Bóg ukryty. W poszukiwaniu ostatecznego sensu

Tłumaczenie: Aleksandra Wolnicka
Wydawnictwo: Czarna Owca
The Unconscious God: Psychotherapy and Theology
bóg, filozofia, nauka
filozofia i etyka
Ag2S

Viktor Frankl znany jest milionom czytelników na całym świecie jako autor Człowieka w poszukiwaniu sensu, wstrząsającego świadectwa czasu Holokaustu. „Czytelnicy tej krótkiej autobiograficznej relacji często prosili mnie o pełniejszy i bardziej szczegółowy wykład” – przyznał niegdyś Frankl i tym właśnie jest niniejsza książka. Autor Boga ukrytego wyjaśnia założenia filozofii, dzięki której...

Autor Boga ukrytego wyjaśnia założenia filozofii, dzięki której wbrew wszystkim przeciwnościom losu udało mu się przeżyć w kolejnych obozach koncentracyjnych. Z wiarą, że egzystencja człowieka to coś więcej niż tylko zewnętrzne pozory, Frankl daje wyraz głębokiemu przekonaniu, iż nie jesteśmy szlachetnymi bestiami, lecz spętanymi aniołami.
Frankl pochyla się nad najważniejszymi kwestiami w życiu człowieka, poczynając od analizy snów aż po kwestię istnienia Boga, by na koniec wskazać drogę do odnalezienia prawdziwego sensu i udowodnić, że życie ma nam do zaoferowania o wiele więcej, niż mogłoby się komukolwiek wydawać.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2012

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/

Oficjalna recenzja
mantra książek: 2406

Psychoterapia z sensem

Viktor Frankl to postać tak kultowa dla logoterapii, jak Zygmunt Freud dla psychoanalizy. O tej drugiej wiemy co nieco z mediów czy literatury. Czym jednak zajmuje się logoterapia? Zanim Frankl stworzył nową technikę psychoterapeutyczną, doświadczył straszliwej traumy – przez 3 lata był więźniem w obozie koncentracyjnym. Niedługo potem napisał książkę, którą dziś znamy pod tytułem „Człowiek w poszukiwaniu sensu”. Właśnie tam dzieli się z czytelnikami swoją historią i filozofią, które to pozwoliły mu przeżyć czas Holocaustu. Logoterapia zakłada, że podstawowym dążeniem człowieka jest poszukiwanie sensu (w odróżnieniu od Freudowskiego poszukiwania przyjemności, czy władzy według doktryny Nietzschego). Terapeuta tej szkoły pomaga więc swojemu klientowi nadać sens swojemu życiu.

„Bóg ukryty” stanowi rozszerzenie i wyjaśnienie niektórych wątków „Człowieka w poszukiwaniu sensu”. Można ją czytać bez znajomości „biblii” logoterapii.

Jak do samorealizacji możemy dojść jedynie okrężną drogą, poprzez wypełnienie sensu, tak też swoją tożsamość możemy zbudować tylko na odpowiedzialności, przez bycie odpowiedzialnym za wypełnienie sensu.

Trudno przeczytać tę książkę za jednym zamachem. Napisana jest przez neurobiologa i badacza, dowodzącego skuteczności logoterapii poprzez przywoływanie wyników najnowszych badań. To książka filozoficzna – niektórych rozdziałów nie sposób zrozumieć w pełni po jednorazowym czytaniu, zwłaszcza jeżeli nie ma się podstawowej wiedzy z zakresu historii myśli psychologicznej. Na szczęście autor wplata wątki z historiami swoich pacjentów, co pomaga nieco lepiej wyobrazić sobie nieco abstrakcyjne rozważania.

W książce znajdziemy krytykę psychoanalizy, podejścia do człowieka jako zbioru mechanizmów i konfliktów, poznamy tajniki logoterapii oraz analizy egzystencjalnej (pojęcie sumienia jest tu podstawą!), poczytamy o związku religii z psychiatrią (polecam rozdział 6: Nieuświadomiona religijność) i psychoterapii z teologią.

„Bóg ukryty” to opowieść doświadczonego psychoterapeuty, który dzieli się swoją mądrością nie tylko z miłośnikami jego filozofii, ale podejmuje dialog z innymi terapeutami i każdym czytelnikiem z osobna. Mądrość zaś, to coś więcej niż wiedza – to wiedza połączona ze świadomością własnych ograniczeń.

Anna Kaczmarczyk

Cytaty za: Bóg ukryty. W poszukiwaniu ostatecznego sensu, Viktor E. Frankl, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2012.

