Dom na szczycie klifu

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Secrets of the Tides
posiadlosc, tajemnica
Ag2S

Powrót do domu to zaledwie początek… Życie dwudziestoparoletniej Dory to z pozoru sielanka. Robi karierę w agencji reklamowej, mieszka w modnym lofcie wraz ze swoim partnerem, szybko zdobywającym uznanie rzeźbiarzem – i właśnie odkryła, że jest w ciąży. Dziewczyna jednak nie wydaje się szczęśliwa, wręcz przeciwnie, przytłoczona ciężarem odpowiedzialności zastanawia się nad aborcją....

Powrót do domu to zaledwie początek…

Przyczyna kryje się w wydarzeniach z jej dzieciństwa. Dziewięcioletnia Dora wraz z rodzicami – architektem Richardem i nauczycielką akademicką Helen – oraz starszą siostrą Cassie i trzyletnim braciszkiem Alfiem mieszkała w staroświeckim domu na skraju klifu. W ostatni dzień wakacji matka poleciła dziewczynkom zaopiekować się bratem. W chwili nieuwagi malec zniknął bez śladu. Prawdopodobnie utonął, ale ciała nigdy nie odnaleziono, a tragedia stała się przyczyną całkowitego rozpadu rodziny. Dora dochodzi do wniosku, że nie zdoła podjąć decyzji o dalszym życiu, dopóki nie uporządkuje spraw z przeszłości. Odwiedza matkę i ojca, a w końcu odszukuje siostrę, chcąc usłyszeć ich wersję wydarzeń. Odsłaniają się przed nią rodzinne sekrety skrywane przez wiele lat…

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2012

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Dom_na_szczycie_klifu-p-31048-1-30-.html

Joanna | 2014-05-31
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 29 maja 2014

Stara, olśniewająca z widokiem na morze XIX - wieczna posiadłość Clifftops w hrabstwie Dorset to rodzinne dziedzictwo Richarda Tid'a, który po tragicznej śmierci rodziców porzuca życie w Londynie i wraz z rodziną przeprowadza się na prowincję. Mimo niechęci żony Helen do małomiasteczkowego i monotonnego życia rodzina czuje się szczęśliwa.
Dziewięcioletnia Dora, jej starsza siostra Cassie i trzyletni braciszek Alfie tworzą zgodne i kochające się rodzeństwo.
W pewien wakacyjny, upalny dzień zdarza się jednak tragedia. Pozostawiony pod opieką dziewcząt Alfie zaginął bez śladu.
Ogromna tragedia zamiast scalać prowadzi nieuchronnie do rozpadu rodziny. Wzajemne obwinianie się, poczucie winy każdego członka rodziny prowadzi do stronienia od siebie, izolacji . Każdy uruchamia w sobie inne mechanizmy obronne , w inny sposób reaguje w obliczu nieszczęścia. Wraz z treścią powieści pojawiają się skrywane tajemnice, które w końcu doprowadzają do poznania okoliczności zdarzenia dopiero...

allison | 2013-10-15
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 15 października 2013

Ciekawie opowiedziana historia rodzinnej tragedii, która kładzie się cieniem na życiu rodziców i ich córek.

Dramatyczne zdarzenia sprzed lat poznajemy stopniowo dzięki retrospekcjom. Powoli wyłania się z nich prawdziwy obraz małżeństwa i relacji panujących w pozornie szczęśliwej rodzinie.
Czytelnik długo jest trzymany w napięciu i musi minąć sporo czasu, zanim pozna okoliczności zaginięcia trzyletniego chłopca. Nie rozwiązuje to jednak wszystkich zagadek i nie odkrywa bolesnych, skrzętnie skrywanych tajemnic. Gdy wreszcie wyjdą one na jaw, zmienią nie tylko życie bohaterów, ale i nastawienie odbiorcy.

Nie chcę pisać dużo o treści, gdyż najważniejsze informacje podane są w recenzji od wydawcy. Odsłonięcie zbyt wielu szczegółów mogłoby tylko popsuć trzymającą w napięciu lekturę, w której sporo miejsca poświęcono poczuciu winy, wyrzutom sumienia, karze i przebaczeniu.

