Wojenna narzeczona

Tłumaczenie: Anna Kłosiewicz
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Lost Wife
Ag2S

Niezwykła opowieść o pierwszej miłości rozkwitającej w czasach wojny. Tuż przed wybuchem II wojny światowej między Lenką, młodą studentką Akademii Sztuk Pięknych, a Josefem, studentem medycyny, rodzi się uczucie. Z nadzieją na lepszą przyszłość młodzi biorą ślub, by zaledwie kilka dni później patrzeć, jak ich marzenia rozpadają się w proch. Podobnie jak wiele innych osób, świeżo poślubionych...

Niezwykła opowieść o pierwszej miłości rozkwitającej w czasach wojny.

Tuż przed wybuchem II wojny światowej między Lenką, młodą studentką Akademii Sztuk Pięknych, a Josefem, studentem medycyny, rodzi się uczucie. Z nadzieją na lepszą przyszłość młodzi biorą ślub, by zaledwie kilka dni później patrzeć, jak ich marzenia rozpadają się w proch. Podobnie jak wiele innych osób, świeżo poślubionych małżonków rozdziela wojna.
Po latach Josef, teraz ceniony lekarz położnik, wciąż pamięta o żonie, która wedle wszelkich znaków na niebie i ziemi zginęła podczas wojny. Jednak Lence udało się przetrwać w nazistowskim obozie w Terezinie dzięki niezwykłemu malarskiemu talentowi oraz pamięci o mężu, którego, jak sądzi, już nigdy nie będzie jej dane zobaczyć. Dopiero przypadkowe spotkanie kilkadziesiąt lat później w oddalonym tysiące kilometrów od rodzinnej Pragi Nowym Jorku uświadamia im, że oboje otrzymali od losu jeszcze jedną szansę.
Od przepychu spokojnego życia w przedwojennej Pradze po okropności okupowanej przez nazistów Europy, powieść odsłania przed czytelnikiem siłę pierwszej miłości, niezłomność ludzkiego ducha i potęgę pamięci.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Wojenna_narzeczona-p-32097-1-30-.html

Perzka | 2013-06-13
Przeczytana: 12 czerwca 2013

„Inspiracją do powstania tej książki stało się kilka osób, których losy zostały wplecione w fabułę”

Alyson Richman zamierzała napisać powieść o losach malarki, która przeżyła Holokaust. To, że powieść ma zupełnie inną fabułę zawdzięcza swojej wizycie u fryzjera. Tam usłyszała przepiękną
anegdotę o losach pewnego starszego małżeństwa, które po wielu latach rozłąki spotyka się przypadkowo na weselu swoich wnuków. Babka panny młodej oraz dziadek pana młodego to para, która pobrała się tuż przed wybuchem II wojny światowej. Ich historia stała się natchnieniem dla pisarki. Postanowiła umieścić ją w pierwszym rozdziale swojej nowej powieści „Wojenna narzeczona” a w dalszej fabule opisała kolejne sześćdziesiąt lat, które spędzili z dala od siebie, nigdy nie zapominając o sobie.

Lenka Josefina Maizel była najstarszą córką właściciela fabryki szkła znajdującej się w Pradze.Dzieciństwo i wczesne lata młodości upływały jej w bogactwie, wręcz przepychu, w atmosferze miłości rodzicielskiej,...

Kiwi_Agnik | 2015-10-10
Przeczytana: 10 października 2015

"...istnieją dwa typy kobiet. Te, które błyszczą tylko w sztucznym świetle, oraz te, które rozświetla wewnętrzny blask..."

Piękna, mądra i chwytająca za serce książka, wypełniona bólem i miłością, napisana niezwykle liryczny językiem.

Powieść porusza swoim prostym, acz bogatym pięknem i przywodzi niejedno wzruszenie.

Dosłownie każda strona tej powieści stanowiła i stanowi dla mnie ogromną wartość.

kajsa | 2013-11-04
Przeczytana: 02 listopada 2013

Niezwykła historia miłości,która trwała przez całe życie,choć nie mogła się spełnić w wymiarze fizycznym.
Piękny język ukazuje świat, w którym zabrakło piękna.
Bardzo ciekawie poprowadzona narracja. Josef i Lenka opowiadają o swoim życiu z różnych perspektyw.Rozdzieliła ich wojna,przypadek zadecydował o ich przyszłości,nie dane im było żyć razem,ale w sferze emocjonalnej,choć pokochali inne osoby,pozostali sobie wierni i pielęgnowali uczucie,które zrodziło się w ich młodych sercach i trwało przez całe życie.

allison | 2013-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2013

Piękna, wzruszająca, napisana z wyczuciem opowieść o miłości, tęsknocie, stracie... I o wojnie, która zmienia życie bohaterów, skazując ich na cierpienia, samotność, bolesne wspomnienia.

