9788376420202
podróże
Blue_Velvet

"Moją pasją jest wyciąganie ludzi z domów" - mówi Marek Tomalik, duch opiekuńczy tej książki, a potem - wraz z jej autorami - porywa nas w długą podróż przez drogi i bezdroża kontynentów. Pieszo, konno, traktorem, dwupłatowcem, rowerem, motocyklem czy niesamowitą pakistańską ciężarówką. Na lądzie, w powietrzu, pod wodą... Bohaterowie to ludzie zarażeni bakcylem przygody, nietuzinkowi, otwarci...

"Moją pasją jest wyciąganie ludzi z domów" - mówi Marek

Tomalik, duch opiekuńczy tej książki, a potem - wraz z jej autorami - porywa nas w długą podróż przez drogi i bezdroża kontynentów. Pieszo, konno, traktorem, dwupłatowcem, rowerem, motocyklem czy niesamowitą pakistańską ciężarówką. Na lądzie, w powietrzu, pod wodą... Bohaterowie to ludzie zarażeni bakcylem przygody, nietuzinkowi, otwarci na świat, pełni dobrej energii i fantazji. W pasjonujący sposób opowiadają o najpiękniejszych, najdziwniejszych i najgroźniejszych zakątkach Ziemi oraz o swych najbardziej "pojechanych podróżach".

Anna Czerwińska negocjuje z maoistami w Nepalu. Dość ostro, bo kto to widział, odwiedzać naszą himalaistkę z kałachem, w dodatku o czwartej rano! Marcin Obałek zdobywa Andy polskim traktorem. Omal się nie stacza (w przepaść), na szczęście ursus i chłopaki dają radę. Mikołaj Golachowski zdradza miłosne sekrety fok. Ale najpierw żegna się z życiem w lodowej szczelinie. Ryszard Czajkowski buja w przestworzach na pokładzie nostalgicznego dwupłatowca. Dociera z Bełchatowa do Konga, a po drodze z pasją fotografuje i opisuje świat. Arek Ziemba odwiedza malgaskie wioski - jak z książek Fiedlera! Pije kawę z królem, imprezuje na balu przy palu, odpoczywa w chacie na macie, a przede wszystkim pedałuje przez Madagaskar. Katarzyna Gembalik i Mikołaj Książek gonią marzenia kupioną w Pakistanie psychodeliczną ciężarówką - to nic, że czasem nie działają hamulce, nie ma wstecznego i prędkościomierza. Jest za to osiem klaksonów! Tomasz Grzywaczewski przypomina wielką ucieczkę Witolda Glińskiego z sowieckiego łagru - przed 70 laty. Prowadzi nas jego śladami przez najbardziej niegościnne rejony Ziemi. Jarosław Kuźniar potwierdza, że podróże kształcą, ale od razu dodaje, że nie zawsze jest pięknie, a folderowy świat Maroka trochę się różni od rzeczywistości... Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowe na własnych nogach wędrują po rzece do himalajskiego królestwa Zanskaru. Rzeka oczywiście jest skuta lodem. Claudia Cardenas i Dominik Bac docierają do serca świata. Tam, w kolumbijskich Andach, odnajdują naszych starszych braci. Piotr Ganczarski wraz z przyjaciółmi tnie motocyklem przez Azję. Nie zawsze idzie gładko jak po jedwabiu - czasem trzeba zajrzeć do piekła... Marta Owczarek i Bartek Skowroński przekonują, że w misce strawy można wyczytać więcej niż w przewodniku, a do jedzenia nadaje się prawie wszystko - łącznie z mrówkami, przyrodzeniem osła i... kurczakiem. Robert "Robb" Maciąg wspomina pierwszą samodzielną wyprawę do Indii i Nepalu. Obowiązkowa lektura dla żółtodziobów! Kiedyś trzeba zacząć... Jacek Szymczak wciąga w morskie głębiny. Zdradza sekrety podwodnego świata i oswajania go za pomocą kamery. Jarek Sępek wciela się w korespondenta wojennego w Kongu. Zagląda do obozu uciekinierów, wojskowej bazy, wioski-widmo, do kopalni złota. A potem stwierdza, że togo przerasta... Piotr Trybalski przypomina, że grunt to dobre towarzystwo. Wraz z przyjaciółmi wędruje drogą lądową do Indii. Przemierza słynny hippie trail, bezdroża Pakistanu, dociera do wymarzonych Himalajów. Marek Tomalik powraca wspomnieniami na baśniową Tasmanię i utwierdza nas w przekonaniu, że jeśli nie byłoby Tasmanii, należałoby ją wymyślić.

