Flickan med majblommorna
tajus

W mieszczącej się w czynszowej kamienicy pralni ktoś napada na starszą kobietę. Brutalnie pobita ofiara umiera. Przypadek czy też celowe działanie, mające związek z konfliktem toczącym się wokół pralni? Czy morderca zaatakuje ponownie? Odpowiedzi na te pytania nie zna prowadząca dochodzenie Louise Jasiński, która chwilowo zastępuje swego szefa, Claesa Claessona. Nie zna jej sam komisarz Claesson ani też partnerująca mu lekarka Veronika Lundborg. Jedyną osobą, która coś widziała jest jedenastoletnia Viktoria, która sprzedawała majowe kwiatki na klatce schodowej. Jednak dziewczynka nie chce mówić, choć najwyraźniej coś ukrywa. Sprawa staje się poważniejsza, gdy matka zgłasza jej zaginięcie...

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2012

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl/pub/mm/img/220/90081456.jpg

Hana | 2017-10-17
Na półkach: Wahlberg Karin, Przeczytane
Przeczytana: 17 października 2017

Szef Claes Claesson na urlopie tacierzyńskim. Mama małej Klary , doktor Veronik Lundborg , wraca do pracy w szpitalu. Claes spokojny, wyluzowany, szczęśliwy. W pracy , zastąpiła go Louise Jasiński i to ona prowadzi śledztwo w sprawie morderstwa w pralni i zaginionej dziewczynki. Jak w poprzedniej części , życie toczy się powoli, śledztwo również. Spędzamy z policjantami czas w pracy i prywatnie. Ktoś choruje, ktoś rozwodzi, ktoś kupuje nowe mieszkanie. Kawałek życia policjantów z pracy i domu i obrazek szpitalny.
---------------
Czasami marzy mi się że rozstąpi się ziemia i pochłonie wszystkich pedofili i gwałcicieli.

Octopus | 2017-05-24
Przeczytana: 24 maja 2017

Hm, taki sobie kryminał. Niby wszystko jest w nim zawarte - intryga, zbrodnia, tło obyczajowe, prywatne perypetie bohaterów, ale nie da rady czytać jednym tchem. O coś się cały czas potykałam.
Zaskoczeniem było dla mnie to, że w Szwecji majowe kwiatki to nie są konwalie, czy bzy jak sobie w pierwszej chwili wyobraziłam.
Dokładam też jedną gwiazdkę,za sporo "pustych" tropów, gmatwających śledztwo.
Ale czy sięgnę jeszcze po książki Karin Wahlberg... czas pokaże.

Monika | 2014-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2014

Nie dam rady..... Czytam, czytam, a końca nie widać, a akcja wlecze się niemiłosiernie... :(

Gośka | 2013-05-17
Przeczytana: 17 maja 2013

Nie bardzo wiem co napisać o tej książce. Szczerze mówiąc wynudziłam się przy niej okrutnie i kilka razy byłam bliska zrezygnowania z niej. Akcja ciągnie się jak flaki z olejem, opisy są zbyt drobiazgowe i właściwie przez większość czasu nic ciekawego się nie dzieje. Jedyny powód dla którego nie porzuciłam książki to chęć poznania losów biednej Viktorii.
Bardzo lubię kryminały, więc zachęcona tekstem "Znakomita powieść kryminalna", "...najbardziej krwawa z cyklu...", przygotowałam się na kawał dobrej historii. Niestety ziewałam, przewracałam strony, przysypiałam, przewracałam strony i nadal ziewałam. Książka idealnie się sprawdziła jako usypiacz wieczorny:)
Rutynowe śledztwo jest przeprowadzane sprawnie i fachowo, w między czasie poznajemy kilka historii pobocznych, jednak brak w tym wszystkim jakichkolwiek emocji. Nie wciąga, nie wywołuje zaciekawienia, a już na pewno nie podnosi ciśnienia.
Jeśli chodzi o mnie to zakończyłam przygodę z panią Wahlberg.

magda | 2013-08-31

Karin Wahlberg - szwedzka pisarka, autorka serii kryminalnej z inspektorem Claessonem i jego życiową partnerką Veroniką Lundborg.

W pralni mieszczącej się w czynszowej kamienicy dochodzi do brutalnej napaści na straszą panią - Doris Västlund. Pobitą ofiarę leżącą w kałuży krwi znajduje sąsiadka. Niestety obrażenia są na tyle duże, że kobiety nie udaje się uratować. Policja rozpoczyna śledztwo. Bardzo szybko wychodzi na jaw konflikt toczący się w kamienicy i związany z pralnią, jednak czy mógł być on powodem tak bestialskiego ataku? Na to pytanie próbuje znaleźć odpowiedź prowadząca dochodzenie Louise Jasinski i jej ludzie.

