Sandkings
corrum

"Piaseczniki" i sześć innych klasycznych opowiadań z pełnej grozy przyszłości. "Równie przerażające i zaskakujące jak koszmary Stephena Kinga."Science Fiction Review".

Kasia | 2014-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2014

Przeczytałam tylko jedno, tytułowe opowiadanie. Zdecydowanie dla miłośników gatunku, ja się w tej treści i historii nie mogłam odnaleźć. Nie poczułam grozy i strachu, nie wiem też czy powinnam :):):)
Jednak warto przeczytać coś innego, żeby dowiedzieć się, że to nie to, co się lubi.

Kevorkian | 2016-02-17
Przeczytana: 15 lutego 2016

Przeczytałam tylko tytułowe opowiadanie, bo jedynie do niego miałam dostęp. A właściwie wchłonęłam w siebie, bo czyta się jednym tchem. Początek może nie jest zbyt imponujący, ale akcja ma konstrukcję śniegowej kuli - im dalej, tym toczy się szybciej i jest bardziej imponująca. Do tego jest zupełnie niegłupie drugie dno - o pragnieniu boskości i wielkości przez małych ludzi i ponoszeniu konsekwencji za własną beztroskę. Ogólnie fajna koncepcja, polecam.

Meteorytka | 2014-09-30
Przeczytana: 30 września 2014

Bardzo dobry zbiór opowiadań, w których oczywiście znajdują się lepsze i gorsze, ale wszystkie trzymają poziom.

Pierwsze opowiadanie, czyli "Droga Krzyża i Smoka" jest moim ulubionym. Wspaniała, że się tak wyrażę "rozkmina życia". Ciekawe spojrzenie na religię i motyw wielkiego spisku. Historia Judasza była naprawdę zabawna.

Drugie i trzecie opowiadania były w normie. "Mroźne kwiaty" miały swój urok, a "W Domu Robaka" rozegrała się ciekawa choć spaczona opowieść.

"Szybki pomocnik" w ogóle do mnie nie trafił, fabularnie nie podoba mi się kreacja głównego bohatera, którego można oskarżyć o zupełny brak konsekwencji w czynach.

"Kamienne miasto" i "Gwiezdną Panią " oceniam pozytywnie, choć szału nie ma. Co do tego drugiego opowiadania to muszę przyznać, że zakończenie bardzo mnie rozbawiło. Ostatnie 2 zdania to coś niezwykłego.

"Piaseczniki" dorównują w moich oczach "Drodze Krzyża i Smoka", wybitne opowiadanie z świetnym wątkiem psychopatycznego umysłu, który kształtuje...

| 2011-07-04

Ocena uśredniona między opowiadaniem tytułowym, które jest warte ośmiu gwiazdek i resztą tomu, która tak wysokiego poziomu nie trzyma.

Abee | 2013-07-12
Przeczytana: 2002 rok

Opowiadanie "Piaseczniki" jest poruszające. Przeczytałam je jako nastolatka w "Fantastyce", a do dziś pamiętam. Zresztą teraz pisarz kontynuuje karierę poruszając nas "Grą o tron". Ale "Piaseczniki" były pierwsze. I tak pozostanie. Bardzo polecam.

kajo145 | 2012-12-17
Przeczytana: 06 sierpnia 1986

Piaseczniki przeczytałam jako nastolatka w którejś z Fantastyk.... zapadło mi to opowiadanie w pamięć tak, że każdemu je polecałam.dla mnie to najlepsze dzieło tego autora :)

MW600 | 2013-09-26

Opowiadanie tytułowe zasługuje na bardzo wysoką ocenę ze względu na ciekawy pomysł i bardzo dobre, jak na Martina zwięzłe w formie wykonanie. Z pozostałymi opowiadaniami jest już różnie - czasami widać, że zarys był dobry, ale brakło pomysłu na efektowne zakończenie (Droga krzyża i smoka) czy jakiekolwiek zwroty fabuły (Mroźne kwiaty). Do bardziej udanych opowiadań należy "W domu robaka", które kojarzy się z jednej strony z twórczością H.P. Lovecrafta (z uwagi na nastrój), a z drugiej z "Wehikułem czasu". W tych nieco już leciwym zbiorze pojawiają się też motywy, które później Martin będzie eksploatował w "Pieśni Lodu i Ognia", takie, jak motyw zimy, dawnych legend i potężnych rodów. Podsumowując - dobra, solidna, nieobowiązkowa lektura.

Sławomir Skrobisz | 2015-10-22
Przeczytana: 22 października 2015

Ciekawe opowiadanie, trochę horror. Ale tylko trochę (mnie nie przerażał prawie) bo jak dla mnie to książka o tym, jak nasze traktowanie innych (wodzowie - poddani, kierownicy - podwładni, rodzice - dzieci) wpływa na to, kim się staną. I jak okrutny bóg powoduje, że jego wyznawcy również są okrutni - do tego stopnia, że zabijają własnego boga. Może ktoś znajdzie jakieś analogie do naszego świata w tym opowiadaniu :) Fajne - warto przeczytać.

PS. Dla fanów gry o tron - tu nie ma mieczy, smoków i nadchodzącej zimy i ... "bunkrów, ale i tak jest zajeb....." :)

IamOgi | 2014-07-16

Gęsia skórka na rękach mojego oczytanego przyjaciela, która wysypała się na samo tylko wspomnienie tytułu ‘Piaseczniki’ sugerowała mi lekturę, której nie zapomnę o końca życia. Niestety literatura fantasy do mnie zupełnie nie przemawia i trudno mi się emocjonalnie oddać opowieści o przybyszach z kosmosu. Oddając jednak honor zarówno Autorowi jak i memu oczytanemu przyjacielowi, musze powiedzieć, ze pomysł jest frapujący, ujęty w ciekawe zgrabne opowiadanie.

Smoku | 2013-05-21
Przeczytana: 17 maja 2013

Czytając książkę nie mogłem pogodzić dwóch uczuć ... subtelnego obrzydzenia chodzącymi żyjątkami z wręcz palącą ciekawością co będzie dalej.

Ta krótka książka ma w sumie jeden wątek, bez rozbudowanych postaci i zdarzeń. Skupia się wyłącznie na tym co jest najbardziej interesujące - Piasecznikach.