Kasa, forsa, szmal

Tłumaczenie: Urszula Pawlik
Wydawnictwo: Sonia Draga
In Wahrheit wird viel mehr gelogen
978-83-7508-477-1
literatura piękna
Lucy

Carolin ma 26 lat, iloraz inteligencji powyżej 150, mówi biegle ośmioma językami, mnoży w pamięci siedmiocyfrowe liczby, podając w ułamku sekundy właściwy wynik, wspaniale gra na fortepianie i mandolinie. W wieku 21 lat wyszła za mąż za miłość swego życia, znanego historyka sztuki i sławnego profesora, a przy okazji ojca swego chłopaka. W wieku 26 lat została wdową, gdyż mąż zmarł nagle w...

W wieku 21 lat wyszła za mąż za miłość swego życia, znanego historyka sztuki i sławnego profesora, a przy okazji ojca swego chłopaka. W wieku 26 lat została wdową, gdyż mąż zmarł nagle w Londynie na atak serca, czyniąc ją jedyną spadkobierczynią ogromnego majątku. Zrozpaczona i kompletnie załamana Carolin wraca do Niemiec
z prochami ukochanego męża i momentalnie zostaje zaatakowana przez jego chciwą rodzinkę: obrażoną na cały świat pierwszą żonę, rozwydrzone, wrogo nastawione dwie córki, swego byłego chłopaka, który nie może wybaczyć jej ślubu ze znienawidzonym ojcem, i wrednego szwagra nieudacznika, wiecznego pasożyta, który zrobi wszystko, żeby tylko dobrać się do pieniędzy zmarłego brata.

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga, 2012

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/index.php?option=com_cont...»

Kuba Kołodziejczyk | 2019-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2019

Fajna, zabawna ksiązka. Napisana z polotem. Kilka cytatow jest rewelacyjnych.
np. "Bogactwo swiata zalezy od umysłu ktory go postrzega". No rewelacja!
A cala ksiązka: dobra zabawa!

francis | 2018-08-05

Tytuł kompletnie nie wskazuje na główny temat książki. Opowiada ona o młodej wdowie, która próbuje wrócić do normalnego życia i ma szansę na znalezienie nowych przyjaciół, a może nawet miłości. Jest wiele humorystycznych akcentów, autorka słynie ze swojego poczucia humoru, które tutaj przemyca w dużych dawkach. Czyta się bardzo lekko, pojawiają się wątki romantyczne. Jest napisana dość prostym językiem, niezbyt wymagająca, raczej dla przyjemności z toczącej się historii niż wniesienia stąd nowej nauki czy ukrytego przekazu.

Czytało się jednak całkiem miło, mimo dosyć płytkich postaci i niebardzo rozbudowanego świata. Pojawia się parę postaci, ktore pojawiają się od początku do końca powieści i przeplatają się w różnych scenach. Lubiący happy endy i lekkie dowcipne książki się nie zawiodą.

książek: 2011
palalela | 2017-11-06
Na półkach: Przeczytane, E-book, 2017
Przeczytana: 06 listopada 2017

Czemuż, aż czemuż nie przykładałam sie bardziej do nauki języka niemieckiego w liceum? Może gdybym była bardziej pojętną uczennica, potrafiłabym posługiwać się tym językiem obcym na tyle, by móc przeczytać inne, niewydane w Polsce książki autorstwa panie Gier? Niestety, tłumok był ze mnie straszny, dlatego z przykrością stwierdzam, że więcej pozycji pani Kerstin wydanych w języku mi ojczystym to przeczytania w tej chwili nie mam, choć pasują mi one bardzo. Jest lekko, z przymrożeniem oka i zabawnie. Akcja w aptece to jedna z najdowcipniejszych, jeśli nie najdowcipniejsza, scena, jaką spotkałam do tej pory na zadrukowanych stronicach. Polecam zaznaczając, że to naprawdę leciutka literatura jest.

mclena | 2017-04-06
Na półkach: Przeczytane, 2017 ✔
Przeczytana: 06 kwietnia 2017

"Pozwolę sobie powiedzieć, że uczucie szczęścia przy braku szczęścia możliwe jest wyłącznie w wyniku naćpania się kokainą. Ale ta metoda jest, niestety, szkodliwa dla zdrowia. Poza tym zbyt droga. Eeeeh, i oczywiście nielegalna. A zatem wolę dalej być nieszczęśliwa i czekać na powód do szczęścia."

