Snoby

Data 1. wydania:
2006-01-24
Barbara Kopeć-Umiastowska
Barbara Kopeć-Umiastowska

Książka urzekła mnie lekkim, ale zarazem wyszukanym piórem, inteligentnym poczuciem humoru oraz dystansem do blichtru świata. Tekst aż skrzy się od błyskotliwych spostrzeżeń i zabawnych scen.

Łagodnie sarkastyczne spojrzenie na brytyjską wyższą klasę społeczną oraz ludzi do niej aspirujących. Racjonalne, ale równocześnie czułe wydrwienie pewnych przejawów społecznej ułomności. Żartobliwie, ale bez zgryźliwości.

Jest tu historia pewnego romansu, ale nie ma co obawiać się przesłodzenia, czy nadmiaru emocji. Posłużył on jedynie za kanwę opowieści. Ta zaś snuje się bez pośpiechu, urokliwie, podkreślając wszystkie smaczki, na które autor pragnie zwrócić uwagę. Imponuje jego niezwykły zmysł obserwacji, wynikający z pewnością z faktu, że sam obraca się w tychże sferach. Dobrze nakreślone portrety psychologiczne, postaci są pełnokrwiste, wyraźne.. a lady Uckfield wspaniała!

Wytworny sposób opowiadania plus duża doza ironii sprawiają, że książkę czyta się z niebywałą przyjemnością.

Co do warsztatu autora przyczepić się nie można, ale książka trąci nudą, zupełnie jak popołudniowa herbatka u pani hrabiny...

Moja ulubiona Książka Juliana Fellowes'a! Świetnie pokazuje współczesne życie tzw. wyższych sfer i ludzi, którzy wiele by oddali, by móc dostać się- choćby od kuchni- do tej sfery jaśniepaństwa. Książka napisana lekko, współczesnym językiem. Narrator prezentuje losy bohaterów z pewnym przymrużeniem oka- ot niechcący trafił przypadkiem w środek zamieszania. Jest bystrym obserwatorem i powiernikiem sekretów bohaterów. Dzięki niemu również czytelnik ma wrażenie, że siedzi w fotelu w kącie salonu, w którym dzieje się cała historia. Zaraz podadzą herbatę....

Szczery i dosadny portret angielskich wyższych sfer. Doskonała lektura. Polecam.

Akcja toczy się niby w latach 90 ubiegłego stulecia, a mamy wrażenie, że jesteśmy co najwyżej w połowie XIX wieku.

Zmora mojej wczesnej młodości- rodzicielski frazes:
"Z kim przestajesz takim się stajesz" w wypadku "Snobów" zdaje się nie mieć racji bytu. Arystokratą trzeba się urodzić i żadne małżeńskie koligacje, aspiracje towarzyskie i uczuciowe tego nie zmienią...Może dlatego unikałam zawsze ludzi z tzw. dobrych domów, ich wrodzona nonszalancja obniżała moje poczucie wartości do minimum. Narrator(vel autor?)" Snobów " też ma tego świadomość, zgrabnie wprowadza nas w świat brytyjskiej arystokracji, ale nie sili się na bycie jednym z nich. Postacie są pełnokrwiste, cudownie sportretowane, ze swymi manierami, przywilejami, nawykami i słabostkami. Wszystko co wychodzi spod pióra Juliana Fellowesa kojarzy mi się z przyjemnością, gdyż snute przez niego historie wprowadzają mnie w stan absolutnej czytelniczej błogości...

Zmora mojej wczesnej młodości- rodzicielski frazes:

Książka wciągająca, pod warunkiem, że można jej poświęcić sporo wolnego czasu. Bo między tzw wódkę i zakąskę się absolutnie nie nadaje!

Bardzo inteligentny autor, super wykreowany świat

uczciwie przedstawione ludzkie emocje i motywacje, wartka fabuła - na pewno jeszcze sięgnę po tego autora:)

Bardzo inteligentny autor, super wykreowany świat

O choroba! To jednak nie były moje klimaty! Co mnie trochę zaskoczyło bo serial "Downton Abbey" którego scenariusz napisał Autor bardzo mi się podobał. Natomiast już to co przeczytałam nic a nic nie zyskało mojej przychylności. Co to, na Boga było? Do końca nie wiem. Jakaś powieść obyczajowa skrzyżowana z romansidłem ? Akcja toczy się w latach 90tych poprzedniego stulecia, czyli w sumie nie tak
znowu dawno a główna bohaterka stara się wejść do angielskiej arystokracji oczywiście przez małżeństwo. Bo przecież to i tylko to może dać szczęście w życiu. Cała historia jest opowiadana przez osobę trzecią która jest albo nie jest jej znajomym/ przyjacielem? Cholera wie?
Historia rodem rzeczywiście z Dynastii skrzyżowanej z owym Downton Abbey. Powiem tak opowieść do bólu przewidywalna. Chyba wolę tego rodzaju historie na ekranie bo książkę czytałam bez większego entuzjazmu. Aczkolwiek trzeba oddać sprawiedliwość Autorowi że napisana jest
dobrze, ładnym językiem ale to jednak nie wszystko. Raczej po kolejną nie sięgnę. Nie moje klimaty.( A najstraszniejsze jest to że raz w życiu dawno dawno temu przeczytałam książkę D. Steel i ona mi się bardziej podobała- jednak była ciekawsza pomimo i O ZGROZO!! że to było romansidło).

Mam słabość do książek i stylu pisania Fellowesa, chociaż obiektywnie rzecz ujmując, są one do siebie bardzo podobne. Fabuła "Snobów" jest momentami przewidywalna do bólu, ale świat wykreowany pieczołowicie przez autora raczej mi to rekompensuje :) Wielkie też brawa dla tłumaczki, bo język powieści brzmi tyle wyszukanie co naturalnie. Idealna książka na chłodne wieczory.