Wśród swoich
- Kategoria:
- literatura piękna
- Seria:
- Mistrzowie Literatury
- Tytuł oryginału:
- Bein Chawerim (בין חברים)
- Wydawnictwo:
- Rebis
- Data wydania:
- 2013-03-05
- Data 1. wyd. pol.:
- 2013-03-05
- Data 1. wydania:
- 2014-06-05
- Liczba stron:
- 152
- Czas czytania
- 2 godz. 32 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788375109009
- Tłumacz:
- Leszek Kwiatkowski
- Tagi:
- literatura izraelska literatura hebrajska Izrael Żydzi opowiadania Mistrzowie Literatury
Osiem nowych, przeplatających się opowiadań, w których Amos Oz powraca duchem do miejsca i czasu, z których wyrosła jego twórczość.
Wśród swoich to lektura przejmująca, hipnotyzująca, przedstawione sytuacje i postacie są niezwykle realistyczne, dzięki czemu pozwalają zajrzeć poza zasłonę czasu i kultury, a zarazem, jak zwykle u Oza, dotykają doświadczeń uniwersalnych i ważnych - spraw, o których zazwyczaj się nie rozmawia.
Akcja ośmiu opowieści rozgrywa się w kibucu pod koniec lat pięćdziesiątych, to jest w miejscu i czasie, w których Amos Oz przeżywał młodość i dojrzewał do pierwszych literackich kroków. Są to portrety postaci snujących intymne marzenia i doznających bolesnych doświadczeń - lęku, niespełnionych nadziei i tęsknot, poczucia straty - pozostających w cieniu tyleż śmiałego, ile naiwnego marzenia syjonistycznych pionierów o stworzeniu nowego człowieka i społeczeństwa. Spod sielankowego obrazu wyłania się ułomna ludzka natura, przewijają się charakterystyczne dla Oza motywy - osamotnienie, niemożność nawiązania autentycznych więzi.
Amos Oz, eseista, prozaik i publicysta, najpoczytniejszy na świecie izraelski pisarz. Studiował literaturę i filozofię na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Walczył w wojnie sześciodniowej oraz w wojnie Jom Kipur. Od lat działa na rzecz pokoju między Izraelem a Palestyńczykami. Został uhonorowany literacką Nagrodą Izraela oraz licznymi nagrodami międzynarodowymi, a jego książki przełożono na trzydzieści siedem języków. Od kilku lat wymienia się go wśród kandydatów do literackiej Nagrody Nobla.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
U nas w kibucu
Życie w kibucu może wydawać się utopijnym porządkiem społecznym. Tu wszyscy są równi. Wszyscy pracują dla ogólnego dobra. Nikt nie ma prywatnej własności. Wspólny jest zarówno majątek, jak i dzieci. Ludzie troszczą się o siebie nawzajem. Wydawać by się mogło, że to świat wzięty prawie dosłownie z tekstu piosenki Johna Lennona „Imagine”.
Oczywiście, gdyby było tak idealnie, nie byłoby o czym pisać. Członek idealnego społeczeństwa, jak jednak każdy, boryka się także z różnymi problemami. Amoz Oz w niepozornie wyglądającej książeczce, w ośmiu dosyć krótkich opowiadaniach, pisze o życiu w kibucu Jikhat i jego mieszkańcach, którzy są od siebie różni i zmagają się z różnymi problemami i zmartwieniami. Mamy do czynienia z mężczyzną zafascynowanym złymi wiadomościami. Mamy dwie kobiety, które połączy troska o tego samego mężczyznę. Chłopca, odwiedzającego swojego schorowanego ojca, oraz ojca zatroskanego o swojego syna. Odchodzącą od męża kobietę i ojca bolącego nad związkiem swojej córki. Matkę walczącą o przyszłość swojego syna. Starego człowieka wierzącego w idealny świat. Ta mieszanka dość dobrze pozwala nam poobserwować kibucowe życie.
Amoz Oz sam dorastał w kibucu Hula. Ukończył w nim szkołę średnią, a po edukacji uniwersyteckiej, wrócił również do społeczności na przeszło dwadzieścia lat. Echo tego doświadczenia możemy dostrzec w jego książkach. „Wśród swoich” jest zbiorem opowiadań typowo złączonym z kibucem. To właśnie ów schemat społeczeństwa jest tu głównym bohaterem. Kibuc wita czytelnika ciepłem, gościnnie. Oz wielokrotnie podkreśla zwroty „u nas”, „do nas”, „wśród nas”, co oznacza, że jest to wspólna przestrzeń, a bohaterowie są ściśle złączeni doświadczaniem. Tu każdy każdego zna, tu każdy służy pomocą. Czytelnik oscyluje w tym samym otoczeniu, bez względu na temat opowiadania. Ktoś, kto był głównym bohaterem jednej z opowieści, w drugim opowiadaniu staje się nagle postacią epizodyczną, lub zaledwie wymienionym nazwiskiem. Postaci powracają, co daje nam poczucie wchodzenia w głąb wspólnoty, zaznajomienia się z ludźmi, ich otoczeniem, funkcją. Opisane już postaci witamy, jak przyjaciół. Tego typu prowadzenie narracji daje nam poczucie, jak gdyby był to właśnie kibuc, w którym mieszkał Oz, a bohaterowie byli autentycznymi ludźmi.