Pioter | 2013-04-23

Po wieloletniej indoktrynacji w duchu najprzeróżniejszych redukcjonizmów (jak owe uproszczenia modelu człowieka nazywa Frankl), już kilka lat temu natknąłem się na prace Viktora Emila Frankla. Indoktrynacji, która wynikała z moich zainteresowań czy też - może lepiej - poszukiwań. Zaznajomiłem sie z kilkoma książkami autora, jednak dopiero omawiana pozycja i przesłanie w niej zawarte ma potencjał aby rozbić wczesniejsze przekonania w pył. Przesłanie tyleż osobiste, co silnie podbudowane naukowo. I taka właśnie jest ta praca. Nie trzeba zainteresowanym przedstawiać, jak bardzo postać autora jest inspirująca. Jego dzieło, nie dość że mocno udokumentowane empirycznie (a nie jakieś sentymetalne, zupełnie nie-na-czasie "wymysły"), to również potwierdzone "życiowo" za sprawą doświadczeń autora w obozach koncentracyjnych ("Człowiek w poszukiwaniu sensu"). Autor, podobnie jak w innych swoich pracach i całym swym dziele, sprzeciwia się uproszczonym modelom antropologicznym, z których...

martin | 2017-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2017

Pożyteczna książeczka. W sumie, przeczytawszy trzy inne książki Frankla, które traktowały o tym samym, czyli terapii sensem, nie spodziewałem się fajerwerków. Dość żmudny, mniej efektowny wykład na temat wartości sensu życia w życiu. Do przebrnięcia dla wytrwałych. I niech was nie zdziwi tytuł, Bóg w rozumieniu Frankla to nie Bóg katolicki, protestancki czy inny. Bogiem nazywa transcendencję ukrytą przed nami, ale istniejącą z nami w tworzeniu życia, sensu i celu. Wystarczy się na nią otworzyć, ateizm też tego nie wyklucza, czyli współpracy z duchową częścią rzeczywistości(są różne formy ateizmu).

Frankl nie wyklucza nikogo, stara się raczej ogarnąć wszelkie zjawiska ludzkie swoim podejściem i myślą. Ważnym elementem franklowskiej szkoły jest powrót do wartości realizacji, dziś samorealizacji, poprzez zapominanie o sobie i angażowanie się w jakiś cel. To „zapomnienie” daje najlepsze efekty jeśli chodzi o rozwój człowieka jako istoty mającej potrzebę realizacji swojego potencjału....

Kasia | 2014-04-26

Książka Bóg ukryty nie jest najłatwiejsza w odbiorze. Trudno byłoby ją chyba w ogóle przeczytać bez znajomości "Człowieka w poszukiwaniu sensu". A i nawet z zapleczem wiedzy o filozofii Frankla, jego doświadczeniach życiowych i metodzie psychoterapii, może nie być najprościej. Bo nie znajdziemy tutaj żadnego pójścia na skróty, uproszczonego języka i chwytliwych sloganów.
Autor dokonuje swego rodzaju analizy ludzkiej religijności, czy jak kto woli, duchowości. Może tutaj od razu warto dodać, że Frankl rozumie religijność bardzo szeroko, rezerwujac ją również dla ateistów na przykład. Cytując za Einsteinem twierdzi, że wiara to ufność w ostateczny sens. Podkreśla, że tak, jak sfera popędowa może być nieświadoma, tak samo w nieświadomości jest miejsce na sferę duchową. Nawet więcej, zakłada, że tak, jak oko, które widzi, nie postrzega samego siebie, tak sama istota duchowości człowieka jest dla niego nie-świadoma. Skomplikowane? Może wcale nie…
Dla mnie ważnym wątkiem jest...

Mieczysław | 2013-03-10
Przeczytana: 18 września 2012

Opowieść doświadczonego psychoterapeuty, znawcy logoterapii. Dla przeciętnego odbiorcy książka trudna w odbiorze.

masterhood | 2017-05-17

Tytuł brzmi dość po katolicku, co może odstraszać niektórych. Nic bardziej błędnego. Ważniejsza niż Człowiek W Poszukiwaniu Sensu. Ogromny potencjał.
Lektura obowiązkowa. Pochwała indywidualizmu, ganienie kolektywizmu :)

Marcin Łochowski | 2015-11-01
Przeczytana: 30 października 2015

Jak zwykle u Frankla - przekazująca ogromne pokłady wartości. Podobała mi się dużo bardziej, niż czytany przeze mnie wcześniej "Człowiek w poszukiwaniu sensu" (który był w moim odczuciu zbyt banalny). W "Bogu ukrytym" mamy eleganckie, odnoszące się zarówno do filozofii, jak i badań empirycznych rozważania nad istotą religii w życiu psychicznym człowieka (uzupełnione o bardziej aktualne badania), jak i jasną wykładnię logoterapii. Niezwykle wartościowa książka.

ladyarwena | 2016-10-24
Przeczytana: 24 października 2016

Za dużo teologii opierającej się na katolicyzmie bez wnikania w to, że istnieją przecież jeszcze inne religie (które np biorą pod uwagę także Boginie, a nie jedynie Boga-ojca). I to w książce która zakłada, że taka rzecz jak "duchowość" jest potrzebna w poszukiwaniu sensu. Brakuje mi tu studium rozwoju religii, przejścia z politeizmu na monoteizm i jakiejś refleksji nad psychologicznymi aspektami tego przejścia.
Miejscami pan Frankl brzmi jak kaznodzieja a nie jak lekarz psychiatra, co w takiego typu książce nie powinno mieć miejsca (chyba, że ubiegał się tą publikacją o nagrodę Templetona).

Grzeesiek | 2014-03-12

Chyba jeszcze nie czas na nią jeśli chodzi o mnie... Napewno wrócę do niej za jakiś czas, żeby zrozumieć więcej

Krzysztof Kaźmierczyk | 2015-08-19
Przeczytana: 30 października 2016

Wymaga podstaw psychologi by zrozumieć

makatka | 2013-04-08
Przeczytana: czerwiec 2013