Podczas, gdy policja całą uwagę skupia na odnalezieniu mordercy starszej pani, zostaje zgłoszone zaginięcie jedenastoletniej Viktorii. Trop prowadzi do znanej nam już kamienicy, gdzie dziewczynka sprzedawała majowe kwiatki dokładnie w dniu napaści na Doris. Czy to możliwe, że zniknięcie Viktorii ma coś wspólnego z morderstwem w pralni? Może dziewczynka...

Eli1605 | 2017-01-26
Przeczytana: 13 stycznia 2017

Jak każda książka Karin Wahlberg dobrze się czyta. Akcja wciąga i do końca nie znamy rozwiązania.

Beata | 2016-04-23
Przeczytana: 17 kwietnia 2016

Taka sobie powieść.Jak na kryminał za mało emocjonująca, na powieść obyczajowo-psychologiczną z wątkiem kryminalnym jest ok.Przyznam ,że od pisarki skandynawskiej spodziewałam się czegoś lepszego, nie musi być pościgu za mordercą jak w powieściach amerykańskich autorów ale jakiś dreszczyk strachu by się przydał.Poza tym strasznie długie opisy otoczenia, nie wnoszące nic istotnego do meritum , nudnawe wątki też nie bardzo pozwalają się skupić.

Agro | 2013-03-07
Przeczytana: 07 marca 2013

Autorka z zawodu jest lekarzem..Jeżeli leczy tak jak pisze..Średnich lotów kryminał. Zbyt dużo zbędnych opisów ( szczególnie pierwsze rozdziały) które rozwlekają niepotrzebnie akcje. Tłum osób występujących też trochę przeszkadza bo co kartka wyskakuje ktoś nowy.. Autorka słabo wciąga nas w intrygę, historię zaczyna już po zbrodni dla czytelników zostawia samo śledztwo które momentami jest nudne. Nie mamy tu ani nadmiaru adrenaliny,ani napięcia czy zawiłej tajemnicy..Co prawda wkręciłem się po jakimś czasie i byłem ciekawy rozwiązania sprawy..ale niestety na finał autorka nie zagwarantowała nam nic ciekawego..
Nie wierzę że książka jest bestsellerem i ma 1,5 miliona sprzedanych egzemplarzy jak zapewni nas opis wydawcy na okładce.

Anna | 2012-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2012

Jak na książkę uznaną za "bestseller szwedzkich kryminałów", to - wg mnie - daleko jej do takiej oceny. Wątki trochę pogmatwane, przeplatane osobistymi odczuciami i przemyśleniami z życia prywatnego bohaterów; nie jest to na pewno hit sezonu, choć czytając zapowiedzi można by odnieść odmienne wrażenie. Mną specjalnie nie wstrząsnęła, zwłaszcza że wcześniej czytałam - również szwedzką - trylogię MILLENNIUM, od której trudno się było oderwać.

Pablos | 2013-03-18
Na półkach: Przeczytane, [2013]
Przeczytana: 18 marca 2013

Nie byłem jakoś mocno zachwycony “Zastygłym życiem” Karin Wahlberg. Jednak postanowiłem dać autorce jeszcze jedną szansę, sięgając po dalsze przygody Cleasa Cleassona i innych szwedzkich policjantów. Tym razem sam komisarz jest na urlopie tacierzyńskim, zatem osobistego udziału w sprawie nie bierze. Dowiemy się jednak sporo o tym jak to jest być rodzicem opiekującym się małym dzieckiem. Matka Klary wróciła do pracy, teraz jego kolej na wychowywanie.

Karin Wahlberg znowu stworzyła historię, która jest bardzo zwykła, nawet przeciętna - i jest to niewątpliwie siłą książki. Dzień jak co dzień - córka Cleasa choruje, jego koleżanka z pracy wciąż nie potrafi ostatecznie zapomnieć o zdradzającym mężu, mała dziewczynka ma wypadek na rowerze, a starsza pani zostaje pobita w... pralni we własnym bloku. I teraz już do samego końca powieści obserwujemy przebieg śledztwa, a także liczne dramaty przeróżnych postaci. I owszem, kilka historii zbiegnie się w jedną, jednak bez wielkiego,...