Bramy do Biblii

Wydawnictwo: M
religia, biblistyka, Biblia
religia
Marta

Czym jest Biblia? Jak powstała? Jak należy ją rozumieć i interpretować? Jaki wpływ na jej prawdziwe odczytanie ma mnogość rozmaitych form i gatunków literackich, które w niej spotykamy? W Bramach do Biblii czytelnik znajdzie odpowiedź na te i wiele innych pytań, doświadczy piękna języka tej Księgi nad księgami. Książka została opracowana na podstawie kilkuletniego cyklu audycji prowadzonych...

Książka została opracowana na podstawie kilkuletniego cyklu audycji prowadzonych przez profesor Annę Świderkównę na falach Radia Józef.

Do książki dołączono płytę z oryginalnym zapisem audycji profesor Anny Świderkówny.

Anna Świderkówna (1925–2008) – wybitna historyk literatury, papirolog, filolog klasyczny, biblistka, profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Znawczyni szeroko rozumianej kultury antycznej, w tym pism Starego i Nowego Testamentu.

źródło opisu: http://www.mwydawnictwo.pl/p/977/bramy-do-biblii

źródło okładki: http://www.mwydawnictwo.pl/p/977/bramy-do-biblii

Ola | 2013-07-22
Na półkach: Wydawnictwo M

Klucz do Biblii

Anna Świderkówna (1925–2008) – historyk literatury, filolog klasyczny, papirolog, tłumaczka, popularyzatorka wiedzy o antyku, a nade wszystko autorytet w dziedzinie Biblii. Jej książki pomagają poznać znaczenie słów zawartych w Piśmie Świętym dzięki objaśnieniu kontekstu historycznego i uzmysłowieniu różnic w sposobie myślenia człowieka współczesnego i autorów żyjących dwa tysiące lat temu.

„Bramy do Biblii” to z pozycja, którą można potraktować jako wprowadzenie do rozważań na temat Pisma. Książka nie jest zredagowana przez autorkę, stanowi wybór jej wypowiedzi pochodzących z audycji nadawanych w Radiu Józef, a do publikacji dołączona jest płyta CD, na której znajduje się oryginalny wykład. Dużym walorem jest możliwość wysłuchania głosu samej profesor.

Swoją analizę Anna Świderkówna rozpoczyna od etymologii słowa „biblia”, które pochodzi z greki i oznacza „księgi” (w liczbie mnogiej), natomiast po przetłumaczeniu i zaadaptowaniu przez łacinę, stało się nazwą...

Marta | 2013-03-29
Na półkach: 2013
Przeczytana: 15 marca 2013

Zdaję sobie sprawę z faktu, że tylko garstka ludzi czyta Biblię. A przecież wcale ni trzeba być głęboko wierzącym, żeby dostrzec niezwykłość zawartych w niej opowieści. Ileż tam jest najróżniejszych form i gatunków literackich! Jako mała dziewczynka zaczytywałam się w dostosowanej dla dzieci wersji Pisma Świętego. Historii ze Starego Testamentu mogłabym słuchać godzinami. Teraz inne lektury zajmują mi każda wolną chwilę, ale mimo wszystko zawsze wydawało mi się, że Biblię znam i rozumiem całkiem dobrze. No właśnie, wydawało mi się, dopóki nie sięgnęłam po książki prof. Anny Świderkówny.
W tomie „Bramy do Biblii” autorka tłumaczy czym właściwie jest Biblia. Przypomina, że ta „Księga nad księgami” powstała w konkretnym miejscu i czasie, a przez to obciążona jest kulturą, ludowością i tradycją tego okresu. Zrozumienie kontekstu historycznego konieczne jest do pełnego poznania Pisma Świętego. Ponadto zwraca uwagę na różne polskie tłumaczenia Biblii i związane z nimi interpretacje,...

| 2014-04-25
Na półkach: 2014
Przeczytana: 17 kwietnia 2014

Niniejsza publikacja opracowana została na podstawie cyklu audycji, prowadzonych przez autorkę w Radiu Józef. Jednych z wielu, podczas których przybliżała słuchaczom Pismo Święte.

Niewiele ponad 80 stron oprawionych twardą okładką o dużej wartości merytorycznej + płyta z zapisem nagranych audycji. I niezwykły czas poznawania Biblii z innej perspektywy. Nie ma tu zbędnej walki z nauką. A wręcz przeciwnie widać, iż wręcz pochwala się jej zdobycze. Ta kobieta pokazuje wiarę bez literalnego odczytywania każdego zdania, a poprzez kontekst, okres dziejowy czy choćby gatunek literacki danego fragmentu.

Rozważania autorki są bardzo swobodne. Nie poznamy z nich recepty na odczytanie pełnego znaczenia tekstów, ani tym bardziej dziwnych pomysłów jakoby człowieka stworzył Bóg, a ewolucjonizm to ideologia Szatana. Zobaczymy błędy w pojmowaniu Pisma Świętego, które powiela się w szkołach, kościołach, rodzinnych rozważaniach. Posłuchajcie choćby co mówi o kwestii natchnionych autorów:
Wszystkie...

| 2014-01-31
Na półkach: Ulubione
Przeczytana: 31 stycznia 2014

Pani profesor Anna Świderkówna za pomocą przykładów interpretacji fragmentów Biblii, różnic w jej tłumaczeniach i kilku trafnych zdań pokazuje, jak monumentalnym dziełem jest Biblia i z jak wielkimi problemami spotykamy się, czytając ją i usiłując ją zrozumieć. Pokazuje także, w jak wielkim stopniu wszystko to, co znajduje się w Biblii, jest filozofią, nauką, słowami niewiarygodnie ludzkimi i ukształtowanymi przez ludzkie umysły, słowami, które przez swoją wyjątkowość powodują, iż niektórzy wierzą, że jest w nich pierwiastek Boży, natchnienie Ducha Świętego.

Anna | 2013-09-04
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 04 września 2013

Autorytet wielki, a książka ciekawa. Wydana po śmierci p. prof. więc redagowana już przez kogoś innego.
Zastanawia mnie tylko, czy jeżeli to ma być wybór jej wypowiedzi z audycji w radiu, którą prowadziła przez kilka lat, to czy objętość nie mogłaby być większa? Wtedy z czystym sumieniem nazwałabym to wydanie książką, teraz wydaje się broszurą. Jakby ktoś z wielkiego worka wiedzy o Biblii wyciągnął kilka listków... mało, mało...

| 2016-03-19
Przeczytana: 2012 rok

Mój znajomy zaklinał się, że codziennie czyta jakiś fragment z Biblii. Zapytałem go, co z tego tekstu zrozumiał. Kręcił w zeznaniach.
Nie da się zrozumieć Księgi bez znajomości kontekstu historycznego. I tu kłania się Profesor Świderkówna i jej książki o Biblii. To że produkowała się w Radiu Maryja mnie nie przeszkadza. Była Wielka!

Łukasz Kuć | 2017-09-02
Na półkach: Chrześcijaństwo