Czas przeszły niedoskonały

2017-01-01
Data 1. wydania:
2010-10-12
Barbara Kopeć-Umiastowska
bogactwo humor ironia lata 60. XX w. literatura angielska Londyn mężczyzna nienawiść rywalizacja śmierć uczucie wspomnienia współczesność

Oficjalne recenzje i

Powieści, których już nie ma

Link do recenzji

550 11 16

Książka o ludziach z wyższych sfer, ludziach aspirujących do wyższych sfer i tych pochodzących z gminu i nigdzie nie aspirujących, którzy i tak przebojem zdobywają całą pulę. Wszystko przez pryzmat (byłej) przyjaźni i (nie zrealizowanej) miłości. Reszta w opisie wydawcy.

Podchodziłem jak do jeża, ale w rezultacie nie żałuję zakupu i czasu poświęconego na czytanie (w moim...

Opowieść, niczym wehikuł czasu, przenosi nas w niedaleką przeszłość, kiedy to angielskie młode damy debiutowały na dworze. Nie jest to jednak jakaś powieść historyczna, a bardziej historia o wyczuwalnych "pod skórą" nadchodzących zmianach społecznych. Mnie jednak nie urzekła tak jak "Snoby".

Początek był ciężki, ale rozwinął się w piękną, niezapomnianą historię :)

Myślałam, że będzie to kolejna oweiść w stylu Belgravii czy chociaż Snobów, a tu... wielkie rozczarowanie. Nie byłam w stanie dokończyć, bo czytało się przeciężko.

Mimo że fajnie napisana to już myślałam że się nie skończy... Dobrze że chociaż do samego końca trzymali w tajemnicy co się stało na tej imprezie bo inaczej chyba bym nie doczytala do końca ;-)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jako wielbicielka filmu Gosford Park oraz serialu Downtown Abbey (w obu przypadkach Julian Fellowes jest scenarzystą) zainteresowałam się książką; mam też w planach Belgravię.
Julian Fellowes świetnie odmalował świat Brytyjczyków z klas wyższych, wkraczających w dorosłe życie pod koniec lat 60 XX wieku. Są to przede wszystkim dziewczęta debiutujące w tzw. londyńskim sezonie...

Bohaterem książki, wokół którego kręci się cała akcja jest Damian Baxter, który jest obrzydliwie bogaty i umierający. Jego historia sięga roku 1968, kiedy to został wprowadzony na salony i debiutował, jak to się wtedy w Anglii mówiło. Odbywał się wtedy tzw. Sezon, kiedy wszystkie młode dziewczyny zostały wprowadzane do wielkiego świata arystokracji. Był to czas przyjęć,...

Komu z nas nie marzył się czasem powrót do przeszłości? Szybkie cofnięcie w czasie i nie tyle naprawienie minionych błędów, co odkrycie na nowo zagrzebanych emocji, ludzi, swoich miejsc. Problem w tym, że ludzki umysł nie jest doskonały, ma skłonności do nadawania znaczenia temu, co znaczenia nie miało, racjonalizacji, idealizacji...

Julian Fellowes - demaskator...

Ciągłe odbieganie od tematu sprawiało, że książka stawała się nudna i monotonna.

Trochę jak "Utalentowany pan Ripley". Bardzo ciekawa historia, która z każdym rozdziałem wciągała mnie głębiej. To moje drugie spotkanie z Fellows po "Snobach". Gdybym miała wybierać,to druga przypadła mi bardziej do gustu, ale jak wiadomo o gustach się nie dyskutuje.

• 2018
  • E-book