Córka Polarnika. Zapiski z Krańca Świata

Seria: Bieguny
Wydawnictwo: Carta Blanca
The Explorer's Daughter. A Young Englishwoman Rediscovers Her Arctic Childhood
Kasia

Fascynująca i poruszająca historia błyskotliwie opisująca jedno z najniezwyklejszych miejsc na ziemi – Arktykę. Kari Herbert miała zaledwie dziesięć miesięcy, gdy jej rodzice, Marie i sir Wally Herbert, zabrali ją w jedną z najważniejszych podróży jej życia. Jej celem była Arktyka, gdzie dziewczynka pośród ostatnich tradycyjnych myśliwskich plemion, Inughuitów, spędziła dwa lata. Książka...

Książka opowiada historię powrotu Kari Herbert do miejsc, gdzie jej przyjaciele z dzieciństwa i przybrana rodzina nadal zajmują się latem polowaniem z harpunami w kajakach ze skór, przemierzają setki kilometrów z psimi zaprzęgami i gdzie zapada czteromiesięczna noc. Autorka przedstawia mity i wierzenia Eskimosów, obserwuje swych przyjaciół rozdartych między wiernością tradycji a nowoczesnością.

allison | 2016-05-29
Przeczytana: 28 maja 2016

"Córka polarnika" to ciekawy reportaż, ale - niestety - czasami nieco nużący drobiazgowością opisów, powtarzalnością i licznymi odwołaniami do książki matki autorki.
Interesujące są porównania podróży, jaką odbyła dorosła Kari Herbert, z wędrówką sprzed lat, gdy trafiła na Arktykę wraz z rodzicami jako małe dziecko. Sporo wspomnień z dawnego okresu to tylko jakieś migawki zatrzymane w pamięci, jednak autorka często bazuje na opowieściach i zapiskach matki i ojca.

Najbardziej zainteresowały mnie opisy bogatych zwyczajów Eskimosów, które przez lata przetrwały i nawet w czasach, gdy maluchy bawią się grami komputerowymi, wciąż są kontynuowane.
Szczególnie intrygujące były opowieści o tradycjach rodzinnych, o licznych tabu związanych z kobiecością, o radzeniu sobie z codziennymi trudnościami w krainie mrozu.

Czytało mi się szybko, ale lekturę trochę psuły mi wspomniane fragmenty - nieco przyciężkawe i powtarzalne.

Dociekliwy_Kotek | 2013-10-23
Przeczytana: październik 2013

Po całkiem przyzwoitych "Żonach polarników" pełna dobrej wiary zabrałam się za "Córkę polarnika" - oto Kari Herbert, córka Wally'ego, wraca na Grenlandię, do plemienia, z którym spędziła pierwsze dwa lata swojego życia. Zapowiadało się nieźle.

Tymczasem oberwałam opasłą i przegadaną książką o tym, jak trudno było się zaaklimatyzować, że były jakieś różnice kulturowe (ale jakie?) i że wszystkie zaprzyjaźnione niegdyś rodziny żyły swoim życiem (i co z tego?), które czytelnikowi mówi raczej niewiele, a do tego połapanie się w rodzinnych koneksjach stanowi nie lada wyzwanie. Nie tylko z powodu długości imion i ilości pokoleń.
Ciekawszych fragmentów, opisujących życie i umiejętności Inughuitów, jest tak naprawdę niewiele - i szkoda, bo to niewątpliwie najbardziej interesujące miejsca tej książki. Rozumiem też, że mieszkańcy niewielkich osad zmagają się z wieloma problemami, poczynając od zmian klimatu i braku zrozumienia czy podstawowej znajomości realiów ze strony przedstawicieli...

ekruda | 2011-09-07
Na półkach: Przeczytane, 2011

Kari Herbert wraca w miejsca, które pamięta z dzieciństwa. Spotyka ludzi, których uważała za rodzinę. Wspomnienia konfrontuje z rzeczywistością, więc wzruszenia mieszają się z rozczarowaniem. Kari sprawdza samą siebie, oddaje hołd rodzicom, odtwarza więzi z przeszłości. Ale "Córka polarnika" to przede wszystkim fascynująca opowieść o Inughuitach, ludziach, którzy są od nas tak różni, że aż egzotyczni. Dzięki Kari Herbert dowiedziałam się jaka była rola kobiet w tamtym społeczeństwie, jak traktowano dzieci i jakie jest podejście Inughuitów do kwestii prywatności, intymności. Czy wiecie dlaczego niektórzy Inughuici nazywają swoją córeczkę dziadkiem? Jak zbudowane jest igloo? Co to jest mattak? Jeśli chcielibyście poznać niezwykłe życie mieszkańców Grenlandii, przeczytajcie "Córkę polarnika".

