Past Imperfect: A Novel

Wydawnictwo: Macmillan
angielski
lukutoukka

“Damian Baxter was a friend of mine at Cambridge. We met around the time when I was doing the Season at the end of the Sixties. I introduced him to some of the girls. They took him up, and we ran about together in London for a while….” Nearly forty years later, the narrator hates Damian Baxter and would gladly forget their disastrous last encounter. But if it is pleasant to hear from an old...

Nearly forty years later, the narrator hates Damian Baxter and would gladly forget their disastrous last encounter. But if it is pleasant to hear from an old friend, it is more interesting to hear from an old enemy, and so he accepts an invitation from the rich and dying Damian, who begs him to track down the past girlfriend whose anonymous letter claimed he had fathered a child during that ruinous debutante season.

The search takes the narrator back to the extraordinary world of swinging London, where aristocratic parents schemed to find suitable matches for their daughters while someone was putting hash in the brownies at a ball at Madame Tussaud’s. It was a time when everything seemed to be changing—and it was, but not always quite as expected.

źródło opisu: Macmillan Publishers, 2010

źródło okładki: http://us.macmillan.com

"Moja matka nie byłaby zadowolona, ale moja matka nie żyła i teoretycznie wypadła z gry, chociaż nie jestem pewny, czy dezaprobata rodziców, żywych czy umarłych, kiedykolwiek przestaje nas dosięgać."

"Czas przeszły niedoskonały" to książka przedziwna, którą naprawdę trudno jednoznacznie ocenić. Bez trudu jestem w stanie wyobrazić sobie zirytowanego czytelnika, który po 100 stronach ciska tomiszczem autorstwa Juliana Fellowesa o ścianę i wykrzykuje : "Co to ma być? Powieść czy traktat o przemianach społecznych?!". Akcja posuwa się powoli, jak czas spędzany w wiejskiej posiadłości w letnie niedzielne popołudnie. A jednak "Czas..." ma w sobie pewien urok i czyta się go bardzo przyjemnie, choć z całą pewnością nie jest to lektura dla każdego.

Meggie | 2017-05-19

Czego się pragnie, gdy jest się tak bogatym, że można kupić niemal wszystko, ale czasu pozostało niewiele? Piękna, majestatyczna posiadłość, luksusowy samochód, wykwintne jedzenie. Damian Baxter może pozwolić sobie na bardzo wiele, niestety choroba sprawia, że bogactwo przestaje mieć znaczenie. Bardziej nurtuje pytanie, komu to wszystko pozostawić? Damian w dniu ślubu był już bezpłodny, ale być może wcześniej, w trakcie kilku związków mógł zostać ojcem. Nadziei w tym względzie dodaje tajemniczy i niejednoznaczny list, którego nadawczyni chciała pozostać anonimowa. Dokąd zaprowadzą poszukiwania? Czy podróż w przeszłość przyniesie ukojenie? Czy list zawiera prawdę, czy może jest to próba oszustwa?

Baron Julian Fellowes – brytyjski aktor, pisarz, scenarzysta i reżyser. Autor powieści „Snoby” oraz „Belgravia”, a także wielu scenariuszy. Za scenariusz dramatu Gosford Park Roberta Altmana otrzymał Oscara, a za scenariusz serialu Downton Abbey - nagrodę Emmy.

Sama okładka przywodzi na...

Aleksandra | 2018-02-05
Przeczytana: 04 lutego 2018

Interesująca powieść sentymentalna dotycząca angielskich "wyższych sfer" i problemów, z jakimi musiał się zetknąć główny bohater, aby zostać wprowadzony, a właściwie wyprowadzony z tej niezwykle zadufanej i próżnej grupy społecznej. Damian Baxter dochodzi swoją pracą i wytrwałością do ogromnego majątku. Jest jednak śmiertelnie chory i nie ma dziedzica. Postanawia jednak odszukać autorkę listu, który kiedyś otrzymał... Powieść świetnie skonstruowana. Piękny język, wyraziste postaci i rewelacyjne sceny z angielskim humorem. Polecam

księgozbiór | 2018-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2018

Moje pierwsze spotkanie z Julianem Fellowesem przy okazji Belgravii było na tyle owocne, że nie mogłam odmówić sobie kolejnego przy okazji jego drugiej powieści „Czas przeszły niedoskonały”.
Damian Baxter jest jednym z najbogatszych ludzi w Anglii. Ma piękny dom, służbę i nikogo z kim mógłby się tym podzielić. Ma też raka i przeświadczenie, że gdzieś na świecie żyje jego nieślubne dziecko, o którym nie miał pojęcia, do czasu otrzymania tajemniczego listu. List przyszedł prawie 20 lat temu, ale wtedy Damiana to nie interesowało. Teraz gdy czas mu się kończy desperacko próbuje odnaleźć swojego jedynego spadkobiercę lub spadkobierczynię.
Zadanie nie jest proste i ze względu na swój szybko pogarszający się stan zdrowia mężczyzna nie jest wstanie wykonać go samodzielnie. Jedyną osobę, która może mu w tym pomóc, widział 40 lat temu, a do tego osoba ta, no cóż delikatnie rzecz ujmując, nie przepada za nim.
„Nienawidziłem go”
Mimo jawnej niechęci narrator jednak podejmuje się tego...

