Próba złota

Cykl: Temeraire (tom 7) | Seria: Fantasy
Wydawnictwo: Rebis
Crucible of Gold
Dice

Siódmy tom cyklu "Temeraire" - niezwykłego połączenia fantasy i powieści historycznych z czasów napoleońskich. Kiedy Laurence i Temeraire pogodzili się już z myślą, że spędzą resztę życia na wygnaniu w Australii, niespodziewanie zostają ponownie powołani do służby w Korpusie Powietrznym. Okazuje się, że Francuzi, sprzymierzeni z afrykańskim imperium Tswana, podbili Hiszpanię, a teraz dążą do...

Kiedy Laurence i Temeraire pogodzili się już z myślą, że spędzą resztę życia na wygnaniu w Australii, niespodziewanie zostają ponownie powołani do służby w Korpusie Powietrznym. Okazuje się, że Francuzi, sprzymierzeni z afrykańskim imperium Tswana, podbili Hiszpanię, a teraz dążą do opanowania Brazylii. Angielski rząd uznał, że Laurence i Temeraire mają największą szansę wynegocjowania pokoju z rozwścieczonymi Tswana, którzy oblegli portugalską rodzinę królewską w Rio. Bohaterowie wyruszają do Brazylii, ale padają ofiarami ciągu katastrof, które zmuszają ich do nieplanowanego lądowania na nieprzyjaznym terytorium imperium Inków. Tam z kolei muszą stawić czoło zupełnie nowym, nieprzewidzianym niebezpieczeństwom...

Naomi Novik urodziła się w 1973 roku w Nowym Jorku. Jej matka jest rodowitą Polką. Wychowała się na polskich bajkach, opowieściach o Babie-Jadze oraz książkach Tolkiena. Za "Smoka Jego Królewskiej Mości" otrzymała Compton Crook Award oraz nominacje do nagród Hugo i Campbella, a za pierwsze trzy tomy cyklu o Temeraire - nagrodę miesięcznika "Locus" za najlepszy debiut. Na zaproszenie Domu Wydawniczego Rebis odwiedziła Polskę w 2008 roku, spotykając się z czytelnikami w Warszawie i Krakowie.

źródło opisu: [Rebis, 2012]

źródło okładki: http://ksiazki.polter.pl/Proba-zlota-n34820

beataj | 2015-10-04
Przeczytana: 01 października 2015

Bardzo się obawiałam tej książki, bo często tak się dzieje, że z każdą kolejną częścią spada jakość cyklu. Tym razem nie spada, ale i nie wznosi się - jest, jak było. Sympatycznie, czasem śmiesznie, czasem niebezpiecznie czy smutno... Ot, Indiana w smoczym wykonaniu ;-)

Kryanka | 2016-05-21
Na półkach: Smoki
Przeczytana: 21 maja 2016

Podróż do Ameryki Południowej pokazała bohaterom kolejny sposób współżycia ludzi ze smokami, lejąc wodę na młyn rewolucyjnych poglądów Temeraire'a. Książka plasuje się w środku listy tomów według przyjemności czytania. Dużo było znów latania nad kontynentem ale i sporo akcji. Do tego była dość zabawna, a to dzięki grupie zapijaczonych marynarzy, których mniej od Laurence'a honorowi awiatorzy aż zbyt chętnie wymieniali by na dobra materialne.

Siemomysła | 2016-07-15
Przeczytana: 13 lipca 2016

Nudziłam się. Przyznaję to ze smutkiem, że coś w moim odbiorze Laurence'a i Temeraire'a się zmieniło. Czytam raczej z fanowskiego obowiązku, ciągnięta na smyczy prawa serii. Nadal jestem ciekawa, jak autorka zamierza serię zakończyć, nadal chciałabym dla kapitana i jego smoka, jak najlepiej, ale z jakiegoś powodu nijak się nie przejmuję tym, co przeżywają.

Zielony | 2013-06-03
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 03 czerwca 2013

Moja znajomość z sympatycznym smokiem Temeraire, i jego ekipą ciągnie się już od kilku lat. Przyznam, że jest to znajomość burzliwa, bo seria miała swoje mocniejsze i słabsze strony. Nie inaczej jest z najnowszym tomem serii.

Naomi Novik jest autorką, która uparcie kroczy ścieżką, którą obrała sobie na początku istnienia sagi o Temerairze - mamy do czynie z dość niezobowiązującym miksem powieści historycznej i fantasy. Kapitan William Laurence, oraz jego smok, główny bohaterowie sagi niespodziewanie zostają przywróceni do służby w Korpusie. Wraz z samolubną Iskierką, oraz wielkim i spokojnym Kulingile zostają wysłani na misję do Brazylii. Niestety, autorka nie była by sobą, gdyby naszym bohaterom odpowiednio mocno nie dopiekła, w efekcie nawiedzają oni imperium Inków.