źródło opisu: http://ksiegarnia.pascal.pl/

źródło okładki: http://ksiegarnia.pascal.pl/

kultur-alnie | 2014-02-28
Na półkach: Przeczytane, Traveler, 2014
Przeczytana: 28 lutego 2014

Niektóre historie ciekawiły bardziej, inne mniej, ale wszystkie rozbudzają wyobraźnię i apetyt na więcej podróżniczych relacji. Po lekturze, z racji tego, że opowieści mocno skondensowane, pozostaje lekki niedosyt.

Ola | 2012-09-06
Na półkach: Przeczytane, 2012, Podróże
Przeczytana: 06 września 2012

Opowiadania ciekawe... niektóre bardziej, inne mniej... jednakże chyba jestem zwolennikiem książki napisanej od początku do końca przez jedną osobę... Potrzebuję więzi pomiędzy mną a autorem/bohaterem...

Maleństwo | 2012-07-17
Przeczytana: 28 kwietnia 2012

"Pojechane podróże" to książka, która mnie zachwyciła, oczarowała i porwała. Literatura faktu okraszona pięknymi fotografiami. Świetne relacje ludzi z pasją. Niesamowite zdjęcia ukazujące magiczne miejsca, towarzyszące podróżnikom uczucia. Mogę tak długo... długo... Książka naprawdę mnie oczarowała.
Autorzy to podróżnicy dzielący się z czytelnikami relacjami z przeróżnych zakątków Ziemi. Jest relacja Anny Czerwińskiej z najwyższych gór świata. Historia opowiedziana przez doświadczoną himalaistkę świetnie się komponuje z relacją Roberta Maciąga, który po serii wpadek i problemów spełnił swoje największe marzenie i dotarł do Mont Everestu. Samotnie, pokonując choroby, depresję i nieuczciwość ludzką osiąga swój cel. Moje serce zdobyła też relacja z podróży do Pakistanu po ciężarówkę. Śliczną, kolorową, wesołą staromodną ciężarówkę! Pojazd ten ma bieg wsteczny za to nie ma ręcznego hamulca. "Prędkościomierza, wskaźnika temperatury silnika, poziomu paliwa też nie ma ale - co bardzo...

Justyna | 2013-10-06

Książka lekka i przyjemna, ale...każde z opowiadań daje tylko przedsmak całej wyprawy, brakuje dopełnienia całości.
Z drugiej strony jednak - zachęca do poznania każdego z autorów z osobna :)

justanillusion | 2013-05-26
Przeczytana: 25 maja 2013

Przyjemna i lekka książka. Dla mnie dużym plusem jest to, że składa się z kilkunastu odrębnych opowieści, więc po przeczytaniu jednej, bardziej zabiegana osoba może zrobić sobie przerwę, nie tracąc żadnych wątków. Poza tym wiadomo, autor każdego z opowiadań ma swój indywidualny styl, nie każda historia chwytała mnie za serce, jednak tych które mnie chwyciły była zdecydowana przewaga. Niektóre relacje były bardzo interesujące, zaskakujące, trzymające w napięciu, wręcz nieprawdopodobne, z pewnością budujące chęć do podróżowania. Myślę, że śmiało mogę ją polecić zarówno globetrotterom jak i osobom podróżującym palcem po mapie, wszystkim ciekawym świata.

kawa_arabska | 2014-09-09
Przeczytana: 04 września 2014

Ciekawe historie podróży nieznanych mi w większości podróżników.
Na pewno każdy z nich napisał by książkę o swojej podróży i sądzę, że w przypadku co niektórych poszukam czy czasem nie wydali własnego dziennika podróży. :) Urzekła mnie ich historia.
Świetnie mi się czytało. A dodatkowa płyta DVD z 4 filmami z podróży również jest niezłym dodatkiem. Polecam. Książka, którą warto przeczytać.

Ola | 2012-12-25
Na półkach: Przeczytane, Na półce, 2012
Przeczytana: 01 lipca 2012

Takie książki jak ta powodują głód podróży. Każda historia to nowy pomysł na wyprawę. Czytając opowieści z podróży, często zastanawiam się skąd ludzie mają w sobie tyle odwagi do realizacji często "pojechanych" pomysłów. I już wiem! z pasji.
Polecam, przede wszystkim jako źródło inspiracji.

Uwielbiam książki podróżnicze, ale w tej brakuje mi spójności i lekkości, autorzy poszczególnych opowiadań niekoniecznie grzeszą umiejętnością pisania, a niektórzy mają się za Pępki Świata. Czyta się dość opornie, przerwałam w połowie.

Gabi | 2012-11-12
Na półkach: Teraz czytam, Posiadam

Rewelacyjna książka: 17 ciekawych hisotrii, które każdego zachęcą do podróży. Do tego płytwa z 4 reportażami. Czyta się jednych tchem :)

Witold Lisek | 2018-08-14
Na półkach: 2018, Przeczytane