Aleks84 | 2015-11-03

Dzięki Kari Herbert wszystkie szczeliny mojej wyobraźni wypełniły się bezkresnym pięknem Grenlandii. Dowiedziałam się także, co ciekawe, że w rzeczywistości istnieje pięć biegunów północnych: geograficzny- skąd droga w każdą stronę wiedzie na południe, magnetyczny biegun północny- nasze kompasy go wskazują, geomagnetyczny biegun północny- z którego według wyliczeń matematycznych promieniuje pole magnetyczne Ziemi, północny biegun niedostępności- punkt na Oceanie Arktycznym we wszystkich kierunkach najbardziej oddalony od lądu i wreszcie północny biegun względnej niedostępności- punkt najbardziej oddalony od morza w jakimkolwiek kierunku. Odkryłam w tej książce wiele naturalnego piękna, które wydawało mi się od zawsze, że nie będzie skażone tzw. skomercjalizowaną cywilizacją. Niestety myliłam się. W tej książce odnajduje swoje pierwotne, ukryte pragnienia; kontemplacji piękna ciszy i niczym nieskażonej przyrody. Każdy ma przecież gdzieś ukryte w sobie swoje Thule.

Anna_R | 2013-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2013

Choć książka jest bardzo interesująca, to z pewnością nie porywająca. Autorka ma ogromną wiedzę, a jej wyprawa na Grenlandię to oczywiście niesamowita przygoda. Jednak czasem jej opowieści wręcz mnie usypiały. Brak mi tu było ikry, jakiegoś motorka co by zachęcał mnie do dalszej lektury. Jedynie ciekawość ludzi i życia w tym odległym zakątku świata sprawiała, że nie potrafiłam przestać czytać. Mimo to uważam, że książka jest warta przeczytania.

O książkach z serii "Bieguny" wydawnictwa carta blanca miałyśmy okazję już pisać Wam dwa razy. Gdy polecałam Wam pamiętnik Tomasza Cichockiego pt. "Zew oceanu" oraz, gdy Marta zachęcała Was do przeczytania zwierzeń matki i córki ze swojej podróży życia pt. "Kąpiel ze słoniem". A teraz kolejna lektura z życia wzięta, czyli zapiski z Grenlandii. Autorką tejże książki jest Kari Herbert, córka wielkiego podróżnika Wally'ego Herberta oraz jego żony Marie. Dziewczyna jako dziesięciomiesięczne niemowlę zamieszkała na pewien czas w tym odległym i jakże niesamowitym zakątku świata. Teraz wraca do Grenlandii, do ludzi, których niegdyś znała i do wspomnień, by opowiedzieć nam o tym jak się żyje w krainie, gdzie przez pół roku panuje dzień i na pół roku zapada ciemność, a termometry bardzo rzadko pokazują wartości dodatnie.

Muszę przyznać, że tamte rejony jakoś nigdy mnie nie interesowały, jednak ciekawość świata mam chyba już zakodowaną, bo gdy zerknęłam na tytuł książki wiedziałam, że...

lasius_niger | 2012-08-12
Przeczytana: sierpień 2012

Niewątpliwie Kari Herbert ma o czym opowiadać i właśnie ze względu na tematykę sięgnęłam po "Córkę Polarnika" i "Żony Polarników". Niestety, jakoś nie mogę się przekonać do stylu pisania Autorki, kwestia gustu, mnie ona nie porywa. Nie mam konkretnych zarzutów, to chyba sprawa odczuwania pewnych rzeczy, czytając nie umiem sobie tego wszystkiego wyobrazić.
Dodatkowo polskie wydanie "Córki" ma sporo błędów fleksyjnych i gramatycznych, co zawsze bardzo mnie razi i niemal uniemożliwia czytanie. (Przypadłość odziedziczona po Mamie-gdy w tekście jest coś niepoprawnie napisane, skupiamy się nie na treści, tylko na danym błędzie i snujemy rozważania, co i czemu jest źle, czy aby na pewno mamy rację i jak by to należało poprawić. Tak, prócz widzenia drzazgi w oku bliźniego, jestem też mistrzynią w robieniu dygresji.)

Liesel | 2011-12-30
Przeczytana: 29 grudnia 2011

Świetne źródło wiedzy na temat historii Grenlandii, obyczajów i tradycji ludzi ją zamieszkujących, a także przemian społecznych, niestety negatywnych..
Czytając tę książkę można zauważyć, że autorka świetnie radzi sobie z pisarstwem. Ma talent narracyjny, co czyni "Córkę polarnika" ciekawszą od zwykłych książek podróżniczych. Naprawdę polecam :)

Majka | 2011-06-03
Przeczytana: 01 stycznia 2013

Książka rewelacyjna :)

mkulig | 2015-03-15
Przeczytana: 16 marca 2015

To nie powieść, to zapiski wrażeń z podróży, przemyśleń.
Raczej do smakowania, odkładania i wracania do jej treści.