Pornoland. Jak skradziono naszą seksualność

Okładka książki Pornoland. Jak skradziono naszą seksualność Gail Dines
Okładka książki Pornoland. Jak skradziono naszą seksualność
Gail Dines Wydawnictwo: W drodze nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Pornland. How Porn Has Hijacked our Sexuality
W drodze
2012-01-01
2012-01-01
Katarzyna Dajksler
pornografia kultura porno popkultura

Znalazłem tę książkę przypadkiem, początkowo się ucieszyłem, mając nadzieję że to nowa książka uwzględniająca brutalizację tej branży i że dostanę w końcu przekonywujący wywód na temat pornografii. Poczytałem komentarze i na szczęście uchroniło mnie to przed zmarnowaniem czasu na książkę, której autorka widzi wszystko bardzo czarno-biało i napisana jest w sposób stronniczy. A świat ma przecież bardzo wiele odcieni szarości.

Książka niejednokrotnie szokująca w swojej dosłowności brutalnych opisów pornograficznych aktów seksualnych i wykorzystania kobiet i mężczyzn w tym procederze. Pomaga jednak zrozumieć, jak doszło do tego, że postrzeganie seksu zmieniło się w społeczeństwie w przeciągu ostatnich 50 lat, a także jak się zmienia wśród osób korzystających z pornografii. Słabą stroną książki jest jej skoncentrowanie na kulturze amerykańskiej i duże passusy opisujące jeden typ pornografii (gonzo),który nie wydaje się najpopularniejszy.

Niestety książka okazała się wielkim rozczarowaniem. Spodziewałam się solidnego stadium analiz, które pokażą jak w realny sposób pornografia wpływa na społeczeństwo, jak kształtuje seksualność, jaki ma wpływ na związki itp. Książka okazał się manifestem autorki,która pornografii jest całkowicie przeciwna. Jawny sprzeciw sprawił, że wszystkie argumenty na poparcie swojego stanowiska zostały wybrane w sposób stronniczy, brak w tej pracy solidnej bezstronnej analizy. Pod uwagę zostały wzięte tylko obrazy najbardziej brutalne, pojawia się niepoparta żadnymi rzetelnymi badaniami teoria jakoby pornografia robiła z mężczyzn pedofilów. Całkowicie pominięty został chociażby cały aspekt filmów pornograficznych dla kobiet, a takie powstają i jest ich coraz więcej.
Dziełko to zbiór wynurzeń autorki,popartej wybiórczymi rozmowami ze studentami. Reasumując nie jest lektura wnosząca do życia coś, czego sami nie wiemy.

Bardzo jednostronne spojrzenie na pornografię.
Zupełne pominięcie porno dla kobiet lub porno, w którym to kobiety dominują.
Zbyt duża generalizacja.
Pokazywanie kobiet, grających w porno jak niewolnic, które są gwałcone i upokarzane.
Książka to próba udowodnienia, że filmy porno to najgorsze zło i kobiety w filmach porno zawsze są poniżane.
Wszystko to wyjaśniło się, gdy spojrzałam na wydawnictwo. Jest ono katolickie. Warto o tym wiedzieć przed lekturą

Bardzo jednostronne spojrzenie na pornografię.
Zupełne pominięcie porno dla kobiet lub porno, w którym to kobiety dominują.
Zbyt duża generalizacja.
Wszystko to wyjaśniło się, gdy...

Przerażająca książka, ale warto ją przeczytać :-)

Przerażająca książka, ale warto ją przeczytać :-)

Książka porusza ważny temat:pornografii i hiperseksualizacji świata i ludzi. Mimo wszystko, książkę oceniam nisko: jest tam niestety zbyt duży przechył na w stronę feminizmu, a także wytykania rasizmu w przemyśle pornograficznym. Tym niemniej, pozycja dosyć potrzebna w kontekście wszechobecnej obecności porno we współczesnym życiu i zagrożeniach z tego wynikających.