W kibucu nie żyje się jednak łatwo, choć nigdy społeczność nie pozostawi nikogo samemu sobie. Wszelkie decyzje są szeroko konsultowane, omawiane. Nauka, praca, edukacja dzieci, nie są jednostkowym wyborem, ale postanowieniem ogółu społeczności, mając na myśli dobro wszystkich jej mieszkańców. Bohaterowie mają swoje marzenia i swoje smutki, które sprawiają, że kibuc również nie jest idealnym miejscem do życia. Jak w opowiadaniu „Dejr Adżlun”, w wielu istnieje wielka chęć opuszczenia społeczności, choćby tylko na jakiś czas, na studia, krótkiego życia gdzieś poza granicami, lub nawet zwyczajnego podróżowania.
Nie przypadkowo zbiór „Wśród swoich” zamyka opowiadanie „Esperanto”. To historia o Martinie, wierzącym we wspólnotę, pokój i jedność ludzi. Symbolem tego marzenia rodem z „Imagine” staje się język esperanto, dzięki któremu: „…kiedy wszyscy ludzie będą mówić jednym językiem, nie będzie już wojen, ponieważ wspólny język pozwoli uniknąć nieporozumień tak między jednostkami, jak i narodami”.
„Wśród swoich” to mistrzowsko napisana literatura. Są to prosto napisane opowiadania, niekiedy oszczędnie, a nawet sucho. Z tych urwanych historii, wycinków z kubicowego życia, przemawia jednak ogromna zaduma i pewnego rodzaju cisza, powstała po zakończonej lekturze i dająca poczucie dotykania, a nawet rozwikłania wielkiej tajemnicy.
Monika Samitowska-Adamczyk
Oceny
Książka na półkach
- 480
- 377
- 105
- 10
- 10
- 7
- 6
- 5
- 5
- 4
OPINIE i DYSKUSJE
"Wśród swoich" Amosa Oza to niezwykła perełka literatury współczesnej, która przenosi czytelnika w sam środek życia w kibucu Jikhat. Oz, mistrz narracji i psychologii postaci, tworzy osiem opowiadań, które łączą się w fascynujący obraz ludzkich losów i relacji.
Każda z historii w tej książce jest jak okno do duszy człowieka, ukazując jego marzenia, nadzieje, lęki i rozczarowania. Oz z niezwykłą wnikliwością przedstawia codzienne życie i emocjonalne zmagania mieszkańców kibucu, czyniąc ich problemy uniwersalnymi i bliskimi każdemu czytelnikowi. Jego styl pisania jest jednocześnie prosty i głęboki, co sprawia, że każda strona wciąga i porusza.
"Wśród swoich" to książka, która skłania do refleksji nad naturą ludzkich relacji, społecznych zobowiązań i poszukiwaniem własnej tożsamości. To lektura obowiązkowa dla każdego, kto ceni literaturę bogatą w emocje i mądrość życiową. Amos Oz pokazuje, że nawet w zamkniętej społeczności można odnaleźć uniwersalne prawdy o człowieku. Gorąco polecam tę książkę wszystkim, którzy szukają literatury z duszą i sercem.
"Wśród swoich" Amosa Oza to niezwykła perełka literatury współczesnej, która przenosi czytelnika w sam środek życia w kibucu Jikhat. Oz, mistrz narracji i psychologii postaci, tworzy osiem opowiadań, które łączą się w fascynujący obraz ludzkich losów i relacji.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKażda z historii w tej książce jest jak okno do duszy człowieka, ukazując jego marzenia, nadzieje, lęki i...
To było tak.
Amos Oz zaprosił mnie do swojego kibucu, przedstawił mi kilkoro swoich znajomych i o każdym z nich opowiedział jakąś krótką historię.
Bohaterowie tych opowieści to ludzie zwyczajni, dlatego nie potrafię Wam wytłumaczyć, co takiego niezwyczajnego jest w tych zwyczajnych ludziach i ich zwyczajnych historiach, aby uznać „Wśród swoich” za książkę rewelacyjną.
