Dokręcanie śruby

The Turn of the Screw
Jacek Dehnel
literatura piękna
Ag2S

Uwaga! książka wydana również pt.: "W kleszczach lęku". Klasyczna gotycka powieść grozy w nowym przekładzie autorstwa Jacka Dehnela. Grupa znajomych w zimową noc snuje przy kominku opowieści o duchach. Jeden z uczestników przypomina sobie relację spisaną onegdaj przez jego znajomą. Przyjaciele umawiają się na kolejny wieczór, by wysłuchać mrocznej historii sprzed lat… Oto młoda guwernantka...

Uwaga! książka wydana również pt.: "W kleszczach lęku".

Klasyczna gotycka powieść grozy w nowym przekładzie autorstwa Jacka Dehnela.
Oto młoda guwernantka podejmuje się opieki nad dwójką sierot, które opuszczone przez wuja, wychowują się w ponurym wiktoriańskim dworze. Niespodziewanie idyllę zakłócają tajemnicze wydarzenia. W pobliżu posiadłości dziewczyna zaczyna dostrzegać postaci, których nie rozpoznaje i które wydają się nierealne. Czy tylko ona widzi obcych, czy może to wyobraźnia płata jej figle?
W guwernantce narastają niepokój i strach. Gdy dowiaduje się, że tajemnicze zjawy są nieżyjącymi opiekunami rodzeństwa, zaczyna podejrzewać, że dzieci nie są wcale tak niewinne, jakimi się jawią.

źródło opisu: http://sklep.gwfoksal.pl/

źródło okładki: http://sklep.gwfoksal.pl/

jean | 2019-10-01
Przeczytana: 01 października 2019

O duchach, nadgorliwości i zabójczej kąpieli w domysłach. Powieść to krótka, jednak napisana w tak archaicznym i mało porywającym stylu, że jej pozycja "klasyka gatunku" zależy dziś chyba jedynie od dobrej woli czytelnika. A tego ostatniego łatwo może ululać do snu, tak jak bohaterów prologu, który przedstawia główną fabułę jako treść tajemniczego rękopisu pisanego "pięknym charakterem pisma, ręką kobiecą..." Gdybym wcześniej nie oglądał (skądinąd doskonałej!) ekranizacji powieści z 1961 roku niewiele bym z oryginału zrozumiał. Ale przekonać się było warto samemu.

Taratak | 2019-07-01
Przeczytana: 20 czerwca 2019

,,Dokręcanie śruby” to pod wieloma względami powieść niewspółczesna: stylistycznie, tematycznie czy emocjonalnie (wywoływane u czytelników). Długie, wielokrotnie złożone zdania wymagają dużego skupienia przy rozszyfrowywaniu, co wyklucza powieść z kategorii ,,rozrywkowego horroru”. Momentami przeszkadzało mi to w czytaniu tak, jak kaligrafia robi wrażenie na pierwszy rzut oka, ale ciężko z nią obcować codziennie (padają tu zresztą słowa o rękopisie pisanym pięknym kobiecym piśmie – bardzo trafne). Jak na powieść grozy przystało muszą być i tajemne siły, które powodują straszne i zadziwiające zdarzenia. Będące kluczowe tutaj dzieci współcześnie pewnie zostałyby wykreowane na ,,dzieci diabła” czy coś w tym rodzaju, a tutaj ich sylwetki są niejednoznaczne. Niestety tak bardzo, że sam nie potrafię powiedzieć coś konkretnego o nich. Największym atutem jest oddanie poczucia zagubienia i niepewności w obliczu koszmarnych sił, które uświadamiają nas o naszej kruchości i bezsilności....

AweA | 2019-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2019

Ciekawy styl narracji, charakterystyczny dla epoki, w jakiej toczy się akcja. Trąci myszką, a jednak wciąga

Michał Kuziemski | 2019-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2019

Ta książka straszy, nie przez pokazywanie duchów, straszy przez pokazywanie psychiki. Straszy też tym, że niczego nie możemy być pewni. Świetna pozycja.

Ynka | 2019-05-10

Czytałam tę historię lata temu i pamiętam tylko ogólne wrażenie - podobała mi się. Stopniowanie napięcia, aż do samego końca. Lektura ciekawa i wciągająca. W PL książka wydana również jako "Dokręcanie śruby".