Książka nie powiem bardzo dobra ale ukazująca tylko jedną stronę medalu tj. wykorzystywane kobiety, ogarnięte żądzą seksualną samce a tym wszystkim steruje potężna machina przemysłu pornograficznego. Natomiast nie została poruszona druga strona medalu: kobiety i mężczyźni, którzy chcą robić to, co robią ponieważ sprawia im to prawdziwą przyjemność. Na przykład wspomniana przez autorkę mimochodem Sasha Grey nigdy nie czuła się wykorzystywana przez przemysł porno. Dla niej i dla wielu innych jak choćby Riley Reid, Adrianny Chechik czy Remy La Croix, to świetna zabawa i sposób na życie pełne uciech i pieniędzy. Fakt, w końcu za to zapłacą ale to ich wybór.

Napiszę krótko. Jedna z tych książek, która otwiera oczy na pewne aspekty rzeczywistości, których albo nie dostrzegamy, abo nie chcemy dostrzegać.

Katolickie wydawnictwo publikuje książkę zdeklarowanej feministki na temat pornografii - a jednak, to możliwe. Temat, który porusza "Pornoland" jest bardzo ważny, choć istniejący na marginesie debaty publicznej. Autorka precyzyjnie pokazuje, że zagrożenie pornografią to nie tylko wymysł grupy dewotek, ale rzeczywistość, z którą mierzą się miliony osób na całym świecie - będąc jego konsumentami i producentami. Gail Dines przywołuje wprost jak wygląda współczesna pornografia i trzeba uczciwie przyznać, że są to opisy, które wielu wrażliwych czytelników mogą po prostu na tyle zniesmaczyć, że zaprzestaną oni dalszego czytania książki. Dines niemal przez całą książkę epatuje dosłownymi opisami scen filmów porno, aby zszokować i uświadomić czytelników, ale wydaje się, że "dosłowności" jest tu zdecydowanie zbyt wiele i po pewnym czasie zaczynają one po prostu już nudzić i budzić obrzydzenie. Oprócz tego dużym minusem książki jest mała liczba faktów i badań, które pokazywałyby zgubny wpływ pornografii na odbiorców. Autorka skupia się na przedmiotowym wykorzystywaniu kobiet (gdzieś na marginesie wspomina, że również mężczyzn) i epatuje swoim feminizmem, zapędzając się czasem w politycznej poprawności, zapominając o tym, co jest tematem książki. Te fragmenty są zdecydowanie niepotrzebne i przez to książka traci. OK - jest trochę o wpływie pornografii na kulturę i seksualność, ale wydaje się, że temat ten zasługuje na szersze i poważniejsze potraktowanie co najmniej na kilku płaszczyznach. Niemniej jednak - choćby ze względu na temat, warto docenić tę próbę i należałoby życzyć sobie więcej uwagi poświęconej przemysłowi porno przez media i innych twórców.

Ciekawa, mocna lektura. Przydałaby się druga część o tym, jak kobiety będące odbiorcami pornografii, oczekują w życiu kogoś na wzór macho, a spotykają wrażliwych romantyków, których czule określają 'frajerami' :) Jak by sarkastycznie, irracjonalnie i nierealnie to brzmiało, to czy takie podejście kobiet nie jest skutkiem zażywania pornografii ? Czy wobec mężczyzn też nie stawia się nierealnych wymagań ? Zawsze w gotowości na stosunek trwający co najmniej 40 min, muskularny z penisem wielkości Dębu Bartek. Chciałabym poznać zdanie autorki, która skupiła się tylko na mężczyznach jako odbiorcach stron xxx, a kobiety przedstawia jako nieświadomme uczestniczki pornokultury, które całym swoim jestestwem próbują dorównać gwiazdkom porno. Bardzo ograniczony światopogląd. Ta kwestia ma drugie dno, o którym autorka najwyraźniej zapomniała wspomnieć...

• Feminizm
  • Literatura faktu