: nie polecam, bo piękna okładka i pięknie brzmiący cytat z Rilkego w tytule to tylko chwyt marketingowy i pusta skorupka na kiepskim bigosie.

czytający | 2016-09-17
Przeczytana: 17 września 2016

Jest mi bardzo wygodnie pośród pięknej muzyki obsypanej kurzem i czasem. Czuję się wyśmienicie wśród starych tajemnic, oblewanych ze wszystkich stron przez muzyczne nurty. Kiedy wydarzenia osiadające warstwami na pisanej historii, układają z niej kompozycje spisane wierszami Rainera Rilkego i dziełami Ryszarda Wagnera, to wtedy wystarczy że usiądę w fotelu nad taką książką jak ta, aby poczuć komfort obcowania z prawdziwą sztuką. I pewnie gdybym był muzykiem z pasją oddającym się czytaniu Pawła Huelle, to nie zwlekałbym ani chwili dłużej z zapisaniem partytury dla jego wyjątkowej powieści. Bo warto uchwycić w nutowym zapisie to, co sam pisarz próbował rękoma swoich bohaterów uczynić z mitycznym flecistą z Hameln. Wielkie momenty i przełomowe zdarzenia warte są tego, aby je zawrzeć w klamrach wybitnych dzieł i pokazywać potomnym. Nie będę ukrywać faktu, że zostałem zauroczony melodią "Śpiewaj ogrody" i na jej wspomnienie do końca życia będę ze szczyptą melancholijnej nuty wracać do...

Inez | 2015-05-01
Na półkach: Przeczytane, 2015

W świecie moich podróży literackich Gdańsk zajmuje pozycję uprzywilejowaną. Lubię do niego wracać. Lubię ten specyficzny klimat miejsca spowitego w mrokach historii i odczuciu wszechobecnego przemijania. W przeszłości byłam tam wielokrotnie: czasem w towarzystwie Stefana Chwina („Hanemann”, „Krótka historia pewnego żartu”, „Panna Ferbelin”), innym razem wraz z pół Niemcem, pół Kaszubem, zmarłym niedawno, Günterem Grassem („Blaszany bębenek”) bądź z zakochanym w swojej „małej ojczyźnie” Pawłem Huellem („Weiser Dawidek”). W związku z tym, kiedy tylko zobaczyłam na bibliotecznej półce „Śpiewaj ogrody” nie wahałam się ani chwili.

Z wielką przyjemnością smakowałam tę misternie skonstruowaną opowieść o ludziach i miejscach Wolnego Miasta Gdańska, którego już nie ma. Wraz z interesującymi bohaterami wyruszyłam w melancholijną podróż po mieście, w którym „tam, gdzie zaczyna się Wrzeszcz, znów jak w Śródmieściu zaczęły ich śledzić puste oczodoły okien, osmolone mury, szkielety kamienic,...

Luiza | 2015-03-24
Przeczytana: 23 marca 2015

Podchodziłam do tej książki z lekkimi obawami, które trwały i pogłębiały się. Potem jakby za dotknięciem czarodziejskiej różdżki obawy te zniknęły, a co więcej, opowieść ta nie tyle, co mnie pochłonęła, a zwyczajnie zawładnęła moim umysłem.
Mieszanka kulturowa, Wolne Miasto Gdańsk, Opera Leśna w Sopocie, Wagner i jego 'Szczurołap', przesądy starych Kaszubów, ten nieszczęsny dziennik Francuza, Führer, Sowieci, a w tym wszystkim nasi bohaterowie.
Wielki ukłon dla autora za to, jak misternie i przemyślanie opowiedział tę historię.
Dar opowiadania - pełny, wyrazisty, wysmakowany.
Huelle miesza ze sobą piękno muzyki i miłości z brutalnością wojny. Rozmowy w języku kaszubskim dodają walorów, a partytury w d-moll i c-moll przenoszą nas na widownię sopockiej opery.
'Świat, który już dawno przeminął, w utworach Huellego nabiera niezwykłego blasku. Tętni życiem, uwodzi, hipnotyzuje.'

Bosy_Antek | 2014-01-21

Jest taki rysunek Andrzeja Mleczki. Pod wiatr, walcząc z deszczem, brodząc w walających się na ulicy śmieciach, idzie mężczyzna. Przedziera się, przytrzymując jedną ręką kapelusz, drugą rozpinający się płaszcz. (W tle majaczy upiorne blokowisko.)Powtarza pod nosem: „Należę do obszaru kultury europejskiej. Należę do obszaru kultury europejskiej.” Ten gorzki sarkastyczny obraz wciąż miałem przed oczami, gdy czytałem kolejne strony najnowszej powieści Pawła Huelle pt. „Śpiewaj ogrody.” Nie brzmi zachęcająco, prawda?

