Chorwacka przystań

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Barbara

Romantyczna opowieść o niezrealizowanych planach, tęsknocie i o tym, że wieczna miłość istnieje naprawdę. Anna, jako korespondentka ogólnopolskiej gazety, wyjeżdża do Chorwacji, by relacjonować wojnę bałkańską. Jest mężatką, ale nie potrafi okiełznać rodzącego się uczucia i zakochuje się w Blażu – chorwackim fotoreporterze wojennym. Czeka ją trudna decyzja. Postanawia porzucić Jerzego, ale...

Anna, jako korespondentka ogólnopolskiej gazety, wyjeżdża do Chorwacji, by relacjonować wojnę bałkańską. Jest mężatką, ale nie potrafi okiełznać rodzącego się uczucia i zakochuje się w Blażu – chorwackim fotoreporterze wojennym. Czeka ją trudna decyzja. Postanawia porzucić Jerzego, ale po powrocie do Polski miłość do Blaża staje w szranki z oczekiwaniami rodziny, ze zwykłą codziennością i… pewną niespodziewaną nowiną. Anna podejmuje trudną decyzję o pozostaniu w Polsce. Dwadzieścia lat później jej córka Weronika stanie przed podobnym wyborem. Zrządzenie losu sprawi, że Anna jeszcze raz wybierze się do Chorwacji – do miejsca, z którym wiążą się najpiękniejsze wspomnienia z jej młodości…

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Chorwacka_przystan-p-30806-1-30-.html

7,44 (86 ocen i opinii)
Żywopłot
Dorit Rabinyan

6,33 (6 ocen i opinii)
Puch ostu. Fraszki o życiu i miłości
Jan Izydor Sztaudynger

Być jak Erica
Michelle Painchaud

0 (0 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
boziaczek | 2012-09-22

Nie myślałam, że ta książka tak bardzo mi się spodoba... Nie wiedziałam, że po jej przeczytaniu będę miała tak wielką ochotę wybrać się do Chorwacji, by na własne oczy zobaczyć te przepiękne krajobrazy, poznać ciekawe smaki i ludzi, tak jak zrobiły to dwie główne bohaterki, Anna i jej córka.
Powieść Anny Karpińskiej jest napisana świetnym językiem, niezwykle dynamicznym, akcja nie pozwala się oderwać czytelnikowi ani na chwilę. Nie jest to tylko historia o prawdziwej miłości, to także opowieść o trudnych wyborach w życiu, takich , po których nigdy nie wiadomo do końca, czy zrobiło się dobrze; takich, które zawsze kogoś skrzywdzą...
Podziwiam Annę za jej postawę, za jej wybór pozostania z mężem. Podziwiam również Weronikę za podjęcie trudnej decyzji, mimo, że nie może być pewna czy jest ona słuszna.
Zachęcam do przeczytania książki Anny Karpińskiej. Ja jestem zachwycona i na pewno do niej wrócę. No i jeszcze ten niesamowity klimat Chorwacji:) Polecam!

kajsa | 2012-09-02
Przeczytana: 02 września 2012

"Dla Any,która dała mi życie,nie wiedząc,że jednocześnie je odbiera"

Polska dziennikarka,Anna Jakubiec,wyjeżdża do ogarniętej wojną domową Chorwacji jako korespondent.Z lotniska odbiera ją kolega po fachu,przystojny Blaż,który w bardzo szybkim czasie wywraca do góry nogami uporządkowany małżeński świat bohaterki. Anna traci dla niego serce.Spędzają ze sobą pół roku pięknych,romantycznych,często niebezpiecznych chwil na tle dramatycznych wydarzeń i malowniczych krajobrazów Chorwacji.
Anna leci do Warszawy,tylko na chwilę. Chce uregulować życiowe sprawy i wrócić do Blaża i nowego życia. Tak się jednak nie staje.Na miejscu,w Warszawie,nie umie zdobyć się na podjęcie ostatecznej decyzji,odkłada ja na później,aż w końcu zachodzi w ciążę.Rodzi córkę,później dwóch chłopców.Codzienne obowiązki bez reszty ją pochłaniają,przez wiele lat nie pracuje zawodowo,skupia się na dzieciach i domu. Czy jest szczęśliwa?
Łącznikiem z dawnym światem są listy od Blaża,w których zapewnia o swej...

książek: 2049
wiejskifilozof | 2014-10-23

Kiedyś bardzo interesowali mnie chorwaccy ustasze.Ale teraz już znacznie mniej,no ale powieść nie jest o Ustaszach.Tylko o pięknej miłości Polki i Chorwata.
Na początku książka wydawała mi się nudna, bo miałem wrażenie że czytam jakiś poradnik o wojnie w byłej Jugosławii.
Czekałem na lepsze i doczekałem się.
Akcja i fabuła bardzo mi się spodobały,jeszcze nigdy tak nie czułem się czytając polską książkę.
Autorka potrafi wprowadzić czytelnika w piękny i romantyczny klimat Chorwacji.
Cudowne opisy krajobrazów i zwyczajów Dalmacji sprawiły,że poczułem się jakbym tam był.
Dobry pomysł to również,podział na "role".
Raz wypowiada się matka,a raz córka.
Uważam,że to jedna z lepszych książek jakie ostatnio czytałem.

Nie podobała mi się , drażnił mnie styl autorki - momentami czułam, że czytam reportaż - a miało być o miłości i to nie banalnie.
Wielkie rozczarowanie !!!