Przyznać trzeba, że od pierwszego tomu świat wykreowany przez autorkę zachwyca. Od początku istnienia sagi nasi bohaterowie zwiedzają różne zakątki globu, a każdy przedstawia inną wizję smoków, oraz różne sposoby...

lukisow | 2016-06-23
Na półkach: Zrecenzowane

Główni bohaterowie cyklu- Temeraire i Lawrence- pogodzili się ze swoim zesłaniem na odległą Australię i rozpoczęli nowe życie z dala od wojny w Europie. Ale spokojna egzystencja w jakiejś dolince nie byłaby dobrym materiałem na książkę. Nasi ulubieńcy zostają wysłani do Ameryki Południowej, aby wspomóc portugalską rodzinę królewską, która jest oblężona w Rio. Wygnańcy, całkowicie olewani przez tyle czasu przez rząd brytyjski, płyną na zawołanie do Brazylii.
Niestety, widać że jest to już siódmy tom cyklu. Autorce chyba kończą się pomysły i przegania bohaterów po kolejnych kontynentach. Ten tom jest właściwie o niczym, spacerek po Ameryce Południowej, który nie wzbudza żadnych emocji.
Recenzja:

Amy392 | 2015-06-30
Na półkach: Smoki
Przeczytana: 17 czerwca 2015

Bardzo obawiałam się tej książki, ponieważ jakiś czas temu zaspojlerowałam sobie ostatnią wydaną część cyklu, czytając jej opis. Potem tego żałowałam, ale cóż stało się. "Próba złota" była przedostatnia i martwiłam się czy to co miało się stać w tomie ósmym, zacznie się już w tej części, ale na szczęście nie.
Czytałam opinie o poprzednim tomie, czyli o "Języku węży" i wiele osób uznało tą książkę za nudną i zaniżającą poziom całej serii. Ja tak nie uważam, ale fakt - nie działo się tam zbyt wiele. "Próba złota" jednak wszystko rekompensuje. I to z nawiązką! Tu dzieje się tyle, że ledwo można nadążyć. Dopiero co uda nam się ochłonąć po jednej rewelacji, a tu znów pojawia się kolejna niespodzianka. Jest dużo chwil napięcia. Tym bardziej, że nasi bohaterowie od początku książki mają niezłego pecha. Tak że w pewnym momencie, podczas czytania, sfrustrowana kolejnym niepowodzeniem, pomyślałam sobie : "Nie! Serio?! To co będzie następne? Trzęsienie ziemi?! Koniec świata?!" Sporo się...

Kapella | 2013-09-06
Na półkach: Chcę w prezencie
Przeczytana: 06 września 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

To jedna z tych książek - a właściwie jedna z serii książek - po których nie można się pozbierać. Zdaję sobie sprawę, że nie jest to arcydzieło literatury, ale ma w sobie coś niezwykle magicznego, co sprawia, że nie tylko na czas lektury zupełnie przestaję istnieć dla świata rzeczywistego, ale i później ciężko przestać mi myśleć o bohaterach i ich przygodach i wrócić do normalności. Ledwie skończyłam czytać cały cykl, a już mam ogromną ochotę zacząć jeszcze raz od początku. I oczywiście nie mogę doczekać się kolejnych części!

UWAGA, SPOILERY

"Próba Złota" może nie jest najlepszym z tomów - moimi ulubionym pozostają 1, 4 i 5 - ale zdecydowanie trzyma poziom. Temeraire i spółka tym razem tułają się po Ameryce Południowej i choć trzymam kciuki, żeby wreszcie powrócili do Anglii, to o ich podróżach nieodmiennie czyta mi się bardzo przyjemnie. Iskierka jak zwykle jest przecudowna - uwielbiam jej dyplomatyczne rozgrywki na dworze azteckiej cesarzowej. Rewelacje na temat Granby'ego...

Smok1125 | 2015-11-14
Na półkach: Smoki - 1planowe
iga | 2013-01-30
Na półkach: Fantastyka
Przeczytana: 13 stycznia 2013

Bardzo lubię serię o przygodach Lawrenca i Temerairea. Polecam, zwłaszcza młodym czytelnikom.

Ascella | 2012-09-05
Na półkach: Posiadam

Hmmmmm, w trakcie lektury miałam dziwne wrażenie, że ta książka jest o niczym. Jest oczywiście sprawnie napisana, jak przystało na serię o Temeraire, czyta się błyskawicznie i jest to niezła kontynuacja poprzednich tomów, ale odniosłam wrażenie, że jej potencjał został trochę zmarnowany. Takie egzotyczne miejsce akcji jak Ameryka Południowa zostało ledwie zarysowane, nie poczułam klimatu egzotyki, a dwór inkaskiego władcy i wydarzenia na nim to prawie powtórka z Chin. Poza rewelacją na temat Granby'ego, uroczym podstępem Iskierki i paroma scenami akcji w tej powieści nie ma niczego odkrywczego.

Jestem wielką fanką Temeraire'a, czytałam wszystkie poprzednie części i wszystkie posiadam na półce, ale tom 5, czy 3 poruszyły mnie znacznie bardziej. Jednak żebym nie została źle zrozumiana - 7 tom warto przeczytać i podobał mi się, lecz odkrycie Ameryki to nie jest. Autorka potrafi opowiadać zajmujące historie, które ciekawią, sprawiają przyjemność i odprężają, ale nie mają impetu. 7 tom...