Od samego początku książki autor wysyła czytelnikom bardzo wyraźny sygnał: „Tylko dla ludzi kulturalnych i wykształconych!” – tak właśnie może on brzmieć, razić jaskrawym neonem. To literatura wykluczająca, myślę sobie, gdy znajduję gęstą siatkę nazwisk, odniesień, nawiązań, faktów… Wykluczająca każdego, kto nie zetknął się z Rilkem, Wagnerem, Hoffmanem, Schopenhauerem i Nietzschem. I nie wydaje się brzmieć przekonująco kontrargument, jakoby to czytelnik powinien...

Happy Reader | 2017-06-02
Przeczytana: 30 maja 2017

Powieść „ Śpiewaj ogrody” Pawła Huelle przeczytałem z największą przyjemnością i jestem pod ogromnym wrażeniem. To literatura najwyższych lotów!
Tytuł powieści autor zaczerpnął z wiersza poety Rainera Marii Rilke:
„ Śpiewaj ogrody, których nie znasz, serce moje, jak w szklance naczynia wlane ogrody, jasne, nieosiągalne. Wody i róże Szirazu i Ispahanu, śpiewaj je błogo, sław je nieporównywalnie”
Szkatułkowa konstrukcja powieści sprawia, że co parę stron przenosimy się do różnych przestrzeni czasowych i geograficznych. Wyruszamy w podróż po zakamarkach historii Gdańska. Pojawia się mnóstwo wątków i pozornie nieznaczących epizodów, które układają się w ekscytująca całość.
Poznajemy losy małżeństwa Hoffmanów, śpiewaczki Grety i Ernesta Teodora, niespełnionego, ale niebywale uzdolnionego kompozytora. Pewnego razu, będąc w Budapeszcie, odnajduje niedokończoną operę Wagnera. Postanawia ją dokończyć. W tle rozgrywa się historia burzliwych lat trzydziestych XX wieku. Władzę w Wolnym...

| 2016-05-04
Na półkach: Przeczytane, 2016, 2016.05
Przeczytana: 04 maja 2016

Akcja książki rozgrywa się w Oliwie, czasem przenosząc się do Gdańska, do Sopotu, na kaszubską wieś i w kilka innych jeszcze miejsc. Huelle po raz kolejny więc podejmuje temat swojego ukochanego Trójmiasta. "Śpiewaj ogrody" jest też typową książką dla autora, łączą się w niej różne czasy historyczne, oraz ludzie - znani z kart historii oraz fikcyjni anonimowi, których wspólnym mianownikiem jest Gdańsk.
Huelle opisał historię przyjaźni dojrzałej Grety z młodym chłopcem, narratorem powieści, którego nie poznajemy z imienia. Greta jest Niemką, która postanowiła po wojnie pozostać w Gdańsku; spotyka się z chłopcem, ucząc go języka niemieckiego, opowiadając swoje życie oraz wszczepiając mu miłość do muzyki. Powieść Huelle jest peanem na cześć muzyki, równocześnie pokazuje że w niebezpiecznych czasach nawet bycie muzykiem potrafi być groźne,a nawet więcej, sama muzyka stanowi zagrożenie. "Śpiewaj ogrody" jest historią o niebezpiecznych czasach, o złu, które czyha, budzi się, dominuje,...

Michał | 2017-09-27
Przeczytana: 27 września 2017

Spisana wprawnym piórem na pięciolinii, powieść szkatułkowa o "Zmierzchu Bogów" w ponurym świecie.
Ciekawy dwugłos w opiniach o tej książce. Z jednej strony, że wyborna opowieść, z drugiej, że przeintelektualizowany miszmasz dla prymusów.
Nie da się ukryć, że nadęte epatowanie tzw. kulturą wysoką trochę tutaj razi po oczach. Huelle z rozmachem popisuje się bowiem swą rozległą wiedzą w dziedzinach muzyki klasycznej, poezji, filozofii, historii, językoznawstwa, czy nawet entomologii i botaniki, wkładając w usta swoich bohaterów wyrafinowane sentencje i błyskotliwe uwagi. Trzeba przyznać, że czasem Pan Paweł odrobinę przesadza. W konsekwencji tego, wyniosłość niektórych jego postaci oraz powiew tego eklektycznego dekadentyzmu bywają wręcz irytujące.
Nie jest to jednak aż tak dokuczliwe, gdyż powieść Huelle zwyczajnie dobrze stroi. Pisarz sprytnie wprowadza doń niebanalne rozwiązania, pewnie czując się w dobrze sobie znanym, trójmiejskim klimacie. W tym pozornym bałaganie, jest...