Całość napisana jest sprawnie, logicznie, mam jednak zastrzeżenia do niektórych fragmentów. Nie wiem, czy to...

darkangel | 2013-02-18
Przeczytana: 17 lutego 2013

Książka która pokazuje czytelnikowi jak łatwo pogubić się w świecie, jak łatwo stracić wiarę i nadzieję w siły rodziny. To opowieść o ludziach, którzy nawzajem obwiniają się z powodu zaginięcia 3 letniego Alfiego, który pewnego dnia zniknął z plaży będąc pod opieką dwóch starszych sióstr. Po 10 latach każdy z członków rodziny ma nadal wyrzuty sumienia i próbuje znaleźć odpowiedz na nurtujące go pytania: Co się przydarzyło chłopczykowi? I czy to moja wina?.... Czy ostatniego dnia wakacji przed dziesięcioma laty rzeczywiście została otwarta puszka Pandory?..... Przekonajcie się sami jak krucha potrafi być miłość kochających się ludzi w obliczu tragedii i nieszczęścia.

Historia opowiadana z perspektywy minionych 10 lat, akcja tocząca się w czasie teraźniejszym nawiązująca do przeszłości w licznych retrospekcjach opowiadających o członkach rodziny i wydarzeniach od strony każdego z nich. Momentami łapałam się na tym, iż mieszają mi się te rzeczywistości. Retrospekcje są wskazane, bo przecież ukazująca historię rodziny, która pogubiła się po starcie, a jednak nie stała się dla mnie wyjątkową, chyba ze pod względem znużenia. Prawdopodobnie odpowiada za to sposób pisania pani Richell, a może przewidywalność, bo dla mnie przedstawiony scenariusz był łatwy do odgadnięcia już po początkowych rozdziałach. Również słodki epilog w odniesieniu do mitologii nie zaskoczy skoro same imiona córek - Cassandra i Pandora - zdradzają jego charakter (pamiętacie mity o nich?) Wniosek chyba taki, że im więcej czyta się podobnych historii, tym może być mniej przyjemności przy kolejnej. Z drugiej strony, jeżeli opowieść bedzie napisana interesująco to czytelnika...

Eli1605 | 2017-05-29
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 23 maja 2017

To mój pierwszy kontakt z autorką i na pewno nie ostatni. Historia zaginięcia małego chłopca opowiedziane przez trzy osoby, dwie siostry i matkę. Akcja toczy się w chwili zaginięcia malca i kilkanaście lat później. Przeszłość odciska ogromne piętno na całej rodzinie. Niedopowiedzenia, tajemnice, wzajemne oskarżenia i ciężar odpowiedzialności. Kilkanaście lat traumy. Dobrze, że ciąża jednej z bohaterek uruchamia ciąg zdarzeń, które doprowadziły do wyjaśnienia wypadku. Świetna pozycja. Polecam

Marta | 2014-02-24
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Doświadczenie nauczyło mnie, by do debiutów literackich podchodzić ostrożnie. Nie wynika to absolutnie z tego, że nie wierzę w umiejętności nowych autorów, lecz z faktu iż przeważająca większość debiutanckich książek okazała się kompletną klapą bądź pozycjami, które niczym się nie różnią od innych. Rynek wydawniczy jest zasypany literaturą po brzegi, mimo to wciąż jej przybywa. Skąd zatem wiedzieć której książce dać się skusić, by uniknąć rozczarowań? Zwykle kieruję się recenzjami, opisem na okładce ale przede wszystkim intuicją. Nie inaczej było z „Domem na szczycie klifu”, gdzie dużą rolę odegrała również okładka. Zdjęcie opuszczonego domu stojącego na skarpie, gdzieś na uboczu sugerowało jakąś tajemnicę, co zaintrygowało mnie do tego stopnia, że zapragnęłam zaspokoić swoją ciekawość i przekonać się jaką zagadkę kryje ów dom.

Kiedy Helen poznała Richarda, czuła że jego rodzice jej nie akceptują. Była w ciąży, a oni podejrzewali że celowo w nią zaszła, chcąc uwieść ich syna. A...

Caroline | 2013-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2013

Niesamowita książka.
Chciałabym ją opisać najlepiej, jak potrafię.
Zobaczymy, czy się uda.

