Gdzie jesteś, Amando?

Tłumaczenie: Zofia Uhrynowska-Hanasz
Cykl: Patrick Kenzie i Angela Gennaro (tom 4)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Gone, Baby, Gone
Barbara

Mistrzowsko opowiedziana historia o porwaniu dziecka, skorumpowanych policjantach i bostońskich detektywach wplątanych w mroczną sieć miasta. Czteroletnia Amanda McCready zniknęła bez śladu. Bostońska policja, dziennikarze, sąsiedzi i znajomi robią wszystko co w ich mocy, by znaleźć dziewczynkę. Wreszcie w sprawę zostają zaangażowani Patrick Kenzie i Angela Gennaro. Kiedy znika kolejne...

Czteroletnia Amanda McCready zniknęła bez śladu. Bostońska policja, dziennikarze, sąsiedzi i znajomi robią wszystko co w ich mocy, by znaleźć dziewczynkę. Wreszcie w sprawę zostają zaangażowani Patrick Kenzie i Angela Gennaro. Kiedy znika kolejne dziecko, duet detektywów penetruje mroczny świat bostońskich pedofilów, dealerów narkotykowych i podejrzanie się zachowujących policjantów. Będą musieli podjąć tragiczną decyzję, która może na zawsze zniszczyć ich relację, zarówno zawodową, jak i prywatną…

"Mocna, prawdziwa i poruszająca historia napisana przez jednego z najlepszych współczesnych powieściopisarzy."
JAMES PATTERSON

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Gdzie_jestes__Amando_-p-31637-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Gdzie_jestes__Amando_-p-31637-.html

LelandLester | 2015-04-06

„Cisza śmierci ma w sobie element ostateczności; jest czymś, do czego musisz się przyzwyczaić. Ale do ciszy po zaginionym dziecku przyzwyczaić się nie chcesz, nie chcesz jej zaakceptować i dlatego ona na ciebie krzyczy. Cisza zmarłych mówi: do widzenia. Cisza zaginionego dziecka mówi: znajdź mnie.”

Czteroletnia Amanda McCready znika ze swojego pokoju, dosłownie zapada się pod ziemię, a cały Boston robi wszystko, aby dziewczynkę odnaleźć, najlepiej oczywiście żywą. Wszystkim, od policji, mediów, aż po sąsiadów, zależy na pomyślnym finale poszukiwań. Wujek i ciocia dziewczynki udają się nawet do agencji detektywistycznej Patricka Kenzie i Angeli Gennaro po pomoc. O pełnym zaangażowaniu w sprawę nie można natomiast mówić w przypadku matki dziewczynki, która to jakby nie zdawała sobie sprawy z powagi sytuacji. Rozrywkowa i lekkomyślna, oto jaka jest. Możliwych scenariuszów zniknięcia jest wiele:...

Ania | 2015-01-10
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 10 stycznia 2015

Moim zdaniem to wybitna pozycja wśród thrillerów/kryminałów.
Czwarta część cyklu: Patrick Kenzie i Angela Gennaro, ale spokojnie można ją czytać jako odrębną historię.
Lehane kolejny raz nie zawiódł. Od pierwszych stron wciągnął mnie w swój świat. Mroczny, nieprzyjemny i przygnębiający.
Poszukiwania zaginionej Amandy to podróż do zakamarków ludzkiego umysłu, mozolne docieranie do głęboko skrywanych tajemnic i grzeszków.
Genialne zakończenie, które rozkłada na łopatki i gra na emocjach czytelnika. Nie spodziewałam się takiego finału.

Reckless Bastard | 2014-08-12
Na półkach: Przeczytane, Lehane, Dennis
Przeczytana: 21 maja 2014

8/10 - REWELACYJNA

Zaginięcie czteroletniej Amandy McCready wstrząsa całym Bostonem. Pomimo zaangażowania Policji oraz nagłośnienia sprawy w lokalnych mediach nie udaje się odnaleźć zaginionej dziewczynki. Wtedy to do pary detektywów Kenzie/Gennaro zgłasza się zrozpaczona ciotka Amandy, prosząc ich o zaangażowanie się w śledztwo. Chcąc odnaleźć dziewczynkę Patrickowi i Angeli przyjdzie zanurzyć się w najmroczniejszych zakamarkach bostońskiego przestępczego półświatka, gdzie skrywają się pedofile oraz bezlitośni narkotykowi dealerzy. Czy w takich okolicznościach detektywi mogą jeszcze wierzyć, że odnajdą Amandę żywą? Prowadzone przez nich dochodzenie odsłania wstrząsającą prawdę, jednocześnie stawiając bohaterów przed niezwykle trudnym wyborem.

„Gdzie jesteś, Amando?” to zdecydowanie najbardziej poruszająca książka z serii powieści o przygodach pary bostońskich detektywów. Tym razem Lehane opowiada historię, która toczy się wokół uprowadzenia bezbronnego i niewinnego dziecka....

