Igrzyska śmierci

Okładka książki Igrzyska śmierci
Suzanne Collins Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Igrzyska śmierci (tom 1) Ekranizacje: Igrzyska śmierci (2012) fantasy, science fiction
352 str. 5 godz. 52 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Cykl:
Igrzyska śmierci (tom 1)
Tytuł oryginału:
The Hunger Games
Wydawnictwo:
Media Rodzina
Data wydania:
2012-03-21
Data 1. wyd. pol.:
2012-03-21
Liczba stron:
352
Czas czytania
5 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788372786371
Tłumacz:
Małgorzata Hesko-Kołodzińska, Piotr Budkiewicz
Ekranizacje:
Igrzyska śmierci (2012)
Tagi:
Ameryka przyszłość igrzyska śmierć Małgorzata Hesko-Kołodzińska Piotr Budkiewicz dystopia literatura amerykańska

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Opinia

avatar
551
113

Na półkach:

Powieść cierpi na tę samą przypadłość, co ogromna liczba młodzieżówek z narracją pierwszoosobową kobiecą. Bohaterka jest tak lukrowa, obsypana słodkimi żelkami i nudna, że nie sposób jej polubić. Katniss to ideał. Oczywiście, nie zdaje sobie z tego zupełnie sprawy, jest pełna kompleksów. Uważa się za beztalencie. Tymczasem: strzela z łuku celniej niż Tatar, ma niesamowitą kondycję, skacze po drzewach niczym wiewiórka, jest piękna i kocha się w niej każdy z dwóch występujących w Igrzyskach chłopaków w jej wieku. Jakby nigdy nic, nieporadnie i bez polotu, podbija serca całego kraju. Smuci to tym bardziej, że do pewnego momentu bardzo konsekwentnie autorka kreuje ją na twardą, przyziemną dziewczynę, jedyną żywicielkę rodziny. Nie udało się jej jednak prowadzić takiej postaci, przez co Katniss wkrótce staje się bezbarwna i irytująco zmienna.

Niestety, z innymi bohaterami wcale nie jest lepiej. Są płascy. Każdy poza Katniss ma najwyżej dwie istotne cechy, które go świetnie charakteryzują. Pół biedy, kiedy to "pijany i cyniczny", ale już "wielki oraz mrukliwy" czy "szalony i bezlitosny" wypadają papierowo. W dodatku, na pierwszy rzut oka można zorientować się, kto stanie się sojusznikiem, a kto wrogiem bohaterki.

Warsztatowo Igrzyska śmierci wypadają bardzo przeciętnie. Oczywiście, to młodzieżowa literatura, ale brakuje tutaj czegokolwiek, co mogłoby przykuć uwagę. Bohaterowie, otoczenie, wszystko jest opisane niezwykle pobieżnie. Nie dostajemy nawet wglądu w uczuciowość bohaterów, co szczególnie dziwne przy obranej narracji. Język jest prosty, być może przez to niektóre dialogi brzmią bardzo drętwo.

Cała pieczołowitość, której zabrakło przy tworzeniu bohaterów, wydaje się przelana w kreację świata i rozplanowanie fabuły. Antyutopijna wizja państwa Panem, na którego terenie dba się o porządek z pomocą terroru, propagandy i przemocy, jest naprawdę świetna. Sama idea Głodowych Igrzysk, przywodząca na myśl znacznie bardziej okrutne i misternie zaplanowane walki gladiatorów, także budzi uznanie.

Wydarzenia następują bardzo szybko, a przez to Igrzyska śmierci od pewnego momentu niesamowicie wciągają. Collins ma talent do fabularnych twistów, niejeden jest w stanie zaskoczyć. Błędem wydaje się jednak wybranie narratora pierwszoosobowego. Od początku wiadomo, że przeżyć może tylko jedna osoba, a sposób opisu świata to jednoznaczna wskazówka. Przez to w Igrzyskach brakuje tej szczypty niepewności, która mogłaby uczynić je jeszcze bardziej emocjonującą lekturą.

więcej: http://mdunkel.blogspot.com/2014/11/smierc-i-ogien.html

Powieść cierpi na tę samą przypadłość, co ogromna liczba młodzieżówek z narracją pierwszoosobową kobiecą. Bohaterka jest tak lukrowa, obsypana słodkimi żelkami i nudna, że nie sposób jej polubić. Katniss to ideał. Oczywiście, nie zdaje sobie z tego zupełnie sprawy, jest pełna kompleksów. Uważa się za beztalencie. Tymczasem: strzela z łuku celniej niż Tatar, ma niesamowitą...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    59 947
  • Posiadam
    14 747
  • Chcę przeczytać
    10 639
  • Ulubione
    8 168
  • Chcę w prezencie
    732
  • Fantastyka
    572
  • Teraz czytam
    567
  • 2012
    504
  • 2013
    462
  • 2014
    411

Cytaty

Więcej
Suzanne Collins Igrzyska śmierci Zobacz więcej
Suzanne Collins Igrzyska śmierci Zobacz więcej
Suzanne Collins Igrzyska śmierci Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także