Dora zachodzi w ciążę razem ze swoim chłopakiem Danem.
Nie potrafi się jednak cieszyć , ze swojego szczęścia, ponieważ nękają ją wspomnienia związane z tragicznym zaginięciem ukochanego, 3-letniego brata. Autorka powoli opowiada historię tej rodziny zaczynając od rodziców Dory - Helen i Richarda. Każdy z nich zmagał się z innymi problemami. A za zaginięcie chłopca odpowiadał "każdy po trochu". Lecz przyszła matka nie wie o tym, ponieważ to ją obarczano za tragedię. Usiłuje dowiedzieć się więcej, lecz nikt nie chce z nią o tym rozmawiać.

Książka wciągnęła mnie bez reszty. Nie mogłam spocząć , dopóki jej nie skończę. Opowiada o problemach , jakie mogą spotkać każdego z nas. Jednak pamiętajmy, że zawsze znajdzie się ktoś , kto nam pomoże, da nam siłę i pokocha.

Kalin | 2014-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2014

Daję tej książce 10/10 trochę pod wpływem impulsu, emocji jakie we mnie wzbudziła.
Nie czytałem nigdy tego typu książek, można by rzec, "babskiej literatury". Jednak ostatnio naszła mnie ochota na dobry obyczaj i dzięki lubimyczytac.pl trafiła w moje ręce powieść "Dom na szczycie klifu".
Tytuł ten jest pierwszą powieścią Hannah Richell i nie wstydzę się, że z niecierpliwością czekam na jej kolejną książkę!
"Dom na szczycie klifu" to historia rodziny Tide'ów, która jest opowiadana przez liczne retrospekcje przeplatane aktualnymi wydarzeniami. Przeszłość odkrywana jest przed czytelnikami stopniowo dzięki czemu książka niesamowicie mnie wciągnęła.
Znajdziemy tu wiele emocji, świetnie napisanych dialogów i dobrze wykreowanych bohaterów.
O czym dokładnie jest książka? Proponuję przeczytać tylko opis, bo wszelkie szersze recenzje mogą zdradzić zbyt wiele i obedrzeć książkę z kilku zadziwiających elementów fabuły.
Polecam!

basik | 2015-11-04

Matka wymyka sie na spotkanie z kochankiem i zostawia 3 letniego synka pod opieką dwóch starszych sióstr, które niezbyt są zainteresowane opieką nad nim. Chłopczyk znika i nigdy nie zostaje odnaleziony.

"Dom na szczycie klifu" to piękna, ale smutna opowieść o poczuciu winy, kłamstwach i tajemnicach, które doprowadzaj do kolejnej tragedii i rozbicia rodziny.
To opowieść o tym, że nic, żadne łzy, żadne wyrzuty sumienia, żadne samooskarżenia ani narzucone sobie kary i cierpienia, nie zwrócą człowiekowi to, co z własnej winy stracił bezpowrotnie.

Mońcia_POCZYTAJKA | 2013-09-26
Przeczytana: 06 sierpnia 2013

Kiedy znajduję powieść o podobnym tytule to zawsze zastanawiam się jakie zagadki kryje w sobie ów dom. Na okładce samotny budynek położony na skarpie w pewnej odległości od innych siedzib sugeruje jakieś tajemnice. I rzeczywiście "Dom na szczycie klifu" nie jest sielską, baśniową, sentymentalną historyjką, ale przejmującą opowieścią o rodzinie, przeszłości, życiowych błędach, rozrachunku i wybaczeniu.
Nawet imiona bohaterek sugerować mogą nieszczęście, bo kto dziś nazywa córki Cassandra i Pandora...

Tragedia jaka dotknęła Helen i Roberta Tide'ów przed kilkunastu laty odbiła się echem na wszystkich członkach rodziny. W piękny, sierpniowy dzień trzyletni Alfie (który miał być nazwany Hektorem) pozostawiony przez matkę pod opieką sióstr ginie na plaży. Pomimo wytrwałych poszukiwań chłopca nie udaje się odnaleźć, a policja uznaje, że mały utonął. Śmierć malucha doprowadza do rozpaczy oboje rodziców i staje się przyczyną rozpadu ich związku. Dziewczynki obwiniają się za...