MartaKu | 2016-04-26
Przeczytana: 25 kwietnia 2016

Dobra,bardzo dobra, dobra i jeszcze raz dobra. Jak dla mnie jest to kryminał z wyższej półki. Odpowiedzi na wszystkie znaki zapytania wstrząsają. Brutalność jaka się pojawia w książce przeraża i 'zatyka' czytelnika. A rozwiązanie głównego problemu nie jest moralnie takie proste,łatwe. Moje sumienie jest w kropce. Czy tak jest lepiej jak się stało? Czy inaczej było by lepiej? Jak osądzać ludzi którzy czyniąc zło chcą dobrze dla innych,dla dzieci?
Polecam

Pola | 2016-07-05
Przeczytana: lipiec 2016

Powieść Lehane’a „Gdzie jesteś Amando” to kryminał, to wielka zagadka o zaginięciu 4-letniej Amandy, to powieść o znikaniu dzieci w ogóle, dzieci porywanych, zabijanych i w bestialski sposób wykorzystywanych. To powieść o korupcji wśród policji. Dlaczego tak się dzieje ?
Autor ukazuje nam problem rodzin patologicznych i stawia bardzo ważne i trudne pytania, na które musimy sobie odpowiedzieć.
Bardzo dobrze skonstruowana intryga i trzymająca w napięciu nie pozwala nam się oderwać, aż do ostatniej strony.

Tathagatha | 2012-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2012

'Gdzie jesteś, Amando?' znane jest dzięki głośnej ekranizacji Afflecka. Kilkakrotnie słyszałam dobre opinie, tak więc gdy postanowiłam wrócić do Lehane'a, padło na tą powieść.

Minęło sporo czasu odkąd ostatnio czytałam tego pisarza i już na wstępie uderzyło mnie, jak mogłam zapomnieć, że styl, opisy, zarówno postaci, jak i otaczającego nas świata, a także relacji zawiązujących się między ludźmi - są tak wyśmienite.

Temat nietuzinkowy - porusza jeden z najcięższych problemów, mianowicie porwanie dziecka. Dziecka bezbronnego, niewinnego. Autor dokładnie wie, w jakie struny uderzyć, by wzbudzić w nas, czytelnikach, maksimum współczucia, obawy i niepokoju, a przy tym robi to w sposób intuicyjny.

Przy tym jest to doskonały thriller, może nieco zbyt zagmatwany, ale raczej nieprzewidywalny. Nie brakuje tutaj scen mocniejszych, dreszczyku emocji i zwrotów akcji. Powieść niesamowicie wciąga i jest warta polecenia.

Po raz kolejny się przekonuję, że Dennis Lehane to nietuzinkowy pisarz,...

Lecter | 2014-05-01
Przeczytana: kwiecień 2014

Dennis Lehane jest moim ulubionym pisarzem.Przeczytałem Rzekę Tajemnic,Wyspę Skazańców a teraz Gdzie jesteś Amando. Po przeczytaniu dwóch pierwszych myślałem,że już lepszych książek tego autora nie przeczytam,ewentualnie liczyłem się z tym,iż następne dorównają tym przeczytanym. Po przeczytaniu Gdzie jesteś Amando mogę z czystym sumieniem powiedzieć,że książka ta dorównuje a nawet przewyższa wymienione wyżej pozycje. Świetnie napisana i jak u Lehana ta nutka tajemniczości do końca trzymająca czytelnika w niepewności. Zarys ludzkich charakterów ich wad,słabości po mistrzowsku przedstawione-opisane przez autora. Jedna z lepszych książek jakie przeczytałem. Teraz udaję się do swojego living roomu odpocząć po świetnej lekturze pełnej emocji.Kto przeczytał niniejszą książkę będzie wiedział o co chodzi.

hanterkaa | 2016-03-03

Historia, którą opowiada Lehane, długo nie pozwoli nam o sobie zapomnieć. Chociaż, to znakomicie napisany thriller, który czyta się gładko i potrafi autentycznie „wciągnąć”, jednak nie przejdzie on przez czytelnika bez echa. Zmusza bowiem do refleksji.Powieść jest tak mroczna, jak zakamarki ludzkiej duszy, do których nie mamy odwagi zaglądać. Może nigdy nie zadamy sobie pytań, na które odpowiedzi szukają bohaterowie, z obawy przed tym, co możemy odnaleźć?

jw23 | 2015-10-16
Przeczytana: 15 października 2015

Jeszcze się na tym autorze nie zawiodłem. W odróżnieniu od większości książek sensacyjnych, śledząc pracę tej pary detektywów autor porusza poważne tematy natury moralnej. Czytelnik zostaje zmuszony do zastanowienia się, jak on zachowaliby się w sytuacji, w której zostali postawieni bohaterzy tej książki. Polecam.

Aneczka | 2016-07-04
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 04 lipca 2016

"Gdzie jesteś, Amando" to moja pierwsza przeczytana powieść Dennisa Lehane'a i to debiut bardzo udany. Para prywatnych detektywów przyjmuje zlecenie w sprawie porwania czteroletniej Amandy i im głębiej zagłębiają się w sprawę tym bardziej odkrywają, że nie wszystko jest tym czym na początku się wydaje, ludzie nie są takimi na jakich wyglądają, a świat po raz kolejny odkrywa przed nami swą ohydną, bestialską twarz. Wartka akcja, ciekawa historia - czegóż chcieć więcej?