Dokręcanie śruby

Wydawnictwo: W.A.B.
The Turn of the Screw
Jacek Dehnel
Ag2S

Uwaga! książka wydana również pt.: "W kleszczach lęku". Klasyczna gotycka powieść grozy w nowym przekładzie autorstwa Jacka Dehnela. Grupa znajomych w zimową noc snuje przy kominku opowieści o duchach. Jeden z uczestników przypomina sobie relację spisaną onegdaj przez jego znajomą. Przyjaciele umawiają się na kolejny wieczór, by wysłuchać mrocznej historii sprzed lat… Oto młoda guwernantka...

Uwaga! książka wydana również pt.: "W kleszczach lęku".

Klasyczna gotycka powieść grozy w nowym przekładzie autorstwa Jacka Dehnela.
Oto młoda guwernantka podejmuje się opieki nad dwójką sierot, które opuszczone przez wuja, wychowują się w ponurym wiktoriańskim dworze. Niespodziewanie idyllę zakłócają tajemnicze wydarzenia. W pobliżu posiadłości dziewczyna zaczyna dostrzegać postaci, których nie rozpoznaje i które wydają się nierealne. Czy tylko ona widzi obcych, czy może to wyobraźnia płata jej figle?
W guwernantce narastają niepokój i strach. Gdy dowiaduje się, że tajemnicze zjawy są nieżyjącymi opiekunami rodzeństwa, zaczyna podejrzewać, że dzieci nie są wcale tak niewinne, jakimi się jawią.

źródło opisu: http://sklep.gwfoksal.pl/

źródło okładki: http://sklep.gwfoksal.pl/

Magnis | 2017-08-20
Przeczytana: 18 sierpnia 2017

Twórczość Henry Jamesa znam tylko z jednego opowiadania niesamowitego z antologii i właśnie tej małej książeczki pod tytułem W kleszczach lęku. Dotychczas nie miałem przyjemności zaznajomić się z innymi utworami autora, lecz może przyszłościowo się to zmieni. Czytana książka nie po raz pierwszy zresztą należy do gatunku grozy, który uwielbiam. Stare powieści, nowele lub opowiadania właśnie w takim klimacie zawsze mnie interesowały i chętnie po nie sięgałem. Nie mogło by być inaczej z W kleszczach lęku. Spodziewając się niezwykłej historii i mając w pamięci pozytywne odczucia z poprzedniego czytania postanowiłem do niej wrócić.
W kleszczach lęku rozpoczyna się, gdy grupa osób zaczyna sobie opowiadać przerażające historie i na sam koniec jeden z uczestników twierdzi, ze posiada niezwykłą opowieść, choć prawdziwą o przygodzie znajomej, która była guwernantką w jednej z posiadłości.

Henry James w swojej książce wykorzystuje cały sztafaż należący do powieści gotyckiej. Zamiast zamku...

Marcin Knyszyński | 2017-05-04
Przeczytana: 04 maja 2017

Recenzja pochodzi z:

W oryginale z 1898 roku młoda guwernantka, opiekująca się dwójką sierot, została poddana „dokręcaniu śruby”. W polskim tłumaczeniu Witolda Pospieszały ściskana jest coraz bardziej „kleszczami lęku”. W zasadzie chodzi o to samo – o narastające sukcesywnie napięcie i uczucie grozy.

Pan Douglas, starszy angielski dżentelmen, odczytuje podczas wigilijnej nocy swoim zgromadzonym gościom pewien notatnik. Są to zapiski młodej guwernantki, która postanowiła uwiecznić w ten sposób swoje przeżycia w pewnej wiktoriańskiej rezydencji. Pracowała tam jako opiekunka dwójki dzieci - kilkuletniej Flory i nieco starszego Milesa. Ich prawny opiekun zostawia ją w rezydencji w towarzystwie dzieci i starszej pani Grose – wieloletniej pomocy domowej. Guwernantka utrzyma pracę pod warunkiem, że niezależnie od tego co się będzie działo, sama poradzi sobie z przeciwnościami losu. No i zaczyna się coś dziać.

Młoda kobieta zaczyna widzieć zjawy,...

Mimo że lubię prozę Henry'ego Jamesa, to przy 'Dokręcaniu śruby' trochę zwątpiłam w to wszystko, co urzekło mnie w twórczości tego autora.
Wielkie brawa należą się Jackowi Dehnelowi, ponieważ w swoim tłumaczeniu bardzo dobrze ujął atmosferę powieści gotyckich (ukłony za tytuł) i charakteru głównej bohaterki, jednak to nie wystarczy, aby ocenić wyżej tę powieść. Przez chwilę zastanawiałam się, czy przypadkiem Henry James nie parodiował książki grozy, ale moje przypuszczenia okazały się śmieszne - jak prawie całe to 'Dokręcanie śruby'.
Chyba muszę zajrzeć do 'W kleszczach lęku', aby móc lepiej spojrzeć na tę powieść.

allison | 2012-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2012

Trzymająca w niepewności opowieść, której akcja rozgrywa się w dziewiętnastowiecznej posiadłości wiktoriańskiej.
Nie ma tu krwawych opisów, trup nie ściele się gęsto, nastrój grozy buduje stopniowo narastające napięcie, spowodowane pojawianiem się zjaw guwernantki i służącego. Dodatkowym elementem mrożącym krew w żyłach jest uczynienie bohaterami dwójki małych dzieci. Ich fascynacja niepojętym światem jest przerażająca i kończy się w zaskakujący sposób.

