Śmierć sprzedawcy dywanów

Okładka książki Śmierć sprzedawcy dywanów Karin Wahlberg
Okładka książki Śmierć sprzedawcy dywanów
Karin Wahlberg Wydawnictwo: Edipresse, Świat Książki Cykl: Claes Claesson (tom 7) Seria: Mistrzynie Kryminału Obyczajowego kryminał, sensacja, thriller
Claes Claesson (tom 7)
Mistrzynie Kryminału Obyczajowego
Matthandlare Olssons död
Edipresse, Świat Książki
2018-09-20
2015-03-18
9788380319004

Bardzo ciekawe połączenie szwedzko-tureckie! Czyta się z przyjemnością.

Bardzo ciekawe połączenie szwedzko-tureckie! Czyta się z przyjemnością.

Lubiłam tę serię i już.

Lubiłam tę serię i już.

Przeciętny człowiek, nieprzeciętne morderstwo i mnóstwo tajemnic w tle. Romanse, tajemnicze zaginięcia oraz miliony za cenny przedmiot. Śledztwo w egzotycznym kraju. Fabuła z wieloma wątkami i to ciekawymi. Dobry to był kryminał, chociaż niektóre rozwiązania akcji nie doczekały się dalszych wyjaśnień to jestem w stanie wybaczyć to autorce. Bohaterowie jakby barwniejsi, śledczy też nabrali charakteru, bo w poprzednich częściach trochę nijako mieli zarysowane charaktery, tacy miałcy byli. Polecam, można czytać bez potrzeby zapoznania sie z poprzednimi tworami tej autorki.

audio - Mariusz Bonaszewski (super)
Jedna z lepszych części tej serii.

audio - Mariusz Bonaszewski (super)
Jedna z lepszych części tej serii.

Szwedzko-turecka sprawa działa trochę ożywczo na ten leniwie toczący się kryminał.

Śmierć sprzedawcy dywanów to kryminał obyczajowy, z naciskiem na obyczajowy. Jakiejś wielkiej zagadki kryminalnej to w tej książce nie znajdziecie. Czytając trzeba przebrnąć przez wiele opisów, jednak w bardzo przystępnym języku. Książka nieskomplikowana, do "szybkiego łyknięcia" w wolnym czasie. Na plus, podjęty ciekawy temat handlu dywanami.
Ode mnie ocena 5, ponieważ wole mroczniejsze klimaty.

Ode mnie ocena 5, ponieważ...

Podobał mi się ospały klimat tej książki, a przede wszystkim autorka umie budować psychologiczne portrety bohaterów. W każdej książce poznajemy nowe osoby, które są postaciami z krwi i kości, mają swoje problemy i zróżnicowany punkt widzenia. Na pewno nie są to książki pełne niespodziewanych zwrotów akcji.

Veronika Lundborg rodzi w wieku 47 lat córkę. Jest to dla niej wyzwanie. Ze względu na wiek, pracę i na to jak jest postrzegana przez otoczenie. Stara matka. Claes Claesson kocha swoje trzy kobiety, jest szczęśliwy i sumiennie wywiązuje się z roli ojca. Niestety , musi na kilka dni zrezygnować z urlopu rodzicielskiego i pojechać do Stambułu bo ktoś tam zabił sprzedawcę dywanów. Wahlberg bardzo ładnie opowiada o dywanach.O Stambule , jego historii i architekturze też. I znowu mamy książkę obyczajową z elementami kryminału. Książkę ciekawą, ale mało porywającą. Opisującą kolejne zdarzenia z życia rodziny i pracy zawodowej mamy lekarki i taty policjanta – rodziców małej Nory i Klary. Polecam.

Nuda i beznadzieja, ale przeczytałam. Nie rozumiem dlaczego to bestseller. Połowę opisów, kiedy główny bohater wietrzy pokój można pominąć. Nie porywa.

Sprzedawca dywanów, Carl-Ivar Olsson, jest właścicielem sklepu z orientalnymi dywanami, znającym się na rzeczy i z pasją wykonującym swój zawód. Ma żonę i dwójkę dorosłych, ustatkowanych dzieci. Prowadzić sklep pomaga mu siostrzenica, która ma ambicje jak najwięcej dowiedzieć się o dywanach od swojego wujka i wyrosnąć na jego godnego następcę.
W trakcie służbowej podróży do Stambułu Carl-Ivar Olsson zostaje brutalnie zamordowany. Policyjne śledztwo przebiega równolegle w Szwecji (gdzie żył sprzedawca dywanów) i Turcji (gdzie został zabity).
Komisarz Claes Claesson jest akurat w szczególnym momencie, bo po raz drugi zostaje ojcem i jest na urlopie rodzicielskim. Jednak to właśnie on dostaje propozycję, żeby udać się do Stambułu i współpracować z turecką policją. Staje przed dylematem, czy może wyjechać w takim momencie, zostawić żonę z córkami i nie być świadkiem pierwszych dni życia swojego nowonarodzonego dziecka.
O fabule już dość. Mogę jeszcze wspomnieć, że w szwedzkim miasteczku ma miejsce jeszcze kilka dziwnych zdarzeń, a we wszystkich sprawach przewijają się dywany.
Ciekawostką jest, że ta część serii rozpoczyna się dokładnie tą sceną, którą zakończył się tom szósty - "Pocieszyciel". Cieszę się więc, że poszłam za ciosem i przeczytałam obie części bezpośrednio jedną po drugiej. Ale można oczywiście sięgnąć po tę książkę, nie czytając pozostałych tytułów serii.
Ożywczym zabiegiem dla całego cyklu jest umiejscowienie części akcji w innej niż dotychczas lokalizacji. Tym bardziej, że jest ona znacząco inna w kontekście kultury, architektury czy atmosfery od sennego, szwedzkiego miasteczka. Czy był to świadomy zabieg autorki, mający na celu odświeżenie cyklu? Tego nie wiem, ale na pewno "wrzucenie" szwedzkich policjantów do Stambułu wybija z pewnej rutyny czytania kolejnego skandynawskiego kryminału.

~Zaczytana do samego rana~
* Powyższa opinia jest fragmentem mojej recenzji.
Całość do przeczytania tutaj:

W trakcie służbowej podróży do...

• Thriller/sensacja/kryminał
  • 2015