Chorwacka przystań

Autor:
typ
papier
Barbara
6,68 (190 ocen i 41 opinii)

Opis książki

Romantyczna opowieść o niezrealizowanych planach, tęsknocie i o tym, że wieczna miłość istnieje naprawdę. Anna, jako korespondentka ogólnopolskiej gazety, wyjeżdża do Chorwacji, by relacjonować wojnę bałkańską. Jest mężatką, ale nie potrafi okiełznać rodzącego się uczucia i zakochuje się w Blażu – chorwackim fotoreporterze wojennym. Czeka ją trudna decyzja. Postanawia porzucić Jerzego, ale...

Anna, jako korespondentka ogólnopolskiej gazety, wyjeżdża do Chorwacji, by relacjonować wojnę bałkańską. Jest mężatką, ale nie potrafi okiełznać rodzącego się uczucia i zakochuje się w Blażu – chorwackim fotoreporterze wojennym. Czeka ją trudna decyzja. Postanawia porzucić Jerzego, ale po powrocie do Polski miłość do Blaża staje w szranki z oczekiwaniami rodziny, ze zwykłą codziennością i… pewną niespodziewaną nowiną. Anna podejmuje trudną decyzję o pozostaniu w Polsce. Dwadzieścia lat później jej córka Weronika stanie przed podobnym wyborem. Zrządzenie losu sprawi, że Anna jeszcze raz wybierze się do Chorwacji – do miejsca, z którym wiążą się najpiękniejsze wspomnienia z jej młodości…

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Chorwacka_przystan-p-30806-1-30-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Chorwacka_przystan-p-30806-1-30-.html

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
boziaczek | 2012-09-22

Nie myślałam, że ta książka tak bardzo mi się spodoba... Nie wiedziałam, że po jej przeczytaniu będę miała tak wielką ochotę wybrać się do Chorwacji, by na własne oczy zobaczyć te przepiękne krajobrazy, poznać ciekawe smaki i ludzi, tak jak zrobiły to dwie główne bohaterki, Anna i jej córka.
Powieść Anny Karpińskiej jest napisana świetnym językiem, niezwykle dynamicznym, akcja nie pozwala się oderwać czytelnikowi ani na chwilę. Nie jest to tylko historia o prawdziwej miłości, to także opowieść o trudnych wyborach w życiu, takich , po których nigdy nie wiadomo do końca, czy zrobiło się dobrze; takich, które zawsze kogoś skrzywdzą...
Podziwiam Annę za jej postawę, za jej wybór pozostania z mężem. Podziwiam również Weronikę za podjęcie trudnej decyzji, mimo, że nie może być pewna czy jest ona słuszna.
Zachęcam do przeczytania książki Anny Karpińskiej. Ja jestem zachwycona i na pewno do niej wrócę. No i jeszcze ten niesamowity klimat Chorwacji:) Polecam!

kajsa | 2012-09-02
Przeczytana: 02 września 2012

"Dla Any,która dała mi życie,nie wiedząc,że jednocześnie je odbiera"

Polska dziennikarka,Anna Jakubiec,wyjeżdża do ogarniętej wojną domową Chorwacji jako korespondent.Z lotniska odbiera ją kolega po fachu,przystojny Blaż,który w bardzo szybkim czasie wywraca do góry nogami uporządkowany małżeński świat bohaterki. Anna traci dla niego serce.Spędzają ze sobą pół roku pięknych,romantycznych,często niebezpiecznych chwil na tle dramatycznych wydarzeń i malowniczych krajobrazów Chorwacji.
Anna leci do Warszawy,tylko na chwilę. Chce uregulować życiowe sprawy i wrócić do Blaża i nowego życia. Tak się jednak nie staje.Na miejscu,w Warszawie,nie umie zdobyć się na podjęcie ostatecznej decyzji,odkłada ja na później,aż w końcu zachodzi w ciążę.Rodzi córkę,później dwóch chłopców.Codzienne obowiązki bez reszty ją pochłaniają,przez wiele lat nie pracuje zawodowo,skupia się na dzieciach i domu. Czy jest szczęśliwa?
Łącznikiem z dawnym światem są listy od Blaża,w których zapewnia o swej...

detektywmonk | 2014-10-23

Kiedyś bardzo interesowali mnie chorwaccy ustasze.Ale teraz już znacznie mniej,no ale powieść nie jest o Ustaszach.Tylko o pięknej miłości Polki i Chorwata.
Na początku książka wydawała mi się nudna, bo miałem wrażenie że czytam jakiś poradnik o wojnie w byłej Jugosławii.
Czekałem na lepsze i doczekałem się.
Akcja i fabuła bardzo mi się spodobały,jeszcze nigdy tak nie czułem się czytając polską książkę.
Autorka potrafi wprowadzić czytelnika w piękny i romantyczny klimat Chorwacji.
Cudowne opisy krajobrazów i zwyczajów Dalmacji sprawiły,że poczułem się jakbym tam był.
Dobry pomysł to również,podział na "role".
Raz wypowiada się matka,a raz córka.
Uważam,że to jedna z lepszych książek jakie ostatnio czytałem.