Ponownie po tak pozytywnych wrażeniach z czytania książek Kerstin Gier, zabrałam się za "Kasę, forsę, szmal" z konkretnymi oczekiwaniami i nastawieniem. Spodziewałam się długiej i zaciętej walki o spadek, komicznych, żenujących i nieproawdopodobnych sytuacji oraz pierwszorzędnych bohaterów fabuły. Tymczasem historia jest dla mnie conajwyżej przeciętna. Carolin jest nieciekawa, mało wyrazista w swojej unikalności (jako cudowne dziecko oczekiwałam po niej bardziej wyszukanej osobowości) a do tego jest to bardziej dramat niż komedia - przynajmniej w moim odczuciu. Owszem bywa śmiesznie, ale w głównej mierze jest depresyjnie i naprawdę poniżej możliwości autorki. Zamiast świetnej komedii...

Sybi | 2016-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2016

Idealna książka, kiedy ma się ochotę na coś lekkiego i przyjemnego, z oryginalną bohaterkę i mnóstwem humoru - jak to zwykle bywa w książkach Kerstin Gier.

Ewelina | 2016-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2016

Pokochałam Carolin od pierwszych linijek. Mądra, bystra, chodzący kalkulator grający na mandolinie i mówiąca w 8 językach młoda wdowa. Co stronę działo się coś innego, książka bardzo lekka, idealna na chandrę albo restart. Potrzebowałam komedii i ją dostałam.

I maleńkie pytanie,
czy w Polsce znajdę taki sklep, jak ten Mimmi?

Margita | 2016-01-31
Na półkach: Przeczytane, Obyczajowe

Bardzo lubię Kerstin Gier, ale w tej książce czegoś mi zabrakło. Nie wszystkie żarty były zabawne (może były nieprzetłumaczalne?), no i niektórym wątkom dobrze zrobiłoby rozwinięcie. To lekka, wesoła pozycja, ale daleko jej do kunsztu Trylogii Czasu :).

Katarzyna | 2015-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2015

nudna. momentami zabawna, ale nudna. "przegadana". dotrwam do końca, jedynie z czystej ciekawości.

ann_u | 2015-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2015

Pisząc te opinię uśmiech sam ciśnie mi się na usta, ponieważ z tak pozytywną książką nie miałam dawno do czynienia!

Choć historia nie zaczyna się wesoło, bo główna bohaterka zostaje wdową i pogrążona jest w rozpaczy to całość opisana jest z taką lekkością i dozą humoru, że czyta się to z wielką przyjemnością.
Jest to idealna lektura jeśli chcemy się odprężyć i przy okazji poprawić humor!

Beatrycze | 2015-06-02
Przeczytana: 25 maja 2015

Postanowiłam sięgnąć po pozycję, która nie będzie wymagająca ani nie będzie ode mnie oczekiwała głębokiej analizy. Chciałam się oderwać na chwilkę od zjawisk paranormalnych, pokręconych związków miłosnych czy innych opowieści dziwnej treści.
Włączyłam RESET. I z tą książką mi się udało, spełniła swoje zadanie. Jest niezobowiązująca, prosta i o lekkie tematyce, a momentami nawet można się głośno zaśmiać!
Niska ocena, ponieważ zawiodłam się na autorce. Po Trylogii Czasu miałam zbyt wygórowane oczekiwania. Ponadto, jeśli mam być szczera, to za kilka dni z pewnością nie będę pamiętała o tej książce :)