Sandkings
corrum

"Piaseczniki" i sześć innych klasycznych opowiadań z pełnej grozy przyszłości. "Równie przerażające i zaskakujące jak koszmary Stephena Kinga."Science Fiction Review".

Kasia | 2014-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2014

Przeczytałam tylko jedno, tytułowe opowiadanie. Zdecydowanie dla miłośników gatunku, ja się w tej treści i historii nie mogłam odnaleźć. Nie poczułam grozy i strachu, nie wiem też czy powinnam :):):)
Jednak warto przeczytać coś innego, żeby dowiedzieć się, że to nie to, co się lubi.

Adrian F | 2017-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2017

To opowiadanie przypomina mi nieco historię myszek Filara z "Pana Lodowego Ogrodu". Różnica jest taka, że Piaseczniki zostały napisane z dużo większym rozmachem. Do pewnego momentu nie mogłem się doczekać jak to się wszystko rozwinie, jednak od pewnego momentu zakończenie było już oczywiste. Niestety miałem rację, rozwiązanie historii fatalne. Poza tym, do pewnego momentu bardzo zajmująca opowiastka. Polecam.

Kevorkian | 2016-02-17
Przeczytana: 15 lutego 2016

Przeczytałam tylko tytułowe opowiadanie, bo jedynie do niego miałam dostęp. A właściwie wchłonęłam w siebie, bo czyta się jednym tchem. Początek może nie jest zbyt imponujący, ale akcja ma konstrukcję śniegowej kuli - im dalej, tym toczy się szybciej i jest bardziej imponująca. Do tego jest zupełnie niegłupie drugie dno - o pragnieniu boskości i wielkości przez małych ludzi i ponoszeniu konsekwencji za własną beztroskę. Ogólnie fajna koncepcja, polecam.

Meteorytka | 2014-09-30
Przeczytana: 30 września 2014

Bardzo dobry zbiór opowiadań, w których oczywiście znajdują się lepsze i gorsze, ale wszystkie trzymają poziom.

Pierwsze opowiadanie, czyli "Droga Krzyża i Smoka" jest moim ulubionym. Wspaniała, że się tak wyrażę "rozkmina życia". Ciekawe spojrzenie na religię i motyw wielkiego spisku. Historia Judasza była naprawdę zabawna.

Drugie i trzecie opowiadania były w normie. "Mroźne kwiaty" miały swój urok, a "W Domu Robaka" rozegrała się ciekawa choć spaczona opowieść.

"Szybki pomocnik" w ogóle do mnie nie trafił, fabularnie nie podoba mi się kreacja głównego bohatera, którego można oskarżyć o zupełny brak konsekwencji w czynach.

"Kamienne miasto" i "Gwiezdną Panią " oceniam pozytywnie, choć szału nie ma. Co do tego drugiego opowiadania to muszę przyznać, że zakończenie bardzo mnie rozbawiło. Ostatnie 2 zdania to coś niezwykłego.

"Piaseczniki" dorównują w moich oczach "Drodze Krzyża i Smoka", wybitne opowiadanie z świetnym wątkiem psychopatycznego umysłu, który kształtuje...

Abee | 2013-07-12
Przeczytana: 2002 rok

Opowiadanie "Piaseczniki" jest poruszające. Przeczytałam je jako nastolatka w "Fantastyce", a do dziś pamiętam. Zresztą teraz pisarz kontynuuje karierę poruszając nas "Grą o tron". Ale "Piaseczniki" były pierwsze. I tak pozostanie. Bardzo polecam.

| 2011-07-04

Ocena uśredniona między opowiadaniem tytułowym, które jest warte ośmiu gwiazdek i resztą tomu, która tak wysokiego poziomu nie trzyma.

Fidel-F2 | 2015-12-12

Tytułowe opowiadanie rewelacyjne. Jedno z najlepszych jakie kiedykolwiek powstało w tym gatunku literackim. Pozostałe poprawne, nie ma tu rzeczy wyjątkowych ale trzymają poziom. Martin niespecjalnie przywiązuje wagę do puenty. W sumie zbiór wart poznania.

kajo145 | 2012-12-17
Przeczytana: 06 sierpnia 1986

Piaseczniki przeczytałam jako nastolatka w którejś z Fantastyk.... zapadło mi to opowiadanie w pamięć tak, że każdemu je polecałam.dla mnie to najlepsze dzieło tego autora :)

MW600 | 2013-09-26

Opowiadanie tytułowe zasługuje na bardzo wysoką ocenę ze względu na ciekawy pomysł i bardzo dobre, jak na Martina zwięzłe w formie wykonanie. Z pozostałymi opowiadaniami jest już różnie - czasami widać, że zarys był dobry, ale brakło pomysłu na efektowne zakończenie (Droga krzyża i smoka) czy jakiekolwiek zwroty fabuły (Mroźne kwiaty). Do bardziej udanych opowiadań należy "W domu robaka", które kojarzy się z jednej strony z twórczością H.P. Lovecrafta (z uwagi na nastrój), a z drugiej z "Wehikułem czasu". W tych nieco już leciwym zbiorze pojawiają się też motywy, które później Martin będzie eksploatował w "Pieśni Lodu i Ognia", takie, jak motyw zimy, dawnych legend i potężnych rodów. Podsumowując - dobra, solidna, nieobowiązkowa lektura.

Sławomir Skrobisz | 2015-10-22
Przeczytana: 22 października 2015

Ciekawe opowiadanie, trochę horror. Ale tylko trochę (mnie nie przerażał prawie) bo jak dla mnie to książka o tym, jak nasze traktowanie innych (wodzowie - poddani, kierownicy - podwładni, rodzice - dzieci) wpływa na to, kim się staną. I jak okrutny bóg powoduje, że jego wyznawcy również są okrutni - do tego stopnia, że zabijają własnego boga. Może ktoś znajdzie jakieś analogie do naszego świata w tym opowiadaniu :) Fajne - warto przeczytać.

PS. Dla fanów gry o tron - tu nie ma mieczy, smoków i nadchodzącej zimy i ... "bunkrów, ale i tak jest zajeb....." :)