Beata | 2012-08-19
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2012
Przeczytana: 19 sierpnia 2012

Dawno już nie czytałam tak dobrej książki o miłości i to polskiego autora.Mam nadzieję że będzie druga część tej .Książka o miłości, ale niebanalna. Warto po nią sięgnąć.

aga | 2015-05-26
Przeczytana: 26 maja 2015

Cóż, dodałam jedną gwiazdkę tylko dlatego że jest w tej książce sporo o Chorwacji, a ja uwielbiam ten kraj. Zaczęłam dziś rano i przeczytałam tylko dlatego że przepadam za Chorwacją. Nie porwała mnie ta książka, a raczej wkurzyła. Bohaterka jest niezdecydowana, irytująca i infantylna. Spodziewałam się czegoś finezyjnego, klimatycznego, barwnego, a dostałam słabe czytadło. Nie polecam.
----------------------------------------------------------------

Do opinii z wczoraj muszę jeszcze coś dodać, bo czytając kolejną książkę olśniło mnie i uzmysłowiło co tak bardzo mnie rozczarowało w Chorwackiej przystani. Otóż Chorwacka przystań jest bardzo powierzchowna i byle jaka. Ta historia miała swój potencjał. Powinna być przepełniona emocjami, uczuciami, rozterkami, tęsknotą.... Powinna być niezwykle klimatyczna i finezyjna, a wyszedł z tego gniot. Niby powinna być tragedia, ale opisane jest to zbyt lekko, tak jakby nic się w sumie nie wydarzyło. Niby miłość do Chorwata miała być taka wielka...

MonikaOrłowska | 2012-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2012

Za co kochamy Chorwację? Przypuszczam, że za wszystkie jej podobieństwa do Polski, a jeszcze bardziej - za różnice. Mówimy "Chorwacja", myślimy "Dalmacja". Ach, te palmy, oleandry, bugenwille, opuncje i agawy. Ach, lawenda. Wino, oliwki. Adriatyk. Ciepło. No i ta śródziemnomorska architektura - kamienne miasta z zielonymi okiennicami. Takie to egzotyczne, światowe, a jednocześnie tak swojskie, słowiańskie. Nie można się nie zakochać.

Anna, bohaterka "Chorwackiej przystani" też gubi w Chorwacji serce. Wcale jej się nie dziwię. Blaż jest przystojny, męski, nieco tajemniczy. Jako kolega z branży rozumie Annę i jej ambicje. Jako przewodnik po ogarniętym wojną kraju dba o bezpieczeństwo kobiety, a przy tym bardzo delikatnie ją uwodzi. Czegóż chcieć więcej? A w dalekiej, szarej i zimnej Polsce mąż - pierwsza młodzieńcza miłość, teraz jakby przygasła, zmatowiała od codziennych kłopotów.
Zakochana kobieta snuje plany, chce odmienić radykalnie swoje życie, podążając za głosem nowej...

katarzyna12 | 2013-04-12

Niesamowita historia dwóch kobiet matki i córki.
Ich miłość i drogi wyborów.
Pierwsza pogodziła się ze swoim życiem i miłością.
Druga próbuje o nią walczyć.
Chwalę za przepiękne krajobrazy i widoki , zabytki tak opisane że tylko wyjechać i zwiedzać. Opisy wprost zachęcają na wyjazd do tego pięknego kraju. Czekam na drugą część

Lady-Scorpion | 2013-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2013

W sam raz na lato, w sam raz na plażę, w sam raz do Chorwacji :)

Anka, polska dziennikarka dostaje zlecenie musi wyjechać do Chorwacji, gdzie szaleje wojna. Poznaje tam Blaża, zakochuje sie w nim. Spędzają razem wiele miłych chwil. Niestety musi wrócić do domu, do męża, chce jednak rozstać się z Jerzym i pozostać z Chorwatem. Jej życie staje jednak na głowie, gdy zachodzi w ciążę z Jerzym. Miłość do Blaża zamienia sie w przyjemne wspomnienie, przyjaźń. Ale czy na zawsze?

Troszkę przewidywalne, ale mimo wszystko interesujące romansidło. Komuś, kto odwiedził ten lawendowy kraj, łatwo będzie odświeżyć w pamięci piękne widoki, powrócić tam choćby w wyobraźni. 3,5/5 polecam.

"Życie może być piękne, czasami wystarcza trochę szczęścia i dobrych wyborów, a czasami cierpliwości mimo długich jesiennych dołujących wieczorów"

Iwona | 2016-01-03
Na półkach: :-), :-), :-), Przeczytane
Przeczytana: 02 stycznia 2016

Książka napisana lekko, czyta się ją z ogromną przyjemnością. Osobiście kibicowałam miłości Anny i Błaża...nic z tego nie wyszło. Natomiast los potrafi spłatać figla matka nie zdecydowała się rzucić życia w Polsce i pójść za głosem serca do pięknego Dubrownika, do ukochanego. Matka nie, ale już córka podjęła taką decyzję i ruszyła do swej chorwackiej miłości.
Uwielbiam Chorwację więc i ta pozycja zagościła w moim sercu.
Polecam!!!

Anna Karpińska odpowie na Wasze pytania!

Od dziś do 8 kwietnia będziemy zbierać propozycje pytań do pisarki. Najciekawsze wybierzemy i prześlemy do autorki, a jej odpowiedzi opublikujemy w serwisie. Autorom trzech najciekawszych pytań przekażemy książki"Sakrament niedoskonały".