Nie podobała mi się , drażnił mnie styl autorki - momentami czułam, że czytam reportaż - a miało być o miłości i to nie banalnie.
Wielkie rozczarowanie !!!

Beata | 2012-08-19
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2012
Przeczytana: 19 sierpnia 2012

Dawno już nie czytałam tak dobrej książki o miłości i to polskiego autora.Mam nadzieję że będzie druga część tej .Książka o miłości, ale niebanalna. Warto po nią sięgnąć.

katarzyna12 | 2013-04-12

Niesamowita historia dwóch kobiet matki i córki.
Ich miłość i drogi wyborów.
Pierwsza pogodziła się ze swoim życiem i miłością.
Druga próbuje o nią walczyć.
Chwalę za przepiękne krajobrazy i widoki , zabytki tak opisane że tylko wyjechać i zwiedzać. Opisy wprost zachęcają na wyjazd do tego pięknego kraju. Czekam na drugą część

MonikaOrłowska | 2012-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2012

Za co kochamy Chorwację? Przypuszczam, że za wszystkie jej podobieństwa do Polski, a jeszcze bardziej - za różnice. Mówimy "Chorwacja", myślimy "Dalmacja". Ach, te palmy, oleandry, bugenwille, opuncje i agawy. Ach, lawenda. Wino, oliwki. Adriatyk. Ciepło. No i ta śródziemnomorska architektura - kamienne miasta z zielonymi okiennicami. Takie to egzotyczne, światowe, a jednocześnie tak swojskie, słowiańskie. Nie można się nie zakochać.

Anna, bohaterka "Chorwackiej przystani" też gubi w Chorwacji serce. Wcale jej się nie dziwię. Blaż jest przystojny, męski, nieco tajemniczy. Jako kolega z branży rozumie Annę i jej ambicje. Jako przewodnik po ogarniętym wojną kraju dba o bezpieczeństwo kobiety, a przy tym bardzo delikatnie ją uwodzi. Czegóż chcieć więcej? A w dalekiej, szarej i zimnej Polsce mąż - pierwsza młodzieńcza miłość, teraz jakby przygasła, zmatowiała od codziennych kłopotów.
Zakochana kobieta snuje plany, chce odmienić radykalnie swoje życie, podążając za głosem nowej...

Lady-Scorpion | 2013-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2013

W sam raz na lato, w sam raz na plażę, w sam raz do Chorwacji :)

Anka, polska dziennikarka dostaje zlecenie musi wyjechać do Chorwacji, gdzie szaleje wojna. Poznaje tam Blaża, zakochuje sie w nim. Spędzają razem wiele miłych chwil. Niestety musi wrócić do domu, do męża, chce jednak rozstać się z Jerzym i pozostać z Chorwatem. Jej życie staje jednak na głowie, gdy zachodzi w ciążę z Jerzym. Miłość do Blaża zamienia sie w przyjemne wspomnienie, przyjaźń. Ale czy na zawsze?

Troszkę przewidywalne, ale mimo wszystko interesujące romansidło. Komuś, kto odwiedził ten lawendowy kraj, łatwo będzie odświeżyć w pamięci piękne widoki, powrócić tam choćby w wyobraźni. 3,5/5 polecam.

"Życie może być piękne, czasami wystarcza trochę szczęścia i dobrych wyborów, a czasami cierpliwości mimo długich jesiennych dołujących wieczorów"

Muminka | 2013-08-19
Przeczytana: 03 sierpnia 2013

W Chorwacji życie Anny nabiera sensu. Choć w Polsce zostawiła męża, rodzi się jej namiętność do Blaża chorwackiego fotoreportera. Jest korespondentką która przyjeżdża na Bałkany w przeddzień wojny. Wrzesień 1991 odmienia jej życie. Zagrzeb, Zadar, wyglądają jak z innej bajki, poznaje nowe zapachy, smaki i cieszy się zakazanymi przyjemnościami. Kulisy przemytu broni, zwiedzanie Zadaru, bombardowanie i oblężenie Dubrownika. W grudniu nie mogą lecieć do kraju ze względu na naloty, więc romans może karmić się skradzionymi chwilami szczęścia. Mimo miłości do Blaża, Anna wybiera obowiązek, małżeństwo, powrót do Polski w której codzienność pomaga jej zapomnieć o Blażu. Przez parę lat nie mogła zajść w ciążę, a tu nagle dar od losu. Córka Weronika, a po paru latach bliźniaki skutecznie zapełniają jej świat. Upływa szybko życie, i listy Blaża są tylko wyblakłym wspomnieniem drugiej szansy której nie było. Smutne, że codzienna rutyna zaciera wspomnienia o najgorętszej, lecz jednak wakacyjnej...

