Bóg ukryty. W poszukiwaniu ostatecznego sensu

Okładka książki Bóg ukryty. W poszukiwaniu ostatecznego sensu Viktor E. Frankl
2012-05-01
Aleksandra Wolnicka
bóg filozofia nauka

Psychoterapia z sensem

Czytałam rewelacyjną książkę autora ‘’’’Człowiek w poszukiwaniu sensu’’. Ta jest kontynuacją poprzedniej. Autor opisuje podstawy logoterapii i czym się różni od innych psychoterapii, rozwija i tłumaczy w sposób bardziej obszerny i też naukowy czym jest logoterapia. Stara się odpowiedzieć na pytanie ‘’Jaki jest sens życia’’ i podejmuje temat wiary jako ufność w ostateczny sens. W wyniku psychoanalizy i analizy egzystencjalnej człowiek staje się świadomy. Dzięki psychoanalizie uświadamia sobie swoje popędy, a dzięki analizie egzystencjalnej staje się świadomy swojej duchowości. Autor opisuje tu historie pacjentów i swoje badania.
Książka napisana jest już bardziej naukowo od poprzedniej, więc i czyta się ją trudniej. Podejmuje też sporo ważnych tematów, które ciężko wszystkie tu opisać. Polecam.
“Człowiek, który uważa swe życie za pozbawione sensu jest nie tylko zwyczajnie nieszczęśliwy, ale i niezdolny do życia’’ Albert Einstein.

Bardzo wartościowa pozycja, wbrew temu co można by pomyśleć czytając tytuł, ponad religijnymi podziałami. Bardzo cenie sobie dzieła Frankla. Polecam każdemu kto szuka sensu w życiu. Podpowiadam, że nie znajdziecie tam gotowych odpowiedzi, ale za to masę przydatnych i wartościowych wskazówek i inspiracji do głębokich rozważań.

Frankl nie daje łatwych odpowiedzi, ale pozwala zmienić perspektywę zadawania pytań światu. Dobrze się skonfrontować z własnymi przekonaniami.

Pewne rzeczy są poza zrozumieniem człowieka, więc może po prostu lepiej uwierzyć, że życie ma sens, jeżeli alternatywą jest bezsens, a wyboru dokonujemy ostatecznie sami?

Frankl rozwija swoją tezę z książki "Bóg nieuświadomiony" (człowieka traktuje jako religijnego z natury, niezależnie od deklarowanej wiary lub niewiary). Religijność rozumie jako życie według przekonania, że istnieje sens, który wykracza poza samego człowieka. Problemem współczesnego człowieka jest pustka egzystencjalna (wyraz braku poczucia sensu). Jej skutkami w społeczeństwie są depresja, uzależnienia i agresja.

Sens istnieje bezwarunkowo. Nie można go nadać komuś, każdy może go jedynie odkryć. Jest do tego konieczna autotranscendencja - przekroczenie siebie samego. Może się to dokonać przez doświadczenie (Relację, miłość),kreację (twórczość, działanie, pracę) lub postawę (wobec trudnego doświadczenia np. cierpienia, śmierci).

Bardzo potrzebna i porządkująca książka. Porusza temat spojrzenia Frankla na logoterapię i tematy metafizyczne odróżniające człowieka od zwierząt. Bardzo ciekawie czytało się tę książkę, mając na uwadze kilkadziesiąt lat wcześniej napisany bestseller i lata wdrażania zaproponowanej metody terapeutycznej.

Religia w Auschwitz i jej rola w życiu więźniów skazanych na śmierć.

Religia w Auschwitz i jej rola w życiu więźniów skazanych na śmierć.

Pożyteczna książeczka polecam. Frankl pochyla się nad najważniejszymi kwestiami w życiu człowieka, poczynając od analizy snów aż po kwestię istnienia Boga, by na koniec wskazać drogę do odnalezienia prawdziwego sensu i udowodnić, że życie ma nam do zaoferowania o wiele więcej, niż mogłoby się komukolwiek wydawać.

Ważny wykład o znaczeniu sensu w życiu człowieka. Jednocześnie akademicki i niełatwy w odbiorze, fachowa próba poparcia swojej teorii przez filozofa psychiatrę. Wiele można z tej książki wyciągnać - dla laika tematu trzeba jednak równie wiele wysiłku, aby przedrzeć się przez lekturę.

Po lekturze książki "Człowiek w poszukiwaniu sensu" postanowiłem przeczytać jej kontynuację. Myślę, że dla laika (również dla mnie) książka może się okazać trudna w odbiorze, jednocześnie przedstawia wiele ciekawych aspektów życia i logoterapii. To jedna z tych książek, którą warto odłożyć na półkę na kilka lat, by móc do niej dojrzeć.

Doczytałam do 40 strony i stwierdziłam, że nie tego oczekiwałam. Dla mnie pierwsze rozdziały są jak czytanie pracy magisterskiej z psychologii. Cała reszta jest kontynuowana w podobnym klimacie. Dość męcząca. Są to zagadnienia logoterapii i psychoanalizy. Zdecydowanie lepsza była książka „Człowiek w poszukiwaniu sensu”.
Dokłądnie tak jest: "Trudno przeczytać tę książkę za jednym zamachem. Napisana jest przez neurobiologa i badacza, dowodzącego skuteczności logoterapii poprzez przywoływanie wyników najnowszych badań. To książka filozoficzna – niektórych rozdziałów nie sposób zrozumieć w pełni po jednorazowym czytaniu, zwłaszcza jeżeli nie ma się podstawowej wiedzy z zakresu historii myśli psychologicznej."

Dokłądnie tak jest: "Trudno przeczytać tę książkę za...

• Psychologia
  • Filozofia