Wojenna narzeczona

2013-03-14
2013-03-14
Anna Kłosiewicz
miłość II wojna światowa Anna Kłosiewicz

Okładka książki Grand Central. Historie o wojnie i miłości Melanie Benjamin, Jenna Blum, Kristin Hannah, Amanda Hodgkinson, Pam Jenoff, Sarah Jio, Sarah McCoy, Kristina McMorris, Alyson Richman, Erika Robuck, Karen White
Grand Central.... Melanie Benjamin, J...

Piękna historia.
Czytałam już wiele książek o tematyce II wojny światowej, ale ta długo zostanie w mojej głowie.
Okrutne czasy , dwoje młodych ludzi i ich miłość. Miłość której nie da się zgasić. Bardzo polecam.

Piękna historia.

Piękna, wciągająca książka o miłości i wytrwałości. Jedna z tych, która opowiada historię trudów podczas drugiej wojny światowej i wskrzesza zarysy opowieści z popiołów. Właśnie takie książki uwielbiam. Wypożyczyłam ją z biblioteki i wyglądała gorzej niż niejedno starsze dzieło - z okładki schodził laminat, rozwarstwiała się, strony były poplamione, ale pomimo wszystkich tych mankamentów książka miała w sobie to coś - obfitą przeszłość. Lustrując ją, wyobrażałam sobie, że taka opowieść musiała przechodzić przez wiele rąk i właśnie tak powinno być z książkami - powinny być czytane, a nie zakurzone. Dokładnie tak samo powinno być z takimi historiami - powinny być opowiadane, a nie zapomniane.

Jest to piękna, obfitująca w zaskakujące wydarzenia, pełna emocji przepiękna historia o gorącym, ponadczasowym uczuciu dwojga młodych Żydów Lenki i Josefa, które przetrwało ponad sześćdziesiąt lat, w tym okrutne czasy II wojny światowej.

Kolejna, poruszająca historia wojenna. Nam zdaje się niewyobrażalne, że można utracić tak wiele z młodzieńczych lat.

Wielka miłość..... Ślub ....... Rozstanie....... Ból.......Cierpienie........ Getto w Terezinie....... Obóz Auschwitz. Książka, której nie sposób odłożyć, zanim nie przeczyta się do końca. To opowieść o miłości, wojnie i życiu w nieludzkich czasach. Wiele już takich książek przeczytałam, ale to jedna z piękniejszych. Wzruszyła mnie do łez i chyba na długo zostanie w mojej pamięci.

Przeszłość przestała istnieć po przekroczeniu bram obozu. Ten jeden jedyny krok zmieniał wszystko. On i tak nie żył. Piękne chwile, pierwsza miłość i radość stawały się tylko wspomnieniem. Bolącą pustką i ołudą. Dostatek i dobrobyt zapamiętany sprzed wojny ranił do krwi. Wspomnienia bolały. Siostra i rodzice, tyle jej pozostało. Tu gdzie miało być lepiej, a na pewno bezpieczniej niż w miastach ogarniętych wojną okazało się gorzej. Przedsionek piekła. Okruchy węgla i wykradzione kawałki papieru, niemi świadkowie udręki. Zakazane obrazy katuszy obozu, "tu i teraz" zakopane w metalowych puszkach. Strach, ból i śmierć. Czy istnieje inne życie? Czy będzie dane im je przeżyć?

Wzruszająca historia o miłości spełnionej, lecz niedokończonej.

Smutna historia, ale przewidywalna. Jak dla mnie dużym minusem jest umieszczenie zakończenia historii na początku książki przez co historia dużo straciła.

Ta książka jest jedną z piękniejszych, które miałam okazję przeczytać. Napisana została poetyckim językiem, a niektóre cytaty zapadły mi głęboko w pamięci :)

Ta historia daje mnóstwo nadziei, mimo tragizmu drugowojennych czasów, bohaterowie z każdym cierpieniem stają się silniejsi. Po lekturze Wojennej narzeczonej długo pozostawałam w letargu, tak mocno przeżywała tę historię. Każdemu życzę takiej miłości jaka połączyła bohaterów.

płakałam jak dziecko

płakałam jak dziecko

Wojenna narzeczona to książka która wciąga, nie pozwala się oderwać i sprawia że "jeszcze jeden rozdział " zmienia się w połowę książki. Całość została napisana pięknym językiem ,który wzbudza sporo emocji i zachwyca. Postać głównej bohaterki -Lenki została stworzona w oparciu o prawdziwą postać, jaką jest Dina Gottliebova, która przeżyła obóz dzięki swojemu talentowi malarskiemu. Historia opowiadana równocześnie przez Lankę i Josefa sprawia, że wydarzenia i związane z nimi przemyślenia oraz emocje poznajemy z dwóch perspektyw. Jest to poruszająca opowieść o wielkiej miłości, o rozstaniu i tęsknocie w trudnych czasach wojny. Zdecydowanie nie jest to lekka lektura mimo wszystko polecam.

• II wojna światowa
  • Z wojną w tle