Gdzie jesteś, Amando?

Tłumaczenie: Zofia Uhrynowska-Hanasz
Cykl: Patrick Kenzie i Angela Gennaro (tom 4)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Gone, Baby, Gone
Barbara

Mistrzowsko opowiedziana historia o porwaniu dziecka, skorumpowanych policjantach i bostońskich detektywach wplątanych w mroczną sieć miasta. Czteroletnia Amanda McCready zniknęła bez śladu. Bostońska policja, dziennikarze, sąsiedzi i znajomi robią wszystko co w ich mocy, by znaleźć dziewczynkę. Wreszcie w sprawę zostają zaangażowani Patrick Kenzie i Angela Gennaro. Kiedy znika kolejne...

Czteroletnia Amanda McCready zniknęła bez śladu. Bostońska policja, dziennikarze, sąsiedzi i znajomi robią wszystko co w ich mocy, by znaleźć dziewczynkę. Wreszcie w sprawę zostają zaangażowani Patrick Kenzie i Angela Gennaro. Kiedy znika kolejne dziecko, duet detektywów penetruje mroczny świat bostońskich pedofilów, dealerów narkotykowych i podejrzanie się zachowujących policjantów. Będą musieli podjąć tragiczną decyzję, która może na zawsze zniszczyć ich relację, zarówno zawodową, jak i prywatną…

"Mocna, prawdziwa i poruszająca historia napisana przez jednego z najlepszych współczesnych powieściopisarzy."
JAMES PATTERSON

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Gdzie_jestes__Amando_-p-31637-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Gdzie_jestes__Amando_-p-31637-.html

ACu | 2019-10-16

Ciekawa książka. Trzyma w napięciu do ostatniej strony, a na końcu zostawia nas z dylematem, który nie ma dobrego rozwiązania. Zdecydowanie polecam.

Michał Stanek | 2019-10-05

Bez dobrych rozwiązań

Nie wiem co Ellroy sądzi o Lehane'm, ale w "Amandzie" widać wyraźny kurs, którego pierwociny wyznaczył niegdyś Chandler, a który zdecydowanie go odróżnia - tak od Ellroya jak i innych pisarzy kryminalnych. W ujęciu Lehane'a dramat kryminalny jest jedynie odskocznią do stworzenia mocnej powieści społecznej. Zresztą zwrot w stronę społeczno-historycznego eposu, jaki wykonał w późniejszym epickim "Mieście niepokoju" wyraźnie wskazuje, że to, co najbardziej go interesuje, to socjologia i psychologia, a nie intryga kryminalna jako taka. Na razie jednak mamy parę sympatycznych detektywów (narrator Patrick Kenzie plus Angela Gennaro), którzy - bardziej nie chcąc, niż chcąc - angażują się w sprawę porwania czteroletniej Amandy, dziecka z okolic marginesu społecznego. Można by powiedzieć, że śledztwo jak śledztwo - prowadzone jest, przynajmniej do pewnego momentu, zgodnie z regułami gatunku. Ale im głębiej zanurzamy się w lehane'owski Boston, odsłania się straszliwy...

kortas10 | 2019-03-24
Przeczytana: 24 marca 2019

Bardzo... amerykańska. Pada tutaj mnóstwo nazwisk, nazw ulic w różnych amerykańskich miejscowościach (czy autor myśli, że i my dobrze znany albo chcemy znać topografię np. Bostonu?), a jest to niepotrzebne, nie pomaga w wyobrażaniu sobie poszczególnych scen, raczej... przynudza. Mnie irytowało. Już momentami opuszczałam wzrokiem te nazwy i tym samym pobieżnie czytałam niektóre zdania.
Akcja nie jest wartka i całość raczej nie trzyma w napięciu. Autor nie potrafił utrzymać mojej uwagi, myśli rozbiegały mi się w głowie.
Humor detektywów i policjantów średni.
Najlepsza tutaj jest końcówka.

Moniss | 2018-08-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 17 sierpnia 2018

Znowu wylądowałam w zimnym i brudnym Bostonie. "Gdzie jesteś Amando?" to świetna opowieść o poszukiwaniu dziecka i własnej moralności, po lekturze dobrze jest na chwilę popatrzeć na ścianę by trochę ochłonąć. Ekranizacji jeszcze nie miałam okazji zobaczyć, mam nadzieję, że Ben Affleck tego nie spartaczył jak "Nocne życie"...
Książkę można na spokojnie czytać nie znając wcześniejszych części o dochodzeniach detektywów Kenzie/ Gennnaro, Lehane nie od razu wykłada wszystkie karty na stół, ale też pod nim nic istotnego nie chowa.

Pablo | 2018-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2018

"Wyspa tajemnic", "Rzeka tajemnic" i "Gdzie jesteś, Amando?" to jedne z najlepszych filmów, jakie widziałem w ciągu ostatniego roku. Kiedy odkryłem, że wszystkie powstały na bazie książek tego samego autora, Dennisa Lehane'a postanowiłem zapoznać się z jego literacką twórczością. Na pierwszy ogień poszedł cykl z Patrickiem Kenzie i Angelą Gennaro. Lehane pisze w bardzo wciągający sposób, potrafi też wymyślić interesującą, złożoną fabułę, czego najlepszym dowodem "Ciemności, weź mnie za rękę" i "Gdzie jesteś, Amando?". Po tę drugą pozycję warto sięgnąć nawet jeśli widziało się film, ze względu na ciekawy sposób narracji i bogatszą fabułę. Z drugiej strony - jeśli najpierw czytało się książkę, po film też warto sięgnąć, gdyż mimo pewnych uproszczeń i zmian, doskonale oddaje klimat powieści Lehane'a.

leśna | 2018-04-19
Przeczytana: 28 lutego 2018

Doskonałość sama w sobie.
Cięty język; trafne refleksje, spostrzeżenia i obserwacje; moralne dylematy zasupłane w społeczne konwenanse i oczekiwania.
Rewelacyjnie poprowadzona fabuła.
Postaci psychologicznie prawdopodobne, bez grubej kreski. Prawdziwe jak diabli.
Powtórzę zatem: doskonała.

darek_lask | 2017-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2017

Kolejna znakomita książka Lehane'a.
Tylu rozterek moralnych to już dawno nie miałam.
Niejednoznaczne postacie, dyskusyjne wybory życiowe.
Dzieci krzywdzone w niewyobrażalny, potworny sposób, prawo czyniące z dziecka własność matki, mała Amanda - cudownie odnaleziona i w majestacie tego prawa skazana na egzystencję przed telewizorem....
Straszne to wszystko jeśli pomyśleć, że bardzo prawdziwe.

zb87 | 2017-09-21
Przeczytana: 20 września 2017

To trzecia część serii którą przeczytałem. Fabuła wciągająca, dobre dialogi, ciekawe postacie. Dla mnie rewelacja!
No i para bohaterów którą zdążyłem już bardzo polubić - po takim zakończeniu nie pozostaje nic innego jak sięgnąć po kolejną część serii.

Magda | 2017-08-22

Klasyka, palce lizać

Unique Kris | 2017-07-09
Przeczytana: 07 kwietnia 2017

Książka robi się ciekawsza dopiero w drugiej połowie.