Przyznam, że sięgnęłam po tę książkę z obawami, bo mam za sobą kilka bardzo nieudanych lektur o tematyce wojennej, których autorkami są Amerykanki (z Pan Jenoff na czele).

Tym razem zamiast rozczarowania czekało na mnie oczarowanie, gdyż Alyson Richman wykazała się nie tylko znajomością tematu, przedstawiając wiarygodnie i przekonująco tło historyczne, ale również udowodniła, że potrafi pisać o wielkich uczuciach i dramatycznych przeżyciach w sposób wzruszający, nawet wstrząsający, i jednocześnie niebanalny. Nie ma tu tanich chwytów w postaci łzawych scen jak z hollywoodzkich produkcji, nie ma sztucznych, egzaltowanych dialogów; nie padają wielkie słowa, gdyż bohaterowie-narratorzy nie potrzebują ich, by opowiedzieć o swojej tragedii.

Powieść ujęła mnie swoją prostotą oraz połączeniem wdzięku...

gwiazdka | 2014-09-28
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 28 września 2014

Bardzo ładna i wzruszająca historia miłosna, opowiedziana z punktu widzenia dwojga głównych bohaterów. Do tego dochodzą przejmujące sceny z życia czeskich Żydów w czasie II wojny światowej. Pomimo poważnego tematu książkę czytało się lekko i szybko. Jednak powieść pozostawiła we mnie lekki niedosyt, spowodowany chyba tym, że relacja Lenki i przeplatająca się z nią relacja Josefa, chronologicznie nie pasują do siebie, opowieść Josefa wyprzedza historię Lenki, zdradza przyszłe wydarzenia, rozcieńcza ją samą i towarzyszące jej emocje.

Za to bardzo podobał mi się opis miłości, tęsknoty i osamotnienia dwojga ludzi, którym nie udało się być razem.

motyl43 | 2014-03-07
Przeczytana: marzec 2014

"Istnieją dwa rodzaje dotyku, które pamięta się przez całe życie: pierwszy raz kiedy ukochana osoba muśnie twoją dłoń, i ten kiedy twoje nowo narodzone dziecko chwyci cię za palec" Alyson Richman. I trzeci rodzaj ,kiedy na półkę po przeczytaniu odstawia się piękną książkę. We wszystkich trzech przypadkach jesteście ze sobą związani już na wieczność. "Wojenna narzeczona" należy do tych pozycji, o których się nie zapomina. Gorąco namawiam. PRZECZYTAJCIE!

Madi | 2015-04-01
Przeczytana: 31 marca 2015

Historia miłosna na tle II wojny światowej?
Tak,tak,tak-to jest to, co bardzo lubię.
Opowieść dwojga zakochanych,których rozdzieliły losy wojny ,choć osnuta tragedią i okrucieństwem jakim niosła za sobą wojna,to czyta się ją bardzo dobrze,jednym tchem.
Książka niezwykle piękna, prawdziwa, wzruszająca i poruszająca ,aż do głębi.
Książka ,która na długo zapadnie w pamięci.

Monika | 2015-01-13
Przeczytana: 2015 rok

O Żydach. Nie mogło zabraknąć obozów koncentracyjnych. I z główną myślą przewodnią -> M jak miłość-bardziej boska niż boska a w dodatku niespełniona, że to aż niesłychane...(). Napisana w całości bardzo sugestywnie. Wzniośle, pod kątem wywoływania tego światowego przewidywalnego wzruszenia. I to tyle o emocjach. Książkę czyta się bardzo dobrze, jest ładnie napisana, bez nadmiernych rozbudowań. Nadaje się więc do zabicia czasu, poza tym zawiera trochę historii (mam oczywiście na myśli "uroki" obozowe). Naiwna fabuła. Ja nie polecam. Ale jak ktoś lubi się wzruszać wielką idealną ale niespełnioną miłością, przeżywać tragizm ludzi, którym/bo już im pomóc nie może, to z pewnością przypadnie mu do gustu.

beataj | 2014-03-16
Przeczytana: 13 marca 2014

Czy pierwsza miłość może być ostatnią ? Mimo przeszkód, wojny, bólu, tragedii, rozpaczy ? Mimo dzielących lat, mimo upływającego czasu ? Mimo zupełnie innych dróg, które wybrało życie ? Mimo niespełnienia się planów i zamiarów ?
Wzruszająca, pięknie napisana, historia miłości stykającej się z brutalnością wojny i zagładą Żydów.

kasandra_85 | 2013-03-25
Przeczytana: marzec 2013