Margaret Thatcher. Portret Żelaznej Damy

Tłumaczenie: Piotr Kuś
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Margaret Thatcher. A Portrait Of The Iron Lady
jnnklk

Ta niezwykle rzeczowa biografia opisuje życie Margaret Thatcher, jej osiągnięcia na stanowisku brytyjskiego premiera i późniejsze lata na emeryturze, dostarczając zwięzłego portretu Żelaznej Damy. Ukazując kontrast pomiędzy społeczną zapaścią Wielkiej Brytanii tuż przed objęciem przez panią Thatcher stanowiska premiera a rozkwitem gospodarczym i przypływem narodowej wiary w siebie, dominującymi w kraju pod koniec jej ponad jedenastoletniego premierowania, John Blundell przekonująco objaśnia, dlaczego Thatcher była tak wybitnym światowym liderem i w szczególności tak wielką inspiracją dla innych kobiet przewodzących państwami.

źródło opisu: Zysk i S-ka Wydawnictwo, 2011

źródło okładki: http://www.sklep.zysk.com.pl/margaret-thatcher-por...»

Anetka | 2015-11-10

cmenatarz-zapomnianych-ksiazek.blog.onet.pl

Ikona. Postać historyczna już za życia. Poważana, szanowana, ma spory wkład w historię. To właśnie ona podźwignęła całą gospodarkę Wielkiej Brytanii z kolan i ze zniszczonej po II wojnie światowej, słabej i nieudolnie rządzącej krainy zrobiła jedno z najsilniejszych państw na arenie międzynarodowej. Mowa oczywiście o Margaret Thatcher.

Inteligentna, ambitna, zdeterminowana – nic dziwnego, że osiągnęła dużo więcej niż ktokolwiek mógłby początkowo przypuszczać. Nie bała się ciężkiej pracy, o czym świadczy chociażby jej wykształcenie – Margaret skończyła zarówno chemię jak i prawo podatkowe. Zawsze idealnie przygotowana merytorycznie, elokwentna, odwołująca się do wielu konkretnych przykładów z historii. Kobieta o silnej osobowości, jednak na tyle pokorna, żeby brać pod uwagę rady i zdanie innych, często również z przeciwnego obozu politycznego. Z całą pewnością zasłużyła na przydomek Żelaznej Damy.

Ta postać bardzo mi imponuje. Jestem...

Stanzzi | 2014-03-25
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Dobrze i przystępnie napisana, ale wciąż hagiografia. Trudno co prawda wymagać od bliskiego współpracownika Lady Thatcher okrutnego obiektywizmu, jednak ciut by się przydało. Rozdziałów sporo, wszystkie krótkie. Wiadomo, że dokonań Żelaznej Damy było sporo, skąd pomysł by opisywać je tak lakonicznie, niczym w podręczniku dla młodzieży gimnazjalnej? Warto byłoby poświęcić niektórym zagadnieniom więcej miejsca niż przysłowiowe pięć stron.

Pozycja niezła jako wstęp do bliższego poznania pani premier, ewentualnie przydatna osobom, które chcą mieć jedynie podstawowe rozeznanie w temacie brytyjskiej polityki lat 70. i 80. Bardziej dociekliwym polecam co innego, chociażby autobiografię Margaret Thatcher, na którą osobiście się szykuję...

kiniol89 | 2011-06-28
Przeczytana: 2010 rok

Kompletnie bzdurna recenzja zamieszczona powyżej. Podczas przygotowywania referatu na temat polityki i osoby Margaret Thatcher, przeczytałem cztery książki, a ta jest zdecydowanie najgorsza. Nie chodzi o to, że jest uboga faktografia, bo nie jest. Można powiedzieć rzeczowa synteza, opis życia Żelaznej Damy od najmłodszych lat, wychowania w konserwatywnej rodzinie, wpływie matki, a szczególnie ojca na jej osobowość i późniejsze poglądy polityczne poprzez studia chemiczne później prawnicze, ślub, pierwszy start w wyborach, pierwsze teki ministerialne, aż do objęcia funkcji premiera i emerytury. Autor raczy nas bardzo pochwalnym, jednostronnym tekstem, co akurat zrozumiałe, bo jest jej stronnikiem, serdecznym przyjacielem, bezkrytycznie podchodzącym do sposobu sprawowania władzy przez panią premier.
Warto przeczytać, ale koniecznie z dystansem, najlepiej zaraz po tej lekturze przejść do Kennetha Harrisa o tym samym tytule i fragmentów Naomi Klain z "Doktryny Szoku". Blundell przez...