Kominek | 2015-03-25
Przeczytana: 28 sierpnia 2012

Miłość w perspektywie wojny…

Kiedy wybucha wojna na Bałkanach życie Anny, korespondentki ogólnopolskiej gazety nabiera zupełnie nowego wymiaru. Wyjazd do Chorwacji i relacje z linii frontu odmieniają ją do tego stopnia, że powrót do Polski wydaje się czymś zupełnie nierealnym. A jeszcze, aby tego wszystkiego było mało to obok wojny rodzi się miłość do Blaża – chorwackiego fotoreportera.

W tej perspektywie powrót do kraju jest krokiem, który nie powinien mieć miejsca, bo, po co – mąż jej praktycznie nie kocha, życie w Polsce pozbawione jest blasku, a tu… tu jest raj. A jednak kwestie wyborów życiowych nigdy nie były łatwe. Mąż stara się ponownie wczuć w swoją rolę, kochany Szef wita ją serdecznie, a gdy dowiaduje się jeszcze, że będzie mamą… dla każdej kobiety jest to wiadomość, która odsuwa na bok wszystko inne. Życiowe ścieżki jej dorastającej córki Weroniki sprawią, że zostanie postawiona przed równie trudnym wyborem, jak jej mama dwie dekady wstecz.

Anna Karpińska w tej...

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Robert Ludlum
    88. rocznica
    urodzin
    Prawda zawsze jest w oczach. I często w głosie, ale trzeba słuchać uważnie.
  • Edward Lee
    58. rocznica
    urodzin
    Nie musisz brać ślubu z drzewem, by zerwać jabłko.
  • Eve Ensler
    62. rocznica
  • Anthea Turner
    55. rocznica
  • Pär Lagerkvist
    124. rocznica
    urodzin
    Wszystko na świecie, wszystko, co się dzieje i czym ludzie się zajmują, ma na swój sposób jakiś sens. Ale samo życie nie ma żadnego sensu i nie może go mieć. Bo wtedy nie mogłoby go być.
  • Raymond Carver
    77. rocznica
    urodzin
    Moje życie płynęło sobie, płynęło, a potem stanęło w miejscu. Nie tyle stanęło w miejscu, ile zatrzymało się z hukiem. Myślałam, jeśli dla niego nic nie jestem warta, to nie jestem nic warta dla siebie ani w ogóle dla nikogo. To było najgorsze z tego, co czułam. Myślałam, że pęknie mi serce. Co mówi... pokaż więcej
  • Edward Bulwer-Lytton
    110. rocznica
  • Claire Castillon
    40. rocznica
    urodzin
    Można mnie zabrać wszędzie, przystosowuję się do temperatur i ludzi, zawsze nadaję na tej samej fali, w tym samym rytmie. Prawdziwy kameleon.
  • Robert Brylewski
    54. rocznica
    urodzin
    Odkryłem uzależnienie ludzkości gorsze niż wszystkie narkotyki, uzależnienie od stawiania kropki na końcu zdania. Zaczynamy zdanie od "ja", a na końcu musimy postawić kropkę, żeby podkreślić, że tam zawiera się nasza niewzruszona racja. Jeśli nie zostawisz sobie furtki z napisem "nie wiem", trafiasz... pokaż więcej
  • Beatrice Sparks
    3. rocznica
    śmierci
    Dobrze, że krwawiące ludzkie serce to tylko metafora, bo inaczej nasza planeta ociekałaby czerwienią.
  • Władysław Łoziński
    102. rocznica
    śmierci
    Co za świat, co za świat! Groźny, dziki, zabójczy. Świat ucisku i przemocy. Świat bez władzy, bez rządu, bez ładu i bez miłosierdzia. Krew tańsza od wina, człowiek tańszy od konia. Świat, w którym łatwo zabić, trudno nie być zabitym. Kogo nie zabił Tatarzyn, tego zabił opryszek, kogo nie zabił oprys... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku