Tajemnica Noelle

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Midwife's Confession
Ag2S

Czy istnieją granice wybaczenia? Szanowna pani Anno, Trudno mi pisać o tym, co muszę pani przekazać, a przy tym zdaję sobie sprawę, że pani jeszcze trudniej będzie dać sobie z tym radę. Ogromnie mi przykro... Niedokończony list to jedyny trop, który może odsłonić przed Tarą i Emerson przyczyny samobójstwa ich przyjaciółki, Noelle. Znały ją jako zaabsorbowaną swoim zajęciem, gotową do...

Czy istnieją granice wybaczenia?

Szanowna pani Anno,

Niedokończony list to jedyny trop, który może odsłonić przed Tarą i Emerson przyczyny samobójstwa ich przyjaciółki, Noelle. Znały ją jako zaabsorbowaną swoim zajęciem, gotową do poświęceń położną, kobietę oddaną rodzinie i przyjaciołom, kochającą życie. Nie znały jednak całej prawdy…

Zagadkowy list, zdradzający istnienie bolesnej tajemnicy, stał się dla przyjaciółek zmarłej bodźcem do szukania prawdy o kobiecie o złożonej osobowości, która życie każdej z nich oraz losy trzeciej, nieznanej im osoby naznaczyła miłością i współczuciem, ale też zdradą i kłamstwem.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Opinie czytelników (1930)
Gosia | 2014-10-03
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 02 października 2014

Po "Szansie na życie" to moja druga powieść Diane Chamberlain. Świetna książka, dużo lepsza od poprzedniej. Naprawdę ciekawa i niesamowita historia.
Trzy przyjaciółki: Noelle, Tara i Emerson znają się od szkolnych lat, wydaje się, że wiedzą o sobie wszystko i nie mają przed sobą tajemnic. Dlatego takim szokiem dla Tary i Emerson jest samobójcza śmierć Noelle. Zaczynają zadawać sobie pytania: o czym nie wiedziały, co przegapiły, czy rzeczywiście znały swoją przyjaciółkę? Gdy biorą się za porządki i znajdują dziennik Noelle, powoli zaczynają wychodzić na jaw jej tajemnice. Przyjaciółki wszczynają prywatne śledztwo. Zagłębiają się w jej życie i powoli zaczynają odkrywać prawdę. Wiele faktów je zaskakuje prowadzi do wniosku, że tak naprawdę wcale jej nie znały.
Autorka świetnie pokazała emocje bohaterów. To,że możemy wczuć się w ich położenie, z pewnością przyczynia się do osobistego i bardzo emocjonalnego odbioru książki. Duża w tym zasługa narracji pierwszoosobowej, dzięki której...

Alicja | 2015-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2015

"Bywa,że ludzie skrywają swoje tajemnice bardzo głęboko.Nie zdradzają ich nawet najbliższym. Nawet tym, którym się wydaje, że dobrze ich znają"(str 37)
Trzy dziewczyny połączone węzłem przyjaźni od czasów studiów, znające się jak łyse konie, lecz jak się okazuje nie do końca.Samobójcza śmierć jednej z nich jest szokiem dla pozostałych. Rodzą się pytania o powód tej decyzji, wzajemne pretensje, że nic nie zwiastowało tej tragedii.
"Człowiek ogłuszony emocjami bywa ślepy" (34)
Autorka powoli uchyla rąbka tajemnicy, lecz robi to stopniowo i trzyma w napięciu do samego końca.Każdy rozdział jest opowiedziany przez inną osobę przez co potrafimy zrozumieć ich emocje, myśli i sposoby postępowania. To książka o ogromnym bólu i cierpieniu po utracie najbliższych, jak się do niego zdystansować i funkcjonować dalej. O trudnych decyzjach mających wpływ na dalsze życie. O wyborach między marzeniami, a rzeczywistością. O różnych relacjach między rodzicami
i dziećmi.Czasem drobne z pozoru...

allison | 2014-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2014

Było to moje trzecie lub czwarte spotkanie z prozą pani Chamberlain i równie (a może nawet bardziej) udane.

"Tajemnica Noelle" okazała się świetnie skonstruowaną powieścią obyczajowo-sensacyjną, z misternie i zaskakująco utkaną, spiętrzoną intrygą, przez co nie sposób oderwać się od lektury.
Sekrety wychodzą na jaw stopniowo, trzymając czytelnika w napięciu. Gdy wydaje nam się, że już wszystko wiemy, autorka odpala ostatnią fabularną bombę, dzięki czemu finał aż ścina z nóg.

W swoim gatunku "Tajemnica Noelle" to na pewno powieść z wyższej półki.
Podoba mi się sposób, w jaki Diane Chamberlain zwodzi odbiorcę, jak igra z jego intuicją, dostarczając nie tylko emocji związanych z sensacyjną stroną książki.
Perypetie bohaterów dają wiele do myślenia na temat życiowych problemów - odpowiedzialności, pokuty, poczucia winy, a także istoty macierzyństwa.
Można, oczywiście, dyskutować nad kwestią dziwnych zbiegów okoliczności, jednak - moim zdaniem - autorka nie przekroczyła granic...

Piszę do was te słowa, by się z wami czymś podzielić. To wszystko już za mną. Te wszystkie emocje, głębia uczuć, refleksje, pokarm dla świadomości... Nasyciłem mój umysł po same brzegi tego, co jest w stanie w sobie zmieścić... Ciężko mi było zapanować nad swoim wnętrzem. Ta cała historia, labirynt wszystkich wątków namieszał konkretnie. Ta treść nie rozerwała mojej duszy na strzępy, bo nie o to tym razem chodziło. Wnętrze tej książki oddycha czymś prawdziwym, czymś co porusza, daje kierunkowskaz, szepcząc w jakim kierunku podążać, gdy nas spotka coś podobnego.
Czasami zachwycam się literacką mestrią, kunsztem wybitnie wyszywanych słów, ich genialną zabawą...A niekiedy ogrom wątków, ich dramatyczny, pełen melancholii, nostalgii, smutku, tęsknoty, rozpaczy, wewnętrznego rozdarcia duszy rozwój wydarzeń dobrze wpływa na moje myśli, nastawienie względem świata i ludzi. Takie książki pomagają zejść na ziemię, nie pozwalaja bujać w chmurkach. One sprawiają, że człowiek zaczyna się...

gwiazdka | 2015-08-08
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 08 sierpnia 2015

„Tajemnicę Noelle" od pierwszego rozdziału czyta się rewelacyjnie. Fakt, że głównych bohaterek jest kilka nie ma znaczenia, bo każdy rozdział ma zaznaczone, o kim w nim mowa więc nic się nie myli. Na plus przemawia, że napięcie rośnie z każdą przeczytaną stroną, wyjaśnienie wszystkich tajemnic zaś jest dość wiarygodne. Niby jest to książka obyczajowa, jednak napisana jest z uwzględnieniem wszelkich sztuczek w zakresie sensacji: autorka zdradza jedną tajemnicę niepostrzeżenie na to miejsce wprowadzając następną. Poruszane są tutaj także wielkie tematy typu białaczka, ale stanowią one tylko dopełnienie wątku obyczajowego.

Dla mnie rewelacja.

Ania K | 2013-05-07
Przeczytana: 07 maja 2013

Przepiękna powieść ,chwytająca za serce i grająca na emocjach.Dawno nie wciągnęła mnie tak książka,nie mogłam się od niej oderwac,chwilami miałam wrażenie jakbym znała bohaterki i były moimi przyjaciólkami.Działo sie w tej książce dużo ,momentami zapierało dech w piersiach.Nie mam zwyczaju opisywac tresci,raczej dziele sie odczuciami co do emocji po przeczytaniu ksiązki.Jest to powiesc o przyjazni,miłosci skrywaniu bolesnej tajemnicy,szukaniu prawdy i odpowiedzi na pytanie kim jestem.Polecam ksiązke ,nie bedziecie sie nudzic.Warto przeczytac ,na pewno na długo pozostanie w pamieci.

Przebudzona | 2015-10-06
Przeczytana: 01 października 2015

Jest to moje drugie spotkanie z panią D. Chamberlain i muszę przyznać, że odwaliła kawał dobrej roboty. To nie jest "Tajemnica Noelle" a bardziej TAJEMNICE. Owszem jest jedna główna ze względu na jej zawód, ale przyznam, że te niby maluczkie dotyczące osobiście jej samej były ciekawsze. Bo ile jeden człowiek może skrywać tajemnic i ile masek może nakładać na co dzień, by nic się nie wydało? Wydawałoby się, że niewiele, a jednak BARDZO DUŻO.

Sama postać Noelle z każdą kolejną odkrytą tajemnicą wzbudzała mieszane uczucia - głównie niedowierzanie. MINI SPOJLER ;) Fajnym zabiegiem było to że my jako czytelnicy dowiadujemy się pewnej rzeczy o niej i jej "związku" z pewnym mężczyzną, a ta wiedza nie została do samego końca odkryta przez jej przyjaciółki.

Powieść skupia się głównie na macierzyństwie i relacjach z przyjaciółmi. I oczywiście na sile TAJEMNIC ;).

POLECAM w 100%

SeVIIen | 2017-03-22
Przeczytana: 22 marca 2017

„Lubiła noc od zawsze, od urodzenia, przez całe swoje trzynaście lat życia. Zdaniem matki, dlatego że przyszła na świat dokładnie z wybiciem północy, wobec tego mylił jej się dzień z nocą.”

Noelle, Tara i Emerson to najlepsze przyjaciółki. Wydaje się, że tak będzie zawsze – do późnej starości. Jednak wszystko burzy niespodziewana wiadomość o samobójstwie Noelle… Dla dwóch pozostałych kobiet jest to szok. Przecież Noelle tak kochała życie, uwielbiała nieść pomoc ludziom i czuć się potrzebna, była oddana rodzinie i przyjaciołom. Więc dlaczego to zrobiła? Jedynym tropem mogącym wyjaśnić przyczyny jej samobójstwa jest tajemniczy list, który zostawiła. Tara i Emerson próbują dowiedzieć się całej prawdy. Na jaw wychodzą zaskakujące i szokujące tajemnice, skrywane od lat. Okazuje się, że przyjaciółki nie wiedziały o Noelle wszystkiego…

Ponowne spotkanie z prozą Diane Chamberlain, już siódme. Autorka nadal mnie zaskakuje. O ile przekonana byłam, że czytałam już o wszystkim – ta kobieta...

Joanna | 2013-03-01
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 25 lutego 2013

Noelle postrzegana była zawsze jako osoba potrafiąca cieszyć się życiem, beztroska, wesoła i pogodna. Kiedy nieoczekiwanie dla wszystkich popełnia samobójstwo, jej przyjaciółki Tara i Emerson z którymi znała się od lat szkolnych i stanowiły dla niej namiastkę rodziny są wstrząśnięte tragedią. Obwiniają się, że nie potrafiły dostrzec symptomów zapowiadających desperacki czyn.
Porządkując rzeczy zmarłej natrafiają na dokumenty świadczące, że była adoptowaną córką nieletniej dziewczyny , wychowywaną przez starą położną. Z kolejnymi przeglądanymi dokumentami, listami Emerson i Tara dowiadują się nowych skrywanych tajemnic. Jest ich mnóstwo, dotyczą nie tylko życia osobistego, ale i zawodowego, tajemnice sięgają nawet życia rodzinnego przyjaciółek.
Zdruzgotane śmiercią najbliższe przyjaciółki Noelle próbują zrozumieć i poznać jej przeszłość, odkryć powody kłamstw, którymi otaczała swoje życie chociażby dotyczących pracy położnej w terenie przez kilkanaście lat. Noelle okazuje się...

Ag2S | 2013-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2013

Cudowna!!
Po przeczytaniu zwyczajnej, po prostu dobrej książki Diane Chamberlain "Prawo matki", w ogóle nie spodziewałam się takiego huraganu emocji, jaki wywołała we mnie kolejna jej książka. Czytałam ją z zapartym tchem i ze łzami w oczach. Zarwałam trochę nocy i pół dnia, żeby ją dokończyć, gdyż prawie od samego początku akcja toczy się na pełnych obrotach i wprost nie mogłam, nie potrafiłam i nie chciałam jej odłożyć, dopóki nie poznam całej prawdy.
Historia bardzo ciekawa, tak zagmatwana i tak niesamowita, że ciężko byłoby ją w skrócie opowiedzieć, dlatego trzeba i warto przeczytać książkę, by dowiedzieć się jakie tajemnice skrywała Noelle.
Gorąco polecam, pozostając nadal pod wielkim wrażeniem.

zobacz kolejne z 1920