Rita | 2015-10-23

Odsyłam do recenzji użytkownika "Stanzzi" - celna, doskonała i mogłabym sama się pod nią podpisać - oddaje dokładnie wszystkie moje przemyślenia dotyczące tej książki - daję wyższą ocenę gdyż sama Żelazna Dama to dla mnie "świętość".

ramachandran | 2015-08-30

Tak wspaniały materiał, na książkę, jakim było życie o dokonania Thatcher zostały zaprzepaszczone przez autora, który nawet nie sili się na obiektywną oceną rządów Żelaznej Damy. Miejscami sympatia do byłej premier Wielkiej Brytanii przyjmuje formę graniczącą z religijnym uwielbieniem. Bez wątpienia dokonania Żelaznej Damy są ogromne i warto je docenić, jednak popełniła ona szereg błędów i warto przynajmniej o niektórych wspomnieć. Margaret Thatcher uległa mitologizacji, zarówno przez zwolenników, jak i przeciwników, co skutkuje biografiami tego rodzaju, pisanymi z perspektywy fanatycznego zwolennika (albo dla odmiany zajadłego przeciwnika). Poza tym żałuję, że temat został potraktowany tak powierzchownie, w wielu momentach książki miałem ochotę dokładniej poznać tło wydarzeń i ich przebieg.

Flavia | 2013-11-06

Niezła biografia, choć dla mnie trochę mało w niej o wadach pani premier (na przykład zbytniej wierze w gospodarkę opartą na spekulacjach finansowych). Z drugiej strony: po wielu paszkwilach i publikacjach takich osób, jak Naomi Klein, jest to cenna faktograficznie książka, która przedstawia nam polityka, który po prostu musiał przeprowadzić pewne niewygodne reformy w czasach inflacji i paraliżujących strajków, ogarniających kraj. Mimo zastrzeżeń, można mieć do Margaret Thatcher choć odrobinę szacunku za to, że była w miarę szczera; mówiła do ludzi prostym i przystępnym językiem; nie trwoniła pieniędzy publicznych na prawo i lewo. To tylko drobny szczegół, ale zapadła mi w pamięć scena jej przeprowadzki na Downing Street, kiedy oświadczyła, że dorzuci się do remontu. Ludzie zarzucają jej dogmatyczny liberalizm, przywołując anegdotę o wycofaniu darmowego mleka ze stołówek. A ja słyszałam, że zrobiła tak nie z powodu sadystycznej chęci pozbawiania dzieci wapnia, ale dlatego, że...

Cogaiseoir | 2013-02-11
Przeczytana: kwiecień 2012

Mistrzowsko napisana biografia najbardziej niezwykłej kobiecej postaci końca ubiegłego wieku. Autor skupia się nie tyle na politycznych decyzjach Margaret, ale na przyczynach tychże posunięć, które sięgały nieraz jej dzieciństwa i lat młodości spędzonych w rodzinnym sklepie. Thatcher pokazana jest tu jako kobieta - matka, żona, córka, która musiała połączyć funkcję premiera z domowymi obowiązkami. Obowiązkowa pozycja dla tych, którzy chcą poznać jej sylwetkę z innego punktu widzenia.

Derufin | 2013-01-14
Przeczytana: 04 stycznia 2013

To taka biografia intelektualna - ułożona nie chronologicznie, a problemowo, dzięki czemu czyta się... łatwiej, bo od razu wszystko układa się w głowie. Na dodatek autor nie udaje obiektywizmu (a ja jeż udawać nie będę...), więc uczta jest przednia. Psuje ją tylko fatalne tłumaczenie, ale trzeba się starać przymknąć na nie oko.
Po tej książce stałem się jeszcze większym wielbicielem Żelaznej Damy.

| 2012-10-08
Przeczytana: 08 października 2012

Warto przeczytać, chodź książka nie jest obiektywna i o wadach Żelaznej Damy nie wspomina.

mrcinb | 2012-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2012

Książka jest świetna - rzeczowa i ciekawa. Autor opisuje całe życie Baronowej Thatcher, nie zapomina także o anegdotkach. Nie boi się oceniać, nie mija się z prawdą, ani nią nie manipuluje. Jest to jedna z lepiej napisanych biografii jakie w życiu czytałem.
Jest oczywiste, że biograf - w młodości przewodniczący Stowarzyszenia Młodych Konserwatystów, związany z Stowarzyszeniem Konserwatystów Uniwersytetu Londyńskiego ocenia pewne kontrowersyjne posunięcia Żelaznej Damy pozytywnie.
Jeśli ktoś jest zafascynowany tą wybitną osobowością jaką jest premier Margaret Thatcher to polecam tą biografię. Jeśli ktoś natomiast chciałby przeczytać o tym, jak to Baronowa Thatcher nienawidziła klasy robotniczej i zapewne spowodowała wszystkie gospodarcze nieszczęścia na świecie to odradzam.
Podsumowując - książka jest ciekawa, rzeczowa, o wydźwięku pozytywnym, ale przede wszystkim jest tam interesująco opisane całe życie Lady Thatcher.