Tytułowy lęk towarzyszy nie tylko bohaterom powieści. Jest opisany tak sugestywnie, że udziela się czytelnikowi. Może to bardziej niepokój niż lęk, jednak trudno - moim zdaniem - czytać tę książkę ze stoickim spokojem i lekkością.

Warto po nią sięgnąć i to nie tylko dlatego, że należy do światowej klasyki. Na tle współczesnych kryminałów i thrillerów powieść Jamesa może niektórym wydać się utworem trącącym myszką, ale na pewno jest to dzieło pokazujące, że pisarz może budować napięcie i tajemniczy nastrój, nie sięgając po...

violabu | 2016-09-08
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 07 września 2016

"W kleszczach lęku" to książka, której miejscem akcji jest tajemniczy angielski dwór z tajemniczymi zjawiskami.
Przyjemnue czyta się ten zapis myśli wychowawczyni dwójki idealnych dzieci, razem z nią wnikając w obawy (aczkolwiek lęk tutaj nie ma kleszczy i tym bardziej nie chwytają one czytelnika), oczekując na punkt kulminacyjny i zakończenie książki, ... co jednak nie następuje! Opowieść jest prowadzona jako przestawiona jako pewne zagadnienie, które ma początek i rozwinięcie, a dalej tylko zawód. Autor misternie prowadzi czytelnika poprzez myśli, odczucia i emocje głównej bohaterki (przy czym fabuła niemal nie istnieje), by zostawić go na koniec na środku pustej ulicy, jak ktoś, kto lubi z innych się naigrywać. Nie wyjaśnia czegokolwiek, tylko odwraca się i odchodzi.
Pomimo tego uważam, James Henry napisał naprawdę dobrą powieść.

Katarzyna Bartnicka | 2016-02-29
Przeczytana: 29 lutego 2016

Przeczytałam i jedyna refleksja jak przychodzi mi do głowy, to obojętne wzruszenie ramion. Gdyby nie język jakim operuje autor, to pewnie w ogóle by jej nie skończyła, ale chociaż książka miała dość spójną akcję i czytało się ją dość dobrze, to jednak zabrakło puenty. Może tak ma być, bo powieść została zaklasyfikowana do gatunku gotyk. Nie wiem nie znam się, wolę tak zwane zwykłe gatunki.

ardnaskela | 2015-01-04

Historia grozy, ale tak naprawdę sie nie przestraszyłam. Znacznie straszniejsze są inne powieści Jamesa które opowiadają o realnymm życiu.

Sonja | 2018-09-02
Przeczytana: 02 września 2018

~ Ponura, wiktoriańska posiadłość, otoczona ogromnym parkiem. Labirynt licznych przejść i pokoi - tajemniczy, niesamowity nastrój posiadłości Bly idealnie oddaje klimat tej gotyckiej, krótkiej powieści.
~ Pani Grose - wieloletnia gospodyni w posiadłości.
~ Opiekunka i kamerdyner - postaci, zjawy...
~ Guwernantka, jest narratorką tej powieści, opiekująca się małą Florą i jej starszym bratem Milesem.

Życie guwernantki na początku toczy się spokojnym, leniwym torem. Opieka nad osieroconymi dziećmi wydaje się być idealną posadą. Jednak w tę spokojną codzienność młodej kobiety wkraczają dziwne sytuacje. Główna bohaterka zaczyna widzieć dwie osoby, - tajemniczego mężczyznę i kobietę. Po rozmowie z panią Grose, dreszczyku dodaje fakt, że widziane przez nią postaci, najprawdopodobniej nie są realne... Do tego opiekunka zauważa niepokojące zachowania u swoich podopiecznych.
Jak w tej sytuacji postąpi guwernantka, czy będzie w stanie ocalić swoich podopiecznych? Czy w powieści mamy do...

Maarit | 2016-07-16
Na półkach: Przeczytane, Ekranizacje
Przeczytana: 16 lipca 2016

Książka o tym, jak pewien XIX-wieczny pisarz wyobrażał sobie bycie młodą XIX-wieczną kobietą. Rozhisteryzowaną, dramatyzującą i płaczliwą, która bez wyraźnego powodu zachwyca się obcymi dziećmi, przy każdej okazji rzucając się przed nimi na kolana, by tulić i całować oraz nazywa 10-letniego chłopca "maleństwem", "aniołkiem" tudzież "biednym, ślicznym niebożątkiem", jednocześnie przejawiając wobec niego niezdrową fascynację.

Największą grozę w opowieści budziły we mnie dialogi, w szczególności te z udziałem pani Grose, kobiety tak tępej, że cudem wydaje się fakt, że ktoś taki mógłby samodzielnie funkcjonować. I pod tym względem faktycznie może to być dla czytelnika horror.

Główna historia jest mdła, praktycznie nic się nie dzieje i nic nie wyjaśnia.

AlicjaC | 2015-10-09

No cóż... Moja ulubiona powieść gotycka, jedna z kilku książek, które przeczytałam od deski do deski w oryginale, została - o zgrozo, w dobrej wierze - przerobiona na potwornie nudne czytadło. Lekkie pióro James'a w rękach tłumacza przeobraziło się w maczugę troglodyty. Już sam tytuł został popsuty, a to dlatego, że "turn" to nie polskie "dokręcanie"! Pomijając już subtelności językowe, które nie każdy musi wychwycić, po prostu w tej formie tytuł brzmi topornie. Sam tekst został potraktowany w ten sam sposób. Z bólem serca przy książce Henry'ego James'a muszę postawić tylko trzy gwiazdki...