Sławka | 2017-10-18

No lubię czytać o tej snobistycznej i gardzącej innymi angielskiej arystokracji.Nawet czasy jej schyłku też lubię.Są skrępowani zasadami a jacy dumni. Zarozumiali i próżni.Gardzący niżej urodzonym i noszący wysoko głowę nawet jeśli są spłukani. Głupie to ich przywiązanie do tradycji i urodzenia ale jak się dobrze o tym czyta. Mogę się przez to poczuć lepiej i ich żałować. Że tracą miłość, przyjaźń, prawdziwe związki... życie. Zazdrość i pogarda w jednym.

aniaskl | 2017-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2017

Dobrze rozpisana historia z tajemnicą to rozwikłania, a jednocześnie wgląd w świat wyższych sfer. Bardzo podoba mi się jak autor, mam nadzieję świadomie, wyidealizował obraz postaci Syreny, widzianej oczami narratora. J.F. w swojej kolejnej książce trzyma poziom i raz na jakiś czas podrzuca nam coś o Polsce... Bardzo polecam, mimo wtrąceń, dygresji i czasem przydługich analiz rzeczywistości i społeczeństwa.

Zabookowane | 2017-03-29

Najnowsza książka Fellowesa, „Czas przeszły niedoskonały”, to nie tylko świetna powieść, ale i bardzo ciekawe, fascynujące wręcz, świadectwo świata brytyjskich wyższych sfer. Świata reguł i konwenansów, specyficznej życiowej filozofii, świata rautów, balów i kolacji, panien debiutujących na salonach – świata, którego w zasadzie już nie ma.
Narrator powieści, pisarz, mężczyzna w dojrzałym wieku, przyjmuje zaproszenie od niewidzianego od lat znajomego. To Damian Baxter, kolega z czasów studenckich, którego pod koniec lat sześćdziesiątych wprowadził w tzw. londyński Sezon (coroczny czas rautów, przyjęć i innych wydarzeń towarzyskich angielskich wyższych sfer). Panowie spotykają się w oszałamiającej rezydencji Damiana, który jak się okazuje, dorobił się olbrzymiej fortuny. Jest jednak śmiertelnie chory i chciałby odnaleźć dziedzica. Kiedy ożenił się w wieku czterdziestu lat, był już bezpłodny w wyniku przebytej choroby. Ma powody, by przypuszczać, że potomka spłodził wcześniej, a...

Soledad | 2017-10-11
Przeczytana: 11 października 2017

Interesujący portret pokolenia oraz marzeń i osiągnięć angielskiej arystokracji. Niełatwy w lekturze poprzez mnogość monologów wewnętrznych narratora, ale dla mnie (lubiącą angielskie klimaty) całkiem, całkiem:) Jedyne, co mnie zirytowało, to brak kompetencji w poruszaniu kwestii katolicyzmu - totalna porażka! Czasem już mnie to bawi: ateiści, protestanci oraz ludzie baaaardzo luźno związani z życiem religijnym wypowiadający się z miną znawców o katolikach. Żenada...

Badylarka | 2017-06-30

Książka sir Juliana Fellowesa pt. "Czas przeszły niedoskonały" przypomina mi nieco rozwodzenie się w monologu Wiesława Myśliwskiego ("Traktat o łuskaniu fasoli", "Kamień na kamieniu", "Ostatnie rozdanie" itp.).

Niezwykle bogaty Damian Baxter jest bardzo chory i jego dni są policzone. Niedawno otrzymał anonimowy list od dziewczyny, z którą się kiedyś spotykał. Wynika z niego, że Damian ma dziecko! Jest to o tyle dla niego ważne, że po pierwsze po wyleczeniu ze świnki w dorosłym już życiu nie mógł mieć dzieci, a po drugie to dziecko mogłoby stać się dziedzicem fortuny Damiana.

Prosi o pomoc (to rodzaj prośby, której się nie odrzuca) w odnalezieniu tajemniczej kobiety znajomego sprzed kilkudziesięciu lat. Ten znajomy jest narratorem książki. W młodości to on wprowadził Damiana w życie londyńskiej arystokracji, potem stał się jego wrogiem, a obecnie jest znanym pisarzem. Znajomy dostaje wskazówki związane z pięcioma kobietami, które mogłyby urodzić dziecko Damiana, ale oczywiście...

Romen | 2017-08-30
Przeczytana: 28 sierpnia 2017

"Czas Przeszły Niedoskonały" czyta się z dużą przyjemnością. Przynajmniej dla mnie lektura tej książki taka właśnie była. Fellowes zgrabnie opisuje czas w którym arystokracja zaczęła zderzać się z teraźniejszością, dawne zwyczaje umierały zastępowane przez nowy świat, który czerpał przyjemność z ich negowania. Fabuła jest dość prosta, główny bohater obiecuje, że pomoże umierającemu znajomemu, którego nie widział prawie 40 lat. Przy tym cofnie się w swoja przeszłość i będzie musiał zmierzyć się z tym jak ludzie, którzy ją tworzą radzą sobie w obecnym świecie. Te zderzenia i opowieści z przeszłości są najciekawsze. Pozwalają zajrzeć w świat balu debiutantek, Sezonu, dumy, a czasem zwykłej arogancji i bezczelności arystokracji. Fellowes opisuje wszystko ciekawie, ze szczegółami. Czytałam "Belgravię" Fellowes i uważam, że "Czas Przeszły Niedoskonały" przewyższa tą popularniejszą pozycję większym skomplikowaniem charakterów i ciekawszym, mniej papierowym,...