Galfryd | 2019-02-13
Przeczytana: 03 stycznia 2019

Jedna z najbardziej znanych powieści grozy wszechczasów, dziwna, mroczna opowieść o duchach i ludzkim szaleństwie, fascynuje swą wieloznacznością i atmosferą deprawacji, choć przyznać trzeba, że jej lektura dzisiaj bywa momentami męcząca.

Do wiejskiej posiadłości przybywa nowa guwernantka, by zaopiekować się dwójką mieszkających tam dzieci. Podopieczni, Flora i Miles, bardzo przypadają jej do gustu. Wkrótce zaczyna ona wręcz uwielbiać urocze rodzeństwo, guwernantki nie zraża nawet fakt, że chłopiec został wydalony ze szkolnego internatu za "niewłaściwe zachowanie"; uznaje ona to za efekt jakiegoś dziwacznego nieporozumienia.

Pewnego dnia na spacerze opiekunka widzi w oddali tajemniczego, ponurego mężczyznę. Spotkanie napawa ją niekreślonym lękiem. W trakcie rozmowy z gospodynią domu poznaje mroczną opowieść - poprzednia guwernantka prowadziła się "niegodnie", miała romans z lokajem, demonicznym przybocznym właściciela posiadłości, niejakim Quintem. Co najbardziej...

Lusia Wierzchucka | 2018-10-27

Ta, stosunkowo krótka, historia charakteryzuje się przede wszystkim bardzo ładnym językiem. W tym miejscu można złożyć ukłony tłumaczowi, gdyż świetnie wczuł się w odpowiedni przekład, stylizując słowa na lekko archaiczne. Jednak, muszę przyznać, że ekranizacja wyreżyserowana przez Jacka Claytona wypada lepiej od oryginału Henry’ego Jamesa. Lektura była dla mnie uzupełnieniem seansu filmowego.

Opowieść, którą najlepiej czytać późną nocą. Wówczas zyskuje na wartości. Czy trzyma w napięciu? Średnio. Aczkolwiek postać Milesa została świetnie wykreowana!

Agnieszka | 2018-10-14
Przeczytana: październik 2018

Pozycja obowiązkowa dla osób uważających się za fanów grozy czy horroru. U mnie wywołała ciarki i mimo trudnego dość języka czytałam ją z przyjemnością. Podobał mi się gotycki i ciężki klimat trzymający w napięciu. Pewnie wiele osób uzna ją za mało "straszną", ale w czasie kiedy powstawała powieści grozy były zupełnie inne i trzeba mieć to na uwadze.

Sonja | 2018-09-02
Przeczytana: 02 września 2018

~ Ponura, wiktoriańska posiadłość, otoczona ogromnym parkiem. Labirynt licznych przejść i pokoi - tajemniczy, niesamowity nastrój posiadłości Bly idealnie oddaje klimat tej gotyckiej, krótkiej powieści.
~ Pani Grose - wieloletnia gospodyni w posiadłości.
~ Opiekunka i kamerdyner - postaci, zjawy...
~ Guwernantka, jest narratorką tej powieści, opiekująca się małą Florą i jej starszym bratem Milesem.

Życie guwernantki na początku toczy się spokojnym, leniwym torem. Opieka nad osieroconymi dziećmi wydaje się być idealną posadą. Jednak w tę spokojną codzienność młodej kobiety wkraczają dziwne sytuacje. Główna bohaterka zaczyna widzieć dwie osoby, - tajemniczego mężczyznę i kobietę. Po rozmowie z panią Grose, dreszczyku dodaje fakt, że widziane przez nią postaci, najprawdopodobniej nie są realne... Do tego opiekunka zauważa niepokojące zachowania u swoich podopiecznych.
Jak w tej sytuacji postąpi guwernantka, czy będzie w stanie ocalić swoich podopiecznych? Czy w powieści mamy do...

Zbigniew | 2018-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2018

Niezwykle nudna powieść Henry'ego Jamesa. To nie jest żadna "powieść gotycka", ani "powieść grozy". To jest wyłącznie studium psychologiczne szurniętej guwernantki, której się wydaje, że widzi duchy.