Tak po prostu jest. I już.
To było tak.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toAmos Oz zaprosił mnie do swojego kibucu, przedstawił mi kilkoro swoich znajomych i o każdym z nich opowiedział jakąś krótką historię.
Bohaterowie tych opowieści to ludzie zwyczajni, dlatego nie potrafię Wam wytłumaczyć, co takiego niezwyczajnego jest w tych zwyczajnych ludziach i ich zwyczajnych historiach, aby uznać „Wśród swoich” za książkę rewelacyjną....
Z właściwym sobie mistrzostwem autor wnika w psychikę swoich bohaterow. Są oni mieszkancami kibucu, miejsca gdzie wychowal się Amos Oz. Ta skromna objętościowo książka (liczy 150 stron) zawiera 8 opowiadań poswięconych wybranym mieszkańcom, a akcja dzieje się w latach 50-tych ubiegłego wieku. Jak zwykle piękny styl i język, a problemy związane z osamotnieniem, lękiem, marzeniami i niespełnionymi nadziejami przedstawione są w sposób subtelny i realistyczny. Uwielbiam ten sposób prowadzenia narracji, daje do myślenia.
Z właściwym sobie mistrzostwem autor wnika w psychikę swoich bohaterow. Są oni mieszkancami kibucu, miejsca gdzie wychowal się Amos Oz. Ta skromna objętościowo książka (liczy 150 stron) zawiera 8 opowiadań poswięconych wybranym mieszkańcom, a akcja dzieje się w latach 50-tych ubiegłego wieku. Jak zwykle piękny styl i język, a problemy związane z osamotnieniem, lękiem,...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toMoja relacja z Amosem Ozem to relacja skomplikowana. Po raz pierwszy spotkaliśmy się w mikropowieści (noweli?) pt. <i>Pantera w piwnicy</i> i… nie zaiskrzyło. Za to <i>Opowieść o miłości i mroku</i> okazała się prawdziwą bombą, która z miejsca zyskała tytuł jednej z najlepszych książek mojego życia. Od tego czasu minęło grubo ponad półtora roku, a ja nie zdecydowałam się, by sięgnąć po kolejną powieść autora. Z bardzo prozaicznego powodu: bałam się. Ale równocześnie świadoma byłam, że moment powtórnego <i>tête-à-tête</i> (i nie popisuję się tutaj wyłącznie moją nędzną francuszczyzną, bo sformułowanie to świetnie pasuje do intymnej prozy Oza) musi w końcu nadejść. Ostatecznie zdecydowałam się na zbiór ośmiu króciutkich opowiadań <i>Wśród swoich</i>, który zaintrygował mnie już podczas lektury <i>Opowieści…</i>.
Ciąg dalszy na:
https://miedzysklejonymikartkami.blogspot.com/2019/03/384-wsrod-swoich.html
Moja relacja z Amosem Ozem to relacja skomplikowana. Po raz pierwszy spotkaliśmy się w mikropowieści (noweli?) pt. <i>Pantera w piwnicy</i> i… nie zaiskrzyło. Za to <i>Opowieść o miłości i mroku</i> okazała się prawdziwą bombą, która z miejsca zyskała tytuł jednej z najlepszych książek mojego życia. Od tego czasu minęło grubo ponad półtora roku, a ja nie zdecydowałam się,...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toNa książkę „Wśród swoich” składa się osiem opowiadań, których autorem jest izraelski pisarz Amos Oz. Akcja toczy się w kibucu pod koniec lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Każda opowieść poświęcona jest innemu mieszkańcowi tej wspólnoty. Wydawałoby się, że w kibucu życie jest proste i łatwe. Wszyscy są równi. Mają wyznaczone obowiązki. Troszczą się o siebie nawzajem. Wszystko jest wspólne. Nie tylko majątek, ale i dzieci. Spędzają z rodzicami tylko kilka godzin popołudniowych. W zasadzie mieszkają w dziedzińcu. Tam śpią, jedzą, bawią się i uczą.
Mimo to mieszkańcy kibucu mają jak wszyscy ludzie problemy. Społeczność tej wspólnoty nie pozostawia nikogo samemu sobie. Wspierają się nawzajem. Pomagają sobie. Jednak nie pozwalają nikomu samemu decydować o sobie. To społeczność kibucu decyduje o pracy, edukacji czy możliwości wyjazdu nawet do rodziny.
