La maison de feu
literatura piękna
allison

"Płomienny dom" - pierwsza powieść Pierre'a Gamarry nagrodzona w 1948 r. Prix International du roman Charles-Veillon - zawiera wiele elementów autobiograficznych. Tym, co uderza nas przede wszystkim przy lekturze tej powieści, jest maksymalna prostota i bezpretensjonalność, z jaką autor opowiada o dzieciństwie małego chłopca, o jego zabawach, przyjaźni, nauce, pierwszej dziecinnej miłości do...

Tym, co uderza nas przede wszystkim przy lekturze tej powieści, jest maksymalna prostota i bezpretensjonalność, z jaką autor opowiada o dzieciństwie małego chłopca, o jego zabawach, przyjaźni, nauce, pierwszej dziecinnej miłości do nieznajomej dziewczynki z Płomiennego Domu. Przeżycia młodego bohatera, który przy końcu powieści jest już kilkunastoletnim chłopcem, wiąże autor z atmosferą Tuluzy tuż przed wybuchem II wojny światowej.

Powieść utrzymana jest w tonie lirycznym i wzruszenie, jakiego doznaje autor poszukujący swego "kraju lat dziecinnych", często dominuje nad realizmem opisu.

źródło opisu: PIW, 1973

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Ciepła, wzruszająca, nastrojowa powieść o utraconym bezpowrotnie dzieciństwie, które - mimo iż naznaczone biedą - jest dla narratora niezapomnianym okresem pierwszych przygód, przyjaźni, miłośni, zachwytu światem i jego niespodziankami.

Szczególną rolę w życiu dorastającego Janka odgrywa tajemnicza dziewczynka mieszkająca w dużym domu z czerwonej cegły. Bohater spotyka ją i poznaje przypadkowo. Od tej pory myśli o niej nieustannie i stara się do niej zbliżyć.

Narrator skupia się nie tylko na swoich wewnętrznych przeżyciach. W bezpretensjonalny sposób opisuje rodziców, sąsiadów, kolegów szkolnych, nauczycieli. Opisom tym nieustannie towarzyszy widmo zbliżającej się wojny - akcja zaczyna się w 1933 roku, zaraz po przejęciu władzy przez Hitlera, a kończy w 1939 r., tuż po ataku na Polskę.

Całość napisana jest prostym językiem, oddającym wiernie odczucia chłopca. Nie brak tu jednak pięknych, niemal poetyckich opisów, gdyż bohater jest człowiekiem uczuciowym, obdarzonym wielką...