„Wśród swoich” to książka z wyższej półki. Napisana po mistrzowsku. Każde z opowiadań dotyka problemu jednego mieszkańca kibucu. Nie rozwiązuje go jednak. Tym samym zmusza czytelnika do refleksji, zastanowienia, podjęcia decyzji w imieniu konkretnej osoby. Każda z tych opowieści jest przejmująca i nostalgiczna. Czytając ma się wrażenie obcowania z arcydziełem literackim. Właściwie ośmioma miniaturowymi arcydziełami. Warto zasiąść do tej uczy jaką jest
„Wśród swoich”. GORĄCO POLECAM!
Na książkę „Wśród swoich” składa się osiem opowiadań, których autorem jest izraelski pisarz Amos Oz. Akcja toczy się w kibucu pod koniec lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Każda opowieść poświęcona jest innemu mieszkańcowi tej wspólnoty. Wydawałoby się, że w kibucu życie jest proste i łatwe. Wszyscy są równi. Mają wyznaczone obowiązki. Troszczą się o siebie nawzajem....
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toAleż się zbierałam do tej książki... I wreszcie. I co za wspaniałe zaskoczenie. Nie byłam świadoma,że to opowiadania, bo pewnie nadal by czekała. Ale to była uczta. Bo wszystkich bohaterów łączy ten sam kibuc..więc uznam to za luźno związaną powieść;) Życie małej społeczności. Gdzie każdy zna każdego, a miłość zdarza się równie często jak litość albo tęsknota..
Ależ się zbierałam do tej książki... I wreszcie. I co za wspaniałe zaskoczenie. Nie byłam świadoma,że to opowiadania, bo pewnie nadal by czekała. Ale to była uczta. Bo wszystkich bohaterów łączy ten sam kibuc..więc uznam to za luźno związaną powieść;) Życie małej społeczności. Gdzie każdy zna każdego, a miłość zdarza się równie często jak litość albo tęsknota..
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toWybitny zbiór opowiadań. Subtelnie o sprawach najważniejszych - Amos Oz jest w tym geniuszem.
Wybitny zbiór opowiadań. Subtelnie o sprawach najważniejszych - Amos Oz jest w tym geniuszem.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toOpis książki (,,szczegółowe informacje") satysfakcjonuje mnie tym razem, niewiele mam do dodania.
Może tylko wyjaśnię na czym te ,,przeplatające się opowieści" polegają - otóż ,,Wśród swoich" jest jak serial, w którym każdy z ośmiu odcinków (tak na prawdę straciłam rachubę, więc wierzę wydawcy na słowo, że opowiadań jest osiem) opowiada o innej osobie (osobach) z tego samego kibuca. A więc w kolejnych ,,odcinkach" znajdują się czasem kontynuację historii z poprzednich ,,odcinków" (jedynie jako wzmianki w tle; jeśli ktoś, tak jak ja, ma problem z zapamiętywaniem obcojęzycznych imion, to polecam się jednak skupić).
I to chyba tyle - opowiadania rzeczywiście pokazują emocje i myśli i samotność i niedopasowanie jednostek cechujących się dużą indywidualnością do socjalistycznych społeczności kibucowych, wszystko bardzo w stylu Amosa Oza - a więc bardzo ładnie.
Opis książki (,,szczegółowe informacje") satysfakcjonuje mnie tym razem, niewiele mam do dodania.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toMoże tylko wyjaśnię na czym te ,,przeplatające się opowieści" polegają - otóż ,,Wśród swoich" jest jak serial, w którym każdy z ośmiu odcinków (tak na prawdę straciłam rachubę, więc wierzę wydawcy na słowo, że opowiadań jest osiem) opowiada o innej osobie (osobach) z tego...
Książka po prostu piękna, w najczystszym tego słowa znaczeniu. Porusza emocje, budzi wspomnienia a czasami chwyta za gardło. Napisana prostym językiem, bez udziwnień, mówi o tym co najtrudniejsze- o sensie życia, wartościach, miłości, rodzinie i śmierci. Prosty zabieg łączenia kolejnych opowiadań postaciami bohaterów, powoduje iż poznajemy pozornie proste życie mieszkańców kibucu z różnej perspektywy a jednocześnie mamy wrażenie, że to nie zbiór opowiadań ale niemalże powieść. Do przeczytania, do zadumy, do zachwycenia się.
Książka po prostu piękna, w najczystszym tego słowa znaczeniu. Porusza emocje, budzi wspomnienia a czasami chwyta za gardło. Napisana prostym językiem, bez udziwnień, mówi o tym co najtrudniejsze- o sensie życia, wartościach, miłości, rodzinie i śmierci. Prosty zabieg łączenia kolejnych opowiadań postaciami bohaterów, powoduje iż poznajemy pozornie proste życie mieszkańców...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toBardzo dobry zbiór opowiadań.
Bardzo dobry zbiór opowiadań.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to